Dietetikai szolgáltatások

Dietetikai szolgáltatások

Módosítva: 2023.03.03 12:33

A dietetikai konzultáció során lehetőség van egy személyre szabott cukorbetegek számára alkalmas táplálkozási terv kialakítására, mely megfelel a páciens adottságainak, lehetőségeinek, céljainak. A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás alapjául szolgál egy egészségmegőrző életmódnak, illetve már kialakult betegségek kezelésének.

Dietetika

Kapcsolódó cikkünk

Mit (ne) egyen a cukorbeteg?

A cukorbetegek számára javasolt étrend valójában egy kiegyensúlyozott, tudatosan megválogatott alapanyagokból álló egészséges táplálkozást jelent. Az étrend célja, hogy segítsen a vércukorszintet megfelelő értékeken tartani, ehhez pedig néhány alapelvet célszerű szemelőtt tartani.

Mindennapi élet részét képezi a táplálkozás, ám nem mindegy mi, mikor és milyen mennyiségben kerül be a szervezetbe. Dietetikus kollégáink ebben lehetnek a cukorbetegséggel küzdő páciensek segítségére, hogy a mindennapi életüket megkönnyítsék. A dietetikusok az étkezés összeállításában nyújtanak segítséget, számos szempont figyelembe vételével alakítják ki az Ön igényeire szabott étkezési tervet.

Személyre szabott étrend összeállításának szempontjai:

  • nem
  • életkor
  • fizikai aktivitás
  • munkahely
  • betegségek, betegségekre való hajlam
  • táplálkozási szokások
  • ízpreferencia
  • anyagi lehetőségek
  • kitűzött célok stb.

Mi fog történni a 60 perces dietetikai vizit során?

  • kórtörténet átbeszélése
  • étkezési szokások átnézése
  • szedett gyógyszerek és étrend-kiegészítők egyeztetése
  • problémához kapcsolódó étkezési irányelvek átbeszélése
  • konkrét étkezési javaslat írása

Miben segítenek a dietetikusaink?

Varga Dóra, Vajdovich Dorottya, Sarnyai Tünde, Ressely-Szarvas Veronika, Szkladányi-Szabó Lucia és Drégely Anikó dietetikusok az egészséget támogató táplálkozás és életvitel szakértői. A dietetikai konzultáció keretében lehetőség nyílik az aktuális tápláltsági állapot felmérése, táplálkozási szokások kiértékelésére, aktuális és korábbi kórelőzmények figyelembe vételével a táplálkozási terv kialakítására. Igény esetén kérhető a dietetikai vizit után személyre szabott 1 vagy kéthetes étrendi terv, a mindennapok megkönnyítése érdekében.

Varga Dóra dietetikus szakmai segítsége kiterjed a különböző betegségekhez tartozó étrendi ajánlásokra és diéták összeállítására. Specialitásai közé tartoznak az összetett allergiás ételintoleranciás kórképek, PCOS étrend, inzulinrezisztencia diéta, kombinált allergiás és endokrin kórképek.

Vajdovich Dorottya dietetikus fő területe az inzulinrezisztencia és a prediabetes. Szívesen fogadja rendelésén a terhességi cukorbetegségben szenvedő kismamákat és a 2-es típusú cukorbetegeket egyaránt.

Sarnyai Tünde dietetikus fő irányvonala a gyeremekdietetika. Szívesen fogad az újszülöttetektől kezdve, kamaszokon át, akár felnőtteket is. Szívügye a túlsúlyos gyermekek diétás oktatása, és az IR diéta rejtelmeibe is beleásta magát. 

Ressely-Szarvas Veronika dietetikus felnőtt és gyermek pácienseket egyaránt fogadja rendelésén. Kedvelt területe a terhességi cukorbetegség, továbbá szívesen fogad inzulinrezisztenciával és 2-es típusú cukorbetegséggel érkező pácienseket.

Szkladányi-Szabó Lucia dietetikus specialitása a terhességi cukorbetegség, de szívesen segít PCOS, inzulinrezisztencia étrendjében, különféle táplálékintoleranciák, táplálékallergiák esetén, akár hisztamin intolerancia fennállásakor.

Drégely Anikó dietetikus az inzulinrezisztencia étrendi kezelése mellett a sporttáplálkozás rejtelmeiben is jártas. Szívesen segít a II-es típusú diabétsz diétás kezelésében is.

Hogyan készüljön fel a dietetikai rendelésre?

  • Hozza magával a szakorvosi dokumentációját, a labor letetekkel együtt
  • Gondolja végig a jelenlegi táplálkozási szokásait, akár írjon össze 2-3 jellemző napot mikor mit evett és ivott meg
  • Gyűjtse össze milyen étrend-kiegészítőket fogyaszt
  • Nézze meg milyen márkájú termék fordulnak elő rendszeresen az étkezésében

Dietetikai szolgáltatások

  • Recept csomag | 20 recept személyre szabott igények szerint összeállítva
  • Étrendi napló elemzésPáciens által 1 hétig vezetett étrendi napló (mit, mennyit és mikor eszik) dietetikusi kiértékelése.
  • Ételrendelés összeállítása | Ön által kiválasztott ételkiszállító cég következő heti menüjének összeállítása, összeválogatása dietetikus által.
  • Dietetikus házhoz megy | Az elméleti konzultáción kívül lehetőség van arra, hogy dietetikusunkkal konzultáljon otthonában, vagy éppen abban az üzletben ahol rendszeresen bevásárlásait intézi.
  • Étrend | Dietetikusaink teljesen személyre szabott étrendet írnak az Ön számára egy meghatározott időtartamra (1 hét, 2 hét vagy 4 hét)

Dietetikusaink Budapesten már 4 telepehelyen is fogadják az érdeklődőket. Dietetikai tanácsadás megtalálható a Mammut 2 5.emeletén, a Lövőház utcában, a Széll Kálmán térnél az Ostrom utcában, Óbudán az ALFA Egészségközpontban és a Bosnyák téren is.

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

Hírek

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek
Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

Visszafordítható-e a 2-es típusú cukorbetegség?

A 2-es típusú cukorbetegség széles tömegeket érintő népegészségügyi probléma, melynek kezeléséhez a korszerű gyógyszeres és életmódterápiát hívjuk segítségül. De vajon visszafordíthat-e ez az állapot, és van-e remény a teljes gyógyulásra? – többek között erről kérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát.

További részletek
Így lehet hatékony és biztonságos az inzulin beadása terhességi cukorbetegség esetén

Így lehet hatékony és biztonságos az inzulin beadása terhességi cukorbetegség esetén

Ha önnél terhességi cukorbetegséget diagnosztizált kezelőorvosa, elképzelhető, hogy inzulinkezelésre lesz szüksége. A gyógyszer adagolása ma már elsősorban előre töltött tollal (ún. pennel) történik, ami nagyban megkönnyíti az inzulin beadását és pontos dozírozását. Mire érdemes figyelni a készítmény bejuttatásakor? – erről kérdeztük dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus-belgyógyászát.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK