Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:11

Időszakosan pontos képet kell kapnia a diabetológusnak a cukorbeteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. Ennek érdekében végeznek vércukorszint méréseket. Mit takar az OGTT? Miért fontos a HbA1c-teszt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa mondja el a részleteket.

A vér glükóz koncentrációját éhomi állapotban, azaz 8-10 órás éhezés után véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint a terheléses vércukorszint ellenőrzés OGTT részeként mérhetik. A Diabetes Társaság a cukorbetegség diagnosztizálására az éhomi glükóz értéket vagy az OGTT-t javasolja - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

cukorbeteg, vércukor, vércukor mérés, diagnosztika, diabetológia, cukorbetegközpontAmennyiben az éhomi vércukor érték két alkalommal 6,0-7.0 mmol/l közötti, a diagnózis megerősítésére kell elvégezni az OGTT-t. A vércukor terhelés előtt ujjbegyes vércukor mérés ajánlott (amennyiben a vizsgálat során a vércukor 7,0 mmol/l felett van, nincs szükség erre a mérésre).

Terheléses vércukorszint ellenőrzés (OGTT)

Az OGTT a vércukorszint meghatározásának sorozata, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására használják. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, majd 75 gramm cukros oldat elfogyasztása után előre meghatározott időközönként megismétlik a vizsgálatot (60-120 perc). A vizsgálat célja, hogy megállapítsuk, hogy a szénhidrát anyagcsere milyen típusa áll fent. Kiegészíthetik az OGTT-t inzulinszint meghatározással: a vérből megnézik a vércukor mellett az inzulin szintet is (0.-60.-120. percben.)

HbA1c: hosszútávú vércukorszint jelző

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvértestek átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. Segítheti a beteget, illetve kezelőorvosát annak eldöntésében, hogy megfelelő-e a terápia, de az önkontroll emellett is szükséges – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont főorvosa.

Terheseknél, illetve bizonyos esetekben amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk, mely fehérjékhez kötődik, 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.

A HbA1c meghatározást általában háromhavonta végzik el!

  • Évente négyszer 2-es típusú cukorbetegségben akkor, ha inzulinkezelésben részesül.

  • Évente kétszer 2-es típusú cukorbetegségben, amennyiben nem kap inzulinkezelést.

A normál HbA1c tartomány 6,0 százalék alatt van, míg 6,5 százalék felett diabéteszt jelez.

A diabétesz terápia célja, hogy a vér glükózszintje minél közelebb legyen a normál tartományhoz, az egyéni célértékek meghatározásával, csökkentve az emelkedett vércukorszinttel járó, különböző szerveket érintő szövődményeket: a vese (pl. veseműködés zavara), szem (látásromlás, vakság), szív- és érrendszer (bénulások, szívinfarktus, stb.), valamint az idegrendszer (idegi fájdalmak, diabéteszes láb, stb.) fokozatos károsodását.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Szeretném megkérdezni hogy a véreredményem utalhat-e inzulinrezisztenciára? (Tüneteim izzadékonyság evés közben vagy után magasabb rossz ès összkoleszterin normál vérzsirszint mellett.) 0 perc glukóz: 4,6; 60 perc: 7,5; 120 perc: 6,0 mmol/L. Inzulin: 0 perc: 3,4 ; 60 perc: 30,4; 120 perc: 29,8 mIU/L; HOMA: 0,70. Köszönettel: B. Anna

Kedves Anna !

Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK