Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:11

Időszakosan pontos képet kell kapnia a diabetológusnak a cukorbeteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. Ennek érdekében végeznek vércukorszint méréseket. Mit takar az OGTT? Miért fontos a HbA1c-teszt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa mondja el a részleteket.

A vér glükóz koncentrációját éhomi állapotban, azaz 8-10 órás éhezés után véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint a terheléses vércukorszint ellenőrzés OGTT részeként mérhetik. A Diabetes Társaság a cukorbetegség diagnosztizálására az éhomi glükóz értéket vagy az OGTT-t javasolja - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

cukorbeteg, vércukor, vércukor mérés, diagnosztika, diabetológia, cukorbetegközpontAmennyiben az éhomi vércukor érték két alkalommal 6,0-7.0 mmol/l közötti, a diagnózis megerősítésére kell elvégezni az OGTT-t. A vércukor terhelés előtt ujjbegyes vércukor mérés ajánlott (amennyiben a vizsgálat során a vércukor 7,0 mmol/l felett van, nincs szükség erre a mérésre).

Terheléses vércukorszint ellenőrzés (OGTT)

Az OGTT a vércukorszint meghatározásának sorozata, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására használják. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, majd 75 gramm cukros oldat elfogyasztása után előre meghatározott időközönként megismétlik a vizsgálatot (60-120 perc). A vizsgálat célja, hogy megállapítsuk, hogy a szénhidrát anyagcsere milyen típusa áll fent. Kiegészíthetik az OGTT-t inzulinszint meghatározással: a vérből megnézik a vércukor mellett az inzulin szintet is (0.-60.-120. percben.)

HbA1c: hosszútávú vércukorszint jelző

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvértestek átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. Segítheti a beteget, illetve kezelőorvosát annak eldöntésében, hogy megfelelő-e a terápia, de az önkontroll emellett is szükséges – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont főorvosa.

Terheseknél, illetve bizonyos esetekben amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk, mely fehérjékhez kötődik, 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.

A HbA1c meghatározást általában háromhavonta végzik el!

  • Évente négyszer 2-es típusú cukorbetegségben akkor, ha inzulinkezelésben részesül.

  • Évente kétszer 2-es típusú cukorbetegségben, amennyiben nem kap inzulinkezelést.

A normál HbA1c tartomány 6,0 százalék alatt van, míg 6,5 százalék felett diabéteszt jelez.

A diabétesz terápia célja, hogy a vér glükózszintje minél közelebb legyen a normál tartományhoz, az egyéni célértékek meghatározásával, csökkentve az emelkedett vércukorszinttel járó, különböző szerveket érintő szövődményeket: a vese (pl. veseműködés zavara), szem (látásromlás, vakság), szív- és érrendszer (bénulások, szívinfarktus, stb.), valamint az idegrendszer (idegi fájdalmak, diabéteszes láb, stb.) fokozatos károsodását.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

Lányom február óta 1-es tipusú cukorbeteg. TSH értke kb. 2 hónapja 6-os volt. L-Thyroxint kapott rá, fél szemet naponta. Most lemenet a TSH értéke 1.re. Újabb kontroll 2 hét múlva lesz. Haja erősebben hullik már két- három hónapja, nem javul. Tudna tanácsot adni? Köszönettel, Erzsébet

Kedves Erzsébet!

Az 1-3 as típusú diabetes gyakran fordul elő együtt autoimmun thyroiditissel (pajzsmirigy gyulladás). Ez okozhat pajzsmirigy alul működést, ami gyógyszeres kezelést és rendszeres ellenőrzést igényel. Fontos, hogy a TSH értéke normális legyen, de a gyógyszer szedését csak orvosi tanácsra hagyja abba. Hajhullás gyakran van pajzsmirigy betegségeknél jelen.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK