Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30

Időszakosan pontos képet kell kapnia a diabetológusnak a cukorbeteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. Ennek érdekében végeznek vércukorszint méréseket. Mit takar az OGTT? Miért fontos a HbA1c-teszt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa mondja el a részleteket.

A vér glükóz koncentrációját éhomi állapotban, azaz 8-10 órás éhezés után véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint a terheléses vércukorszint ellenőrzés OGTT részeként mérhetik. A Diabetes Társaság a cukorbetegség diagnosztizálására az éhomi glükóz értéket vagy az OGTT-t javasolja - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

cukorbeteg, vércukor, vércukor mérés, diagnosztika, diabetológia, cukorbetegközpontAmennyiben az éhomi vércukor érték két alkalommal 6,0-7.0 mmol/l közötti, a diagnózis megerősítésére kell elvégezni az OGTT-t. A vércukor terhelés előtt ujjbegyes vércukor mérés ajánlott (amennyiben a vizsgálat során a vércukor 7,0 mmol/l felett van, nincs szükség erre a mérésre).

Terheléses vércukorszint ellenőrzés (OGTT)

Az OGTT a vércukorszint meghatározásának sorozata, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására használják. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, majd 75 gramm cukros oldat elfogyasztása után előre meghatározott időközönként megismétlik a vizsgálatot (60-120 perc). A vizsgálat célja, hogy megállapítsuk, hogy a szénhidrát anyagcsere milyen típusa áll fent. Kiegészíthetik az OGTT-t inzulinszint meghatározással: a vérből megnézik a vércukor mellett az inzulin szintet is (0.-60.-120. percben.)

HbA1c: hosszútávú vércukorszint jelző

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvértestek átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. Segítheti a beteget, illetve kezelőorvosát annak eldöntésében, hogy megfelelő-e a terápia, de az önkontroll emellett is szükséges – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont főorvosa.

Terheseknél, illetve bizonyos esetekben amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk, mely fehérjékhez kötődik, 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.

A HbA1c meghatározást általában háromhavonta végzik el!

  • Évente négyszer 2-es típusú cukorbetegségben akkor, ha inzulinkezelésben részesül.

  • Évente kétszer 2-es típusú cukorbetegségben, amennyiben nem kap inzulinkezelést.

A normál HbA1c tartomány 6,0 százalék alatt van, míg 6,5 százalék felett diabéteszt jelez.

A diabétesz terápia célja, hogy a vér glükózszintje minél közelebb legyen a normál tartományhoz, az egyéni célértékek meghatározásával, csökkentve az emelkedett vércukorszinttel járó, különböző szerveket érintő szövődményeket: a vese (pl. veseműködés zavara), szem (látásromlás, vakság), szív- és érrendszer (bénulások, szívinfarktus, stb.), valamint az idegrendszer (idegi fájdalmak, diabéteszes láb, stb.) fokozatos károsodását.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

Második terhességemnél terhességi cukorbeteg voltam. Elég volt a diéta, nem kellett inzulin. Húgom inzulin reszisztens, így szükségesnek tartottam, hogy elmenjek kontrollra. Ez szülés után kb. 1,5 évvel történt. Sajnos az orvossommal nem értettünk egyett, így hozzá most nem tudok visszamenni. Szerinte elég lett volna csak a sima terheléses cukor vizsgálat is, és így nem volt hajlandó izulin levételre is adni beutalót. Viszont engem az nem nyugtatott volna meg, így magánban elvégeztettem a vizsgálatot (én úgy tudom, hogy az inzulin értékek hamarabb mutatják, hogy baj van, mint a cukor értékek, ha tévednék akkor kérem írja meg, hogy rosszul gondolom). Meg vannak az eredmények, és azt szeretném, kérdezni, hogy érdemes lenne-e keresnem valakit ezekkel az eredményekkel:
Glükóz 0': 5,5 mmol/L
Glükóz 60': 9,5 mmol/L
Glükóz 120': 6,9 mmol/L

Inzulin 0': 4,4 mIU/L
Inzulin 60' (ezt az értékemet sajnos elfelejtették időben levenni, ez inkább 100 perces érték): 43,5 mIU/L
Inzulin 120': 32,1 mIU/L

Illetve lenne még egy olyan kérdésem, hogy szeretnénk majd még babát. Tudok valamit tenni esetleg, hogy ne alakuljon ki a terhességi cukorbetegség? Illetve ha kiderülne, hogy várandós vagyok, akkor érdemes lenne már az elején szakemberhez mennem?

Köszönettel: Emőke

Kedves Emőke !

Akinél már jelentkezett terhesség alatt cukorbetegség a következő terhességnél is valószínű hogy ez jelentkezik. Ezért ha újra babát vár, már az elejétől nagyon figyeljen a diétára. az első vércukor terhelést a 12-14. hét között végezzük ilyen esetekben. Ha ez negatív akkor el kell végezni a terhelést a 24-28. hét között.

A vércukor terhelés és az inzulin szint értékei alapján nem gondolok Önnél inzulin rezisztenciára jelenleg. Az inzulin rezisztencia azt jelenti hogy a normál vércukorszint fenntartásához több inzulin termelés szükséges és ez idővel kimeríti a hasnyálmirigyet és cukorbetegség alakulhat ki. Ezen diétával és rendszeres mozgással lehet segíteni.

Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek
Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok