A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30

A leggyakoribb oka a hipoglikémiának (hypoglykaemia), hogy a beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál. Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a tünetek, a megelőzés és kezelés tekintetében, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, ha azonban túlzottan lecsökken, akkor már sürgős orvosi ellátást igényel! Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.

Működési zavar a szervezetben!

A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. A leggyakoribb oka, hogy a kívülről beadott inzulin mennyisége több, mint amit a szervezet felhasznál:

  • A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,

  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,

  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Az alacsony vércukorszint a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása – mondja Dr. Porochnavecz Marietta.

Idegesség, izzadás, szédülés

A vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása növekszik. A magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szívdobogást, éhségérzetet okoz.

Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat, az elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodással járhat.

Ennyi minden befolyásolja a vércukorszintet!

  • Gyógyszerek okozta hipoglikémiák: leggyakrabban inzulinnal vagy szulfanilurea-származékokkal kezelt betegek esetén jelentkezik, ha a gyógyszeradag nagyobb, mint szükséges az elfogyasztott szénhidráthoz képest.

  • Éhezési hipoglikémia, amely koplaláskor jelentkezik (májbetegség esetén már néhány órás koplalás is vezethet ehhez az állapothoz).

  • Előfordulhat étkezés hatására, általában a szénhidrát fogyasztás után ellen reakcióként.

  • Alkoholfogyasztás olyanoknál, akik hosszú ideje sok alkoholt isznak étkezés nélkül. Ilyenkor a máj szénhidrát raktárai kiürülnek.

  • Hosszan tartó megerőltető testmozgás is okozhat alacsony vércukorszintet (akár egészségeseknél is)!

Azonnali segítség!

A legfontosabb cél lehetőleg azonnal enyhíti a tüneteket, cukor bármely formában történő fogyasztása (ezért legyen nálunk szőlőcukor), ezután fontos lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása, hogy a már emelkedett vércukorszint megmaradjon.

A személyre szabott kezelés során fiataloknál, rövid tartamú betegség esetén 6,0-6,5 százalék HbA1c értéket javasolunk, idősebbeknél a célérték 7,5-8,0 százalék lehet.

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén. Amennyiben azonban vércukorszintje túlzottan lecsökken, sürgős orvosi ellátást igényel! A jól felkészült beteg ritkábban hipózik! – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Forrás: Cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakorvos,

Kerdesem az lenne, hogy egyre elterjettebbe valik hazankban a cukros betegseget jelzo ugynevezett “eletmento” tetovalas. Ez valoban egy Onok altal is elismert jelzes? Ha rosszul leszek, a tetovalas segithet Onoknek? Valamint cukrosoknak ajanlott egyaltalan tetovalni? Nem veszelyes ez? Az orvosok altal elismert ez a tetovalas?

Kedves Zita !

Én nem tartom jó ötletnek a tetoválást. Javasolom, hogy a személyi igazolvány mellett legyen egy cukorbeteg kártya, amin szerepel, hogy Ön milyen típusú cukorbeteg és milyen kezelésben részesül.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

minden szempontból nagyon jó volt

A megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.             

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok