A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

dr. Porochnavecz Marietta Létrehozva: 2018.10.30 Módosítva: 2019.12.30

A leggyakoribb oka a hipoglikémiának (hypoglykaemia), hogy a beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál. Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a tünetek, a megelőzés és kezelés tekintetében, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, ha azonban túlzottan lecsökken, akkor már sürgős orvosi ellátást igényel! Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.

Működési zavar a szervezetben!

A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. A leggyakoribb oka, hogy a kívülről beadott inzulin mennyisége több, mint amit a szervezet felhasznál:

  • A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,

  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,

  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Az alacsony vércukorszint a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása – mondja Dr. Porochnavecz Marietta.

Idegesség, izzadás, szédülés

A vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása növekszik. A magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szívdobogást, éhségérzetet okoz.

Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat, az elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodással járhat.

Ennyi minden befolyásolja a vércukorszintet!

  • Gyógyszerek okozta hipoglikémiák: leggyakrabban inzulinnal vagy szulfanilurea-származékokkal kezelt betegek esetén jelentkezik, ha a gyógyszeradag nagyobb, mint szükséges az elfogyasztott szénhidráthoz képest.

  • Éhezési hipoglikémia, amely koplaláskor jelentkezik (májbetegség esetén már néhány órás koplalás is vezethet ehhez az állapothoz).

  • Előfordulhat étkezés hatására, általában a szénhidrát fogyasztás után ellen reakcióként.

  • Alkoholfogyasztás olyanoknál, akik hosszú ideje sok alkoholt isznak étkezés nélkül. Ilyenkor a máj szénhidrát raktárai kiürülnek.

  • Hosszan tartó megerőltető testmozgás is okozhat alacsony vércukorszintet (akár egészségeseknél is)!

Azonnali segítség!

A legfontosabb cél lehetőleg azonnal enyhíti a tüneteket, cukor bármely formában történő fogyasztása (ezért legyen nálunk szőlőcukor), ezután fontos lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása, hogy a már emelkedett vércukorszint megmaradjon.

A személyre szabott kezelés során fiataloknál, rövid tartamú betegség esetén 6,0-6,5 százalék HbA1c értéket javasolunk, idősebbeknél a célérték 7,5-8,0 százalék lehet.

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén. Amennyiben azonban vércukorszintje túlzottan lecsökken, sürgős orvosi ellátást igényel! A jól felkészült beteg ritkábban hipózik! – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Forrás: Cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Ma voltam terheléses vércukor és inzulin vizsgálaton, a következő eredményeim lettek:
Vércukor szint: 0: 4.3; '60: 3.5; 120': 3.7;
Inzulin: 0': 3.8; 60': 14.4; 120': 3.0
Ez normális, hogy terhelés után ennyire visszesik a vércukorszint? Sajnos vannak panaszaim; erős szivdobogás, magas pulzus ( 90 felett), alacsony vérnyomás 85/70) fáradékonyság, aluszékonyság leginkább ebéd után, voltam EEG vizsgálaton ott enyhe epilepszia jele látszódott. Milyen orvost kellene felkeresnem ez ügyben, mármint ha szükséges? Köszönettel: Eszter

dr. Bibok György
dr. Bibok György diabetológus
Tisztelt Fischer Eszter!

A cukorterheléses vizsgálat eredménye un. lapos görbét adott, melyben valóban van két olyan alacsony vércukorérték (4.0mmol/l alatti), mely miatt érdemes felkeresnie endokrinológus szakorvost. A tünetei is utalhatnak hypoglykaemiára (kórosan alacsony vércukorszintre). Az inzulin szintje nem magas, de lehet más olyan hormon is amely okozhat alacsony vércukorszintet. Ezt kellene megbeszélnie a szakorvossal.

Üdvözlettel

Dr. Bibok György
diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Neuropátiás vizsgálatok- ezek a legfontosabbak

Neuropátiás vizsgálatok- ezek a legfontosabbak

A cukorbetegség számtalan szövődményt indukálhat, melyek egy része komoly hatást gyakorol a mindennapi életre. A tartósan magas vércukorszint vonzata sajnos a perifériás idegeket is érintheti, melynek következtében neuropátia jön létre. Hogy ez pontosan mit takar, mik a tünetei, és hogy milyen vizsgálatok szükségesek a szűréséhez, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

További részletek
Prediabetes- mikor kell gyógyszer?

Prediabetes- mikor kell gyógyszer?

A prediabetes a 2-es típusú cukorbetegséget megelőző állapot, amikor már a vércukor szintjében is változások következnek be. Innen már csak egy kis ugrás a diabetes, így nagyon fontos az állapot megfelelő kezelése és a prevenció. Dr. Borús Hajnaltól, a Cukorbetegközpont diabetológusától megkérdeztük, vajon mikor elegendő ekkor az életmódváltás, és mikor szükséges már gyógyszerhez nyúlnia a betegnek.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica