
A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!
A leggyakoribb oka a hipoglikémiának (hypoglykaemia), hogy a beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál. Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a tünetek, a megelőzés és kezelés tekintetében, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, ha azonban túlzottan lecsökken, akkor már sürgős orvosi ellátást igényel! Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.
Működési zavar a szervezetben!
A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. A leggyakoribb oka, hogy a kívülről beadott inzulin mennyisége több, mint amit a szervezet felhasznál:
-
A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,
-
vagy az étel felszívódása zavart szenved,
-
vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.
Az alacsony vércukorszint a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása – mondja Dr. Porochnavecz Marietta.
Idegesség, izzadás, szédülés
A vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása növekszik. A magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szívdobogást, éhségérzetet okoz.
Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat, az elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodással járhat.
Ennyi minden befolyásolja a vércukorszintet!
-
Gyógyszerek okozta hipoglikémiák: leggyakrabban inzulinnal vagy szulfanilurea-származékokkal kezelt betegek esetén jelentkezik, ha a gyógyszeradag nagyobb, mint szükséges az elfogyasztott szénhidráthoz képest.
-
Éhezési hipoglikémia, amely koplaláskor jelentkezik (májbetegség esetén már néhány órás koplalás is vezethet ehhez az állapothoz).
-
Előfordulhat étkezés hatására, általában a szénhidrát fogyasztás után ellen reakcióként.
-
Alkoholfogyasztás olyanoknál, akik hosszú ideje sok alkoholt isznak étkezés nélkül. Ilyenkor a máj szénhidrát raktárai kiürülnek.
-
Hosszan tartó megerőltető testmozgás is okozhat alacsony vércukorszintet (akár egészségeseknél is)!
Azonnali segítség!
A legfontosabb cél lehetőleg azonnal enyhíti a tüneteket, cukor bármely formában történő fogyasztása (ezért legyen nálunk szőlőcukor), ezután fontos lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása, hogy a már emelkedett vércukorszint megmaradjon.
A személyre szabott kezelés során fiataloknál, rövid tartamú betegség esetén 6,0-6,5 százalék HbA1c értéket javasolunk, idősebbeknél a célérték 7,5-8,0 százalék lehet.
Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén. Amennyiben azonban vércukorszintje túlzottan lecsökken, sürgős orvosi ellátást igényel! A jól felkészült beteg ritkábban hipózik! – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Forrás: Cukorbetegközpont
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
25-hetes kismama vagyok és a múlt héten derült ki, hogy a 120 perces cukorterhelésem 9,4-lett, voltam diabetológusnál aki 180g-os Ch diétát javasolt (30-20-50-25-30-25) elosztásban és azt mondta, hogy ebéd után 2-órával mérjek cukrot.Olvastam fórumokat ahol más kismamáknak ugyan erre a diétára reggeli, ebéd és vacsora után kell mérniük 1 órával. Az lenne a kérdésem, hogy én értettem esetleg rosszul a mérést mert egyszerre sok volt az információ vagy jó így ha csak ebéd után mérek 2 órával, (5,8-6,3-6,2-6,1 értékek vannak). 5 hét múlva kell visszamennem de nem tudom jól csinálom-e mérést keressem fel előbb esetleg, Ön mit javasol? Köszönöm válaszát: Kovács-Scheffer Nikolett
A 120 perces vércukor értéke alapján terhességi diabetese van.
Diéta szempontjából én más elosztást szoktam javasolni, mivel reggel a legkisebb az inzulin iránti érzékenysége a szervezetnek. Reggelire 20-25 g, tízóraira 30-35 g, ebéd 50 g, uzsonna 20-25 g, vacsora 30-35 g, késői vacsora 10-15 g. Az sem mindegy, hogy lassan vagy gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt. Reggelinél, vacsoránál, késői vacsoránál lassan felszívódó, ebednél 2/3 lassú, 1/3 gyors, tízóraira uzsonnára gyors szénhidrátokat fogyasszon., A vércukor értéket étkezés után 1 órával kell mérni. Ennek 7,0 m mol/l alatt kell maradnia. Amennyiben ezt rendszeresen meghaladja inzulin kezelés bevezetése szükséges. Nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés havonta és ilyenkor vérből fruktozamin mérése és a vizeletből aceton vizsgálata indokolt.
Amennyiben problémái vannak, szívesen segítünk a Cukorbeteg Központban.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.