A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:11

A leggyakoribb oka a hipoglikémiának (hypoglykaemia), hogy a beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál. Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a tünetek, a megelőzés és kezelés tekintetében, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, ha azonban túlzottan lecsökken, akkor már sürgős orvosi ellátást igényel! Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.

Működési zavar a szervezetben!

A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. A leggyakoribb oka, hogy a kívülről beadott inzulin mennyisége több, mint amit a szervezet felhasznál:

  • A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,

  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,

  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Az alacsony vércukorszint a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása – mondja Dr. Porochnavecz Marietta.

Idegesség, izzadás, szédülés

A vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása növekszik. A magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szívdobogást, éhségérzetet okoz.

Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat, az elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodással járhat.

Ennyi minden befolyásolja a vércukorszintet!

  • Gyógyszerek okozta hipoglikémiák: leggyakrabban inzulinnal vagy szulfanilurea-származékokkal kezelt betegek esetén jelentkezik, ha a gyógyszeradag nagyobb, mint szükséges az elfogyasztott szénhidráthoz képest.

  • Éhezési hipoglikémia, amely koplaláskor jelentkezik (májbetegség esetén már néhány órás koplalás is vezethet ehhez az állapothoz).

  • Előfordulhat étkezés hatására, általában a szénhidrát fogyasztás után ellen reakcióként.

  • Alkoholfogyasztás olyanoknál, akik hosszú ideje sok alkoholt isznak étkezés nélkül. Ilyenkor a máj szénhidrát raktárai kiürülnek.

  • Hosszan tartó megerőltető testmozgás is okozhat alacsony vércukorszintet (akár egészségeseknél is)!

Azonnali segítség!

A legfontosabb cél lehetőleg azonnal enyhíti a tüneteket, cukor bármely formában történő fogyasztása (ezért legyen nálunk szőlőcukor), ezután fontos lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása, hogy a már emelkedett vércukorszint megmaradjon.

A személyre szabott kezelés során fiataloknál, rövid tartamú betegség esetén 6,0-6,5 százalék HbA1c értéket javasolunk, idősebbeknél a célérték 7,5-8,0 százalék lehet.

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén. Amennyiben azonban vércukorszintje túlzottan lecsökken, sürgős orvosi ellátást igényel! A jól felkészült beteg ritkábban hipózik! – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Forrás: Cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

T. Doktor!
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!

Kedves Livia !

Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK