A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

A jól felkészült beteg ritkábban hipózik!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30

A leggyakoribb oka a hipoglikémiának (hypoglykaemia), hogy a beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál. Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a tünetek, a megelőzés és kezelés tekintetében, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, ha azonban túlzottan lecsökken, akkor már sürgős orvosi ellátást igényel! Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.

Működési zavar a szervezetben!

A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. A leggyakoribb oka, hogy a kívülről beadott inzulin mennyisége több, mint amit a szervezet felhasznál:

  • A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,

  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,

  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Az alacsony vércukorszint a szervezetben működési zavart okoz. Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása – mondja Dr. Porochnavecz Marietta.

Idegesség, izzadás, szédülés

A vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása növekszik. A magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szívdobogást, éhségérzetet okoz.

Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat, az elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodással járhat.

Ennyi minden befolyásolja a vércukorszintet!

  • Gyógyszerek okozta hipoglikémiák: leggyakrabban inzulinnal vagy szulfanilurea-származékokkal kezelt betegek esetén jelentkezik, ha a gyógyszeradag nagyobb, mint szükséges az elfogyasztott szénhidráthoz képest.

  • Éhezési hipoglikémia, amely koplaláskor jelentkezik (májbetegség esetén már néhány órás koplalás is vezethet ehhez az állapothoz).

  • Előfordulhat étkezés hatására, általában a szénhidrát fogyasztás után ellen reakcióként.

  • Alkoholfogyasztás olyanoknál, akik hosszú ideje sok alkoholt isznak étkezés nélkül. Ilyenkor a máj szénhidrát raktárai kiürülnek.

  • Hosszan tartó megerőltető testmozgás is okozhat alacsony vércukorszintet (akár egészségeseknél is)!

Azonnali segítség!

A legfontosabb cél lehetőleg azonnal enyhíti a tüneteket, cukor bármely formában történő fogyasztása (ezért legyen nálunk szőlőcukor), ezután fontos lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása, hogy a már emelkedett vércukorszint megmaradjon.

A személyre szabott kezelés során fiataloknál, rövid tartamú betegség esetén 6,0-6,5 százalék HbA1c értéket javasolunk, idősebbeknél a célérték 7,5-8,0 százalék lehet.

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén. Amennyiben azonban vércukorszintje túlzottan lecsökken, sürgős orvosi ellátást igényel! A jól felkészült beteg ritkábban hipózik! – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Forrás: Cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

2 es típusú diabéteszem van és neuropatia a lábamban,a talpamon a bőr hámlik és piros pergament szerű bőrrel.semilyen kenőcs nem csillapitja.A cukrom r: 5 este 7 max 8 Th: diéta.szédülök,bizonytalanul járok.Minden tünetem megvan amit az önök közöltek a gyengeség ,fáradság izzadás.Egyik tünetet sem lehet valamiképpen enyhiteni?

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Varga Ottóné!

A periferiás sensoros neuropathia talaján alakulnak ki a talpon az elváltozások. Ez magyarázhatja járás bizonytalanságát is.
Neuropathiás vizsgálatra évenként van lehetőség, mely részletes felvilágositást ad a láb állapotáról. Mivel azt irja hogy van neuropathiája, ennek kezelésére Thiogamma és Milgamma adása javasolt. Igazolt neuropathia esetén van letőség „kimélő cipő felirására és készitésére. Emellett fontos hogy vércukor értékei megfelelőek legyenek.
Helyi kezelésre zsiros, hidratáló krém használata javasolt, ami 5-10 % karbamid tartalmu vazelin lehet.
Szédüléses panaszai miatt vérnyomás rendezése és carotis doppler vizsgálat végzése javasolt.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek
Glikémiás index: Hogy lassítható, illetve gyorsítható a szénhidrátok felszívódása?

Glikémiás index: Hogy lassítható, illetve gyorsítható a szénhidrátok felszívódása?

A cukorbetegek diétájában igen lényeges szerepet kap a glikémiás index figyelése, hiszen nem mindegy, hogy mikor, milyen gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú ételeket fogyasztanak. Azonban a helyzet sokszor nem egyszerű, hiszen bizonyos elkészítési módok, illetve hozzávalók lassíthatják és növelhetik is az teljes fogás szénhidrát tartalmának felszívódását. A témában Vajdovich Dorottyát, a Cukorbetegközpont dietetikusát kérdeztük.

További részletek
Gyakran hipózik? Ezeket tegye!

Gyakran hipózik? Ezeket tegye!

A hipoglikémia - “hipózás” egy viszonylag gyakran előforduló állapot a cukorbetegeknél, melynek során a vércukorszint a normál tartomány alá kerül. Ez nem csak kellemetlen tüneteket okozhat, de igen veszélyes is. Hogy miként lehet elkerülni, illetve csökkenteni fellépésének az esélyét, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!