Prima Medica Szakmai Nap - a cukorbetegség kezelése a legújabb irányelvek szerint

Prima Medica Szakmai Nap - a cukorbetegség kezelése a legújabb irányelvek szerint

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:09

Szeptember 22-én, az első igazi őszi szombaton rendezett Akkreditált Szakmai Napot a "Diabetes mellitus kezelése a legújabb irányelvek szerint" címmel a Prima Medica. Az orvosaink által tartott továbbképzésen a szakorvosok mellett háziorvosok is részt vettek.

A sokakat érintő cukorbetegség témában tartottak előadást a meghívott szakértők a továbbképzésen: Dr. Bibok György belgyógyász, diabetológus; Dr. Porochnavecz Marietta belgyógyász, diabetológus; Dr. Apor Péter PhD. belgyógyász, sportorvos; Varga Dóra dietetikus, valamint Dr. Arnold Dénes Arnold MSc sebész, akupunktőr szakorvos (HKO). Mindegyik előadásban elhangzott, hogy a cukorbetegség gyógyszeres/inzulinos kezelése mellett fontos hangsúlyt kell kapnia az életmód terápiának, a megfelelő táplálkozásnak és testmozgásnak.

A szövődmények elkerülése!

dr Bibok György - a szövődmények elkerüléseA Szakmai Nap első előadója Dr. Bibok György belgyógyász, diabetológus volt. A Cukorbetegközpont orvosa kétszer is előadást tartott: a fejlődő cukorbeteg terápia, az innovatív cukorbeteg monitorozás és a modern kommunikációs eszközök használata a diabétesz gondozásban témakörökben. A cukorbeteg egyénre szabott terápia alap célja a szövődmények kialakulásának elkerülése, hogy ne alakuljon ki idő előtt érszűkület, infarktus, agyvérzés, épek maradjanak a különböző szervek. Még ha nem is fájdalmas a 8-10 mmol/l vércukorszint, azonban károsíthatja a szervezetet a kialakuló szövődmény, az elvesztegetett, hiperglikémiában eltöltött idő pedig 4-8 év is lehet. Fontos olyan eszközöket találni, amelyek segítik a beteget és orvosát is abban, hogy elérjék a célértékeket. Ebben és a kommunikációban nyújt új lehetőséget a Telediabetológia.

Új kezelési lehetőségek a cukorbeteg terápiában

Új kezelési lehetőségek a cukorbeteg terápiában - dr Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa a diabétesz kezelésében használt új típusú orális és parenterális antidiabetikumok témáját járta körbe. Előadásban hangsúlyozta a cukorbetegséget felismerő diagnosztika szükségességét, valamint az ezt követő első találkozást a beteggel és a diabetológussal, amikor megtörténik az anamnézis felvétele, kiderül, hogy a családban vannak-e cukorbetegek, mi jellemzi a páciens jelenlegi életmódját, beleértve a táplálkozását, a mozgás jelenlétét, annak rendszerességét. Nagyon fontos a személyre szabott terápia megkezdésekor a beteg edukációja, beleértve a vércukor önellenőrzés ismertetését, az alkalmazott mono- vagy kombinációs gyógyszeres kezelés megtervezését, szükség szerint azonnali elindítását. A gyógyszer típusát különböző szempontok alapján választja ki a szakorvos.

Izomerő növelése mozgással!

dr. Apor Péter - Izomerő növelése mozgássalA Szakmai Nap vendégelőadója dr. Apor Péter PhD. belgyógyász, sportorvos a cukorbetegség mozgásterápiájáról tartott előadásában hangsúlyozta: érdemes rezisztencia gyakorlatokkal, az izomerőt megtartó és növelő mozgásformákkal is kiegészíteni az életmód terápiát, amelynek hangsúlyos részét képezik a kardio edzések, legalább hetente öt alkalommal, fél óra. Kezdetben már a rövid, tempós séta is csodára képes – tette hozzá a tanár úr. Szükséges a mozgás előtt és után végzett vércukor mérése, edzés közben a folyamatos pulzusmérés az intenzitás meghatározásához, valamint a láb állapotának ellenőrzése.

Napi többszöri étkezés!

Varga Dóra dietetikus - Napi többszöri étkezésA diabetológus munkáját segítik a team munkában a szakorvosokkal együtt dolgozó dietetikusok, akik a cukorbeteg étrendjét állítják össze személyre szabottan. Varga Dóra, a Cukorbetegközpont dietetikusa a táplálkozásterápiáról és annak újdonságairól adott részletes képet a jelenlévőknek. A szakember hangsúlyozta, hogy minden cukorbeteg étrend alapkérdése, hogy a bevitt szénhidrát miként szívódik fel a szervezetben, gyors vagy lassú vércukorszint emelkedést okoz-e. A lassú glikémiás indexű (GI) szénhidrátokat nem szabad kihagyni egyetlen étrendből sem, abban már lehet különbség, hogy ki, milyen ételt részesít előnyben. Éppen ezért lényeges az egyénre szabott étrend megvalósítása. Varga Dóra előadásában kitért a cukorbevitelre, az édesítőszerek alkalmazására, a magas rosttartalmú ételek fontosságára, a kis mennyiségű gyümölcs fogyasztására, valamint a kenyér és pékárukra, a tej és tejtermékekre is.

A dietetikus hangsúlyozta: a többszöri kis étkezések beiktatása mérsékli az étkezést követő vércukorszint-emelkedést! Befolyásolja az étkezések számát, mennyiségét és minőségét a kitűzött cél is: testsúlycsökkentés vagy növelés. Kutatások bizonyítják, hogy a testtömeg csökkentésének 5 százaléka javít minden anyagcsere értéket.

Rendszeres lábápolás!

dr. Arnold Dénes Arnold - rendszeres lábápolás. a diabéteszes láb kezeléséről, a sebkezelés komplex megközelítéséről (az intelligens kötszer, az orvosi méz használatáról, valamint a lökéshullám terápiáról) tartott előadást, számos példát és fotót mutatva a saját praxisából is. Azzal kezdte témáját a Cukorbetegközpont sebésze, hogy átlagosan naponta 5000 lépést teszünk meg, 16 órán át viseljük a cipőnket, valamint napi 240 ml verejtéket termel a két lábunk, és ennek közel fele marad a cipőn belül – ezek a diabéteszes láb kezelése szempontjából nagyon fontos információk. A hazai felnőtt lakosság közel 2 százaléka szenved valamilyen krónikus lábsebesedésből, a nyugdíjasok 4-5 százaléka megy orvoshoz lábproblémákkal.

Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – tette hozzá a sebész. Ezért is fontos a vércukorszint beállítása, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, valamint a rendszeres lábápolás és odafigyelés.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
Párom 31 éves vékony testalkatú ,mivel édesapja 30-as évei óta cukorbeteg és a látásával komoly problémák vannak illetve az egyik lábát már amputálták ezért fokozottan odafigyelek arra hogy időnként elmenjen ellenőrzésre! Sajnos az utóbbi 2 évben magasabb volt a cukorszintje ezért elküldött minket a diabétesz ambulanciára ahol egy sor további vérvizsgálat megállapították hogy 2-es típusu cukorbetegsége van azonban még nem kell kezelni. Mostanában viszont egyre sűrűbben hány és hasmenése van ,gyomorfájdalmakkal küszködik,lábaiban izomfájdalmak jelentkeznek,fáradékony. Orvoshoz nemigen szeret járni ,Én viszont aggódom és tulajdonképpen a kérdésem az lenne ,hogy előfordulhat e ezek a tünetek alapján ,hogy a kialakuló cukorbetegségének a szövődményei? Sűrűn előfordul nála a szapora szívverés és légszomj is aminek hatására töbször igen komoly pánikroham tört rá és 2-szer is a sűrgősségin kötöttünk ki ahol az ügyeletes orvos azt mondta pánikbeteg. Viszont Én azt gyanítom ,hogy ez talán inkább a cukorbetegsége miatt van. Vàlaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel Jakab Tünde

Tisztelt Jakab Tünde!

A párjának a hasmenése, gyomorpanaszai és az izomfájdalmak nagy valószínűséggel nem a cukorbetegséghez társuló tünetek viszont súlyosságuk alapján érdemes orvoshoz fordulni, pl. gastroenterológiai szakrendeléshez.

A fáradtság lehet esetleg magasabb vércukor következménye, de ehhez ismerni kellene, hogy milyen vércukra van a párjának.

A szapora szívverés és a légszomj sem a cukorbetegség közvetlen tünete.

Érdemes a panaszokkal először a háziorvost felkeresni, majd a megfelelő szakorvosi rendelést.

Üdvözlettel

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Cukorszintem és a súlyom csökken

Dr. Bibok György doktor úr hasznos utasításainak köszönhetően, a cukor szintem és a súlyom is fokozatosan csökken. Nagyon hálás vagyok és mindent köszönök!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK