Prima Medica Szakmai Nap - a cukorbetegség kezelése a legújabb irányelvek szerint

Prima Medica Szakmai Nap - a cukorbetegség kezelése a legújabb irányelvek szerint

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:09

Szeptember 22-én, az első igazi őszi szombaton rendezett Akkreditált Szakmai Napot a "Diabetes mellitus kezelése a legújabb irányelvek szerint" címmel a Prima Medica. Az orvosaink által tartott továbbképzésen a szakorvosok mellett háziorvosok is részt vettek.

A sokakat érintő cukorbetegség témában tartottak előadást a meghívott szakértők a továbbképzésen: Dr. Bibok György belgyógyász, diabetológus; Dr. Porochnavecz Marietta belgyógyász, diabetológus; Dr. Apor Péter PhD. belgyógyász, sportorvos; Varga Dóra dietetikus, valamint Dr. Arnold Dénes Arnold MSc sebész, akupunktőr szakorvos (HKO). Mindegyik előadásban elhangzott, hogy a cukorbetegség gyógyszeres/inzulinos kezelése mellett fontos hangsúlyt kell kapnia az életmód terápiának, a megfelelő táplálkozásnak és testmozgásnak.

A szövődmények elkerülése!

dr Bibok György - a szövődmények elkerüléseA Szakmai Nap első előadója Dr. Bibok György belgyógyász, diabetológus volt. A Cukorbetegközpont orvosa kétszer is előadást tartott: a fejlődő cukorbeteg terápia, az innovatív cukorbeteg monitorozás és a modern kommunikációs eszközök használata a diabétesz gondozásban témakörökben. A cukorbeteg egyénre szabott terápia alap célja a szövődmények kialakulásának elkerülése, hogy ne alakuljon ki idő előtt érszűkület, infarktus, agyvérzés, épek maradjanak a különböző szervek. Még ha nem is fájdalmas a 8-10 mmol/l vércukorszint, azonban károsíthatja a szervezetet a kialakuló szövődmény, az elvesztegetett, hiperglikémiában eltöltött idő pedig 4-8 év is lehet. Fontos olyan eszközöket találni, amelyek segítik a beteget és orvosát is abban, hogy elérjék a célértékeket. Ebben és a kommunikációban nyújt új lehetőséget a Telediabetológia.

Új kezelési lehetőségek a cukorbeteg terápiában

Új kezelési lehetőségek a cukorbeteg terápiában - dr Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa a diabétesz kezelésében használt új típusú orális és parenterális antidiabetikumok témáját járta körbe. Előadásban hangsúlyozta a cukorbetegséget felismerő diagnosztika szükségességét, valamint az ezt követő első találkozást a beteggel és a diabetológussal, amikor megtörténik az anamnézis felvétele, kiderül, hogy a családban vannak-e cukorbetegek, mi jellemzi a páciens jelenlegi életmódját, beleértve a táplálkozását, a mozgás jelenlétét, annak rendszerességét. Nagyon fontos a személyre szabott terápia megkezdésekor a beteg edukációja, beleértve a vércukor önellenőrzés ismertetését, az alkalmazott mono- vagy kombinációs gyógyszeres kezelés megtervezését, szükség szerint azonnali elindítását. A gyógyszer típusát különböző szempontok alapján választja ki a szakorvos.

Izomerő növelése mozgással!

dr. Apor Péter - Izomerő növelése mozgássalA Szakmai Nap vendégelőadója dr. Apor Péter PhD. belgyógyász, sportorvos a cukorbetegség mozgásterápiájáról tartott előadásában hangsúlyozta: érdemes rezisztencia gyakorlatokkal, az izomerőt megtartó és növelő mozgásformákkal is kiegészíteni az életmód terápiát, amelynek hangsúlyos részét képezik a kardio edzések, legalább hetente öt alkalommal, fél óra. Kezdetben már a rövid, tempós séta is csodára képes – tette hozzá a tanár úr. Szükséges a mozgás előtt és után végzett vércukor mérése, edzés közben a folyamatos pulzusmérés az intenzitás meghatározásához, valamint a láb állapotának ellenőrzése.

Napi többszöri étkezés!

Varga Dóra dietetikus - Napi többszöri étkezésA diabetológus munkáját segítik a team munkában a szakorvosokkal együtt dolgozó dietetikusok, akik a cukorbeteg étrendjét állítják össze személyre szabottan. Varga Dóra, a Cukorbetegközpont dietetikusa a táplálkozásterápiáról és annak újdonságairól adott részletes képet a jelenlévőknek. A szakember hangsúlyozta, hogy minden cukorbeteg étrend alapkérdése, hogy a bevitt szénhidrát miként szívódik fel a szervezetben, gyors vagy lassú vércukorszint emelkedést okoz-e. A lassú glikémiás indexű (GI) szénhidrátokat nem szabad kihagyni egyetlen étrendből sem, abban már lehet különbség, hogy ki, milyen ételt részesít előnyben. Éppen ezért lényeges az egyénre szabott étrend megvalósítása. Varga Dóra előadásában kitért a cukorbevitelre, az édesítőszerek alkalmazására, a magas rosttartalmú ételek fontosságára, a kis mennyiségű gyümölcs fogyasztására, valamint a kenyér és pékárukra, a tej és tejtermékekre is.

A dietetikus hangsúlyozta: a többszöri kis étkezések beiktatása mérsékli az étkezést követő vércukorszint-emelkedést! Befolyásolja az étkezések számát, mennyiségét és minőségét a kitűzött cél is: testsúlycsökkentés vagy növelés. Kutatások bizonyítják, hogy a testtömeg csökkentésének 5 százaléka javít minden anyagcsere értéket.

Rendszeres lábápolás!

dr. Arnold Dénes Arnold - rendszeres lábápolás. a diabéteszes láb kezeléséről, a sebkezelés komplex megközelítéséről (az intelligens kötszer, az orvosi méz használatáról, valamint a lökéshullám terápiáról) tartott előadást, számos példát és fotót mutatva a saját praxisából is. Azzal kezdte témáját a Cukorbetegközpont sebésze, hogy átlagosan naponta 5000 lépést teszünk meg, 16 órán át viseljük a cipőnket, valamint napi 240 ml verejtéket termel a két lábunk, és ennek közel fele marad a cipőn belül – ezek a diabéteszes láb kezelése szempontjából nagyon fontos információk. A hazai felnőtt lakosság közel 2 százaléka szenved valamilyen krónikus lábsebesedésből, a nyugdíjasok 4-5 százaléka megy orvoshoz lábproblémákkal.

Sebészeti szempontból a jéghegy csúcsa a diabéteszes láb, ugyanis gyakran már csak a kialakult, sokáig nem kezelt, súlyos szövődményekkel találkozunk – tette hozzá a sebész. Ezért is fontos a vércukorszint beállítása, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, valamint a rendszeres lábápolás és odafigyelés.

 

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Molnár Melinda

Molnár Melinda

egészségügyi asszisztens
Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

Neuropátiás vizsgálat - Posta Máté

cukorbeteg neuropátia kivizsgálás

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK