COVID utáni kezelés

COVID utáni kezelés

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2022.04.06

A koronavírus fertőzés rövid- és hosszútávú hatásairól szinte napról napra derülnek ki új információk, azonban látszik, hogy a cukorbetegek és más krónikus betegséggel élők esetén jóval magasabb a fertőzés lefolyásának súlyossága.

A COVID  influenza-szerű légúti fertőzés formájában jelentkezik lázzal, köhögéssel, fáradtsággal, légúti váladékképződéssel és / vagy légszomjjal. Ez a több szervrendszert is érintő fertőzés a jelenlegi adatok alapján 80%-a tünetmentes vagy enyhe; az esetek 15%-a súlyos (a beteg már oxigént igényel) és 5%-a kritikus (gépi lélegeztetést igényel). A tünetek általában a fertőzés után néhány nappal jelentkeznek.

Milyen szervrendszereket érinthet a koronavírus?

A koronavírus a főbb tünetek megszűnése és a pozitív tesztek után is többeknek elhúzódó szövődményeket, állapotot okozhat. Sokan még hetekig panaszkodnak általános fáradtságra, izom- vagy ízületi fájdalmakra még azoknál is, akiknél a vírus csak enyhe lefolyású volt. Ilyenkor javasolt további vizsgálatokkal kiszűrni az esetleges szervi elváltozásokat, és tudatosan, fokozatosan visszatérni a korábbi aktív mindennapokhoz.

Mire figyeljenek a cukorbetegek koronavírus esetén?

Ha a cukorbeteg elkapja a vírusfertőzést, akkor arra lehet számítani, hogy emelkedni fognak a vércukorértékek. Ennek oka, hogy a fertőzés (vagy más betegség) során felszabaduló hormonok emelik a vércukorszintet, és ezzel egy időben az inzulin is nehezebben tudja kifejteni vércukorszint-csökkentő hatását. Emiatt a koronavírus idején több inzulinra lehet szükség az emelkedett vércukorszint miatt még akkor is, ha a beteg nem tud úgy táplálkozni vagy inni, mint általában. Ennek szükségességét és mértékét azonban minden esetben a szakorvossal kell egyeztetni! Ezt akár távkonzultáció formájában is meg lehet tenni.

Koronavírus esetén (a betegség mértékétől és dehidráltságtól függően) fontos lehet a metformin vércukorszint csökkentő gyógyszer szedésének szüneteltetése, de ennek eldöntése a kezelőorvos feladata!

Mikor kell felkeresni a szakorvost COVID betegként?

  • ha bizonytalan abban, hogy mit kell tennie egészségének megőrzése érdekében
  • ha a vírus következtében rendszeres hányás lép fel, és nem képes megfelelő mennyiségű élelmiszert, folyadékot fogyasztani több mint 6 órán keresztül. Ez az állapot gyors kiszáradáshoz és a vércukorszint jelentős emelkedéséhez vezethet.
  • ha vércukorértékei tartósan, 24 óránál tovább magasak maradnak
  • ha a tünetei diabéteszes ketoacidózisra utalnak

Tanácsok koronavírusos cukorbetegek részéreKoronavírus és a cukorbetegség

  • A terápiát a megszokott módon folytassa, az inzulinkezelést nem szabad abbahagyni
  • Mérje a vércukorszintjét négyóránként, és jegyezze fel az eredményeket!
  • Igyon több (energiamentes) folyadékot, és igyekezzen a szokásos módon étkezni!
  • Mérje naponta a testsúlyát! Ha normál étkezés mellett csökken a súlya, az a magas vércukorszint egyik jele lehet.
  • Mérje a testhőmérsékletét minden reggel és este! A láz fertőzés jele lehet.

Milyen szövődményei lehetnek a koronavírusnak?

Akár a tünetmentesség, vagy enyhe-mérsékelt tünetek elmúlása után is kialakulhatnak szervi elváltozások több szervrendszerben is. Érintett lehet:

 

Több esetben is a 2-es típusú cukorbetegséget diagnosztizálták szövődményként a koronavíruson átesett betegeken. Ha a cukorbetegség jeleit figyeli meg önmagán, feltétlen forduljon diabetológushoz!

Mozgásterápia koronavírus után

Gyakran a vírus és a karanténban töltött, inaktív hetek együttesen okozzák még a tünetek elmúlását követő hetekben is a mindennapi fáradékonyságot, a fittség jelentős csökkenését. Amennyiben a kardiológiai és más vizsgálatok nem találtak szervi elváltozást, érdemes fokozatosan növelni a fizikai intenzitást, rendszeres sportolást.

Ha korábban nem sportolt rendszeresen, az orvosi vizsgálatok után érdemes ezt mozgásterápiás felméréssel kezdeni. A szakszerűen felépített és felügyelt mozgásterápia segít visszaállítani (vagy meghaladni!) a vírus előtti egészséget, miközben a krónikus betegségek (mint cukorbetegség, magas vérnyomás, metabolikus szindróma) állapotán is jelentősen javít.

 

Forrás: http://diabet.hu/upload/diabetes/document/covid19_diabetes_20200504.pdf?web_id

[getTeamWithLabelID]

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok