Sebkezelés cukorbetegként

Sebkezelés cukorbetegként

Módosítva: 2024.11.20 18:36

A cukorbetegeknél a sebek gyógyulása hosszabb ideig tarthat. A lassú gyógyulás pedig növelheti a fertőzések és az egyéb szövődmények kialakulásának kockázatát. Mindezek miatt több odafigyelést igényel és kicsit eltér a sebkezelés cukorbetegként.

Hogyan függ össze a cukorbetegség és a lassú sebgyógyulás?
Miért kiemelten fontos a sebkezelés cukorbetegként?
Miért nehéz a sebkezelés cukorbetegként?
Milyen lépésekből áll az otthoni sebkezelés cukorbetegként?
Mikor van az a pont, hogy már nem elégséges az otthoni sebkezelés cukorbetegként?

Kapcsolódó szolgáltatásaink a Cukorbeteg Központban

Hogyan függ össze a cukorbetegség és a lassú sebgyógyulás?

A kezeletlen cukorbetegség magas vércukorszintet okoz, ami pedig befolyásolja a szervezet gyógyító, regeneráló képességét. Ha a vércukorszint magasabb a normálisnál, az:

  • megakadályozza, hogy a tápanyagok és az oxigén a sejtekbe jussanak
  • megakadályozza az immunrendszer hatékony működését
  • növeli a gyulladást a testi sejtekben

Ezek következtében a cukorbetegeknél a sebek általában lassabban gyógyulnak meg és kezelésük odafigyelést igényel. Az is fontos szempont, hogy a lassú sebgyógyulás mellett a cukorbetegeknél általában gyakrabban és gyorsabban fejlődnek ki sebek. Ennek hátterében a neuropátia miatt észre nem vett sebek állnak. A perifériás neuropátia szintén a normálisnál tartósan magasabb vércukorszint következményeképp alakul ki, ami idővel károsítja az idegeket és az ereket. Az idegek károsodása miatt kiesik az érintett területek érzékelése. A neuropátia különösen gyakori a kezeken és a lábakon. Előfordulhat, hogy nem érzi a sebeket az illető, amikor azok keletkeznek, ezért nem is látja el őket megfelelőképpen. Ha pedig nem történik meg a sebkezelés cukorbetegként, az könnyen szövődményessé válhat. A lábon keletkező sebek leggyakoribb oka a neuropátia a cukorbetegeknél. A fájdalom egy fontos funkció, amivel a szervezetünk jelzi, hogy baj van. Automatikusan elkapjuk a kezünket vagy a lábunkat onnan, ami fáj. Perifériás neuropátia esetén ez a fontos védelmi feladat kiesik. Nem érzik, ha szögbe lépnek, ha valami forró égeti a talpukat vagy ha kezd elfagyni a hidegben a lábuk. Vágások, horzsolások, karcolások és hólyagok bárhol máshol is előfordulhatnak a testen, de főként a lábon látjuk a legtöbb sérülést. A lábon lévő apró sebből gyorsan lábszárfekély alakulhat ki cukorbetegeknél. A lábfekélyek pedig kezeletlenül súlyosakká válhatnak, egészen amputációra is szükség lehet. Érdemes tudni, hogy életük során a cukorbetegek körülbelül 15 százalékánál alakul ki lábfekély.

A lassú sebgyógyulás hátterében áll a rossz keringés is. A cukorbetegeknél kétszer nagyobb valószínűséggel alakul ki perifériás érbetegség. A perifériás érbetegség az erek beszűkülését okozza, ami csökkenti a végtagok vérellátását. Sok cukorbetegségben szenvedő embernek az immunrendszer aktiválásával is gondjai vannak. Ha az immunrendszer nem tud megfelelően működni, a sebgyógyulás lassabb, és nagyobb lesz a fertőzésveszély. A normálisnál magasabb vércukorszint alapvetően is növeli a fertőzés esélyét. Ennek oka, hogy a baktériumok számára is tápanyagot ad a véráramban lévő többlet cukor. A cukorbetegség tehát egyrészt növeli a fertőzések kockázatát, másrészt pedig az immunrendszer gyengítésével nehezíti azok leküzdését. Ha a fertőzést nem kezelik, és hagyják terjedni, az olyan szövődményekhez vezethet, mint az üszkösödés vagy a vérmérgezés.

Mindezek miatt elengedhetetlen az alapos sebkezelés cukorbetegként! A cukorbetegeknek érdemes rendszeresen önellenőrzést tartani, hogy észrevegyék az újonnan kialakult sebeket. A régi sebeket is szoros figyelemmel kell kísérni, hogy nem-e történt felülfertőződés. A sebek korai felismerése és a helyes sebkezelés az egyetlen módjai annak, hogy csökkentsük a szövődmények kockázatát.

Kapcsolódó cikkünk

Kiknek és mikor ajánlott a mézes sebkezelés cukorbetegség okozta fekély esetén?

A cukorbetegség okozta lábszárfekély egy igen nehezen gyógyítható szövődménye a diabetes-nek, így a legjobb az állapotot elkerülni. Ha mégis kialakult, akkor olyan terápiákra van szükség, melyek segítik a sebgyógyulást, a regenerációt, megakadályozzák a seb elfertőződését, valamint megszűntetik a kellemetlen szagokat és a fájdalmat. Ebben segít a mézes sebkezelés. A témáról bővebben dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze beszélt.

Miért kiemelten fontos a sebkezelés cukorbetegként?

A bőrünk egy védőréteget képez. Véd a mechanikai, kémiai, hőhatásoktól, illetve a fertőzésektől. Ha sebek jönnek létre, akkor megbomlik a bőrnek ez a védelmi képessége az adott területen. Éppen ezért a sebek mindig kockázatosok, de a cukorbetegek számára főként. A kisebb sebek, vágások és égési sérülések az élet sajnálatos, de elkerülhetetlen részei. A cukorbetegek esetében azonban ezek a sérülések komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Az előző bekezdésben bemutattuk, hogy a cukorbetegek körében lassabb a sebgyógyulás, de az is előfordulhat, hogy bizonyos sebek soha nem gyógyulnak be! Vagyis folyamatosan jelen van egy tátongó seb, egy kapu a külvilág felé, amiken keresztül bejuthatnak a kórokozók. Éppen ezért folyamatosan kell, hogy menjen a sebkezelés cukorbetegként, hogy elkerüljük a fertőzéseket. A cukorbetegek körében ráadásul könnyen kialakulhatnak fertőzések az alábbi okok miatt:

Ha mégis kialakulnak fertőzések, azok könnyen átterjedhetnek a seb közelében lévő szövetekre és csontokra, vagy elérheti a test távolabbi területeit is. Bizonyos esetekben a fertőzés életveszélyes vagy akár halálos kimenetelű is lehet, ha a véráramba kerül (szepszis). A súlyos fertőzések amputációt vonhatnak maguk után, hogy a végtag elvesztésével ugyan, de az életet megőrizzük.

Még ha a sebben nem is alakul ki fertőzés, a lassú gyógyulás így is hátrányosan érintheti az életminőségét. A lábon vagy lábszáron keletkezett vágások és sérülések megnehezíthetik a járást, és fájdalmat okozhatnak.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Miért nehéz a sebkezelés cukorbetegként?

Cukorbetegek számára a legfőbb kihívást általában magának a sebnek a felismerése jelenti. A már említett diabéteszes neuropátia miatt ugyanis nem érzik a fájdalmat és nem veszik észre a sérülést. A sebkezelés elmaradása pedig szövődményekhez vezethet. További nehezítő tényező, hogy a 2-es típusú cukorbetegek általában idősebbek és társbetegségeik is vannak, amik akadályozhatják a sebek hatékony ellátását.

Milyen lépésekből áll az otthoni sebkezelés cukorbetegként?

Minden esetben fontos alaposan megtisztítani és kezelni a sérüléseinket, de a cukorbetegek számára ez még nagyobb jelentőséggel bír. Ha a napi testápolási rutinba felveszik az önellenőrzést, nem fogja elkerülni a figyelmüket az újabb sebek létrejötte. Innentől kezdve pedig elkezdődhet a sebkezelés cukorbetegként. Ha valaki nem is észlel sebeket magán, akkor is fontos, hogy alapos lábápolást végezzen a mindennapokban. A megfelelő lábápolás magában foglalja az alábbiakat:Sebkezelés cukorbetegként - Cukorbeteg Központ

  • Napi lábmosás
  • A bőr szárazra törlése
  • Hidratáló krém felvitele
  • A mezítláb járás kerülése
  • A lábkörmök gondozása, rendszeres vágása
  • Kényelmes cipő viselése

Érdemes a cukorbetegeknek mindennap ellenőrizniük a lábakat és sérülések nyomait keresni rajtuk. Minden egyes orvosi látogatás alkalmával is érdemes ellenőrizni őket. A sebkezelés elsődleges célja a fertőzések megelőzése és a seb gyógyulásának a biztosítása. Ennek első lépése a seb felmérése. Meg kell nézni, hogy milyen a seb mérete, mélysége, tisztasága és hogy milyen a seb körüli bőr állapota. Jelen van-e gyulladás vagy ödéma. Ezek alapján eldönthető, hogy a sebkezelés cukorbetegként otthon is végezhető vagy szakellátáshoz kell fordulni vele. Ezt követi a seb megtisztítása és tiszta kötéssel való lefedése, amit naponta meg kell ismételni. A sebet steril oldattal (pl. Betadine) tisztítják meg a szennyeződésektől és a baktériumoktól. Fontos az elhalt szövetek eltávolítása is a gyógyulási folyamat érdekében. A sebgyógyulás optimális nedvességi körülmények között történik, éppen ezért érdemes lehet a száraz sebek hidratálására hidrogélt alkalmazni, míg az erősen váladékozó sebekhez alginátot. A steril kötszer megvédi a sebet a külső szennyeződésektől, fertőzésektől, és biztosítja a megfelelő környezetet a gyógyuláshoz. A gyógyulás elősegítése és a tünetek csökkentése érdekében gyulladásgátlók, fájdalomcsillapítók és orvosi javaslatra antibiotikumok is szedhetőek.

A sebkezelés szempontjából is fontos, hogy a cukorbetegek kontrollálják a vércukorszintjüket. A vércukorszintet jól kontrolláló embereknél kisebb valószínűséggel fordulnak elő súlyos, be nem gyógyuló sebek. A vércukorkontroll történhet inzulinnal, gyógyszeresen, de az életmódbeli változtatások sem elhanyagolhatóak. Például a tápláló étrend, a rendszeres testmozgás és a mérsékelt testsúly elérése vagy megtartása jelentősen javíthatja egy egyén vércukorszintjét.

Mikor van az a pont, hogy már nem elégséges az otthoni sebkezelés cukorbetegként?

A sebkezelés cukorbetegként hasonló módon történik, mint bármilyen más sérülés esetén. Fokozottan kell azonban odafigyelni a fertőzésveszélyre, mert a cukorbetegek szervezete nehezebben birkózik meg velük. Bár a sebek lassabban gyógyulhatnak, nem normális, ha több hétig nyitva maradnak. Ugyanígy az sem normális, ha a sebek terjednek, sokáig váladékoznak vagy rendkívül fájdalmasak. Ilyen esetekben mindig orvoshoz kell fordulni, mert fennáll a felülfertőződés kockázata. Egy elfertőződött sebből pedig könnyen még mélyebb és egyre súlyosabb, akár szisztémás fertőzés is létrejöhet a cukorbetegek között. Éppen ezért ilyen fertőzött seb esetén antibiotikumot kell szednie a betegnek. Súlyos esetben pedig kórházi kezelésre is szükség lehet. Ha a seb nem reagál semmilyen kezelésre, amputációra lehet szükség. A nehezen gyógyuló sebek speciális módszerekkel is kezelhetőek, ilyenek lehetnek az alábbiak:

  • Vákuumterápia: Negatív nyomással segíti a sebgyógyulást
  • Hyperbárikus oxigénterápia: Oxigénben gazdag környezetben javítja a seb regenerációját
  • Növekedési faktorok adása: Gyorsítják a sejtek regenerálódását
  • Lökéshullám terápia: Már 4-8 alkalom után látható a fekélyes sebek gyógyulása
  • Orvosi méz: A manuka méz egy speciális orvosi méz, mely a hagyományos mézekkel ellentétben nem tartalmaz baktériumokat, ezért biztonságosan használható fekélyes sebek kezelésére is, amiket hatékonyan gyógyít.

    Téma szakértői

    Dr. Medgyesy Gábor

    Dr. Medgyesy Gábor

    sebész
    Dr. Markotics Attila

    Dr. Markotics Attila

    traumatológus, rehabilitációs szakorvos

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK