
Ezért ne legyintsen a diabéteszes láb kezdeti tüneteire!
A cukorbetegséggel küzdők számára nem ismeretlen állapot a diabéteszes láb, hiszen a betegség egyik jól ismert és igen veszélyes szövődményéről van szó. Ennek ellenére sokan vannak, akik nem törődnek a kezdeti tüneteivel, mivel vagy még nem zavarják őket a mindennapokban, vagy nem is sejtik a diabéteszes láb elváltozás jelentőségét. Pedig dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa a terápia mielőbbi megkezdését hangsúlyozza, ugyanis ez az állapot könnyen a végtag elvesztésébe is kerülhet.
Enyhe tünetek, komoly baj
A diabéteszes láb a cukorbetegség okozta ér-és idegkárosodás következtében jön létre. A tartósan magas glükózszint miatt ráadásul jelentősen megnő a fertőzésveszély is, ami csak tovább súlyosbítja az illető állapotát. A szindróma legsúlyosabb szövődménye a nem gyógyuló, gyakran kiújuló sebek, fekélyek kialakulása. Hátterében ún. perifériás neuropátia mutatható ki, ami a cukorbetegek kb. 70 százalékánál fennáll. A Magyar Diabetes Társaság irányelve alapján minden diabetes mellitusban szenvedő betegnél a diagnózis felállításakor meg kell vizsgálni a lábat és azt követően évente. Természetesen tünetek jelentkezése esetén minél előbbi szakorvosi vizsgálat javasolt, melynek során különböző tesztek segítségével megállapítja a diagnózist és az idegkárosodás mértékét.
Nagyon fontos, hogy már a kezdeti tünetek jelentkezésekor orvoshoz forduljon a beteg, ugyanis az állapot gyorsan romolhat és veszélyes szövődmények alakulhatnak ki. Sajnos eleinte nem mindenki tulajdonítja a panaszokat diabéteszes láb szindrómának, pedig a láb bizsergése, bőrkeményedések, zsibbadások, paradox fájdalomérzés mind a problémára hívhatják fel a figyelmet- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A diabéteszes láb főbb tünetei
- zsibbadás, bizsergés
- bőr kiszáradása
- bőrkeményedés
- gyakori fertőzések
- csökkent fájdalomérzet
Mielőbb forduljon szakemberhez, ha tüneteket tapasztal
A diabetológus elmondta, hogy a probléma amellett, hogy lábamputációhoz vezető diabéteszes fekélyt (elsősorban a lábujjaknál, talpon) is eredményezhet, a lábboltozatot olyannyira eldeformálhatja, hogy a beteg egyre nehezebben tud mozogni, mivel egyenetlenné válik a talpra és az ujjakra nehezedő nyomás. Egy idő után a beteg járásképtelenné válik.
Az első és legfontosabb lépése a megelőzésnek a vércukor beállítása, hiszen a magas glükóz szint folyamatosan rontja a beteg állapotát. Ebben nagy segítségére van a diabetológus szakember mellett a dietetikus, aki személyre szabott táplálkozási javallatokkal szolgál. Neuropátia esetén lehetőség van egyéb gyógyszeres/fájdalomcsillapító kezelésekre is. Amennyiben a diabéteszes betegnél a talpon, lábujjakon fekély is kialakul, fontos szerepe van még a sebész/angiológus orvosoknak, valamint szükség esetén gyógytornásznak is.
Bejelentkezés diabéteszes láb kezelésre
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Teljesen el vagyok keseredve, mivel 2 es típusú cukorbetegségem van 2006-tól.
Gyógyszerrel kezdték a kezelésemet de most már ott tartok hogy naponta szúrom magamat de nem hogy jobb lenne, hanem évről évre rosszabb.
Nem tudom mi tévő legyek, ebben kérném az ön segítségét.
Pedig oda figyelek az étkezésre is ahogy csak tudok, de sajnos nem javulok. Attól tartok hogy a nem megfelelő kezelést kapom.Jelenleg a meforal 1000mg 2X1 és a suliqua SoloStar 100 egység/ml+33ug/ml este 28 egység. Korábban szedtem a velmetia 1000mg és a bazalt inzulint, ami jó volt csak sokat híztam tőle.
Köszönöm mi előbbi válaszát.
Kovács Lászlóné Judit
Nyíregyháza.
A cukorbetegség ha hosszú évek óta fennáll, mivel a hasnyálmirigy sejtek folyamatos lassú csökkenése okozza, kombinált kezelést igényel. A diéta és gyógyszeres kezelés eredményeként a normál vércukorszint biztosítása a cél. A cukorbetegség nem múlik el, csak karban lehet tartani. Emiatt a diéta pontos betartása és a rendszeres, napi 30 perces mozgás szükséges.
A cél hogy éhomi értékei 6,0 mmol/l körül legyenek étkezés után másfél órával nem haladják meg a 9,0 mmol/l-t. Az inzulin mellékhatásaként jelentkezhet testsúly növekedése, de Siliqua mellett nem szokott fellépni.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.