
Cukorbetegség okozza a legtöbb lábamputációt
Magyarországon végzik a legtöbb lábamputációt az EU-ban, és ennek nagy százaléka cukorbetegség következménye. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, hogy miért okozhat végtagvesztést a diabetes, és miként lehet elkerülni.
Magyarország az 1. helyen lábamputációk terén
Nemrégiben közzétett adatok szerint Magyarország ismét vezeti az EU-ban a listát lábamputációk terén. Bár igaz, hogy ez a szám évről évre csökken, ám még így is az a terv, hogy 2030-ra ezt a felére csökkentsék. Ehhez azonban az eddigieknél még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a prevencióra, és azon állapotok szakszerű és hatékony kezelésére, melyek lábamputációhoz vezethetnek.
Cukorbetegség a fő ok
Statisztikák szerint a cukorbetegek igen nagy veszélyben vannak, hiszen 3000-4000 diabetes-es beteget érint a lábamputáció. Oka a magas vércukorszint következtében létrejövő ún. perifériás neuropátia, mely a cukorbetegséggel küzdők kb.70 százalékánál alakul ki. Ennek következménye a diabeteszes láb szindróma, mely fokozza a fekélyre való hajlamot.
Ez kezdetekben igen enyhe tüneteket okoz, ám a kezelést már a korai stádiumban el kell kezdeni. Éppen ezért kell minden cukorbetegnek rendszeresen neuropátia vizsgálaton részt vennie, ahol kiderülhetnek a problémák. Ekkor ugyanis csökken az érzékelés, a beteg nem érzi a fájdalmat, így észrevétlenül alakulhatnak ki a lábon sérülések. A magas glükóz szint miatt már eleve nagyobb a fertőzésveszély, így a sérülésekbe könnyen megtelepedhetnek a káros mikroorganizmusok, ráadásul a kialakult ér-és idegkárosodás miatt igen könnyen fekély jöhet létre. Ezt kezelni nehéz és gyakran olyan mértékű a baj, hogy már csak az amputálás segíthet- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Diabeteszes láb tünetei
- zsibbadás, bizsergés
- bőr kiszáradása
- bőrkeményedés
- gyakori fertőzések
- csökkent fájdalomérzet
A lábamputáció megelőzhető komplex kezeléssel
A diabéteszes láb kezelése komplex feladat, melyben részt vesz diabetológus, dietetikus, sebkezelő , mozgásterapeuta, pedikűrös, angiológus, sebész is. Az első lépés a vércukorszint normalizálása életmódterápiával és/vagy gyógyszerrel/inzulinnal, melyet nagyban segítenek az ún. “okosdiabetológiai” eszközök (pl.telediabetológia, szöveti glükózmonitorozás). Továbbá nagyon fontos, hogy a beteg minden nap vizsgálja meg lábait sebek, elváltozások után kutatva, fordítson kellő időt a megfelelő lábápolásra és higiéniára, illetve válasszon kényelmes, jó minőségű cipőt (szükség esetén speciális, cukorbetegeknek kifejlesztett cipőt is lehet kapni). Amennyiben már kialakult fekély, úgy fontos a sebkezelő mielőbbi felkeresése, a seb folyamatos tisztántartása, valamint lehetőség van olyan kiegészítő terápiák alkalmazására is, mint pl. a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia.
A kezelés fő pillérei
- fertőzés megszüntetése
- keringés javítása
- cukorháztartás rendezése
- idegek támogatása
- sebgyógyulási képesség fokozása
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Ez év januárjában voltam diabetológusnál, ahol rendben találtak mindent, és továbbra is 2*500 mg Meforált javasolt szedni. Azóta nem mértem a cukromat, mivel 6 héten keresztül beteg voltam, influenzás, hörghurut, légcsőhurut és kezdődő arcüreggyulladás. Erre kétszer kaptam antibiotikumot, amitől meggyógyultam. E hét szombattól mérem a cukromat, és meglepően magas értékeket mértem, amit eddig nem. Reggeli 9-10, étkezés után, 9-10-12-14.
Nagyon meglepődtem, és most nem tudom, hogy hová forduljak. Várjak egy kicsit, mégerősebben diétázzak, vagy kérjek időpontot újból a Diabetológustól. Még annyit, hogy az elmúlt két hétben Harkányban, és Ráckevén a Gyógyfürdőben töltöttem 3-3 napot.
Pajzsmirigy alulműködésre szedek Euthyroxot. Arra is gondoltam, hogy a gyógyvíz esetleg megkavarta a pajzsmirigy és cukor értékemet.
Vagy mi okozhatja ezt a magas cukorértékeket. Gyógyüdülésem során nagyon sokat sétáltam, úsztam, de órákat tartózkodtam a vízben is.
Hová menjek, várjak-e még egy kicsit, és figyeljem az értékeket?
Kedves Doktornő! Szíveskedjen tanácsaival segítséget adni.
Üdvözlettel: Marika
Ha valakinek lázas állapota, vagy gyulladásos betegsége van rendszerint megemelkedik a vércukor értéke. Ilyenkor nagyon fontos mérni a vércukrát, és esetleg a gyógyszer adagját is szükséges emelni. Fontos lenne tudni a januári laboratóriumi értékeit is pl vérkép, vesefunkció, májfunkció HbA1c értéket.
Diétázni mindig fontos. Gondolom diabetologusa 150-160 g szénhidrát tartalmú diétát javasolt, napi 5 x étkezéssel, meghatározott szénhidrát mennyiséggel.( Reggeli 30 g tízórai 20 g ebéd 50 g, uzsonna 20 g, vacsora 30 /40 g ) Fontos a lassan és gyorsan felszívodó szénhidrátok aránya is az egyes étkezések során.
A gyógyfürdő nem okoz problémát sem a pajzsmirigy sem a cukorbetegség esetén. Remélem ott is volt lehetőség a szükséges diétára. A mozgás mindig jó hatású a cukorbetegeknek.
Javasolom a laboratoriumi kontroll vizsgálat elvégzését, rendszeres önkontrollt néhány alkalommal ( éhhomi, reggeli vagy ebéd vagy vacsora után másfél órával )
Ezeknek az eredmények birtokában forduljon diabetologushoz a további kezelés megbeszélésére.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.