
Cukorbetegség okozza a legtöbb lábamputációt
Magyarországon végzik a legtöbb lábamputációt az EU-ban, és ennek nagy százaléka cukorbetegség következménye. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, hogy miért okozhat végtagvesztést a diabetes, és miként lehet elkerülni.
Magyarország az 1. helyen lábamputációk terén
Nemrégiben közzétett adatok szerint Magyarország ismét vezeti az EU-ban a listát lábamputációk terén. Bár igaz, hogy ez a szám évről évre csökken, ám még így is az a terv, hogy 2030-ra ezt a felére csökkentsék. Ehhez azonban az eddigieknél még nagyobb hangsúlyt kell fektetni a prevencióra, és azon állapotok szakszerű és hatékony kezelésére, melyek lábamputációhoz vezethetnek.
Cukorbetegség a fő ok
Statisztikák szerint a cukorbetegek igen nagy veszélyben vannak, hiszen 3000-4000 diabetes-es beteget érint a lábamputáció. Oka a magas vércukorszint következtében létrejövő ún. perifériás neuropátia, mely a cukorbetegséggel küzdők kb.70 százalékánál alakul ki. Ennek következménye a diabeteszes láb szindróma, mely fokozza a fekélyre való hajlamot.
Ez kezdetekben igen enyhe tüneteket okoz, ám a kezelést már a korai stádiumban el kell kezdeni. Éppen ezért kell minden cukorbetegnek rendszeresen neuropátia vizsgálaton részt vennie, ahol kiderülhetnek a problémák. Ekkor ugyanis csökken az érzékelés, a beteg nem érzi a fájdalmat, így észrevétlenül alakulhatnak ki a lábon sérülések. A magas glükóz szint miatt már eleve nagyobb a fertőzésveszély, így a sérülésekbe könnyen megtelepedhetnek a káros mikroorganizmusok, ráadásul a kialakult ér-és idegkárosodás miatt igen könnyen fekély jöhet létre. Ezt kezelni nehéz és gyakran olyan mértékű a baj, hogy már csak az amputálás segíthet- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Diabeteszes láb tünetei
- zsibbadás, bizsergés
- bőr kiszáradása
- bőrkeményedés
- gyakori fertőzések
- csökkent fájdalomérzet
A lábamputáció megelőzhető komplex kezeléssel
A diabéteszes láb kezelése komplex feladat, melyben részt vesz diabetológus, dietetikus, sebkezelő , mozgásterapeuta, pedikűrös, angiológus, sebész is. Az első lépés a vércukorszint normalizálása életmódterápiával és/vagy gyógyszerrel/inzulinnal, melyet nagyban segítenek az ún. “okosdiabetológiai” eszközök (pl.telediabetológia, szöveti glükózmonitorozás). Továbbá nagyon fontos, hogy a beteg minden nap vizsgálja meg lábait sebek, elváltozások után kutatva, fordítson kellő időt a megfelelő lábápolásra és higiéniára, illetve válasszon kényelmes, jó minőségű cipőt (szükség esetén speciális, cukorbetegeknek kifejlesztett cipőt is lehet kapni). Amennyiben már kialakult fekély, úgy fontos a sebkezelő mielőbbi felkeresése, a seb folyamatos tisztántartása, valamint lehetőség van olyan kiegészítő terápiák alkalmazására is, mint pl. a mézes sebkezelés vagy a lökéshullám terápia.
A kezelés fő pillérei
- fertőzés megszüntetése
- keringés javítása
- cukorháztartás rendezése
- idegek támogatása
- sebgyógyulási képesség fokozása
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Kerdesem az lenne, hogy egyre elterjettebbe valik hazankban a cukros betegseget jelzo ugynevezett “eletmento” tetovalas. Ez valoban egy Onok altal is elismert jelzes? Ha rosszul leszek, a tetovalas segithet Onoknek? Valamint cukrosoknak ajanlott egyaltalan tetovalni? Nem veszelyes ez? Az orvosok altal elismert ez a tetovalas?
Én nem tartom jó ötletnek a tetoválást. Javasolom, hogy a személyi igazolvány mellett legyen egy cukorbeteg kártya, amin szerepel, hogy Ön milyen típusú cukorbeteg és milyen kezelésben részesül.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
szívből ajánlom mindenkinek
További véleményekA Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!