Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?
A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
Miért fontos a terhességi diabétesz szűrése?
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet
-Terhességi diabéteszről akkor beszélünk, amikor a kismamánál a várandósság alatt derül fény a kóros cukoranyagcserére. Az esetek nagy részében a terhesség alatt kialakult ún. terhességi-gesztációs diabéteszről van szó. Másik, kis részben a kismama már várandóság előtt is cukorbeteg volt, csak nem volt panaszos és nem mérték meg a vércukrát.
A terhességi cukorbetegségről már tudjuk, hogy hosszú távon összefüggésbe hozható:
- a későbbi anyai cukorbetegség kialakulásával (elsősorban a 2-es típusúval),
- a metabolikus szindrómával és a szív- és érrendszeri betegségekkel
- a serdülő és a felnőtt utódok elhízásával, a kóros glükóztoleranciával,
- a magas vérnyomással, valamint a metabolikus szindrómával.
A terhességi cukorbetegség kockázati tényezői a következők:
- cukorbetegség egy korábbi terhességben (40 százalékos kockázattal jár az ismétlődés)
- előzetesen igazolt csökkent glükóztolerancia
- emelkedett éhomi glükózszint
- cukorbetegség a családban (különösen egy elsőfokú rokonnál)
- elhízottság a teherbeeséskor és jelentős súlygyarapodás a korai terhességben
- a cukorbetegség előtti egészségügyi állapot (pl. policisztás petefészek szindróma).
- idősebb anyai életkor (≥35 év).
- egy 4000 g-nál nagyobb súlyú csecsemő szülése előző terhességben
A gesztációs cukorbetegség szövődményei:
- hipertóniás terhességi rendellenességek (preeclampsia, terhességi magas vérnyomás)
- nagy (4000 gr feletti súlyú) újszülött
- polyhidramnion
- koraszülés
- műtéti szülés (császármetszés, csipesszel vagy vákuummal segített hüvelyi)
- váll dystocia
- anyai és/vagy újszülött születési trauma
- magzati/újszülöttkori szívbetegség
- újszülöttkori légzési problémák és anyagcsere-szövődmények (pl. kórosan alacsony vércukorszint, sárgaság, zavar az ionháztartásba, magas vörösvérsejtszám stb.)
- halvaszületés
-A tartósan magas anyai vércukorszint az újszülöttkori morbiditást és mortalitást is növeli, a magzat nagyobb súllyal jöhet világra és átmenetileg cukorpótlásra szorulhat a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt – figyelmeztet Prof. Dr. Somogyi Anikó. Nincs két egyforma terhesség, és azok is érintettek lehetnek a betegségben, akiknél az előző várandósságuk során nem alakult ki diabétesz. Ráadásul a terhességi cukorbetegség sokszor nem okoz feltűnő tüneteket, ezért van óriási jelentősége a várandósság alatti szűrésnek.
A terheléses cukorvizsgálat kulcsfontosságú
A terhességi diabétesz szűrésére (az ún. orális glükóztolerancia tesztre), a várandósság 24-28. hetében kerül sor. A vizsgálatra 8 órányi éhezési időszakot követően érkeznek a kismamák, ahol elsőként az éhomi vércukorértéket ellenőrzik egy vénás vérvétellel. Ezt követően 75 g cukrot tartalmazó cukorszirupot kell elfogyasztaniuk, majd a 60. és a 120 percben is veszünk tőlük vért. A gesztációs diabétesz diagnózisához legalább kettő, eltérő időben mért kóros eredmény szükséges. Ha a 75 g glükóz elfogyasztása után a 120 perces érték eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l értéket és/vagy bármelyik köztes érték a 11,1-et, terhességi diabétesz áll fenn.
Kiket kell korábban szűrni?
Prof. Dr. Somogyi Anikó arra hívja fel a figyelmet, hogy a magas rizikófaktorral rendelkező édesanyák esetében a korai szűrés rendkívül fontos. A kismamákat már az első trimeszterben, a 12-16. hét között szűrni kell abban az esetben, ha anamnézisükben valamilyen szénhidrát anyagcsere-zavar (IFG, IGT, IR) szerepel. Ezek ugyanis jelentősen megnövelik a terhességi cukorbetegség esélyét. Korai szűrésben részesülnek azok is, akiknek a család kórtörténetében az első egyenesági rokonságban előfordult diabétesz. A magasabb, 35 évnél idősebb anyai életkor szintén kockázatot jelent, ám azt kevesebben tudják, hogy a 18 évnél fiatalabb várandósok esetében is megnő a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az anyai túlsúly a cukorbetegség létrejöttének szintén komoly rizikófaktora, ezért a 30 BMI feletti várandósokat is a 12-16. hét között szűrjük először. Végül meg kell említenem, hogy hazánkban is jelentősen megnövekedett az asszisztált reprodukciós beavatkozások és ezzel együtt az ikerterhességek száma is, ezért ezekben a várandósságokban szintén szükséges a kismamák korai szűrését elvégezni. Amennyiben az első trimeszter szűrési eredménye negatív, újbóli vizsgálatra kerül sor a 24.-28. hét között kerül sor – mondja Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont szakembere, aki hozzáteszi, hogy igazolt gesztációs diabétesz esetében a kismama komplex gondozására lesz szükség.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértői
Orvos válaszol
Várom válaszukat köszönöm , szép napot.
Vércukor értéke a 2 órás magas, mivel 7,8 mmol/l alatt kellene ennek lenni. Nem hiszem, hogy a terhelést most meg kellene ismételni.
Vércukor mérés éhomra és étkezés után 1 órával ajánlott.
Mindenképp a cukorfogyasztás elhagyását javasolom, valamint napi 5-6 x étkezést, meghatározott mennyiségű szénhidráttal.
Mi a Cukorbetegközpontban foglalkozunk kismamák gondozásával.
Ha úgy dönt, hogy eljön hozzánk, szívesen várjuk.
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus