Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.01.15 08:33

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mitől alakulhat ki terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) világszerte az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik és előfordulása egyre növekszik. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a kismamák ismerjék a jelenséget.  Fontos, hogy a terhességi cukorbetegek teljeskörűen fel legyenek világosítva a számukra megfelelő életmódról, amivel a súlyos következmények megelőzhetők. 
A terhességi cukorbetegség kiemelt figyelmet igényel.- A terhességi cukorbetegség általában a második, harmadik trimeszterben diagnosztizálható. Kialakulásáért elsősorban a megváltozott hormonháztartás a felelős, hiszen ilyenkor módosul azoknak a hormonoknak a szintje, amelyek befolyásolják a vércukorszintet. A terhesség alatt az inzulinszükséglet 3-4-szeresére emelkedhet. Ennek hátterében elsősorban a lepény által termelt hormonok hatásai állnak. Étkezés hatására a normális szénhidrát-anyagcseréjű terheseknél az inzulinválasz nagyobb, mint a terhességi cukorbetegeknél. A szülés után azonban a lepényi hormonok kiürültével az inzulinszükséglet gyorsan csökken. Emellett természetesen az életmód az a faktor, amely döntő részben hozzájárulhat a betegség kialakulásához – hangsúlyozza a szakorvos.

Kik a veszélyeztetettek?

Elsősorban jó tudni, hogy terhességi cukorbetegség bármelyik kismamánál kialakulhat, de a rizikócsoportokban nagyobb figyelemmel kell lenni. Kik tartoznak ide?

  • 40 feletti kismamák,
  • 30 feletti testtömeg-index (BMI), vagyis túlsúllyal, elhízással küzdő kismamák,
  • olyan kismamák, akik korábban 4.5 kilónál nagyobb súlyú babát hoztak világra,
  • akiknek előző terhességük alatt gesztációs diabétesze volt,
  • akiknek a szülője vagy a testvére cukorbeteg,
  • akiknek volt valamilyen testsúlycsökkentést célzó műtétje,
  • akik mesterséges megtermékenyítésben vettek részt.

Ezekre a tünetekre kell felfigyelni

- A terhességi cukorbetegség egyik veszélye, hogy nagyon sokszor nem okoz tünetet – hangsúlyozza Porochnavecz doktornő. – Legtöbbször csak a rendszeres laborvizsgálatokból derül ki, hogy magas a vércukorszint, ami még mindig jobb, mint amikor ennek következtében már súlyosabb állapot alakul ki. Éppen ezért érdemes tisztában lenni azokkal a tünetekkel, amelyek megléte esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni (bár ezek nem feltétlenül csak terhességi cukorbetegségre utalhatnak):

  • fokozott szomjúság,
  • a szokásosnál gyakoribb vizelési inger,
  • kiszáradt száj,
  • kimerültség,
  • homályos látás, 
  • a genitáliák viszketése.

Hogyan hat a terhességi cukorbetegség a várandósságra?

- A kismamáknak fontos tudniuk, hogy a megfelelően kezelt gesztációs diabétesz mellett egészséges kisbabát szülhetnek. A kezelés azért kiemelt jelentőségű, mert ennek elmaradása esetén több kockázat is felmerül. Az anyai cukorbetegség ugyanis veszélyeztetheti a magzat fejlődését, többek között azért, mert az erek falára, így a méhlepény ereire is hatással lehet. Emiatt a magzat nem jut megfelelő mennyiségű táplálékhoz, súlyos esetben a fejlődése visszamarad. Megnő a preeclampsia (terhességi magas vérnyomás) rizikója is, ami kezeletlenül szintén súlyos komplikációkat okozhat. Ennél gyakoribb kockázatot jelent a nagyobb magzati testsúly, ami nem csak azért lehet probléma, mert nagy a császármetszés esélye, de azért is, mert megnövekszik a szülési trauma, az újszülöttkori hypoglykaemia, hypocalcaemia, respiratorikus distress szindróma, hyperbilirubinaemia kockázata. Ez azonban csak ritkán, nem kezelt diabetes esetén, fordul elő. 
Azzal is számolni lehet viszont, hogy a terhességi cukorbetegség talaján nagyobb az esélye a az anyukánál későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. Ezért is fontos a szülést követően vércukor terhelés végzése 6-10 héttel, majd 1 év múlva, azután 2 évente.

Gondos ellenőrzés és kezelés szükséges

A terhességi cukorbetegség diabetológiai és életmód kezelést is igényel.- A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszában, a 12-14. héten történik a vércukorterhelés. Ha diagnosztizáljuk a terhességi cukorbetegséget, annak kezelése komplex feladat, amelyben nagy szerepe van a nőgyógyásznak, a diabetológusnak, a dietetikusnak és adott esetben a mozgásterapeutának is – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája. – Elsősorban megfelelő étrenddel és biztonságos mozgásprogrammal próbáljuk normalizálni a vércukor értéket, ha pedig ez nem elég, inzulinkezelésre is szükség lehet. A cél mindenképpen a kismama és a magzat egészségének leghatékonyabb védelme.

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Szeretném megkérdezni hogy a véreredményem utalhat-e inzulinrezisztenciára? (Tüneteim izzadékonyság evés közben vagy után magasabb rossz ès összkoleszterin normál vérzsirszint mellett.) 0 perc glukóz: 4,6; 60 perc: 7,5; 120 perc: 6,0 mmol/L. Inzulin: 0 perc: 3,4 ; 60 perc: 30,4; 120 perc: 29,8 mIU/L; HOMA: 0,70. Köszönettel: B. Anna

Kedves Anna !

Leletei nem utalnak sem cukorbetegségre, sem inzulin rezisztenciára. Panaszai miatt javasolom a rendszeres , napi 5 x étkezést, és a rendszeres mozgást. Amennyiben panaszai nem változnak, további vizsgálatok elvégzését javasolom .

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK