Ketonok a szervezet szerves vegyületei, melyek energiát adnak a szervezetnek. Több típusa is van, az aceton ezek egyike.  Várandósság alatt, vagy stressz hatására is előfordulhat, rövid ideig. Mindenképpen ellenőrizni kell, mert ha a mennyisége megnövekszik, akkor az terhességi cukorbetegségre, vagy nem megfelelően kezelt gesztációs diabétesre utal. Ez az állapot a kismamára és a magzatra is komoly veszélyt jelent.

A vizelet aceton szintet a nőgyógyászati vizsgálatok alatt, illetve a védőnők is ellenőrzik a terhesség folyamán. Ha a mért érték magas, akkor az terhességi cukorbetegségre utalhat, vagy rossz táplálkozásra és a kismama éhezik. Ilyen esetben a 24-26. terhességi hétről előrébb kell hozni a terheléses vércukorvizsgálatot (OGTT vizsgálat), hogy egy esetleges gesztációs diabéteszre mielőbb fény derüljön, és a kezelés megkezdődhessen.

A kismamák rendszeres vizsgálatánál a vizelet keton szintjét is ellenőrzik.Az alábbi tünetek jelezhetik a ketonok felszaporodását:

  • acetonos, gyümölcsszagú lehelet
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • fáradtság, koncentrációzavar
  • hányás, hasmenés
  • száraz ajkak

Ketonok gesztációs diabétesz alatt

Gesztációs diabétesz alatt is felszaporodhat a keton a vizeletben. Ilyenkor biztos, hogy diéta hibára, vagy nem megfelelő kezelésre kell gyanakodni. A szövődmények elkerülése végett mielőbb utána kell járni, és a pontos étkezést illetve gyógyszeres kezelést be kell állítani.

Keton vizsgálat

Vizelet aceton szintet a laboratóriumban végzett, általános vizelet vizsgálat is kimutatja, de akár mi is ellenőrizhetjük patikában kapható vizelet stixekkel is. Ezeket a gyorsteszteket használják a rendelőkben is. A tesztcsíkkal akár otthon is tudjuk nézni, hogy ürítünk-e acetont.

A terhességi cukorbetegséggel élő kismamáknak ajánlott a ketonszintet hetente többszőr, otthon, vizelet stix-szel ellenőrizni. Ha a ketonszint nagyon megemelkedik, akkor akár ketoacidózis is kialakulhat. Ilyenkor a szervezet nem kap megfelelő szénhidrát mennyiséget, a szervezet zsírtartalékát kezdi égetni. A folyamat anyagcsereterméke átjutva a vér-agy gáton akár diabéteszes kómát is okozhat, mely életveszélyes állapot, így mielőbb szakorvosi segítséget kell kérni.

Téma szakértői

Dr. Zinner Balázs

Dr. Zinner Balázs

szülész-nőgyógyász, magas rizikójú terhességek specialistája

Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista

Bejelentkezés