Ketonok jelentősége kismamáknál

Ketonok jelentősége kismamáknál

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.15 11:50

Ketonok a szervezet szerves vegyületei, melyek energiát adnak a szervezetnek. Több típusa is van, az aceton ezek egyike.  Várandósság alatt, vagy stressz hatására is előfordulhat, rövid ideig. Mindenképpen ellenőrizni kell, mert ha a mennyisége megnövekszik, akkor az terhességi cukorbetegségre, vagy nem megfelelően kezelt gesztációs diabétesre utal. Ez az állapot a kismamára és a magzatra is komoly veszélyt jelent.

A vizelet aceton szintet a nőgyógyászati vizsgálatok alatt, illetve a védőnők is ellenőrzik a terhesség folyamán. Ha a mért érték magas, akkor az terhességi cukorbetegségre utalhat, vagy rossz táplálkozásra és a kismama éhezik. Ilyen esetben a 24-26. terhességi hétről előrébb kell hozni a terheléses vércukorvizsgálatot (OGTT vizsgálat), hogy egy esetleges gesztációs diabéteszre mielőbb fény derüljön, és a kezelés megkezdődhessen.

A kismamák rendszeres vizsgálatánál a vizelet keton szintjét is ellenőrzik.Az alábbi tünetek jelezhetik a ketonok felszaporodását:

  • acetonos, gyümölcsszagú lehelet
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • fáradtság, koncentrációzavar
  • hányás, hasmenés
  • száraz ajkak

Ketonok gesztációs diabétesz alatt

Gesztációs diabétesz alatt is felszaporodhat a keton a vizeletben. Ilyenkor biztos, hogy diéta hibára, vagy nem megfelelő kezelésre kell gyanakodni. A szövődmények elkerülése végett mielőbb utána kell járni, és a pontos étkezést illetve gyógyszeres kezelést be kell állítani.

Keton vizsgálat

Vizelet aceton szintet a laboratóriumban végzett, általános vizelet vizsgálat is kimutatja, de akár mi is ellenőrizhetjük patikában kapható vizelet stixekkel is. Ezeket a gyorsteszteket használják a rendelőkben is. A tesztcsíkkal akár otthon is tudjuk nézni, hogy ürítünk-e acetont.

A terhességi cukorbetegséggel élő kismamáknak ajánlott a ketonszintet hetente többszőr, otthon, vizelet stix-szel ellenőrizni. Ha a ketonszint nagyon megemelkedik, akkor akár ketoacidózis is kialakulhat. Ilyenkor a szervezet nem kap megfelelő szénhidrát mennyiséget, a szervezet zsírtartalékát kezdi égetni. A folyamat anyagcsereterméke átjutva a vér-agy gáton akár diabéteszes kómát is okozhat, mely életveszélyes állapot, így mielőbb szakorvosi segítséget kell kérni.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

endokrinológus, belgyógyász, diabetológus
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK