Ketonok jelentősége kismamáknál

Ketonok jelentősége kismamáknál

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.15

Ketonok a szervezet szerves vegyületei, melyek energiát adnak a szervezetnek. Több típusa is van, az aceton ezek egyike.  Várandósság alatt, vagy stressz hatására is előfordulhat, rövid ideig. Mindenképpen ellenőrizni kell, mert ha a mennyisége megnövekszik, akkor az terhességi cukorbetegségre, vagy nem megfelelően kezelt gesztációs diabétesre utal. Ez az állapot a kismamára és a magzatra is komoly veszélyt jelent.

A vizelet aceton szintet a nőgyógyászati vizsgálatok alatt, illetve a védőnők is ellenőrzik a terhesség folyamán. Ha a mért érték magas, akkor az terhességi cukorbetegségre utalhat, vagy rossz táplálkozásra és a kismama éhezik. Ilyen esetben a 24-26. terhességi hétről előrébb kell hozni a terheléses vércukorvizsgálatot (OGTT vizsgálat), hogy egy esetleges gesztációs diabéteszre mielőbb fény derüljön, és a kezelés megkezdődhessen.

A kismamák rendszeres vizsgálatánál a vizelet keton szintjét is ellenőrzik.Az alábbi tünetek jelezhetik a ketonok felszaporodását:

  • acetonos, gyümölcsszagú lehelet
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • fáradtság, koncentrációzavar
  • hányás, hasmenés
  • száraz ajkak

Ketonok gesztációs diabétesz alatt

Gesztációs diabétesz alatt is felszaporodhat a keton a vizeletben. Ilyenkor biztos, hogy diéta hibára, vagy nem megfelelő kezelésre kell gyanakodni. A szövődmények elkerülése végett mielőbb utána kell járni, és a pontos étkezést illetve gyógyszeres kezelést be kell állítani.

Keton vizsgálat

Vizelet aceton szintet a laboratóriumban végzett, általános vizelet vizsgálat is kimutatja, de akár mi is ellenőrizhetjük patikában kapható vizelet stixekkel is. Ezeket a gyorsteszteket használják a rendelőkben is. A tesztcsíkkal akár otthon is tudjuk nézni, hogy ürítünk-e acetont.

A terhességi cukorbetegséggel élő kismamáknak ajánlott a ketonszintet hetente többszőr, otthon, vizelet stix-szel ellenőrizni. Ha a ketonszint nagyon megemelkedik, akkor akár ketoacidózis is kialakulhat. Ilyenkor a szervezet nem kap megfelelő szénhidrát mennyiséget, a szervezet zsírtartalékát kezdi égetni. A folyamat anyagcsereterméke átjutva a vér-agy gáton akár diabéteszes kómát is okozhat, mely életveszélyes állapot, így mielőbb szakorvosi segítséget kell kérni.

Téma szakértői

Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

belgyógyász, diabetológus, endokrinológus
Dr. Turi Zsuzsanna

Dr. Turi Zsuzsanna

szülész-nőgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

Mozgás nyáron, cukorbetegként- mikre figyeljen?

A cukorbetegség terápiájának igen fontos részét képezi a rendszeres testmozgás. Ezt természetesen nyáron sem szabad elhanyagolni, ám fontos, hogy a beteg betartson néhány fontos szabályt, hiszen a meleg, a magas páratartalom már eleve megnöveli a hipoglikémia esélyét. Hogy mikre szükséges figyelni, azt Alkonyi Katától, a Cukorbetegközpont mozgásterapeutájától kérdeztük meg.

További részletek
Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

Nyár és hipoglikémia- gyakran kéz a kézben jár

A nyári kánikula során sok cukorbeteg tapasztalhat hipoglikémiát, mely igen kellemetlen tünetekkel jár, sőt, ha nem sikerül feljebb tornázni a vércukorszintet, úgy életveszélyes is lehet. Hogy miért csökken le a nagy melegben könnyebben a glükóz mennyisége, miként lehet megelőzni és mit kell tenni, ha mégis bekövetkezik a hipoglikémia, arról dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük. 

További részletek
Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

Ezek a problémák fordulhatnak elő a nyáron, ha cukorbetegséggel küzd

A cukorbetegek számára a nyár nagy kihívást és sok problémát jelentő időszak, hiszen a kánikula, az erős UV sugárzás, a nyaralások alkalmával a megváltozott életritmus mind veszélyt hordoz. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, mikre ügyeljünk a nyári hónapokban - különösen akkor, ha cukorbetegséggel küzdünk.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok