Ketonok jelentősége kismamáknál

Ketonok jelentősége kismamáknál

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.15 11:50

Ketonok a szervezet szerves vegyületei, melyek energiát adnak a szervezetnek. Több típusa is van, az aceton ezek egyike.  Várandósság alatt, vagy stressz hatására is előfordulhat, rövid ideig. Mindenképpen ellenőrizni kell, mert ha a mennyisége megnövekszik, akkor az terhességi cukorbetegségre, vagy nem megfelelően kezelt gesztációs diabétesre utal. Ez az állapot a kismamára és a magzatra is komoly veszélyt jelent.

A vizelet aceton szintet a nőgyógyászati vizsgálatok alatt, illetve a védőnők is ellenőrzik a terhesség folyamán. Ha a mért érték magas, akkor az terhességi cukorbetegségre utalhat, vagy rossz táplálkozásra és a kismama éhezik. Ilyen esetben a 24-26. terhességi hétről előrébb kell hozni a terheléses vércukorvizsgálatot (OGTT vizsgálat), hogy egy esetleges gesztációs diabéteszre mielőbb fény derüljön, és a kezelés megkezdődhessen.

A kismamák rendszeres vizsgálatánál a vizelet keton szintjét is ellenőrzik.Az alábbi tünetek jelezhetik a ketonok felszaporodását:

  • acetonos, gyümölcsszagú lehelet
  • Fokozott szomjúság és vizelési inger
  • fáradtság, koncentrációzavar
  • hányás, hasmenés
  • száraz ajkak

Ketonok gesztációs diabétesz alatt

Gesztációs diabétesz alatt is felszaporodhat a keton a vizeletben. Ilyenkor biztos, hogy diéta hibára, vagy nem megfelelő kezelésre kell gyanakodni. A szövődmények elkerülése végett mielőbb utána kell járni, és a pontos étkezést illetve gyógyszeres kezelést be kell állítani.

Keton vizsgálat

Vizelet aceton szintet a laboratóriumban végzett, általános vizelet vizsgálat is kimutatja, de akár mi is ellenőrizhetjük patikában kapható vizelet stixekkel is. Ezeket a gyorsteszteket használják a rendelőkben is. A tesztcsíkkal akár otthon is tudjuk nézni, hogy ürítünk-e acetont.

A terhességi cukorbetegséggel élő kismamáknak ajánlott a ketonszintet hetente többszőr, otthon, vizelet stix-szel ellenőrizni. Ha a ketonszint nagyon megemelkedik, akkor akár ketoacidózis is kialakulhat. Ilyenkor a szervezet nem kap megfelelő szénhidrát mennyiséget, a szervezet zsírtartalékát kezdi égetni. A folyamat anyagcsereterméke átjutva a vér-agy gáton akár diabéteszes kómát is okozhat, mely életveszélyes állapot, így mielőbb szakorvosi segítséget kell kérni.

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Prof. Dr. Somogyi Anikó

Prof. Dr. Somogyi Anikó

diabetológus, endokrinológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK