Bőrviszketést és vörös orcákat is okozhat a cukorbetegség

Bőrviszketést és vörös orcákat is okozhat a cukorbetegség

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2024.11.11 19:22

A 2-es típusú cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, és csak akkor derül rá fény, miután már súlyos szövődményeket okozott. Azonban vannak olyan bőrtünetek, melyek jelezhetik az állapot fennállását. Hogy melyek ezek, azokat dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa sorolta fel.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Viszketés

A bőrviszketés mögött számtalan probléma húzódhat, kezdve az egyszerű bőrszárazságtól, az allergiás reakción át, egészen súlyos májproblémákig. Érdemes tudni, hogy ha feltűnően sokszor kínozza a viszketés, az akár cukorbetegséget, vagy rosszul kezelt diabetest is jelezhet, hiszen ha tartósan magas a vércukorszint, akkor fokozódik a vizeletürítés, ami dehidratációt eredményez. Ennek eredménye pedig a feszülő, hámló, viszkető bőr. Emellett cukorbetegség esetén hajlamosabbá válik a beteg különböző fertőzésekre, melynek gyakori tünete a viszketés. Érdemes mindemellett tudni, hogy ilyen panaszt okozhat még az inzulinallergia is, így az eredményesen kezelt cukorbetegeknél is jelentkezhet a kellemetlen probléma.

Gombák okozta bőrelváltozások

Mint már említettük, a cukorbetegség fokozza a fertőződések kockázatát, és ez a gombákra is érvényes. Ekkor elsősorban a hajlatokban, ujjak között, emlők alatt jönnek létre elváltozások, melyek lehetnek sárgás, illetve vörös, viszkető foltok. Amennyiben már diagnosztizált betegről van szó és mégis gyakran előfordul nála a panasz, úgy az terápia módosítására lehet szükség.

bőrviszketés, sötét foltok, vörös arc, cukorbetegségFénylő, vörös göbök, foltok

A cukorbetegség vérellátási zavart okozhat, és emiatt nem ritka, amikor fénylő, vöröses színű göbök, ovális foltok jelennek meg a bőrön. Ez az ún. diabéteszes dermopátia, mely jellemzően az alsó lábszáron fordul elő.

Sötét foltok

Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén is előfordulhatnak sötét színű foltok a bőrön, elsősorban a nyakon, tarkón és a hajlatokban (acanthosis nigricans) Ezek az elváltozások olykor viszketnek, és területükön a bőr megvastagszik. Megfigyelések szerint a túlsúly leadásával csökken a panasz.

Vörös orcák

Rubeosis diabetica-nak keresztelt jelenség főleg a fiatalabb cukorbetegekre jellemző, melynek oka a hajszálerek zavara. Ritkább esetben a vörös foltok megjelenthetnek a tenyereken, talpakon is- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Cukorbetegség esetén fontos a vércukorszint mielőbbi normalizálása

Hogy kiderüljön, cukorbetegség okozza-e a kellemetlen bőrpanaszokat, fontos, hogy ellenőriztesse vércukor értékeit! Hogy kizárhassa a prediabetes-t is, nem csupán az éhomi szintet nézesse, hanem a terheléses glükóz értéket is (OGTT), hiszen az ilyen állapotokat (IGT, IFG) is kezelni szükséges, akár életmódváltással, akár gyógyszerrel.

Amennyiben bebizonyosodik a 2-es típusú diabetes, úgy mielőbb rendszeres testmozgásra, személyre szabott diétára és inzulinos/gyógyszeres terápiára van szükség, ugyanis a betegség súlyos szövődményeket okozhat.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK