Odafigyelést igényel a diabéteszes láb!

Odafigyelést igényel a diabéteszes láb!

Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. Módosítva: 2019.12.30 20:04

Elsősorban a perifériás idegek sérülése miatt csökken a fájdalomérzés, ezért fordul elő, hogy például a kiránduláskor vagy a kerti munka során keletkezett sérüléseket sem veszik észre a cukorbetegek. Éppen ezért fontos a láb rendszeres szakorvosi vizsgálata! Mire kell még figyelnie? Dr. Arnold Dénes Arnold MSc. sebészt, fájdalomspecialistát, a Cukorbetegközpont orvosát kérdeztük.

 

 

A diabéteszes láb, vagy más néven a cukorbeteg láb komplex szövődmények miatt alakul ki, hátterében az erek és az idegrendszer károsodása áll. Legnagyobb veszélye a diabéteszes láb kialakulásának, hogy akár lábamputációhoz is vezethet! Sokat tehet a sérülés, a sebek elkerülése érdekében a vércukorszint beállításával, a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerésével és kezelésével: a rendszeres szakorvosi kontrollal.   

Miután komplex szövődmények miatt alakul ki, komplex az orvosi segítség is: részt vesz benne diabetológus, sebész, ortopédorvos, gyógytornász, dietetikus.

sebgyógyulás, cukorbetegközpontA diabéteszes láb kezelésénél az elsődleges cél a mozgásképesség megőrzése, szükség szerint speciális talpbetétek alkalmazásával. Mit sem ér azonban az orvosi kezelés, akár a legmodernebb és leghatékonyabb sebészeti beavatkozás, amennyiben nincs betartva a diéta, valamint nincsenek megfelelően beállítva a páciens gyógyszerei!

Mire figyeljen?

– Rendszeres vércukorkontroll.
– Odafigyelés a cipőre, védő lábbelikre, a testmozgásra.
– Rendszeres otthoni lábvizsgálat, lábápolás.
– Már kisebb seb, sérülés esetén is forduljon orvoshoz a későbbi szövődmények megelőzése céljából.

Különösen veszélyes a cukorbetegek számára a fertőzött környezetben elszenvedett sérülés, annak nagyságától függetlenül. Ezért fontos a lábak rendszeres szakorvosi ellenőrzése (a bőr állapotának, a láb alakjának, a hő- és fájdalomérzet vizsgálata legalább évente).

Gyorsabb sebgyógyulás!

Az orvosi méz alkalmazásával jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás.

– Elkerülhető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő és váladékképződés.
– Az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíti a hegesedést és a hámosodást.

Forrás: Cukorbetegközpont

 

Téma szakértői

Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Előláb csonkolt vagyok.Több mint egyévvel ezelőtt talpifekély keletkezett a lábamon, mely nem gyógyul. Jelenleg Melgisord kötszert alkalmazunk a sebbe helyezve. Az utóbbi időben egyre jobban fáj a lábam, egy-két lépés is igen fájdalmas.Rendszeresen járok kontrollra,de nem történik gyógyulás. Dagad a bokám,ég,szúr, a lepedőt sem tudom elviselni, ha hozzáér. Segítséget szeretnék kérni,mit tegyek,hogy beinduljon a gyógyulás? Sajnos Egerben lakom, így csak helyben tudom megoldani a kezeléseket. Segítségüket előre is köszönöm.

Tisztelt Rudnák Györgyné !


Sajnos fizikális vizsgálat nélkül azt tudom ajánlani, hogy a helyi szeptikus sebészetet érdemes lenne felkeresni.
Ha az állapota nem javul akkor várjuk a központunkba!

Üdvözlettel :

Dr. Arnold Dénes Arnold
sebész, fájdalomspecialista


Kapcsolódó oldalak

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK