Cukorbeteg lettem. Mit tegyek, hogy meggyógyuljak?

Cukorbeteg lettem. Mit tegyek, hogy meggyógyuljak?

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2025.04.07 10:41

A 2-es típusú cukorbetegek száma évről évre növekszik, melynek oka elsősorban a helytelen életmódban keresendő. Bár az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány vércukorra (is) gyakorolt negatív hatása már régóta benne van a köztudatban, ennek ellenére sokan megdöbbenve szokták fogadni a hírt, miszerint cukorbetegséggel küzdenek. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondja, melyek a legfontosabb tanácsai a frissen diagnosztizált betegeknek.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Ne essen kétségbe

A legtöbben, ahogy kézhez kapják a diagnózist, megrémülnek, hiszen úgy gondolják, a cukorbeteg életmód nehezen követhető. Természetesen első hallásra túl sok dolgot kell elsajátítani, ám megfelelő orvossal, dietetikussal és ismételt oktatással hamar átláthatóvá és betarthatóvá válik az új életmód.

Nem elég csak a gyógyszer/inzulin

A cukorbetegség terápiájában a legnagyobb szerepe a megfelelő, személyre szabott életmód követésének van. A gyógyszer, illetve az inzulin önmagában, diéta és mozgás nélkül kevés, így nagy változást ne várjon egyedül a tablettáktól és az injekcióktól. Kutatások sora bizonyítja, miszerint a megfelelő táplálkozással és rendszeres mozgással nem csak megelőzhető, de hatékonyan kezelhető a cukorbetegség, sőt, a mai ajánlások szerint ez az elsődlegesen választandó terápiája a 2-es típusú cukorbetegségnek önállóan vagy gyógyszerrel együtt .

A 2-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható, de a vércukorszint normalizálható

2-es típusú cukorbetegség tünetei és kezeléseSajnos a tudomány jelenlegi állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható, viszont megfelelő terápiával a vércukor szintje normalizálható. Amennyiben a beteg elszánt, úgy még az is előfordulhat, hogy egy idő után az addig alkalmazott gyógyszert vagy inzulint el is hagyhatja, de ez még nem jelenti azt, hogy meg is gyógyult. Az új életmódot továbbra is tartani szükséges, máskülönben az értékek ismét romlásnak indulnak.

Ne egy sablont kövessen

Sajnos sokan abban a hitben élnek, hogy a cukorbetegség kezelése egyfajta sablon szerint zajlik (főleg a diéta terén). Pedig a terápia sikeressége azon is múlik, hogy az mennyire személyre szabott. Hiszen nincs két egyforma ember (egyforma BMI-vel, egyforma anyagcserével, emésztéssel), ezért mindenkinek más-más terápia való, ráadásul ezt időközönként meglehet, hogy változtatni is szükséges.

Fontos a betegoktatás

Sajnos gyakran kimarad a frissen diagnosztizált cukorbetegek esetén a részletes és ismételt betegoktatás, pedig fontos lenne, hogy a páciens tisztában legyen betegsége lényegével. Ide tartozik többek között a kezelés célja és mikéntje, a normál vércukorértéket befolyásoló tényezők, életmód szerepe, önellenőrzés, hiper-és hipoglikémia, mi a teendő hányással, hasmenéssel, lázzal járó betegségek esetén stb.

Kerülje el a szövődményeket

A tartósan magas vércukorszint igen veszélyes szövődményekhez vezethet. A cukorbetegség kezelésének elsődleges célja ezek megelőzése. Amennyiben valaki cukorbeteg, úgy fontos, hogy bizonyos időközönként részt vegyen szövődmény kivizsgáláson, melynek során ellenőrzik látását, lábait (diabeteses láb), megvizsgálják, nem áll-e fenn neuropátia (idegi károsodás), nefropátia (vesebetegség), érszűkület, esetleg nehezen gyógyuló sebek, fekély.

A cukorbetegek céljainak eléréséhez segítséget adnak a technológiai újdonságok

Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a cukorbetegek figyelmét a modern diabetológiára, melynek segítségével a betegek mindennapjai megkönnyíthetők, illetve gyorsabban és könnyebben lehet beállítani a kívánt értékeket. A diéta betartásában segítő mobil applikációk, a vércukorellenőrzés modern módszerei egyszerűbbé tehetik a betegek életét.  A lehetőségek elérhetők, melyet érdemes egyénre szabva kiválasztani a kezelőorvossal megbeszélve.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor!
Érdeklődni szeretnék, hogy normális-e ha az éhgyomri VC értékem magasabb mint az étkezés utáni? (otthoni mérés)(Éhgyomri:7.7 , étk utáni:6.2). A héten derült ki, hogy valószínűleg cukorbeteg vagyok (szemfenék vizsgálaton még nem voltam, csak vérvételen, ott igen magas értékeket mértek, azóta mérem magamnak itthon).
Köszönöm előre is!
Tisztelettel:
Viktória

Kedves Viktória !

2-es típusú cukorbetegeknél előfordul, hogy az étkezés utáni érték alacsonyabb, mint a reggeli érték.
Ilyenkor a betegnek van saját inzulinja és ez besegít a vércukor-szint csökkentésébe.
Javasolom, hogy forduljon diabetológushoz az életmód váltás ( diéta és mozgás terápia) megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértelem és rugalmasság

Para Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre. 

További vélemények

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK