Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

dr. Bibok György Létrehozva: 2019.07.09 Módosítva: 2019.08.13

A cukorbetegek egy része vissza-visszatérően hipoglikémiás tüneteket tapasztal, melyet a túl alacsony vércukorszint okoz. Ennek kivédésére a megfelelő kezelés beállítása és a személyre szabott életmód terápia szolgál, ám vannak, akiknél igen nehéz a megfelelő beállítást elérni, mert nem minden hipoglikémiát éreznek meg a betegek. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ekkor nagy segítséget nyújthat az “okosdiabetolgia”, azon belül is a szöveti cukormonitorozás.

Remegés, izzadás, nyugtalanság- a hipoglikémia leggyakoribb tünetei

A cukorbetegség kezelésének lényege, hogy a vércukorszintet a lehetőségek szerint a normál keretek között (4 és 8mmol/l) tartsák. Amennyiben a kelleténél magasabb az érték (több mint 8mmol/l), úgy hiperglikémiáról, ha kisebb mint 4.0mmol/l, akkor hipoglikémiáról beszélünk. Ez utóbbi leggyakrabban inzulinnal kezelt betegek esetén fordul elő, vagy olyan gyógyszeres terápiában részesülteknél akik un. hipoglikémizáló készítményt (pl. szulfonylurea hatóanyagot) használnak. Egyéb esetekben lényegesen ritkább a hipoglikémia előfordulása, kisebb a hipoglikémia kockázat.

szöveti glükózmonitorozás, hipózásAz alacsony vércukorszint kialakulásának oka lehet többek között nem megfelelő dózisú készítmény használata, rosszul megválasztott étrend, megerőltető fizikai munka, bizonyos betegségek (főleg hányással, hasmenéssel járók), kánikula, túl sok alkohol fogyasztása. Kórosan alacsony vércukorszint esetén a főbb tünetek lehetnek: a beteg izzad, remeg, szapora pulzusra panaszkodik, szédül, súlyos esetben elájulhat (olykor előfordulhat azonban tünetmentes hipoglikémia is). Ilyenkor azonnal ennie kell az érintettnek, ha eszméleténél van, pl. egy kevés, valamilyen gyorsan felszívódó szénhidrátot (pl.  szőlőcukor, gyümölcslé, 2dl tej stb.), hogy gyorsan megemelkedjen a glükóz szintje. Természetesen a vércukorszintet otthoni vércukorméréssel ellenőrizni kell, és a kapott értéktől függően további megfelelő korrekciót végrehajtani.

Túl gyakran “hipózom”. Mit tegyek?

Sajnos előfordulhat, hogy a beteg túl gyakran kerül hipoglikémiás állapotba (akár éjjel), ráadásul úgy, hogy látszólag mindent be is tart, és még a HbA1c értéke is megfelelő. Ekkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget, átnézi étrendjét, életmódját.  Amennyiben gyakran előfordul a “hipózás”, úgy az orvos változtathat a gyógyszer dózisán, más készítményt ajánlhat (ha lehet), valamint megpróbálja feltárni a gyakori hipogliklémia okát. Ebben nagy segítséget nyújt az ún. szöveti glükózmonitorozás.

Mi is az a szöveti glükózmonitorozás?

szöveti glükózmonitorozás hipózás ellenA szöveti glükózmonitorozás az “okosdiabetológia” körébe tartozik, mely során a technika fejlődését használjuk ki a gyógyításban. A módszer lényege, hogy egy a hasfali zsírszövetbe helyezett érzékelő egységgel (szenzor)  a szöveti cukor szintjét 5 percenkénti átlagolással megmérjük, így közel folyamatosan érzékeljük a cukorszintet. Ez jól korrelál a vércukorszinttel is- bár időbeni késéssel jelzi annak változását.Ez a mérési módszer lehetőséget ad, hogy  a glükóz kilengésekről pontos képet kaphassunk. Ez azért is hasznos, mert sok esetben bár a HbA1c érték normál keretek közt marad, ám az illetőnél ennek ellenére mégis ingadozik a vércukorszint, és gyakran jelentkeznek pl.hipoglikémiás epizódok- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A monitorozás a hasfali zsírszövetbe szúrt igen vékony szenzor segítségével történik, mely típusától függően 7 vagy 14 napig elektronikus jeleket küld a vevő egységbe, ahonnan kiolvashatók a szöveti glükóz szint értékei, a kilengések, melyeket egy komputer program segítségével elemezhetünk a mérési időszakot követően. Ezeket az eredményeket figyelembe véve még pontosabb, még személyre szabottabb kezelés irányozható elő. Rendszeres használat mellett az adatokat a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával, így fény derülhet arra, miért is lép fel az érintettnél gyakran “hipózás”. A pontosabb eredmények birtokában a diabetológus eredményesebb terápiát tud javasolni, melynek köszönhetően a hipoglikémiás epizódok is megszűnhetnek.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
64. éves jó kövér vagyok több mint 12 éve 2 típusú cukorbeteg, egy darabig 6,0.- 8,0. körül mértem a reggeli vércukrot gyógyszerrel. Mind két kezemben két éve alagút szindróma lett,erre is szteroid kezelést kaptam.
Kicsit még híztam is, most 10 alatt nincs a reggeli cukorszint,de 12,0 13,0 sokszor. Velmentia 50mg. Dupre Mr 60mg szedek. Mit kellene tennem?A fogyást többször sikeresen végig vittem 30 kg is fogytam, de most nem jön össze.Előre is megköszönve Várom válaszát.

dr. Bibok György
dr. Bibok György diabetológus
Tisztelt Kovács Zsigmond Úr!

A panaszai és magas vércukorértéke miatt javaslom keresse fel a diabetológiai szakrendelésen cukorbetegséggel foglalkozó szakorvost.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Mindent elmond

első belépés ebben a közösségben megbeszélés volt tanácsadás 3 hónap múlva kontroll elmondott mindent az orvos amire kíváncsi voltam nekem minden megfelelt

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

A 1-es típusú diabéteszt gyakran gyermekkorban diagnosztizálják, mely során a beteg élete végéig inzulinterápiában részesül, ami mellet pedig szigorú életvitelt kell követni. Ezért is lehetnek bajban azok, akik a 18. életévüket betöltve a felnőttkorba lépnek, hiszen ekkor amellett, hogy búcsút inthetnek a gyermek diabetológiának, a betegek sokszor merőben már életvitelt is kezdenek folytatni, mint korábban. Hogy ez hogy hat a fiatal felnőtt cukorbetegek mindennapjaira, és hogy mikre kell figyelni, azt Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.

További részletek
Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés a Cukorbetegközpont nevével

Betegbiztonságot veszélyeztető visszaélés a Cukorbetegközpont nevével

Fontos, betegek biztonságát veszélyeztető internetes visszaélésre hívja fel a Cukorbetegközpont minden cukorbeteg figyelmét.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica