Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

Dr. Bibok György Módosítva: 2019.08.13

A cukorbetegek egy része vissza-visszatérően hipoglikémiás tüneteket tapasztal, melyet a túl alacsony vércukorszint okoz. Ennek kivédésére a megfelelő kezelés beállítása és a személyre szabott életmód terápia szolgál, ám vannak, akiknél igen nehéz a megfelelő beállítást elérni, mert nem minden hipoglikémiát éreznek meg a betegek. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ekkor nagy segítséget nyújthat az “okosdiabetolgia”, azon belül is a szöveti cukormonitorozás.

Remegés, izzadás, nyugtalanság- a hipoglikémia leggyakoribb tünetei

A cukorbetegség kezelésének lényege, hogy a vércukorszintet a lehetőségek szerint a normál keretek között (4 és 8mmol/l) tartsák. Amennyiben a kelleténél magasabb az érték (több mint 8mmol/l), úgy hiperglikémiáról, ha kisebb mint 4.0mmol/l, akkor hipoglikémiáról beszélünk. Ez utóbbi leggyakrabban inzulinnal kezelt betegek esetén fordul elő, vagy olyan gyógyszeres terápiában részesülteknél akik un. hipoglikémizáló készítményt (pl. szulfonylurea hatóanyagot) használnak. Egyéb esetekben lényegesen ritkább a hipoglikémia előfordulása, kisebb a hipoglikémia kockázat.

szöveti glükózmonitorozás, hipózásAz alacsony vércukorszint kialakulásának oka lehet többek között nem megfelelő dózisú készítmény használata, rosszul megválasztott étrend, megerőltető fizikai munka, bizonyos betegségek (főleg hányással, hasmenéssel járók), kánikula, túl sok alkohol fogyasztása. Kórosan alacsony vércukorszint esetén a főbb tünetek lehetnek: a beteg izzad, remeg, szapora pulzusra panaszkodik, szédül, súlyos esetben elájulhat (olykor előfordulhat azonban tünetmentes hipoglikémia is). Ilyenkor azonnal ennie kell az érintettnek, ha eszméleténél van, pl. egy kevés, valamilyen gyorsan felszívódó szénhidrátot (pl.  szőlőcukor, gyümölcslé, 2dl tej stb.), hogy gyorsan megemelkedjen a glükóz szintje. Természetesen a vércukorszintet otthoni vércukorméréssel ellenőrizni kell, és a kapott értéktől függően további megfelelő korrekciót végrehajtani.

Túl gyakran “hipózom”. Mit tegyek?

Sajnos előfordulhat, hogy a beteg túl gyakran kerül hipoglikémiás állapotba (akár éjjel), ráadásul úgy, hogy látszólag mindent be is tart, és még a HbA1c értéke is megfelelő. Ekkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget, átnézi étrendjét, életmódját.  Amennyiben gyakran előfordul a “hipózás”, úgy az orvos változtathat a gyógyszer dózisán, más készítményt ajánlhat (ha lehet), valamint megpróbálja feltárni a gyakori hipogliklémia okát. Ebben nagy segítséget nyújt az ún. szöveti glükózmonitorozás.

Mi is az a szöveti glükózmonitorozás?

szöveti glükózmonitorozás hipózás ellenA szöveti glükózmonitorozás az “okosdiabetológia” körébe tartozik, mely során a technika fejlődését használjuk ki a gyógyításban. A módszer lényege, hogy egy a hasfali zsírszövetbe helyezett érzékelő egységgel (szenzor)  a szöveti cukor szintjét 5 percenkénti átlagolással megmérjük, így közel folyamatosan érzékeljük a cukorszintet. Ez jól korrelál a vércukorszinttel is- bár időbeni késéssel jelzi annak változását.Ez a mérési módszer lehetőséget ad, hogy  a glükóz kilengésekről pontos képet kaphassunk. Ez azért is hasznos, mert sok esetben bár a HbA1c érték normál keretek közt marad, ám az illetőnél ennek ellenére mégis ingadozik a vércukorszint, és gyakran jelentkeznek pl.hipoglikémiás epizódok- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A monitorozás a hasfali zsírszövetbe szúrt igen vékony szenzor segítségével történik, mely típusától függően 7 vagy 14 napig elektronikus jeleket küld a vevő egységbe, ahonnan kiolvashatók a szöveti glükóz szint értékei, a kilengések, melyeket egy komputer program segítségével elemezhetünk a mérési időszakot követően. Ezeket az eredményeket figyelembe véve még pontosabb, még személyre szabottabb kezelés irányozható elő. Rendszeres használat mellett az adatokat a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával, így fény derülhet arra, miért is lép fel az érintettnél gyakran “hipózás”. A pontosabb eredmények birtokában a diabetológus eredményesebb terápiát tud javasolni, melynek köszönhetően a hipoglikémiás epizódok is megszűnhetnek.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Prof. Dr. Holló Gábor

Prof. Dr. Holló Gábor

szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
Párom 31 éves vékony testalkatú ,mivel édesapja 30-as évei óta cukorbeteg és a látásával komoly problémák vannak illetve az egyik lábát már amputálták ezért fokozottan odafigyelek arra hogy időnként elmenjen ellenőrzésre! Sajnos az utóbbi 2 évben magasabb volt a cukorszintje ezért elküldött minket a diabétesz ambulanciára ahol egy sor további vérvizsgálat megállapították hogy 2-es típusu cukorbetegsége van azonban még nem kell kezelni. Mostanában viszont egyre sűrűbben hány és hasmenése van ,gyomorfájdalmakkal küszködik,lábaiban izomfájdalmak jelentkeznek,fáradékony. Orvoshoz nemigen szeret járni ,Én viszont aggódom és tulajdonképpen a kérdésem az lenne ,hogy előfordulhat e ezek a tünetek alapján ,hogy a kialakuló cukorbetegségének a szövődményei? Sűrűn előfordul nála a szapora szívverés és légszomj is aminek hatására töbször igen komoly pánikroham tört rá és 2-szer is a sűrgősségin kötöttünk ki ahol az ügyeletes orvos azt mondta pánikbeteg. Viszont Én azt gyanítom ,hogy ez talán inkább a cukorbetegsége miatt van. Vàlaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel Jakab Tünde

Tisztelt Jakab Tünde!

A párjának a hasmenése, gyomorpanaszai és az izomfájdalmak nagy valószínűséggel nem a cukorbetegséghez társuló tünetek viszont súlyosságuk alapján érdemes orvoshoz fordulni, pl. gastroenterológiai szakrendeléshez.

A fáradtság lehet esetleg magasabb vércukor következménye, de ehhez ismerni kellene, hogy milyen vércukra van a párjának.

A szapora szívverés és a légszomj sem a cukorbetegség közvetlen tünete.

Érdemes a panaszokkal először a háziorvost felkeresni, majd a megfelelő szakorvosi rendelést.

Üdvözlettel

Dr. Bibok György

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK