Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

Sokat hipózik? Megoldást nyújthat a szöveti glükózmonitorozás!

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2025.04.07 09:54

A cukorbetegek egy része vissza-visszatérően hipoglikémiás tüneteket tapasztal, melyet a túl alacsony vércukorszint okoz. Ennek kivédésére a megfelelő kezelés beállítása és a személyre szabott életmód terápia szolgál, ám vannak, akiknél igen nehéz a megfelelő beállítást elérni, mert nem minden hipoglikémiát éreznek meg a betegek. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint ekkor nagy segítséget nyújthat az “okosdiabetolgia”, azon belül is a szöveti cukormonitorozás.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Remegés, izzadás, nyugtalanság- a hipoglikémia leggyakoribb tünetei

A cukorbetegség kezelésének lényege, hogy a vércukorszintet a lehetőségek szerint a normál keretek között (4 és 8mmol/l) tartsák. Amennyiben a kelleténél magasabb az érték (több mint 8mmol/l), úgy hiperglikémiáról, ha kisebb mint 4.0mmol/l, akkor hipoglikémiáról beszélünk. Ez utóbbi leggyakrabban inzulinnal kezelt betegek esetén fordul elő, vagy olyan gyógyszeres terápiában részesülteknél akik un. hipoglikémizáló készítményt (pl. szulfonylurea hatóanyagot) használnak. Egyéb esetekben lényegesen ritkább a hipoglikémia előfordulása, kisebb a hipoglikémia kockázat.

szöveti glükózmonitorozás, hipózásAz alacsony vércukorszint kialakulásának oka lehet többek között nem megfelelő dózisú készítmény használata, rosszul megválasztott étrend, megerőltető fizikai munka, bizonyos betegségek (főleg hányással, hasmenéssel járók), kánikula, túl sok alkohol fogyasztása. Kórosan alacsony vércukorszint esetén a főbb tünetek lehetnek: a beteg izzad, remeg, szapora pulzusra panaszkodik, szédül, súlyos esetben elájulhat (olykor előfordulhat azonban tünetmentes hipoglikémia is). Ilyenkor azonnal ennie kell az érintettnek, ha eszméleténél van, pl. egy kevés, valamilyen gyorsan felszívódó szénhidrátot (pl.  szőlőcukor, gyümölcslé, 2dl tej stb.), hogy gyorsan megemelkedjen a glükóz szintje. Természetesen a vércukorszintet otthoni vércukorméréssel ellenőrizni kell, és a kapott értéktől függően további megfelelő korrekciót végrehajtani.

Túl gyakran “hipózom”. Mit tegyek?

Sajnos előfordulhat, hogy a beteg túl gyakran kerül hipoglikémiás állapotba (akár éjjel), ráadásul úgy, hogy látszólag mindent be is tart, és még a HbA1c értéke is megfelelő. Ekkor az orvos alaposan kikérdezi a beteget, átnézi étrendjét, életmódját.  Amennyiben gyakran előfordul a “hipózás”, úgy az orvos változtathat a gyógyszer dózisán, más készítményt ajánlhat (ha lehet), valamint megpróbálja feltárni a gyakori hipogliklémia okát. Ebben nagy segítséget nyújt az ún. szöveti glükózmonitorozás.

Mi is az a szöveti glükózmonitorozás?

szöveti glükózmonitorozás hipózás ellenA szöveti glükózmonitorozás az “okosdiabetológia” körébe tartozik, mely során a technika fejlődését használjuk ki a gyógyításban. A módszer lényege, hogy egy a zsírszövetbe helyezett érzékelő egységgel (szenzor)  a szöveti cukor szintjét 5 percenkénti átlagolással megmérjük, így közel folyamatosan érzékeljük a cukorszintet. Ez jól korrelál a vércukorszinttel is- bár időbeni késéssel jelzi annak változását.Ez a mérési módszer lehetőséget ad, hogy  a glükóz kilengésekről pontos képet kaphassunk. Ez azért is hasznos, mert sok esetben bár a HbA1c érték normál keretek közt marad, ám az illetőnél ennek ellenére mégis ingadozik a vércukorszint, és gyakran jelentkeznek pl.hipoglikémiás epizódok- mondja dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont szöveti cukormonitorozás specialista diabetológusa.

A monitorozás a zsírszövetbe szúrt igen vékony szenzor segítségével történik, mely típusától függően 7 vagy 14 napig elektronikus jeleket küld a vevő egységbe, ahonnan kiolvashatók a szöveti glükóz szint értékei, a kilengések, melyeket egy komputer program segítségével elemezhetünk a mérési időszakot követően. Ezeket az eredményeket figyelembe véve még pontosabb, még személyre szabottabb kezelés irányozható elő. Rendszeres használat mellett az adatokat a beteg megoszthatja kezelőorvosával, dietetikusával, így fény derülhet arra, miért is lép fel az érintettnél gyakran “hipózás”. A pontosabb eredmények birtokában a diabetológus eredményesebb terápiát tud javasolni, melynek köszönhetően a hipoglikémiás epizódok is megszűnhetnek.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
  • Specialitások:
    • Szöveti cukor monitorozás(CGM)
    • Inzulinrezisztencia, prediabetes
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • Terhességi cukorbetegség
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
    • Életmód terápia

    Rendelés típusa:

    • személyes rendelői vizit
      • Mammut 2: K, Sze, P
      • Kolosy tér: H
      • Bosnyák tér: Csü
    • távkonzultáció (skype, telefon)
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, hogy gyakran érzem gyöngének magamat futás, biciklizés után. Háziorvosom szerint a cukor értékem jó, de nem hagy nyugodni mert az édesapám és édesanyám is cukorbeteg.

Válaszát előre is köszönöm: Pintér Sára

Tisztelt Pintér Sára!

Gyöngeségének hátterében állhat cukorbetegség vagy prediabéteszes állapot is különös tekintettel a családi anamnézisében előforduló szénhidrát anyagcsere problémákra. Mozgásnak van vércukorszint csökkentő hatása mely okozhatta a problémáját. Javasolt vércukor és inzulinszint ellenőrzése éhhomi és terheléses vérvétellel. A kapott eredményeket érdemes diabetológussal kiértékeltetni.

Örömmel várom rendelésemen, hogy kiderítsük mi állhat a problémája hátterében.

Tisztelettel:
dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász, diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos és kedves

A Doktornő nagyon kedves és alapos volt. Mindenről részletesen beszélt, figyelmesen meghallgatott és gyakorlati tanácsokat is adott. Mindenkinek ajánlom, ha egy kedves és alapos orvost szeretne, aki nem csak kiírja a laborokat, hanem személyre szabottan foglalkozik veled.

További vélemények

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK