Így kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron

Így kerülheti el a hipoglikémiát a nyáron

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2021.07.21

A nyári kánikulát sokak szervezete nem viseli túl jól, hiszen a 30 fok feletti hőmérsékletben még az egészségesek is gyakran tapasztalnak rosszulléteket. Ez a cukorbetegekre fokozottabban igaz, hiszen náluk a hőségben még nagyobb eséllyel alakul hipoglikémia. Hogy miként lehet elkerülni az állapotot, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Nyár, hőség, hipoglikémia

Hipoglikémiának azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor szintje a 3,8 mmol/l alá csökken. Mivel ekkor kevesebb cukor kering a vérben, így a sejtek éheznek, mert nem jutnak hozzá elegendő mennyiséghez belőle. Ekkor a betegnél szédülés, remegés, izzadás, beszédzavar, súlyosabb esetben eszméletvesztés, életveszélyes állapot léphet fel. Nyáron mivel a szervezet anyagcseréje felgyorsul, az elősegíti a vércukorszint csökkenését. Ráadásul a nagy meleg és a páratartalom mellett megnöveli a hipoglikémia rizikóját többek között pl. a grill partik alatti alkoholfogyasztás, a hőségben való kirándulás, elővigyázatosság nélküli mozgás, a dehidratáció, valamint a rossz dózisú inzulin is.

Csak óvatosan az alkohollal

Az alkoholtartalmú italok nagy része vércukorszint csökkenést eredményez, ezért ügyeljen arra, hogy csakis úgy töltsön magának egy pohárral, hogy csak lassan iszik és közben falatozik valamit (pl. magas rosttartalmú, teljes kiőrlésű kekszet). Fontos továbbá, hogy nem mindegy, mit is fogyaszt, hiszen cukorbetegként a száraz pezsgő, minőségi vörösbor (lehetőleg száraz) azok, melyek megengedettek- persze mértékkel.

Felelősségteljes fesztiválozás

Nyaranta mindig rengeteg fesztivál várja a szórakozni vágyókat, ám ha valaki cukorbeteg, akkor annak fontos, hogy ügyeljen arra, hogy ugyanúgy tartsa a diétáját, gyakran mérjen vércukor szintet, valamint ne hajtsa túl magát, hanem olykor fordítson időt a pihenésre is!hipoglikéma nyáron, kánikula, cukorbetegség

Mérjen gyakrabban vércukor szintet

A nagy melegben érdemes gyakrabban ellenőrizni a glükóz szintjét, hogy még idejében felismerhesse, ha csökken a glükóz mennyisége. Reggel, valamint étkezések előtt/után mindenképp mérje meg, ám ha utazik valahova, akkor is célszerű előtte és a megérkezéskor is egy ellenőrzést tartania.

A gyakori mérés mindezeken kívül azért is hasznos, mert így el tudja dönteni, tüneteit napszúrás vagy hipoglikémia okozza.

Ne hajtsa túl magát sportolás közben

Sportolni cukorbetegség esetén is kell, sőt, ajánlott is, hiszen a rendszeres testmozgás a terápia részét képezi, mivel segít kordában tartani a vércukorszintet. Azonban nyáron ez még nagyobb óvatosságot igényel, hiszen mind a hőség, mind felelőtlen mozgás vészesen csökkentheti a glükóz mennyiségét. Fontos, hogy lehetőleg kora reggel vagy este eddzen, és semmiképp se üres hassal álljon neki sportolni! Amennyiben szeretne mozogni, de nem tudja, miként vágjon neki a nyáron, kérje ki életmódorvos vagy személyi edző segítségét!

Alacsonyabb dózisú inzulin lehet szükséges

Amint beköszönt a nagy meleg, érdemes konzultálnia orvosával az alkalmazott gyógyszer/inzulin dózisával kapcsolatban, ugyanis annak csökkentésére lehet szükség, mert nyáron általában alacsonyabb a vércukor szintje. Erre nem csupán a kánikula beköszöntével lehet szükség, hanem akkor is, ha más klímájú helyre utazik nyaralni- ezért előtte mindenképp egyeztessen orvosával!

Tartson magánál szőlőcukrot és kekszet

Bár a hipoglikémiát jobb megelőzni, ám ha tüneteket tapasztal, akkor sokat segíthet, ha bekap egy szőlőcukrot! Éppen ezért mindig legyen kéznél egy zacskóval belőle! A diabetológus emellett azt tanácsolja, hogy a beteg a szőlőcukor mellett mindig vigyen néhány kekszet is magával, mert a szőlőcukor hipoglikémia esetén bár megemeli a vércukorszintet, de nem tudja tartosan megtartani a magasabb értéket- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa,

Kérdése van? Segít a telediabetológia

Amennyiben valaki cukorbeteg, akkor olykor kérdései támadhatnak a terápiát, tüneteiket illetően, főleg akkor, ha frissen felfedezett diabetes-esről van szó. Ha esetleg két konzultáció közt kérdése van, illetve ha épp nyaral, érdemes segítségül hívni a telediabetológiát, mivel így szoros kapcsolatban maradhat orvosával, dietetikusával, életmód orvosával, stb.

Ehhez elég a vércukormérőjén kívül egy alkalmazás, mellyel felviheti vércukor eredményeit, kérdéseit, mozgását, étkezését a rendszerbe. Azokat egy pillanat alatt megoszthatja az adott szakemberrel, aki választ adhat kérdéseire, nyomon követheti állapotát és szükség esetén az alkalmazott terápia dózisán is módosíthat.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Édesanyám halála óta-6 éve jelent meg először nagy mértékű vércukor emelkedés szedek rá gyógyszereketGlikada 60mg, 1000mg Meckformin, nem nagyon bírom ezeket a gyógyszereket próbálom tartani a diétát,de éjszaka szörnyű éhség gyötör muszáj ennem leginkább édességet, nagyon ritkán mérek kóros megnövekedést max 13,4 volt éjjel mikor éhes voltam. Általában natur joghurtot eszem,de néha elhajlok sajnos,Mit tehetek?

Kedves Ildikó!



Ha már 6 éve magasabbak a vércukor értékei, gondolom már járt diabetológusnál. A gyógyszer amit szed, modern gyógyszer, de lehetnek mellékhatásai. Amennyiben panasza van, más gyógyszerek adása szükséges. Vércukor értékei nem jók, étkezés előtt 6,0 mmol/l körüli, étkezés után másfél órával 8,0 mmol/l alatti értékek a megfelelőek. Akármilyen terápiát alkalmaznak a diéta elengedhetetlen, napi 5 alkalommal étkezés, meghatározott mennyiségű szénhidráttal. Javasolt a reggeli 30, tízórai 20, ebéd 50, uzsonna 20 , vacsora 30 g szénhidrát tartalmú legyen. A diéta ismerete fontos, tudni kell a lassan és gyorsan felszívódó szénhidrátok hatását és étkezésbe illesztésüket. Tanácsolom diétás nővérhez forduljon emiatt. Emellett fontos a rendszeres testmozgás a cukorbetegeknek. Időszakos laboratóriumi ellenőrzés elengedhetetlen évi 2-3 alkalommal. Szövődmények irányában szemészeti és vese vizsgálata fontos.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK