Gyakran „hipózik”? Lehet, hogy más kezelésre van szüksége!

Gyakran „hipózik”? Lehet, hogy más kezelésre van szüksége!

dr. Bibok György Módosítva: 2019.12.30

A cukorbetegek körében olykor előfordulhat ún. hipoglikémiás állapot, mely a vércukorszint kórosan alacsony szintre történő csökkenését jelenti, és amellett, hogy igen kellemetlen és ijesztő tünetekkel jár, igen veszélyes is lehet. A hipoglikémia elsősorban az inzulinnal kezelt betegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú tablettás terápia mellett is jelentkezhet. Sajnos előfordulhat, hogy valaki rendszeresen találkozik a jelenséggel- hogy ilyenkor mi a teendő, azt dr. Bibok Györgytől, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.

Verejtékezés, remegés, gyengeség- a rettegett hipoglikémia

Hipoglikémiának azt az állapotot nevezzük, amikor a vércukor szintje 4,0 mmol/l alá csökken. Tünetei közt leginkább izzadás, remegés, gyengeség, nyugtalanság, éhségérzet, koncentrációs zavar jelentkezik, és ha az illető rövid időn belül nem rendezi a vércukor szintjét, úgy a folyamat súlyosbodhat, és tudatzavar, ájulás, görcsös tünetek is felléphetnek. Elsősorban az inzulinnal kezelt betegeknél jelentkezik ilyen állapot, ám előfordulhat más gyógyszerrel kezelt cukorbetegeknél is.

A leggyakoribb ok, hogy a kívülről beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál az étkezés hatására bekövetkező vércukorszint emelkedés kompenzálására. Ez úgy jöhet létre, hogy pl. a beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél, vagy az étel felszívódása zavart szenved, vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget. Éppen ezért fontos, hogy a diabétesszel élők kellően tájékozottak legyenek a hipoglikémia tüneteit, megelőzését és kezelését illetően. A betegek alapos tájékoztatása a hipoglikémia kockázatát növelő tényezőkről alapvető része a cukorbeteg gondozásnak.

Mi minden okozhat hipoglikémiát?

  • hipoglikémia elkerülésea szükségesnél több inzulin, vagy gyógyszer adagolása
  • változás a fizikai aktivitásban (az eddigiekhez képest több/intenzívebb mozgás)
  • bizonyos betegségek hirtelen kialakulása (hányás, hasmenés, láz)
  • alkohol fogyasztás
  • kánikula, időjárás változás
  • kevesebb szénhidrát tartalmú étel bevitele
  • felszívódási zavar, bélmozgás megváltozása

Vannak olyan készítmények, melyek megnövelik a hipoglikémia rizikóját

A diabétesz kezelésére ma már igen sok készítmény van forgalomban. Két fő csoportja a terápiának az inzulin és a nem inzulin alapú (gyógyszeres és/vagy injekciós) kezelés. Általánosságban elmondható, hogy az inzulin terápia esetén fordul elő leggyakrabban hipoglikémia, főleg akkor, ha beteg un. intenzív inzulinkezelésben részesül. Az inzulinok között is van különbség, mert ma már tudományos vizsgálatokkal igazolható, hogy bizonyos, un. analóg típusú inzulin használata mellett kevesebbszer fordul elő súlyos hipoglikémia. Az inzulin kezeléskor fontos tudni, hogy az adott inzulin miként fejti ki hatását, valamint figyelni kell arra is, hogy az életvitel, egészségi állapot, illetve az étkezés/testmozgás hatására kell-e változtatni az adagoláson.

Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa hozzátette, hogy vannak olyan gyógyszercsoportok is, melyek szintén hajlamosíthatnak a vércukorszint leesésére. Ezek az ún. inzulinelválasztást serkentő szerek, azon belül is a szulfanilureák (gliclazid, glimepirid, gliquidon, glipizid, glibenclamid hatóanyagú készítmények) , melyek elsődleges hatása, hogy fokozzák az inzulintermelést. Ezek a készítmények sajnos nem csak a hipoglikémia esélyét növelik, de akár testsúlynövekedést is okozhatnak. Ezen gyógyszerek helyett ma már többfajta korszerű tablettás és injekciós készítmény is rendelkezésre áll, melyek nem emelik a „hipo” kockázatot, sőt testsúlycsökkenést is eredményezhetnek.

Látható tehát, hogy léteznek olyan antidiabetikumok, melyek bizonyos mértékben növelhetik a vércukorszint kóros csökkenésének kockázatát, így akik hajlamosak a „hipózásra”, érdemes olyan készítményre váltaniuk – természetesen kezelőorvosukkal történt megbeszélés alapján-, melyek csökkenthetik a hipoglikémia kockázatának kialakulását, és emellett hatékonyak a cukorbetegség kezelésében is.

Hogy lehet elkerülni a hipoglikémiát?

  • személyre szabott tablettás és/vagy inzulin kezeléssel
  •  megfelelő életmód betartásával
  • rendszeres vércukor ellenőrzéssel és vércukornapló vezetésével
  • helyes táplálkozással és szükség szerinti inzulin dózis változtatással az orvossal megbeszéltek szerint
  • az étkezés kihagyásának kerülésével
  • az inzulin adagolás igazításával a testmozgás intenzitásának és tartamának megfelelően
  • a rendszeres diabetológiai orvosi viziteken történt probléma orientált megbeszéléssel

Téma szakértője

Orvos válaszol

tisztelt doktor ur.nagyfiam gondnoka vagyok 2014.03.14.óta 2sz cukorbetegség mindig magas a vércukorszitje ált.14-és16 a vércukorérték miért betartjuk a diétát négyszeri napi inzulinos érdeklődni szeretnék állitólag van olyan eszköz amit bőr alá beültetnek a cukorbetegséget figyeli adagolja az inzulint tanácsként kaptam ezt ezért kéremhollehet ezt igénybe venni magyarországon van e ilyen lehetőség válaszukat köszönöm. tisztelettel mária

dr. Bibok György
dr. Bibok György diabetológus
Tisztelt Benei Lászlóné!

Ön feltehetően az inzulin pumpa kezelési lehetőségre kérdez rá, melyhez használható az úgynevezett szöveti cukormérő eszköz is.

Ezt Magyarországon jelenleg csak 1-es típusú cukorbetegek és gyermekek kaphatják támogatással, és az Ön leírása szerint a gondozott fiának 2-es típusú a betegsége, így nem tud támogatással hozzájutni a készülékekhez.

Részletesebb felvilágosítást a diabetológus gondozó orvosától kaphat.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

Szimpatikus, kulturált. Mindenre kiterjedő, részletes tájékoztatást nyújtott. Segítsége és javaslatai megalapozták a további egészséges életmódot.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A látászavarok 5 gyakori oka

A látászavarok 5 gyakori oka

Leegyszerűsítve, látászavarról akkor beszélünk, ha a központi éleslátás romlik, a látótérben kiesés jelenik meg, vagy a látott kép furcsa torzulást mutat. A látászavaroknak számos oka lehet. Egyesek banálisak, mások akár komoly betegséget jeleznek. A látásban beálló zavart kiválthatja a szem működészavara vagy betegsége, de okozhatja kóros belgyógyászati vagy ideggyógyászati állapot is. Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemész szakorvosát, glaukóma specialistáját arról kérdeztük, vajon melyek azok a leggyakoribb szemészeti betegségek, melyek látászavart okoznak. 

További részletek
Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá

Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá

A cukorbetegség egyik lehetséges szövődménye a diabéteszes láb, valamint a fekély. Már egy apró sebet is komolyan kell venni, hiszen megfelelő kezelés nélkül könnyen súlyos problémákhoz vezethet. A cukorbetegség világnapja alkalmából készült friss hazai kutatás leírja, milyen ismeretekkel rendelkeznek erről az érintettek, illetve megkérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, miért is okozhatnak gondot a legkisebb sérülések is, és mit takar a diabéteszes láb kifejezés.

További részletek
Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

A cukorbetegség igen komoly népegészségügyi probléma. Mintegy 422 millió ember szenved diabéteszben világszerte. Többségük alacsony és közepes jövedelmű országokban él, bár nem ritka a magas jövedelmű területeken sem. A WHO adatai szerint évente kb. 1,5 millió halálesetet tulajdonítanak közvetlenül a betegségnek. Mind az esetek száma, mind az állapot előfordulása folyamatosan nőtt az elmúlt néhány évtizedben, így komoly figyelmet kell fordítani mind a prevencióra, mind a szűrővizsgálatokra, mind pedig a terápiára.
 

További részletek

Prima Medica Egészséghálózat