Gyógyszer vagy inzulin? Melyik kell cukorbetegség esetén?
A cukorbetegség terápiájában a diétán és a mozgáson kívül szükség lehet még gyógyszeres vagy/és inzulinos kezelésre is. De vajon mikor melyiket kell alkalmazni? A kérdést Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.
Nem mindegy, melyik típusú a cukorbetegség
A cukorbetegségnek több formája is van, és kezelés szempontjából sokszor nem mindegy, ki melyik típusba tartozik. Az 1-es típusú diabétesznél ugyanis csakis az inzulinterápia jöhet szóba, és ugyanez a helyzet a LADA cukorbetegség későbbi fázisában is, hiszen ekkor is az immunrendszer az inzulint előállító béta-sejtek ellen fordul, mely eredményeként az inzulintermelés megszűnik.
Ezzel szemben 2-es típusú cukorbetegség, MODY diabétesz és a LADA diabétesz korai fázisában a gyógyszeres kezelés is számításba jöhet. 2-es típus esetén például akár egyedül az életmódterápia is megoldást jelenthet (sőt, ez az elsőszámú kezelése), ha pedig kevésnek bizonyul, akkor van szükség gyógyszeres és/vagy inzulinkezelésre. Továbbá azt is érdemes tudni, hogy annak ellenére, hogy előfordulhat, hogy egy 2-es típusú cukorbeteg inzulinterápiára szorul, még nem jelenti azt, hogy a későbbiekben, az értékek javulásával nem lehet áttérni az orális készítményekre (azonban ez a gyakorlatban viszonylag ritkán fordul elő).
Terhesség alatt a gyógyszerről át kell térni
Speciális eset, amikor a cukorbeteg várandós lesz, mivel akkor nem szabad a gyógyszert alkalmazni. A várandós diabéteszes kismamának ekkor át kell térnie az inzulinra, ha pedig az értékek megengedik, akkor elegendő lehet a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás. Fontos tudni, hogy mivel az orális antidiabetikumok átjutnak az anyatejbe is, ezért szoptató kismamáknak sem szabad gyógyszert szedniük.
Hizlaló inzulin?
Az inzulinnak van egy olyan tulajdonsága, hogy segíti a zsírréteg képződését és megmaradását. Ezért azok, akik inzulinterápiában részesülnek, azt tapasztalhatják, hogy híznak, vagy nem képesek számottevő fogyásra.
Ennek oka egyrészt élettani, nevezetesen az, hogy a vércukorszint normalizálásával természetes módon javul a glükóz felhasználása és érvényesül az inzulin un. anabolikus (zsírok és fehérjék felépülése) hatása. Másik oka azonban, hogy az inzulinkezelésre kerülő páciensek az étrendi és életmódbeli előírásokat nem tartják be, vagyis a súlynövekedés alapvetően elkerülhető - mondja Prof.Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Amennyiben az illetőnek gondjai vannak inzulinterápia mellett a súlyfelesleg leadásával, akkor – orvosi konzultáció alapján - áttérhet más fajta készítményre is. Vannak ugyanis olyan gyógyszerek, valamint inkretin alapú szerek (pl. GLP-1), melyek segítik a fogyást (elsősorban étvágycsökkentő hatásuk révén)
Mi a különbség az inzulin és a tabletták között?
Felvetődhet a kérdés, hogy vajon mi is a különbség az inzulin és a szájon át szedhető gyógyszerek között, miért is kell többféle? A cél mindkét esetben a saját inzulintermelés növelése, illetve a sejtek inzulinra való érzékenységének fokozása, ám injekcióval már magát a hiányzó hormont juttatjuk be közvetlenül, míg tablettával az inzulin elválasztást növeljük vagy annak hatását serkentjük.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be a megfelelő terápia kiválasztásához
Téma szakértői
Orvos válaszol
Az alabbi problémával fordulok Önök fele!21 hónapos kisfiamnak ma megmertem az éhgyomri vercukorszintjét es az ertek:6,3 lett.Terhesseg soran terhességi cukorbetegseg alakult ki nalam ami mara normalizalodott.a csaladban elofordult mar a cukorbetegseg!
A kerdesem a kovetkezo;mit csinaljak??merre menjek??hova vigyem a fiamat??mennyire kell megijedni ilyen ertektol??
Ujjbegyböl végzett vércukormérés nem alkalmas diagnózis felállitására vagy kizárására.
Szükség lenne pontos laboratóriumi meghatározás elvégzésére, mely érdekében központunkat bizalommal felkeresheti.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László