Gyógyszer vagy inzulin? Melyik kell cukorbetegség esetén?

Gyógyszer vagy inzulin? Melyik kell cukorbetegség esetén?

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:30

A cukorbetegség terápiájában a diétán és a mozgáson kívül szükség lehet még gyógyszeres vagy/és inzulinos kezelésre is. De vajon mikor melyiket kell alkalmazni? A kérdést Prof. Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Nem mindegy, melyik típusú a cukorbetegség

A cukorbetegségnek több formája is van, és kezelés szempontjából sokszor nem mindegy, ki melyik típusba tartozik. Az 1-es típusú diabétesznél ugyanis csakis az inzulinterápia jöhet szóba, és ugyanez a helyzet a LADA cukorbetegség későbbi fázisában is, hiszen ekkor is az immunrendszer az inzulint előállító béta-sejtek ellen fordul, mely eredményeként az inzulintermelés megszűnik.

gyógyszer vagy inzulinEzzel szemben 2-es típusú cukorbetegség, MODY diabétesz és a LADA diabétesz korai fázisában a gyógyszeres kezelés is számításba jöhet. 2-es típus esetén például akár egyedül az életmódterápia is megoldást jelenthet (sőt, ez az elsőszámú kezelése), ha pedig kevésnek bizonyul, akkor van szükség gyógyszeres és/vagy inzulinkezelésre. Továbbá azt is érdemes tudni, hogy annak ellenére, hogy előfordulhat, hogy egy 2-es típusú cukorbeteg inzulinterápiára szorul, még nem jelenti azt, hogy a későbbiekben, az értékek javulásával nem lehet áttérni az orális készítményekre (azonban ez a gyakorlatban viszonylag ritkán fordul elő).

Terhesség alatt a gyógyszerről át kell térni

Speciális eset, amikor a cukorbeteg várandós lesz, mivel akkor nem szabad a gyógyszert alkalmazni. A várandós diabéteszes kismamának ekkor át kell térnie az inzulinra, ha pedig az értékek megengedik, akkor elegendő lehet a személyre szabott diéta és a rendszeres testmozgás. Fontos tudni, hogy mivel az orális antidiabetikumok átjutnak az anyatejbe is, ezért szoptató kismamáknak sem szabad gyógyszert szedniük.

Hizlaló inzulin?

Az inzulinnak van egy olyan tulajdonsága, hogy segíti a zsírréteg képződését és megmaradását. Ezért azok, akik inzulinterápiában részesülnek, azt tapasztalhatják, hogy híznak, vagy nem képesek számottevő fogyásra.

inzulin vagy gyógyszerEnnek oka egyrészt élettani, nevezetesen az, hogy a vércukorszint normalizálásával természetes módon javul a glükóz felhasználása és érvényesül az inzulin un. anabolikus (zsírok és fehérjék felépülése) hatása. Másik oka azonban, hogy az inzulinkezelésre kerülő páciensek az étrendi és életmódbeli előírásokat nem tartják be, vagyis a súlynövekedés alapvetően elkerülhető - mondja Prof.Dr. Barkai László, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Amennyiben az illetőnek gondjai vannak inzulinterápia mellett a súlyfelesleg leadásával, akkor – orvosi konzultáció alapján - áttérhet más fajta készítményre is. Vannak ugyanis olyan gyógyszerek, valamint inkretin alapú szerek (pl. GLP-1), melyek segítik a fogyást (elsősorban étvágycsökkentő hatásuk révén)

Mi a különbség az inzulin és a tabletták között?

Felvetődhet a kérdés, hogy vajon mi is a különbség az inzulin és a szájon át szedhető gyógyszerek között, miért is kell többféle?  A cél mindkét esetben a saját inzulintermelés növelése, illetve a sejtek inzulinra való érzékenységének fokozása, ám injekcióval már magát a hiányzó hormont juttatjuk be közvetlenül, míg tablettával az inzulin elválasztást növeljük vagy annak hatását serkentjük.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Ötéves kislányommal kapcsolatban szeretnék kérdezni.Emelkedett vércukor értékei vannak annak ellenére hogy a vércukor terhelés negatív lett. Napközben 8- 10 között. Az emelkedett vércukor értékek előtt több mozgás, vagy nagyobb terhelés után, általában hányinger gyengeség és rosszullét, szomjúság jelentkezik. Gyakori a nemi szerv viszketés, ès viszkető kiütések tèrdhajlatban. Nem sikerült bizonyítani a diabéteszt mi lehet a baj ami ezeket a tüneteket okozza?

Tisztelt Asszonyom!

Mivel a diabetes kizárható, ezért egyéb irányú (általános, esetleg bőrgyógyászati, allergológiai) kivizsgálás szükséges.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK