LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.14

A LADA az 1-es és 2-es diabétesz tüneteit is megtalálhatóak. A háttérben autoimmun folyamat áll, mint az 1-es diabétesznél, de mivel a kialakulása nagyon lassan történik, így 30-45-évesek betegsége, ezért sokszor 2-es diabétesznek gondolják. A felnőtt lakosság 12%-át érinti ez a típusú megbetegedés.

A LADA mozaikszó, a Latens Autoimmune Diabetes with Adult rövidítése. Autoimmun folyamat következtében az immunsejtek idegennek ismerik fel a saját sejtek egy részét és a hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjei elpusztulnak. Az 1-es típusú diabétesz drámai tünetei nem jelentkeznek, a kórkép igen lassan alakul ki, ezért felnőtt korban, 30-45 éve, jelentkeznek a tünetek. Ezért sokszor 2-es típusú cukorbetegségnek gondolják, és ennek megfelelően kezelik.

A LADA cukorbetegségnél is fontos a rendszeres vércukormérésA betegségre sokszor más kivizsgálás alkalmával derül fény.  Ilyenkor emelkedett vércukorérték, vizeletben cukor és aceton jelenlét mutatható ki a laborvizsgálat során. A biztos diagnózis az antitest (GADA) vizsgálattal mutatható ki.

A LADA diabétesznél, amíg a hasnyálmirigy termel inzulint, csak szigorú diéta betartása szükséges, de fokozatosan át kell térni inzulin terápiára.

Szövődmények:

Ha diagnosztizálásra került a betegség, akkor a pontos diéta és inzulinkezelés betartása szükséges, mert további, komoly kórképek jelentkezhetnek.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK