LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.14 12:11

A LADA az 1-es és 2-es diabétesz tüneteit is megtalálhatóak. A háttérben autoimmun folyamat áll, mint az 1-es diabétesznél, de mivel a kialakulása nagyon lassan történik, így 30-45-évesek betegsége, ezért sokszor 2-es diabétesznek gondolják. A felnőtt lakosság 12%-át érinti ez a típusú megbetegedés.

A LADA mozaikszó, a Latens Autoimmune Diabetes with Adult rövidítése. Autoimmun folyamat következtében az immunsejtek idegennek ismerik fel a saját sejtek egy részét és a hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjei elpusztulnak. Az 1-es típusú diabétesz drámai tünetei nem jelentkeznek, a kórkép igen lassan alakul ki, ezért felnőtt korban, 30-45 éve, jelentkeznek a tünetek. Ezért sokszor 2-es típusú cukorbetegségnek gondolják, és ennek megfelelően kezelik.

A LADA cukorbetegségnél is fontos a rendszeres vércukormérésA betegségre sokszor más kivizsgálás alkalmával derül fény.  Ilyenkor emelkedett vércukorérték, vizeletben cukor és aceton jelenlét mutatható ki a laborvizsgálat során. A biztos diagnózis az antitest (GADA) vizsgálattal mutatható ki.

A LADA diabétesznél, amíg a hasnyálmirigy termel inzulint, csak szigorú diéta betartása szükséges, de fokozatosan át kell térni inzulin terápiára.

Szövődmények:

Ha diagnosztizálásra került a betegség, akkor a pontos diéta és inzulinkezelés betartása szükséges, mert további, komoly kórképek jelentkezhetnek.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK