LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

LADA – autoimmun diabétesz felnőtt korban

Szerző: Cukorbetegközpont | Módosítva: 2019.12.14 12:11

A LADA az 1-es és 2-es diabétesz tüneteit is megtalálhatóak. A háttérben autoimmun folyamat áll, mint az 1-es diabétesznél, de mivel a kialakulása nagyon lassan történik, így 30-45-évesek betegsége, ezért sokszor 2-es diabétesznek gondolják. A felnőtt lakosság 12%-át érinti ez a típusú megbetegedés.

A LADA mozaikszó, a Latens Autoimmune Diabetes with Adult rövidítése. Autoimmun folyamat következtében az immunsejtek idegennek ismerik fel a saját sejtek egy részét és a hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjei elpusztulnak. Az 1-es típusú diabétesz drámai tünetei nem jelentkeznek, a kórkép igen lassan alakul ki, ezért felnőtt korban, 30-45 éve, jelentkeznek a tünetek. Ezért sokszor 2-es típusú cukorbetegségnek gondolják, és ennek megfelelően kezelik.

A LADA cukorbetegségnél is fontos a rendszeres vércukormérésA betegségre sokszor más kivizsgálás alkalmával derül fény.  Ilyenkor emelkedett vércukorérték, vizeletben cukor és aceton jelenlét mutatható ki a laborvizsgálat során. A biztos diagnózis az antitest (GADA) vizsgálattal mutatható ki.

A LADA diabétesznél, amíg a hasnyálmirigy termel inzulint, csak szigorú diéta betartása szükséges, de fokozatosan át kell térni inzulin terápiára.

Szövődmények:

Ha diagnosztizálásra került a betegség, akkor a pontos diéta és inzulinkezelés betartása szükséges, mert további, komoly kórképek jelentkezhetnek.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK