LADA típusú diabétesz- a cukorbetegség kevésbé ismert formája

LADA típusú diabétesz- a cukorbetegség kevésbé ismert formája

Dr. Bibok György Módosítva: 2019.12.30 20:31

A cukorbetegségnek több típusa is ismert, ám a MODY (monogénes diabétesz) és a LADA diabéteszről már kevés szó esik. Dr. Bibok Györgytől, a Cukorbetegközpont diabetológusától ez utóbbiról megtudhatjuk, hogyan keletkezik, miben más a többi cukorbetegségtől, és hogy miként lehet kezelni.

LADA diabétesz

A LADA egy mozaikszó, mely a Latens Autoimmun Diabetes in Adults kezdőbetűiből származik. Ahogy az elnevezése is mutatja, felnőtteknél jelentkező látens (lappangó) autoimmun cukorbetegséget takar. Hogy mi is ez pontosan?

cukorbetegség, LADAA LADA diabétesz az 1-es és a  2-es típusú cukorbetegség közt helyezkedik el, pontosabban mindkettő néhány jellegzetességeivel rendelkezik (sokan 1.5 típusú cukorbetegségnek is nevezik). Az 1-es típusúhoz hasonlóan ez is autoimmun eredetű, melynek során szigetsejt elleni antitestek vannak jelen (ebben az esetben főleg a GAD [glutaminsav dekarboxylase] antitest) melyek károsítják a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjeit. Viszont lényeges különbség, hogy ez lassan megy végbe, így minden esetben felnőtt korban alakul ki az inzulinhiány, míg az 1-es típusú diabétesz gyermekeknél is jelentkezhet (sőt, akkor gyakoribb). Sajnos pont azért, mert felnőttkorban lép fel (általában 30-40 éves kor körül), gyakran 2-es típusú cukorbetegségnek diagnosztizálják, és úgy is kezelik.

A LADA típusú diabétesz tünetei

Ahogy a neve is mutatja lappangó (látens) betegségforma, nem könnyű észrevenni, rendszerint véletlenül fedezik fel (pl. vér/vizeletvizsgálat során). A beteg általában normál súlyú, és ami panasz jelentkezik, az igen általános, pl. fáradtság, rossz közérzet stb., vagy ha már jelentősebb hyperglykaemia van, akkor a diabétesz szokásos tünetei lépnek fel.

Honnan lehet tudni, milyen típusú cukorbetegségem van?

A LADA típusú diabéteszt nehéz diagnosztizálni, és mint már említettük, gyakran 2-es típusú cukorbetegségként kezelik, mivel nehéz különbséget tenni a kettő között. Viszont a GAD antitestek jelenléte és az alacsony inzulin termelést mutató C-peptid érték bizonyítja az állapotot, így, ha felmerül a LADA gyanúja, érdemes erre irányuló vérvizsgálatot végeztetni. 

Főbb különbségek a LADA és a 2-es típusú cukorbetegség között

  • Túlsúly hiánya
  • C-peptid alacsonyabb szintje
  • GAD antitest jelenléte
  • Hamar inzulinkezelésre szorul a beteg

Előbb-utóbb inzulinra van szükség

LADA diabéteszMivel a LADA diabétesz egészen lassan alakul ki, ezért eleinte –pontos diagnózis hiányában- 2-es típusú diabéteszként kezelik: vagyis életmód terápiával (személyre szabott diéta és rendszeres mozgás), valamint cukorbetegség elleni tablettás vagy injekciós gyógyszerekkel. Viszont mivel autoimmun eredetű a probléma, és az inzulin elválasztás mértéke csökkent, egy idő után ez nem elégséges, és inzulinterápia válik szükségessé. Ma úgy gondoljuk, hogy a LADA típusú diabéteszt elsősorban életmód terápiával és kis dózisban adott inzulinnal kell kezelni a jellemző részleges inzulinhiány miatt- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa. A legoptimálisabb az, ha már a cukorbetegség felismerésekor kiderülne, hogy nem 2-es típusú diabétesz áll fenn, hanem LADA típusú kórforma, így már egyből alacsony dózisú inzulinnal  lehetne kezdeni a kezelést, ha nem elégséges az  életmód terápia.

Téma szakértői

Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus
Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Orvos válaszol

tisztelt doktor ur.nagyfiam gondnoka vagyok 2014.03.14.óta 2sz cukorbetegség mindig magas a vércukorszitje ált.14-és16 a vércukorérték miért betartjuk a diétát négyszeri napi inzulinos érdeklődni szeretnék állitólag van olyan eszköz amit bőr alá beültetnek a cukorbetegséget figyeli adagolja az inzulint tanácsként kaptam ezt ezért kéremhollehet ezt igénybe venni magyarországon van e ilyen lehetőség válaszukat köszönöm. tisztelettel mária

Tisztelt Benei Lászlóné!

Ön feltehetően az inzulin pumpa kezelési lehetőségre kérdez rá, melyhez használható az úgynevezett szöveti cukormérő eszköz is.

Ezt Magyarországon jelenleg csak 1-es típusú cukorbetegek és gyermekek kaphatják támogatással, és az Ön leírása szerint a gondozott fiának 2-es típusú a betegsége, így nem tud támogatással hozzájutni a készülékekhez.

Részletesebb felvilágosítást a diabetológus gondozó orvosától kaphat.

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György

Kapcsolódó oldalak

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK