Génmutáció okozta cukorbetegség- MODY diabetes

Génmutáció okozta cukorbetegség- MODY diabetes

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.11.30 11:49

A cukorbetegség széles körben ismert fő típusai az 1-es és a 2-es típus. Viszont a harmadikról már jóval kevesebb szó esik, ez pedig az ún. MODY diabetes. Hogy mit kell tudni a cukorbetegség ezen formájáról, azt dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa ismerteti.

Génmutáció a cukorbetegség hátterében

MODY diabetesA cukorbetegség leggyakrabban autoimmun betegség az 1-es típusban, míg a 2-es típus öröklődési hajlam, csökkent inzulin-szekréció, inzulinrezisztencia következménye.

Ritkán, de előfordulhat az, hogy egy bizonyos gén károsodása, mutációja okozza (monogénes betegség) az inzulintermelésben bekövetkező zavarokat. Az ilyen cukorbetegséget MODY diabetes-nek nevezzük, mely egy mozaikszó (Maturity Onset Diabetes of the Young), ami felnőttkori diabetes-t, fiatalkorban manifesztálódó cukorbetegséget jelent.

MODY jellemzői

  • korai kezdet, általában 25 éves életkor előtt
  • családi halmozódás, több generáció lehet érintett
  • autoszomális domináns öröklődés
  • nem inzulinfüggő diabetes
  • a túlsúly hiánya
  • a béta-sejt-működés primer zavara
  • az összes diabetes akár 1-2%-a is lehet Európában, gyakran nem kerül felismerésre
  • klinikailag heterogén csoport

MODY fenotípust okozó gének alapján 11 típusa ismert attól függően, melyik gén károsodott Ezek közül a leginkább ismertek:

  • HNF1-alfa : a hasnyálmirigy által termelt inzulin mennyiségét csökkenti. Ez a leggyakoribb
  • HNF1-béta: jellegzetessége, hogy vese ciszták, húgyúti gondok és köszvényes panaszok is megjelenhetnek a szénhidrátanyagcsere-zavar mellett.
  • HNF4-alfa: általában nagy születési súllyal jár, illetve alacsony csecsemőkori vércukorszinttel. Igen ritka fajta
  • Glucokinase: enyhe forma, a vércukor szintje csak kissé emelkedett
  • MODY X: ekkor nem tudni, melyik gén tehető felelőssé az állapotért

Nincsenek jellegzetes tünetei

A MODY diabetes nagy veszélye, hogy nincsenek klasszikus, cukorbetegségre jellemző tünetei (pl. túlsúly, fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger stb), éppen ezért sokszor nem is kerül - vagy csak túl későn- diagnosztizálásra. Emiatt nagy az esélye a szövődmények kialakulásának (magas vérnyomás, érszűkület, diabeteses láb).

 

MODY cukorbetegségAmennyiben a klinikum, eltér a szokásos 1-es illetve 2-es típusú cukorbetegségtől, akkor fel kell, hogy merüljön a monogénes diabetesek lehetősége. Ha egy családban monogénes diabetest ismerünk fel, akkor számos esetben lehetővé válik, hogy akár csecsemőknél, gyermekeknél azonosítsuk a monogénes diabetes génjeit már a diabetes megjelenése, manifesztálódása előtt. Ugyanis a MODY-t egy gén domináns eltérése okozza, és az érintett szülők gyermekeinek fele (50%-a) örökli ezt a gént és ezt a fajta diabetest. Ezen öröklődést autoszomális domináns öröklődésnek hívjuk - magyarázza a diabetológus.

A MODY diabetes terápiája

A terápia attól függ, hogy melyik MODY típusba tartozik a beteg. (Pl. MODY 2 esetén metformin adása szükséges, a MODY GCK gyógyszeres kezelést nem igényel, és van olyan típus, ahol sulfanilurea készítmény kell). Inzulin adására általában nincs szükség, ám terhesség során indokolt lehet- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Hogyan tudom, hogy MODY cukorbetegségem van?

A MODY diabetes diagnózisának felállításához genetikai vizsgálatra van szükség, mely vérvétellel történik, melynek során kiderülhet, melyik gén felelős a problémáért. Emellett még javasolt lehet a hasnyálmirigy antitestek, valamint a C-peptid szint meghatározására is.

A monogénes diabetes genetikai vizsgálatok jelentősége

  1. a monogénes diabetes klinikai diagnózisának alátámasztása, elkülönítése a többi diabetes-től
  2. az eltérő MODY típusok nagymértékben eltérő prognózissal bírnak (pl. HNF vs. GCK).
  3. Korai beavatkozással az esetleges komplikációkat elkerülhetők vagy késleltethetők
  4. Megfelelő terápia meghatározása, illetve a szükségtelen terápia elkerülése (pl. GCK – terápiát nem igényel).
  5. Életminőség javulása, egészségügyi költségek jelentős csökkentése

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Gyermekkori diabetesem 14 éve fenn àll. Sajnos a nagyon hanyag fiatalkori cukorbetegséget mostanàban kezdem kiszenvedni. Az életembe nagyon erősen szerepet játszik a sport lassan 1 éve, elég intenzíven. Szemfenékvizsgàlat soràn kiderült a napokban, hogy elkezdődött némi szövődmény! Az intenzív sportolàst semmi esetre sem szeretném abbahagyni, viszont nem talàlom az arany középutat a diabétesz és a sport között. Àtlagban 5-9 közöttiek az értékeim. Sport utàn viszont van, hogy 22-es értékeket is mérek,melyek megijesztenek. Reggelre pedig 2-4 közöttiek az értékek. A módszer amivel próbàlkoztam, hogy sportolàs előtt 2-3 óràval étkeztem és inzulint is adtam, hogy ne sport közben érje el a csúcshatàst az inzulin. Eleinte úgy tűnt bevàlik a módszer, de ismét elkezdődött a 20-asok hada... Tanàcsot szeretnék kérni esetlegesen kihez tudnék fordulni ezzel a problémàval.

Köszönettel
Andrea

Kedves Andrea !



Csak általánosságban tudok válaszolni a kérdéseire. mivel nem tudom, hogy ilyen és mennyi inzulint ad. A sportolás milyen időszakban történik. A magas vércukor értékeinek hátterében a sportolás alatti rejtett hypoglykaemia játszhat szerepet. Amennyiben este sportol, ennek a hatása elhúzódik éjszakára is és ez okozhatja az éjszakai alacsony vércukor értékei. Küldök egy sport és étkezés közötti összefüggést és a javasolt étkezéseket.

Mozgás időtartama vércukorszint Étkezés szénhidráttartalma

25-30 perc 4,5 alatt 15 g cukortartalmú folyadék, gyümölcslé

4,5-8,3 15 g gyümölcs vagy 12 g müzliszelet

8,3 felett semmi

30-120 perc 4,5 alatt 15 -20 g mozgás előtt és 15 -20 mozgás közben (folyadék+szendvics)

4,5-8,3 15 g mozgás előtt és 15+20 g mozgás közben folyadék+szendvics )

8,3 felett 15 g mozgás előtt (szendvics )

120 percnél több 4,5 alatt 4-5 dl gyümölcslé+szendvics

4,5-8,3 30 g- nál kevesebb (gyümölcs+szendvics)

8,3 felett 30 g -nál kevesebb (szendvics)

Tanácsom az hogy vegye fel a kapcsolatot Dvorák Márton mozgásterapeutával, aki mozgás és a cukorbetegség tekintetében hasznos tanácsokat tud adni. Bejelentkezés: 0670 4093120 telefonszámon

Üdvözlettel. dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK