Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Mit mutat pontosan a HbA1c érték?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.01.07

A cukorbetegség kapcsán igen gyakran felmerül az ún. HbA1C érték. De vajon mit is jelent annak magas szintje és mit lehet ekkor tenni? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.

Mi az a HbA1c?

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120  napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvérteste k átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a  HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. HbA1c mérését az 1970 évek vége óta végzik. Egészséges embereknél ennek értéke 20 mmol/mol és 42 mmol/mol  között van (6,0 % alatt, míg cukorbetegeknél ez 48 mmol/mol és 59 mmol/mol (6,5-7,5 %) Érdemes tudni, hogy a HbA1c inkább a diabetes-szel küzdők terápiájának monitorozására szolgál, a diagnózis felállításához mellette vércukor terhelésre van szükség. Kezelt diabetes esetén fontos az önkontroll során mért vércukor értékek ismerete is, mert nagy vércukor ingadozás esetén is lehet jó a HbA1c értéke.

Mi van, ha túl magas az érték?

Amennyiben magas a HbA1c értéke,  az a  nem megfelelő szénhidrát anyagcseréről ad tájékoztatást. Ugyanis minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köti meg a cukrot, ami egy idő után már nem is képes leválni a vörösvértestről. A magas HbA1c és vércukor szint nagy veszélye, hogy hosszútávon megnöveli a cukorbetegség szövődményeinek rizikóját, ráadásul a tartósabban megemelkedett HbA1c miatt a beteg elvesztheti az analóg inzulinokra való teljes állami támogatást.

A cukorbetegség kimutatására a HbA1c nem alkalmas a következő esetekben:

  • terhesség
  • 1-es típusú diabetes
  • friss diabetes
  • akut hasnyálmirigy betegség
  • gyógyszer indukálta hiperglikémia
  • hemoglobinopátiák
  • súlyos anémia
  • veseelégtelenség
  • májelégtelenség
  • dialízis
  • HIV fertőzés

3 havonta szükséges a mérése

hba1c csökkentéseA vörösvértestek élettartama miatt 3 havonta kell ellenőrizni a HbA1c szintet. Ma már céltartományról beszélünk, az értéke  kortól, kisérő betegségektől és a diabetes tartamától függően kerül meghatározásra 8% feletti érték esetén a terápia módosítására van szükség, Első sorban  az életmódon kell változtatni (mozgás, diéta). Ennek magyarázata, hogy az  diétára és a sportolásra a glükóz szint  csökken és így a HbA1c  érték is jobb lesz. Ezért lehet eredményeket elérni az életmódterápiával- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Mivel vannak olyan esetek, állapotok, amikor az HbA1c  értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, így helyette a fruktózamin  mérést alkalmazunk mely fehérjékhez és nem a Hb-hoz kötődik. A fructozamin  2-3 hétre visszamenőleg ad  felvilágosítást a vércukor értékekről.

Így lehet csökkenteni a HbA1c értéket:

  • dietetikus által, személyre szabott diéta
  • rendszeres testmozgás
  • megfelelően beállított gyógyszeres/inzulinos terápia

Téma szakértője

Orvos válaszol

T. Doktor!
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!

Kedves Livia !

Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK