
Mit mutat pontosan a HbA1c érték?
A cukorbetegség kapcsán igen gyakran felmerül az ún. HbA1C érték. De vajon mit is jelent annak magas szintje és mit lehet ekkor tenni? A kérdéseket dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa válaszolja meg.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Mi az a HbA1c?
A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvérteste k átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. HbA1c mérését az 1970 évek vége óta végzik. Egészséges embereknél ennek értéke 20 mmol/mol és 42 mmol/mol között van (6,0 % alatt, míg cukorbetegeknél ez 48 mmol/mol és 59 mmol/mol (6,5-7,5 %) Érdemes tudni, hogy a HbA1c inkább a diabetes-szel küzdők terápiájának monitorozására szolgál, a diagnózis felállításához mellette vércukor terhelésre van szükség. Kezelt diabetes esetén fontos az önkontroll során mért vércukor értékek ismerete is, mert nagy vércukor ingadozás esetén is lehet jó a HbA1c értéke.
Mi van, ha túl magas az érték?
Amennyiben magas a HbA1c értéke, az a nem megfelelő szénhidrát anyagcseréről ad tájékoztatást. Ugyanis minél magasabb a vércukorszint, annál több hemoglobin alegység köti meg a cukrot, ami egy idő után már nem is képes leválni a vörösvértestről. A magas HbA1c és vércukor szint nagy veszélye, hogy hosszútávon megnöveli a cukorbetegség szövődményeinek rizikóját, ráadásul a tartósabban megemelkedett HbA1c miatt a beteg elvesztheti az analóg inzulinokra való teljes állami támogatást.
A cukorbetegség kimutatására a HbA1c nem alkalmas a következő esetekben:
- terhesség
- 1-es típusú diabetes
- friss diabetes
- akut hasnyálmirigy betegség
- gyógyszer indukálta hiperglikémia
- hemoglobinopátiák
- súlyos anémia
- veseelégtelenség
- májelégtelenség
- dialízis
- HIV fertőzés
3 havonta szükséges a mérése
A vörösvértestek élettartama miatt 3 havonta kell ellenőrizni a HbA1c szintet. Ma már céltartományról beszélünk, az értéke kortól, kisérő betegségektől és a diabetes tartamától függően kerül meghatározásra 8% feletti érték esetén a terápia módosítására van szükség, Első sorban az életmódon kell változtatni (mozgás, diéta). Ennek magyarázata, hogy az diétára és a sportolásra a glükóz szint csökken és így a HbA1c érték is jobb lesz. Ezért lehet eredményeket elérni az életmódterápiával- mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Mivel vannak olyan esetek, állapotok, amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, így helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk mely fehérjékhez és nem a Hb-hoz kötődik. A fructozamin 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.
Így lehet csökkenteni a HbA1c értéket:
- dietetikus által, személyre szabott diéta
- rendszeres testmozgás
- megfelelően beállított gyógyszeres/inzulinos terápia
Bejelentkezés a Hba1c szint csökkentése érdekében
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
22 éves, sportos testalkatú nő vagyok. A testsúlyom normális, egészségesen étkezem, de nem követek szigorú kalóriadeficites diétát. Két évvel ezelőtt kezdtek kialakulni a tüneteim: elhúzódó ciklus, fáradékonyság, hasmenés, ingerlékenység, állandó fejfájás, problémás bőr. Emellett a pulzusom - nyugalomban is - 30-cal emelkedett, az eddig megszokott terhelésre is nehézlégzés, gyors kifáradás jelentkezik, a teljesítményem csökkent. A tünetek kivizsgálása során kizártuk a pajzsmirigy-túlműködést, a mellékvese problémákat, viszont felvetődött a cukorbetegség. Ennek igazolására terheléses vércukor-vizsgálatot csináltattunk, aminek az eredményei a következők lettek 0, 30, 60, 120 perc elteltével:
Vércukor: 5,3 - 8,4 - 6,2 - 3,1 mmol/L
Inzulin: 4,3 - 36,3 - 31,4 - 4,6 mIU/L
HOMA: 1,01
Kérdésem lenne, hogy ezek az eredmények utalhatnak-e anyagcsere-zavarra, illetve a 120. percben mért alacsony vércukorszint miatt aggódnom kellene-e.
Válaszát köszönöm,
Sára
A laboratóriumi eredményei nem utalnak sem inzulin rezisztenciára, sem cukorbetegségre. A terhelés során mért alacsonyabb érték jól reagáló inzulintermelés igazol. Fontos, hogy ne fogyasszon egyszerre sok édességet, cukrozott italokat. Rendszeresen étkezzen 3 óránként, és rendszeresen mozogjon. Panaszai miatt nőgyógyászati, endokrinológiai kivizsgálást javasolnék.
Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.