
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről
A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.
Online Bejelentkezés
Dr. Porochnavecz Marietta
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

Ezek a leggyakoribb kérdések a gesztációs diabétesszel kapcsolatban
A kötelező szűrések nem vonatkoznak a terhességi cukorbetegségre?
De igen. A cukorbetegség a várandósság során kötelezően szűrik a 24 -28 héten, sőt, a fokozott rizikócsoportba tartozó nőket először a 14-16. héten. (Negatív eredmény esetén a 24-28. héten ismét el kell végezni a terhelést). Ennek oka, hogy a terhességi diabétesz egy igen veszélyes állapot, amit mihamarabb kezelni kell, ugyanis akár a magzat elhalását és koraszülést is okozhat!
Az inzulinrezisztencia gyakori állapot a kismamáknál?
Valójában minden terhes nő inzulinrezisztens. A gesztációs - azaz terhességi – cukorbetegséget akkor diagnosztizálják, amikor a kismamánál a várandósság során alakul ki diabétesz, illetve amikor csupán ekkor derül fény a magas vércukorszintre. A terhesség során olyan változásokon megy keresztül a szervezet, amelyek megnövelik a betegség fellépésének rizikóját. Ekkor ugyanis minden kismamánál inzulinrezisztencia alakul ki, mivel a méhlepény által termelt anyagok csökkentik a sejtek inzulinra való érzékenységét. Ennek hatására az anya hasnyálmirigye több inzulint kezd termelni, hogy ellensúlyozza a glükóz mennyiségét. Ám előfordulhat – főleg, ha a kismama a terhesség előtt is inzulinrezisztenciával küzdött -, hogy a probléma olyan méreteket ölt, hogy a fokozott inzulintermelés nem elég, így a vércukor szintje megemelkedik és kialakul a terhességi cukorbetegség.
A sok cukor fogyasztása okozhat terhességi cukorbetegséget?
Nem maga a cukorfogyasztás okozhat gesztációs diabétesz, hanem az ennek következtében is kialakuló túlsúly, elhízás. A 30 feletti testtömeg-indexű, túlsúllyos, elhízással küzdő kismamák ugyanis e téren a rizikócsoportba tartoznak (ez azonban nem jelenti azt, hogy normál testsúlynál nem alakulhat ki a terhességi cukorbetegség). További kockázati tényezőnek számít a 40 feletti életkor, a korábban 4.5 kilónál nagyobb súlyú baba születése, az előző terhesség alatti gesztációs diabétesz, a családban halmozódó cukorbetegség, a korábbi testsúlycsökkentést célzó műtét és a mesterséges megtermékenyítés.
Ha nincs panasz, nem is lehet egy kismama cukorbeteg?
De sajnos, igen. A terhességi cukorbetegség egyik veszélye, hogy sokszor nem okoz tünetet. Legtöbbször csak a rendszeres labor vizsgálatokból derül ki, hogy magas a vércukorszint. Amennyiben ezek valamiért elmaradnak, akár súlyosabb állapot is felhívhatja rá a figyelmet. Éppen ezért érdemes tisztában lenni azokkal a tünetekkel, amelyek megléte esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni (bár ezek nem feltétlenül csak terhességi cukorbetegségre utalhatnak): fokozott szomjúság, a szokásosnál gyakoribb vizelési inger,
szájszárazság, kimerültség, homályos látás, a genitáliák viszketése.
A terhességi cukorbetegség csak az anyára veszélyes?
Korántsem. Az édesanya vércukorszintjének zavara a magzatra is igen negatív hatást gyakorol ekkor a baba inzulinszintje is megemelkedik, károsodik a tápanyagokkal és oxigénnel szolgáló placenta keringése. Növekszik a preeclampsia (terhességi magas vérnyomás) rizikója is, ami kezeletlenül szintén súlyos komplikációkat okozhat. Ennél gyakoribb kockázatot jelent a nagyobb magzati testsúly, ami nem csak azért lehet probléma, mert nagy a császármetszés esélye, de azért is, mert megnövekszik a szülési trauma, az újszülöttkori hypoglykaemia, hypocalcaemia, respiratorikus distress szindróma, hyperbilirubinaemia kockázata. A gesztációs diabétesszel küzdők gyerekeinél minden 3-4. esetben számolni kell a cukorbetegség fokozott kockázatával.
Csak az inzulin jelenthet megoldást?
- Amennyiben terhességi cukorbetegséget állapítottak meg, a páciensnek először diétát kell tartania, melynek során meghatározott időpontokban meghatározott mennyiségű szénhidrátot fogyaszthat. A személyre szabott étrend összeállításában dietetikus szakemberre van szükség, aki megtanítja a kismamát a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő bevitelére, a táplálékok napi elosztására, az illető maximális szénhidrát- és kalória fogyasztás szabályaira. Ennek ellenére, amennyiben a vércukor értékei magasabbak maradnak a kívánatosnál, inzulinterápia elkezdése szükséges, mellyel normalizálni lehet a
glükóz szintjét. A kezelés semmilyen kárt nem okoz a magzatban, így bátran alkalmazható, a várandósság végéig - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa. - Emellett rendszeres testmozgás végzése is javasolt, ugyanis edzéssel természetes úton lehet csökkenteni a vércukorszintet, elérni az ideális súlynövekedést. Ennek felépítésében segíthet a mozgásterapeuta. A szülést követően általában a terhességi cukorbetegség is rendeződik, de az érintettek később veszélyeztetettebbek cukorbetegség szempontjából. Szülés után 6-12 héttel javasolt egy terheléses vércukor vizsgálattal kideríteni, hogy fennmaradt-e bármilyen anyagcserezavar.
Forrás: Cukorbetegközpont – Prima Medica (www.cukorbetegkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés diabetológiai vizsgálatra
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Cukor terhelés eredményét szeretném tudni.
0perces: glükóz 4,9,
inzulin 11
120perces: glükóz 2,1
inzulin 21,2
Sokszor van panaszom, néha remegés, gyengeség,szédülés van rajtam.Nem tudok fogyni, sokat mozgok heti 2-3 futás, egészséges táplálkozás.
Köszönöm szépen ha válaszol.
Panaszait vércukorterhelése nem magyarázza.
Készséggel várjuk rendelésünkön !
Üdvözlettel :
Dr. Porochnavecz Marietta
belgógyász - diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Magas fokú szakmai tudás
További véleményekA doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.