Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2025.05.21 16:33

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

Ezek a leggyakoribb kérdések a gesztációs diabétesszel kapcsolatban

A kötelező szűrések nem vonatkoznak a terhességi cukorbetegségre? 

A terhességi cukorbetegség nem csak az elhízás miatt alakulhat ki.De igen. A cukorbetegség a várandósság során kötelezően szűrik a 24 -28 héten, sőt, a fokozott rizikócsoportba tartozó nőket először a 14-16. héten. (Negatív eredmény esetén a 24-28. héten ismét el kell végezni a terhelést). Ennek oka, hogy a terhességi diabétesz egy igen veszélyes állapot, amit mihamarabb kezelni kell, ugyanis akár a magzat elhalását és koraszülést is okozhat!

Az inzulinrezisztencia gyakori állapot a kismamáknál?

Valójában minden terhes nő inzulinrezisztens. A gesztációs - azaz terhességi – cukorbetegséget akkor diagnosztizálják, amikor a kismamánál a várandósság során alakul ki diabétesz, illetve amikor csupán ekkor derül fény a magas vércukorszintre. A terhesség során olyan változásokon megy keresztül a szervezet, amelyek megnövelik a betegség fellépésének rizikóját. Ekkor ugyanis minden kismamánál inzulinrezisztencia alakul ki, mivel a méhlepény által termelt anyagok csökkentik a sejtek inzulinra való érzékenységét. Ennek hatására az anya hasnyálmirigye több inzulint kezd termelni, hogy ellensúlyozza a glükóz mennyiségét. Ám előfordulhat – főleg, ha a kismama a terhesség előtt is inzulinrezisztenciával küzdött -, hogy a probléma olyan méreteket ölt, hogy a fokozott inzulintermelés nem elég, így a vércukor szintje megemelkedik és kialakul a terhességi cukorbetegség.

A sok cukor fogyasztása okozhat terhességi cukorbetegséget?

Nem maga a cukorfogyasztás okozhat gesztációs diabétesz, hanem az ennek következtében is kialakuló túlsúly, elhízás. A 30 feletti testtömeg-indexű, túlsúllyos, elhízással küzdő kismamák ugyanis e téren a rizikócsoportba tartoznak (ez azonban nem jelenti azt, hogy normál testsúlynál nem alakulhat ki a terhességi cukorbetegség). További kockázati tényezőnek számít a 40 feletti életkor, a korábban 4.5 kilónál nagyobb súlyú baba születése, az előző terhesség alatti gesztációs diabétesz, a családban halmozódó cukorbetegség, a korábbi testsúlycsökkentést célzó műtét és a mesterséges megtermékenyítés. 

Ha nincs panasz, nem is lehet egy kismama cukorbeteg?

A terhességi cukorbetegséget diétával és gyakran inzulinnal is kezelni kell.De sajnos, igen. A terhességi cukorbetegség egyik veszélye, hogy sokszor nem okoz tünetet. Legtöbbször csak a rendszeres labor vizsgálatokból derül ki, hogy magas a vércukorszint. Amennyiben ezek valamiért elmaradnak, akár súlyosabb állapot is felhívhatja rá a figyelmet. Éppen ezért érdemes tisztában lenni azokkal a tünetekkel, amelyek megléte esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni (bár ezek nem feltétlenül csak terhességi cukorbetegségre utalhatnak): fokozott szomjúság, a szokásosnál gyakoribb vizelési inger,
szájszárazság, kimerültség, homályos látás, a genitáliák viszketése.

A terhességi cukorbetegség csak az anyára veszélyes?

Korántsem. Az édesanya vércukorszintjének zavara a magzatra is igen negatív hatást gyakorol ekkor a baba inzulinszintje is megemelkedik, károsodik a tápanyagokkal és oxigénnel szolgáló placenta keringése. Növekszik a preeclampsia (terhességi magas vérnyomás) rizikója is, ami kezeletlenül szintén súlyos komplikációkat okozhat. Ennél gyakoribb kockázatot jelent a nagyobb magzati testsúly, ami nem csak azért lehet probléma, mert nagy a császármetszés esélye, de azért is, mert megnövekszik a szülési trauma, az újszülöttkori hypoglykaemia, hypocalcaemia, respiratorikus distress szindróma, hyperbilirubinaemia kockázata. A gesztációs diabétesszel küzdők gyerekeinél minden 3-4. esetben számolni kell a cukorbetegség fokozott kockázatával.

Csak az inzulin jelenthet megoldást?

- Amennyiben terhességi cukorbetegséget állapítottak meg, a páciensnek először diétát kell tartania, melynek során meghatározott időpontokban meghatározott mennyiségű szénhidrátot fogyaszthat. A személyre szabott étrend összeállításában dietetikus szakemberre van szükség, aki megtanítja a kismamát a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő bevitelére, a táplálékok napi elosztására, az illető maximális szénhidrát- és kalória fogyasztás szabályaira. Ennek ellenére, amennyiben a vércukor értékei magasabbak maradnak a kívánatosnál, inzulinterápia elkezdése szükséges, mellyel normalizálni lehet a
glükóz szintjét. A kezelés semmilyen kárt nem okoz a magzatban, így bátran alkalmazható, a várandósság végéig - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa. - Emellett rendszeres testmozgás végzése is javasolt, ugyanis edzéssel természetes úton lehet csökkenteni a vércukorszintet, elérni az ideális súlynövekedést. Ennek felépítésében segíthet a mozgásterapeuta. A szülést követően általában a terhességi cukorbetegség is rendeződik, de az érintettek később veszélyeztetettebbek cukorbetegség szempontjából. Szülés után 6-12 héttel javasolt egy terheléses vércukor vizsgálattal kideríteni, hogy fennmaradt-e bármilyen anyagcserezavar.

Forrás: Cukorbetegközpont – Prima Medica (www.cukorbetegkozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Központ!

Régóta emelkedett koleszterinszint és újabban enyhén emelkedett éhomi glükóz szint miatt 3 pontos oggt vizsgálaton voltam (0-60-120). Glukoz: 5,8-10,4-4,8. Inzulin: 4,9-40-21.

Pajzsmirigy értékek rendben vannak, enyhén alacsony t3 értékkel (3,45).
Önök szerint inzulinrezisztencia jelei mutatkoznak? További vizsgálatokat javasolnak?

Köszönöm.

Üdvözlettel,
Gábor

Kedves Gábor!

Az elküldött értékei alapján sem cukorbetegség,sem inzulin rezisztencia nem áll fenn.
Fontos lenne azt is tudni, hogy vannak-e panaszai!
Az emelkedő koleszterin szint nem kell, hogy cukorbetegséggel társuljon így azt kell csak kezelni.
Mindenképpen javaslom az életmód váltást, az egységes étrendet és a rendszeres mozgást.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta

Belgyógyász és Diabetológus szakorvos
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK