Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.03.24 10:48

“Maradjon otthon”- ez az egyik legfontosabb tanács a koronavírus elleni küzdelemben. Igen ám, de mi a helyzet a krónikus betegek ellátásával? Az alapbetegség megfelelő kezelése életmentő lehet. Jól ismert, hogy a krónikus betegek igen veszélyeztetett csoport járványügyi szempontból- így a cukorbetegek is. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa nyilatkozott a témában.

Cukorbetegek koronavírus idején

koronavírus, telediabetológiaMindenki tisztában van azzal, hogy a koronavírus az idősekre és a krónikus betegekre a legveszélyesebb. Ez utóbbi csoportba tartoznak a cukorbetegséggel küzdők is, és statisztikák szerint a krónikus betegek körében a diabéteszesek fokozottan veszélyeztetettek a halálozás szempontjából is. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint csökkenti a szervezet ellenálló képességét, amely így nehezebben tudja felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Éppen ezért a cukorbetegeknél nagyobb a rizikó, hogy a koronavírus következtében súlyos, életveszélyes állapotok alakulhassanak ki.

A szoros anyagcserekontroll a járvány idején is fontos!

A vércukorszint kordában tartása igen fontos nem csak a szövődmények, de a vírus elleni harcban is. A rendszeres vércukormérés, az életmódterápia mind hasznos az anyagcserekontroll szempontjából, de gyakran az orvossal való konzultáció is elkerülhetetlen, mely a járvány ideje alatt akár távkonzultáció formájában is működhet.

Telediabetológiával a személyes jelenlét elkerülhető

Ideális esetben a cukorbetegek rendszeresen találkoznak kezelőorvosukkal, ám vannak olyan helyzetek, amikor ez nem kivitelezhető: pl. külföldi utazáskor, veszélyeztetett terhesség során, amikor a kismama ágynyugalomra van kötelezve, fekvőgipsz esetén stb. És most, a koronavírus járvány idején sem érdemes elhagyni az otthonunkat, főleg akkor, ha valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik. Viszont mi lesz akkor a cukorbetegek ellátásával, kérdéseivel, ingadozó vércukrukkal?

A telediabetológia lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli orvos-beteg kapcsolattartást, így ideális olyan helyzetekben, amikor nem tud a beteg a rendelőbe menni.

járvány, cukorbetegség“A telediabetológia célja elsősorban a személyes konzultáció közötti időszakban a kapcsolattartás a beteg és orvos között. Azokban az esetekben is óriási segítséget nyújthat azonban, amikor a beteg nem tud orvoshoz menni. Most, a járvány idején elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek ennek nagy hasznát vehetik, hiszen megváltozhat a betegek anyagcserehelyzete a mozgásszegény állapotban, illetve fertőzés idején. Ez a vércukorszint emelkedésében nyilvánulhat meg”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A telediabetológia lényege, hogy a vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, ahol különböző kimutatások, grafikonok készülnek. A beteg ezen felül még különböző információkat is beírhat, pl. aznapi étkezéseket, mozgást, inzulin adagokat, esetleges tüneteket, panaszokat stb. Ezeket mind megoszthatja kezelőorvosával, aki, ha kell, a terápia módosítását rendelheti el. Ezáltal a betegek biztonságban érezhetik magukat, hiszen a kapcsolattartás ugyanúgy megmarad az orvos és a páciens között. Jó oldala továbbá, hogy nem csak az orvosával, hanem más szakemberekkel, pl. a dietetikusával is megoszthatja az adatokat.

 

Tanácsok cukorbetegeknek koronavírus idején

  • Ha lehet, maradjon otthon
  • Tartson min.1.5 méter távolságot másoktól, ha kénytelen közösségbe menni
  • Gyakran mosson kezet és használjon alkoholos kézfertőtlenítőt
  • Erősítse immunrendszerét
  • Zsebkendőbe tüsszentsen (a zsebkendőt dobja el)
  • Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, telefon, távirányító)
  • Mozogjon lehetőség szerint
  • Gyakrabban mérje vércukorszintjét

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő
Terheléses cukor és inzulin vizsgálaton a következők lettek az eredmények:
Cukor:
0p 4,8
60p 5,9
120p 4,7
inzulin:
0p 8,6
60p 55,5
120p 27,7
homa index 1,83
A vizsgálat pcos miatt történt, valamint ha nem eszek 3 óránként kb rosszul létek jönnek rám. A vizsgálatot rosszul viseltem, végére már nagyon szédültem. Ezek az eredmények kizárják az inzulinrezisztencát, vagy sem? Köszönöm válaszát!

Tisztelt Máténé Békési Vivien !


Ezek az eredmények nem igazolják az inzulin rezisztenciát. Normál glükóz anyagcsere igazolható.

Forduljon hozzánk bizalommal !

Üdvözlettel:

Dr. Bibok György
belgyógyász, diabetológus

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szimpatikus

Szimpatikus, kulturált. Mindenre kiterjedő, részletes tájékoztatást nyújtott. Segítsége és javaslatai megalapozták a további egészséges életmódot.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK