Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Telediabetológia- segítség az inzulinnal kezelt cukorbetegeknek koronavírus idején

Dr. Bibok György Módosítva: 2020.03.24 10:48

“Maradjon otthon”- ez az egyik legfontosabb tanács a koronavírus elleni küzdelemben. Igen ám, de mi a helyzet a krónikus betegek ellátásával? Az alapbetegség megfelelő kezelése életmentő lehet. Jól ismert, hogy a krónikus betegek igen veszélyeztetett csoport járványügyi szempontból- így a cukorbetegek is. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa nyilatkozott a témában.

Cukorbetegek koronavírus idején

koronavírus, telediabetológiaMindenki tisztában van azzal, hogy a koronavírus az idősekre és a krónikus betegekre a legveszélyesebb. Ez utóbbi csoportba tartoznak a cukorbetegséggel küzdők is, és statisztikák szerint a krónikus betegek körében a diabéteszesek fokozottan veszélyeztetettek a halálozás szempontjából is. Ennek oka, hogy a magas vércukorszint csökkenti a szervezet ellenálló képességét, amely így nehezebben tudja felvenni a harcot a kórokozókkal szemben. Éppen ezért a cukorbetegeknél nagyobb a rizikó, hogy a koronavírus következtében súlyos, életveszélyes állapotok alakulhassanak ki.

A szoros anyagcserekontroll a járvány idején is fontos!

A vércukorszint kordában tartása igen fontos nem csak a szövődmények, de a vírus elleni harcban is. A rendszeres vércukormérés, az életmódterápia mind hasznos az anyagcserekontroll szempontjából, de gyakran az orvossal való konzultáció is elkerülhetetlen, mely a járvány ideje alatt akár távkonzultáció formájában is működhet.

Telediabetológiával a személyes jelenlét elkerülhető

Ideális esetben a cukorbetegek rendszeresen találkoznak kezelőorvosukkal, ám vannak olyan helyzetek, amikor ez nem kivitelezhető: pl. külföldi utazáskor, veszélyeztetett terhesség során, amikor a kismama ágynyugalomra van kötelezve, fekvőgipsz esetén stb. És most, a koronavírus járvány idején sem érdemes elhagyni az otthonunkat, főleg akkor, ha valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik. Viszont mi lesz akkor a cukorbetegek ellátásával, kérdéseivel, ingadozó vércukrukkal?

A telediabetológia lehetővé teszi a személyes találkozás nélküli orvos-beteg kapcsolattartást, így ideális olyan helyzetekben, amikor nem tud a beteg a rendelőbe menni.

járvány, cukorbetegség“A telediabetológia célja elsősorban a személyes konzultáció közötti időszakban a kapcsolattartás a beteg és orvos között. Azokban az esetekben is óriási segítséget nyújthat azonban, amikor a beteg nem tud orvoshoz menni. Most, a járvány idején elsősorban az inzulinnal kezelt cukorbetegek ennek nagy hasznát vehetik, hiszen megváltozhat a betegek anyagcserehelyzete a mozgásszegény állapotban, illetve fertőzés idején. Ez a vércukorszint emelkedésében nyilvánulhat meg”- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

A telediabetológia lényege, hogy a vércukormérővel mért adatokat a páciens felviszi egy központi informatikai rendszerbe, ahol különböző kimutatások, grafikonok készülnek. A beteg ezen felül még különböző információkat is beírhat, pl. aznapi étkezéseket, mozgást, inzulin adagokat, esetleges tüneteket, panaszokat stb. Ezeket mind megoszthatja kezelőorvosával, aki, ha kell, a terápia módosítását rendelheti el. Ezáltal a betegek biztonságban érezhetik magukat, hiszen a kapcsolattartás ugyanúgy megmarad az orvos és a páciens között. Jó oldala továbbá, hogy nem csak az orvosával, hanem más szakemberekkel, pl. a dietetikusával is megoszthatja az adatokat.

 

Tanácsok cukorbetegeknek koronavírus idején

  • Ha lehet, maradjon otthon
  • Tartson min.1.5 méter távolságot másoktól, ha kénytelen közösségbe menni
  • Gyakran mosson kezet és használjon alkoholos kézfertőtlenítőt
  • Erősítse immunrendszerét
  • Zsebkendőbe tüsszentsen (a zsebkendőt dobja el)
  • Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, telefon, távirányító)
  • Mozogjon lehetőség szerint
  • Gyakrabban mérje vércukorszintjét

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor nő/úr!
Párom 31 éves vékony testalkatú ,mivel édesapja 30-as évei óta cukorbeteg és a látásával komoly problémák vannak illetve az egyik lábát már amputálták ezért fokozottan odafigyelek arra hogy időnként elmenjen ellenőrzésre! Sajnos az utóbbi 2 évben magasabb volt a cukorszintje ezért elküldött minket a diabétesz ambulanciára ahol egy sor további vérvizsgálat megállapították hogy 2-es típusu cukorbetegsége van azonban még nem kell kezelni. Mostanában viszont egyre sűrűbben hány és hasmenése van ,gyomorfájdalmakkal küszködik,lábaiban izomfájdalmak jelentkeznek,fáradékony. Orvoshoz nemigen szeret járni ,Én viszont aggódom és tulajdonképpen a kérdésem az lenne ,hogy előfordulhat e ezek a tünetek alapján ,hogy a kialakuló cukorbetegségének a szövődményei? Sűrűn előfordul nála a szapora szívverés és légszomj is aminek hatására töbször igen komoly pánikroham tört rá és 2-szer is a sűrgősségin kötöttünk ki ahol az ügyeletes orvos azt mondta pánikbeteg. Viszont Én azt gyanítom ,hogy ez talán inkább a cukorbetegsége miatt van. Vàlaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel Jakab Tünde

Tisztelt Jakab Tünde!

A párjának a hasmenése, gyomorpanaszai és az izomfájdalmak nagy valószínűséggel nem a cukorbetegséghez társuló tünetek viszont súlyosságuk alapján érdemes orvoshoz fordulni, pl. gastroenterológiai szakrendeléshez.

A fáradtság lehet esetleg magasabb vércukor következménye, de ehhez ismerni kellene, hogy milyen vércukra van a párjának.

A szapora szívverés és a légszomj sem a cukorbetegség közvetlen tünete.

Érdemes a panaszokkal először a háziorvost felkeresni, majd a megfelelő szakorvosi rendelést.

Üdvözlettel

Dr. Bibok György
Dr. Bibok György
Dr. Bibok György diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Bizalmi kapcsolatot épít

A Főorvos Úr alapos, őszinte, gyakorlati tanácsokat ad, érthetően elmondja az összefüggéseket, kölcsönös bizalmi kapcsolatra épít, ami szerintem elengedhetetlen egy diabetológiai terápiánál.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK