
Koronavírus: cukorbetegek fokozott veszélyben
A cukorbetegség számos veszélyt és szövődményt okozhat, ráadásul több betegséget is könnyebben kapnak el a diabetes-szel élők. Friss adatok szerint a koronavírussal fertőzött cukorbetegek 7,3%-a veszti életét. A megelőzésről dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.
Életkor és a krónikus betegségek növelik a rizikót
A Kínából kiinduló koronavírus járvány lassan az egész világon megjelenik, így joggal foglalkoztatja az embereket, vajon kik a legveszélyeztetettebbek a fertőzés szempontjából, illetve mi lehet a végkimenetele. Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy a magas életkor és a krónikus betegséggel élők vannak kitéve fokozott kockázatnak. 80 év felett 14,8 %, 70 év felett 8,0 %, 70 év alatt 3,6 %, 60 év alatt 1,3 % a halálozás. Ez alatti életkorban 0,4-0,2 %, míg 9 év alatti korban nem vesztette senki életét a járványban.
Cukorbetegek nagyobb veszélyben
A koronavírus okozta halálozások között krónikus betegségek szempontjából az első helyen a szív-és érrendszeri betegségek állnak (10,5 % ), a második helyen pedig a cukorbetegség ( 7,3 % ). Ezt követik a krónikus légúti betegségben szenvedők 6,3 %-kal. A halálozás magas vérnyomás esetén 6,0 %, daganatos betegség esetén pedig 5,6 %.
A statisztikai eredmény a cukorbetegeknél nem meglepő, hiszen a tartósan magas vércukorszint jelentősen megnöveli a fertőzések esélyét, és mivel ekkor csökken a szervezet védekező képessége, nem tudja olyan hatékonyan felvenni a harcot a kórokozók ellen. Így a koronavírussal fertőzött diabetes-eseknél gyakrabban lépnek fel súlyos tünetek, életveszélyes állapotok.
Éppen ezért nekik még inkább oda kell figyelni a prevencióra, mely a következőket foglalja magában:
· Rendszeresen mosson kezet szappannal, illetve használjon alkoholos kézfertőtlenítőt
· Tartson legalább 1 méter távolságot attól, aki köhög vagy tüsszög
· Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, távirányító, klaviatúra, telefon)
· Ne nyúljon szeméhez/orrához/szájához
· Tüsszentéskor/köhögéskor lehetőleg használjon zsebkendőt, ha erre nincs mód, köhögjön/tüsszentsen a könyökhajlatába
· A rosszul érzi magát, maradjon otthon! Láz, száraz köhögés, nehéz légzés esetén konzultáljon orvosával
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a cukorbetegek figyelmét arra, hogy ezeket a prevenciós teendőket, a betegek még inkább tartsák be, valamint fektessenek nagy hangsúlyt a vércukor értékük kordában tartására! Hiszen minél gyakrabban van a glükóz szintje a referencia tartományon kívül, annál inkább gyengül az immunrendszer védekező képessége! Fontos továbbá az is, hogy betegségek esetén más lehet az alkalmazott készítmény dózisa, így a változtatást beszélje meg diabetológusával!
Influenza vagy koronavírus?
Ezekben a napokban javában tombol az influenza, melynek tünetei szinte azonosak a koronavírus okozta fertőzésével (magas láz, fáradtság, száraz köhögés). Koronavírusra akkor kell gyanakodni, ha olyan területen járt a közelmúltban, amelyet érint a fertőzés, vagy ha olyan személlyel került kapcsolatba, aki fertőzött. Amennyiben koronavírusra gyanakszik, semmiképp se menjen rendelőbe, hanem hívja fel háziorvosát vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megadott, ingyenesen hívható telefonszámot! (06-80/277-455, 06-80/277-456 )
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
A periferiás sensoros neuropathia talaján alakulnak ki a talpon az elváltozások. Ez magyarázhatja járás bizonytalanságát is.
Neuropathiás vizsgálatra évenként van lehetőség, mely részletes felvilágositást ad a láb állapotáról. Mivel azt irja hogy van neuropathiája, ennek kezelésére Thiogamma és Milgamma adása javasolt. Igazolt neuropathia esetén van letőség „kimélő cipő felirására és készitésére. Emellett fontos hogy vércukor értékei megfelelőek legyenek.
Helyi kezelésre zsiros, hidratáló krém használata javasolt, ami 5-10 % karbamid tartalmu vazelin lehet.
Szédüléses panaszai miatt vérnyomás rendezése és carotis doppler vizsgálat végzése javasolt.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
minden szempontból nagyon jó volt
További véleményekA megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.