Koronavírus: cukorbetegek fokozott veszélyben

Koronavírus: cukorbetegek fokozott veszélyben

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.03.18 16:59

A cukorbetegség számos veszélyt és szövődményt okozhat, ráadásul több betegséget is könnyebben kapnak el a diabetes-szel élők. Friss adatok szerint a koronavírussal fertőzött cukorbetegek 7,3%-a veszti életét. A megelőzésről dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Életkor és a krónikus betegségek növelik a rizikót

A Kínából kiinduló koronavírus járvány lassan az egész világon megjelenik, így joggal foglalkoztatja az embereket, vajon kik a legveszélyeztetettebbek a fertőzés szempontjából, illetve mi lehet a végkimenetele. Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy a magas életkor és a krónikus betegséggel élők vannak kitéve fokozott kockázatnak. 80 év felett 14,8 %, 70 év felett 8,0 %, 70 év alatt 3,6 %, 60 év alatt 1,3 % a halálozás. Ez alatti életkorban 0,4-0,2 %, míg 9 év alatti korban nem vesztette senki életét a járványban.

 

Cukorbetegek nagyobb veszélyben

koronavírus, cukorbetegségA koronavírus okozta halálozások között krónikus betegségek szempontjából az első helyen a szív-és érrendszeri betegségek állnak (10,5 % ), a második helyen pedig a cukorbetegség ( 7,3 % ). Ezt követik a krónikus légúti betegségben szenvedők 6,3 %-kal. A halálozás magas vérnyomás esetén 6,0 %, daganatos betegség esetén pedig 5,6 %.

A statisztikai eredmény a cukorbetegeknél nem meglepő, hiszen a tartósan magas vércukorszint jelentősen megnöveli a fertőzések esélyét, és mivel ekkor csökken a szervezet védekező képessége, nem tudja olyan hatékonyan felvenni a harcot a kórokozók ellen. Így a koronavírussal fertőzött diabetes-eseknél gyakrabban lépnek fel súlyos tünetek, életveszélyes állapotok.

 

 Éppen ezért nekik még inkább oda kell figyelni a prevencióra, mely a következőket foglalja magában:

·       Rendszeresen mosson kezet szappannal, illetve használjon alkoholos kézfertőtlenítőt

·       Tartson legalább 1 méter távolságot attól, aki köhög vagy tüsszög

·       Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, távirányító, klaviatúra, telefon)

·       Ne nyúljon szeméhez/orrához/szájához

·       Tüsszentéskor/köhögéskor lehetőleg használjon zsebkendőt, ha erre nincs mód, köhögjön/tüsszentsen a könyökhajlatába

·       A rosszul érzi magát, maradjon otthon! Láz, száraz köhögés, nehéz légzés esetén konzultáljon orvosával

 

cukorbetegek, koronavírus járványDr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a cukorbetegek figyelmét arra, hogy ezeket a prevenciós teendőket, a betegek még inkább tartsák be, valamint fektessenek nagy hangsúlyt a vércukor értékük kordában tartására! Hiszen minél gyakrabban van a glükóz szintje a referencia tartományon kívül, annál inkább gyengül az immunrendszer védekező képessége! Fontos továbbá az is, hogy betegségek esetén más lehet az alkalmazott készítmény dózisa, így a változtatást beszélje meg diabetológusával!

Influenza vagy koronavírus?

Ezekben a napokban javában tombol az influenza, melynek tünetei szinte azonosak a koronavírus okozta fertőzésével (magas láz, fáradtság, száraz köhögés). Koronavírusra akkor kell gyanakodni, ha olyan területen járt a közelmúltban, amelyet érint a fertőzés, vagy ha olyan személlyel került kapcsolatba, aki fertőzött. Amennyiben koronavírusra gyanakszik, semmiképp se menjen rendelőbe, hanem hívja fel háziorvosát vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megadott, ingyenesen hívható telefonszámot! (06-80/277-455, 06-80/277-456 )

Téma szakértője

Orvos válaszol

Synjardi 12,5 mg/1000mg napi 2 kapszulát , emmellett napi 2x 60mg Diaprel MR tablettát szedek ,mint II. tip diabeteszes! A legutóbbi laborleletem 2018 március13-án a következő értékek vannak!
Glükóz 11,2 mmol/1
Hemoglobin A-1C(HBA1c) 7.3%
HBA1c (IFCC) 56,6 mmol/mol

Bilirubin, totál 20,2 umol/I
-Triglicerid 3,25mmol/1
-WT süllyedés 18mm/h
-Monocyta % 10,6 %
-RDW 15,1%
Vizelet kémia:
glükóz Pozitív mmol/1

Glukóz,vizelet 226,00 mmol/1
Friss vizeletből
Ez utóbbi aggaszt leginkább,bár nem tudom mennyire befolyásolja a eredményt,hogy a Synjardi ki pisilteti a cukrot a szervezetből, vagy nem!?
Kérném tisztelettel a véleményüket!


Üdvözlettel : Gulyás András

Kedves Gulyás András !

Synjardy mellett természetes, hogy van a vizeletben cukor, ez az egyik alkotóeleme a gyógyszernek amit az empagliflozin okoz. Ilyenkor nincs értelme a vizelet cukor vizsgálatának. A vércukor értéke viszont magasabb, a HbA1c értéke elfogadható. A Diaprel MR tablettát reggel javasolom, mind a két tablettát, mert ez 24 órás hatású gyógyszer. Magasabb triglycerin szint miatt gyógyszeres kezelést javasolok.

Üdvözlettel:

Dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

Ha cukorbeteg, nagyobb az esélye a sztrókra is

A lakosság igen jelentős hányadát érintő metabolikus szindróma nagy mértékben fokozza a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistája ad összefoglalót a cukorbetegségben kialakuló súlyos szövődményekről.

További részletek
Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK