Koronavírus: cukorbetegek fokozott veszélyben

Koronavírus: cukorbetegek fokozott veszélyben

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.03.18

A cukorbetegség számos veszélyt és szövődményt okozhat, ráadásul több betegséget is könnyebben kapnak el a diabetes-szel élők. Friss adatok szerint a koronavírussal fertőzött cukorbetegek 7,3%-a veszti életét. A megelőzésről dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa beszélt.

Életkor és a krónikus betegségek növelik a rizikót

A Kínából kiinduló koronavírus járvány lassan az egész világon megjelenik, így joggal foglalkoztatja az embereket, vajon kik a legveszélyeztetettebbek a fertőzés szempontjából, illetve mi lehet a végkimenetele. Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy a magas életkor és a krónikus betegséggel élők vannak kitéve fokozott kockázatnak. 80 év felett 14,8 %, 70 év felett 8,0 %, 70 év alatt 3,6 %, 60 év alatt 1,3 % a halálozás. Ez alatti életkorban 0,4-0,2 %, míg 9 év alatti korban nem vesztette senki életét a járványban.

 

Cukorbetegek nagyobb veszélyben

koronavírus, cukorbetegségA koronavírus okozta halálozások között krónikus betegségek szempontjából az első helyen a szív-és érrendszeri betegségek állnak (10,5 % ), a második helyen pedig a cukorbetegség ( 7,3 % ). Ezt követik a krónikus légúti betegségben szenvedők 6,3 %-kal. A halálozás magas vérnyomás esetén 6,0 %, daganatos betegség esetén pedig 5,6 %.

A statisztikai eredmény a cukorbetegeknél nem meglepő, hiszen a tartósan magas vércukorszint jelentősen megnöveli a fertőzések esélyét, és mivel ekkor csökken a szervezet védekező képessége, nem tudja olyan hatékonyan felvenni a harcot a kórokozók ellen. Így a koronavírussal fertőzött diabetes-eseknél gyakrabban lépnek fel súlyos tünetek, életveszélyes állapotok.

 

 Éppen ezért nekik még inkább oda kell figyelni a prevencióra, mely a következőket foglalja magában:

·       Rendszeresen mosson kezet szappannal, illetve használjon alkoholos kézfertőtlenítőt

·       Tartson legalább 1 méter távolságot attól, aki köhög vagy tüsszög

·       Fertőtlenítse gyakran a közös használatú tárgyakat (pl.kilincs, távirányító, klaviatúra, telefon)

·       Ne nyúljon szeméhez/orrához/szájához

·       Tüsszentéskor/köhögéskor lehetőleg használjon zsebkendőt, ha erre nincs mód, köhögjön/tüsszentsen a könyökhajlatába

·       A rosszul érzi magát, maradjon otthon! Láz, száraz köhögés, nehéz légzés esetén konzultáljon orvosával

 

cukorbetegek, koronavírus járványDr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa felhívja a cukorbetegek figyelmét arra, hogy ezeket a prevenciós teendőket, a betegek még inkább tartsák be, valamint fektessenek nagy hangsúlyt a vércukor értékük kordában tartására! Hiszen minél gyakrabban van a glükóz szintje a referencia tartományon kívül, annál inkább gyengül az immunrendszer védekező képessége! Fontos továbbá az is, hogy betegségek esetén más lehet az alkalmazott készítmény dózisa, így a változtatást beszélje meg diabetológusával!

Influenza vagy koronavírus?

Ezekben a napokban javában tombol az influenza, melynek tünetei szinte azonosak a koronavírus okozta fertőzésével (magas láz, fáradtság, száraz köhögés). Koronavírusra akkor kell gyanakodni, ha olyan területen járt a közelmúltban, amelyet érint a fertőzés, vagy ha olyan személlyel került kapcsolatba, aki fertőzött. Amennyiben koronavírusra gyanakszik, semmiképp se menjen rendelőbe, hanem hívja fel háziorvosát vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által megadott, ingyenesen hívható telefonszámot! (06-80/277-455, 06-80/277-456 )

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

29 éves nő vagyok, egy éven belül gyermeket tervezünk. Elmentem egy kivizsgálásra, ahol az terheléses vizsgálaton az alábbi eredményt kaptam:
Éhgyomri glükóz: 5,2 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 2,8 mmol/l

Inzulin: 5,6 mIU/L
Inzulin 60 perc: 30,3 mIU/L
Inzulin 120 perc: 10,9 mIU/L

HOMA Index: 1,29

Azt mondta az orvos, hogy nincs probléma, mégis aggódom, olvastam, hogy a 120 perces glükóz nem jó, ha bemegy az éhgyomri érték alá.
Elég kevés szénhidrátot eszem, cukrot és fehérlisztet egyáltalán nem. Egészséges életmódot folytatok, rendszeresen mozgok.
Ezek az értékek jeleznek valamilyen problémát?

Köszönöm a válaszát.

Kedves Eszter!

A küldött eredményei alapján sem cukorbetegség sem inzulin rezisztencia nem áll fenn. A terhelés során arra derült fény, hogy az erős cukor ingerre, erőteljes inzulin válasz jelentkezik. Emiatt fontosnak tartom a rendszeres napi 5 x étkezést, az édes italok és ételek kerülését.

Üdvözlettel:

dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok