Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2019.12.30 20:26

A 1-es típusú diabéteszt gyakran gyermekkorban diagnosztizálják, mely során a beteg élete végéig inzulinterápiában részesül, ami mellet pedig szigorú életvitelt kell követni. Ezért is lehetnek bajban azok, akik a 18. életévüket betöltve a felnőttkorba lépnek, hiszen ekkor amellett, hogy búcsút inthetnek a gyermek diabetológiának, a betegek sokszor merőben már életvitelt is kezdenek folytatni, mint korábban. Hogy ez hogy hat a fiatal felnőtt cukorbetegek mindennapjaira, és hogy mikre kell figyelni, azt Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.

Gyermek rendelésről a felnőtt diabetológiára

Az egyik legnagyobb változás az, hogy a beteg ekkor kikerül egy számára jól ismert, elfogadott személy kezei közül, akiben hosszú évekig megbízott. A felnőtt diabetológiára váltás ezért aggodalommal töltheti el a betegeket, hiszen egy számára ismeretlen orvossal kell kialakítani egy bizalmi kapcsolatot.

Vége a gimnazista évek rendszerének

felnőtt diabetológiaA cukorbetegek - főleg, az inzulinnal kezeltek- szigorú napirend szerint élik az életüket, mellyel az aktuális terápia szoros összhangban van. Míg a gimnazista évek a legtöbbször lényegében ugyanolyan rendszer szerint zajlanak (pl. 6-kor kelés, 8-tól iskola, 1-kor ebéd, 10-kor alvás stb.), addig az egyetemi/főiskolás években sokan rendszertelenül élnek, akár naponta más időpontban kezdődnek az előadások, máskor étkeznek, máskor fekszenek a fiatalok. Ez azonban kihathat a kezelésre is, így nem ritka, amikor más dózisra, esetleg más készítményre van szükség.

Haverok, buli, éjszakázás

cukorbeteg gyerek felnőttkéntA gimnazista évek után a fiatalok gyakran éjszakáznak, akár baráti összejövetelek, akár vizsgára való felkészülés, vagy esetleg éjszakai műszakban való munka miatt. Viszont az éjszakai megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés elengedhetetlen a szervezet regenerálódása miatt, és ez a cukorbetegekre hatványozottan érvényes, mivel a gyakori éjszakázás rossz hatással van az anyagcserehelyzetre. 1-1 ilyen alkalom természetesen nem okoz nagy gondokat, ám fontos, hogy ne legyen belőle rendszer- figyelmeztet Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Gyakorlati szempontból az éjszakázás külön odafigyelést igényel: az éjszakai bázisinzulin adagja ugyanis úgy van meghatározva, hogy éjjel a beteg pihen, alszik. Ha esetleg mulatni megy a páciens, akkor számoljon azzal, hogy a fokozott fizikai igénybevétel (pl.tánc) miatt könnyebben kialakulhat hipoglikémia, ezért csökkenteni kell az éjszakai inzulin adagot, és lehetőleg mérje meg 2- óránként a vércukorszintjét, valamint mindig legyen kéznél extra adag szénhidrát!

Téma szakértői

Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus
Dr. Para Györgyi

Dr. Para Györgyi

diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
Dr. Fövényi József PhD

Dr. Fövényi József PhD

diabetológus, belgyógyász, endokrinológus, obezitológus

Orvos válaszol

Ötéves kislányommal kapcsolatban szeretnék kérdezni.Emelkedett vércukor értékei vannak annak ellenére hogy a vércukor terhelés negatív lett. Napközben 8- 10 között. Az emelkedett vércukor értékek előtt több mozgás, vagy nagyobb terhelés után, általában hányinger gyengeség és rosszullét, szomjúság jelentkezik. Gyakori a nemi szerv viszketés, ès viszkető kiütések tèrdhajlatban. Nem sikerült bizonyítani a diabéteszt mi lehet a baj ami ezeket a tüneteket okozza?

Tisztelt Asszonyom!

Mivel a diabetes kizárható, ezért egyéb irányú (általános, esetleg bőrgyógyászati, allergológiai) kivizsgálás szükséges.

Üdvözlettel:

Prof. Dr. Barkai László
diabetológus, gyermekgyógyász, gyermek tüdőgyógyász

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmaiság, kedvesség

Dr. Fövényi József valóban a diabetológia egyik legnagyobb szaktekintélye. Kivételes tudása mellett rendkívül empatikus és segítőkész, a vizsgálatok során pedig minden részletre kiterjedően, érthetően magyarázta el az állapotomat.

További vélemények

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK