
Át a felnőtt életkorba, cukorbetegséggel
A 1-es típusú diabéteszt gyakran gyermekkorban diagnosztizálják, mely során a beteg élete végéig inzulinterápiában részesül, ami mellet pedig szigorú életvitelt kell követni. Ezért is lehetnek bajban azok, akik a 18. életévüket betöltve a felnőttkorba lépnek, hiszen ekkor amellett, hogy búcsút inthetnek a gyermek diabetológiának, a betegek sokszor merőben már életvitelt is kezdenek folytatni, mint korábban. Hogy ez hogy hat a fiatal felnőtt cukorbetegek mindennapjaira, és hogy mikre kell figyelni, azt Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusától tudtuk meg.
Gyermek rendelésről a felnőtt diabetológiára
Az egyik legnagyobb változás az, hogy a beteg ekkor kikerül egy számára jól ismert, elfogadott személy kezei közül, akiben hosszú évekig megbízott. A felnőtt diabetológiára váltás ezért aggodalommal töltheti el a betegeket, hiszen egy számára ismeretlen orvossal kell kialakítani egy bizalmi kapcsolatot.
Vége a gimnazista évek rendszerének
A cukorbetegek - főleg, az inzulinnal kezeltek- szigorú napirend szerint élik az életüket, mellyel az aktuális terápia szoros összhangban van. Míg a gimnazista évek a legtöbbször lényegében ugyanolyan rendszer szerint zajlanak (pl. 6-kor kelés, 8-tól iskola, 1-kor ebéd, 10-kor alvás stb.), addig az egyetemi/főiskolás években sokan rendszertelenül élnek, akár naponta más időpontban kezdődnek az előadások, máskor étkeznek, máskor fekszenek a fiatalok. Ez azonban kihathat a kezelésre is, így nem ritka, amikor más dózisra, esetleg más készítményre van szükség.
Haverok, buli, éjszakázás
A gimnazista évek után a fiatalok gyakran éjszakáznak, akár baráti összejövetelek, akár vizsgára való felkészülés, vagy esetleg éjszakai műszakban való munka miatt. Viszont az éjszakai megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés elengedhetetlen a szervezet regenerálódása miatt, és ez a cukorbetegekre hatványozottan érvényes, mivel a gyakori éjszakázás rossz hatással van az anyagcserehelyzetre. 1-1 ilyen alkalom természetesen nem okoz nagy gondokat, ám fontos, hogy ne legyen belőle rendszer- figyelmeztet Prof. Dr. Barkai Lászlótól, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Gyakorlati szempontból az éjszakázás külön odafigyelést igényel: az éjszakai bázisinzulin adagja ugyanis úgy van meghatározva, hogy éjjel a beteg pihen, alszik. Ha esetleg mulatni megy a páciens, akkor számoljon azzal, hogy a fokozott fizikai igénybevétel (pl.tánc) miatt könnyebben kialakulhat hipoglikémia, ezért csökkenteni kell az éjszakai inzulin adagot, és lehetőleg mérje meg 2- óránként a vércukorszintjét, valamint mindig legyen kéznél extra adag szénhidrát!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Időpontfoglalás:
Téma szakértői
Orvos válaszol
Az alabbi problémával fordulok Önök fele!21 hónapos kisfiamnak ma megmertem az éhgyomri vercukorszintjét es az ertek:6,3 lett.Terhesseg soran terhességi cukorbetegseg alakult ki nalam ami mara normalizalodott.a csaladban elofordult mar a cukorbetegseg!
A kerdesem a kovetkezo;mit csinaljak??merre menjek??hova vigyem a fiamat??mennyire kell megijedni ilyen ertektol??
Ujjbegyböl végzett vércukormérés nem alkalmas diagnózis felállitására vagy kizárására.
Szükség lenne pontos laboratóriumi meghatározás elvégzésére, mely érdekében központunkat bizalommal felkeresheti.
Tisztelettel:
Prof. Dr. Barkai László
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakmaiság, kedvesség
További véleményekDr. Fövényi József valóban a diabetológia egyik legnagyobb szaktekintélye. Kivételes tudása mellett rendkívül empatikus és segítőkész, a vizsgálatok során pedig minden részletre kiterjedően, érthetően magyarázta el az állapotomat.