Cukorbetegként megfázott, influenzás? Ezekre figyeljen

Cukorbetegként megfázott, influenzás? Ezekre figyeljen

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2023.12.18 07:40

A cukorbetegeknek akkor is fokozott figyelmet kell fordítaniuk az alapbetegségükre, ha megfáznak, ha influenzásak lesznek, esetleg koronavírussal fertőződnek. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa a legfontosabb tudnivalókra, a felkészülés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Porochnavecz Marietta

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegség rizikófaktor koronavírus szempontjából

A jelenlegi tudásunk szerint a cukorbetegek a magas veszélyeztetettségi csoportba tartoznak, akiknél a fertőzés következtében súlyos szövődmények  alakulhatnak  ki. A betegeknek az alábbi tudnivalókkal kell tisztában lenniük:

  • Fertőzés esetén különösen fontos a vércukorszint rendben tartása.Mindenképpen folytatni kell az elrendelt kezelést, gyógyszerek, inzulin adagolását. Vírusfertőzés esetén lehet számítani vércukor emelkedésre is, ennek következtében a diabetológus ajánlása szerint a vércukor értékeknek megfelelően a gyógyszeradagok módosítására lehet szükség. Komoly szerepe van a jelenlegi helyzetben a telemedicinának, mert így személyes találkozás nélkül is kapcsolatot lehet teremteni az orvossal.
  • Rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszintet  és vizeletben a ketontesteket.
  • Biztosítani kell a legalább 30 napra elegendő gyógyszerkészletet, inzulint, mert a vércukorszint akkor is emelkedhet, ha a beteg nem tudja a diétát pontosan tartani.
  • Mindenképpen értesíteni kell a háziorvost és a diabetológust, ha koronavírus fertőződés jeleit észlelik magukon. Nagyon fontos, hogy tünetek esetén NE személyesen keressék fel az orvost, ilyenkor az előírások szerint telefonon kell a háziorvost értesíteni. Bármilyen rendelésen csak tünetmentesen, gyógyultan és/vagy negatív koronavírus teszttel szabad személyesen megjelenni!

A magyar és a nemzetközi ajánlások szerint a cukorbetegség azon állapotok közé tartozik, amelyek esetén különösen javasolt még a tél előtt beadatni az influenza elleni védőoltást. Ha ugyanis a koronavírus és az influenza együttesen jelentkezik, az nagyon komoly szövődményekkel járhat, amelyeket – lehetőség szerint – fontos lenne megelőzni.

Itt a nátha és az influenza szezonja is

Természetesen a változékony, csapadékos, hidegre forduló időben a megfázás, és lassan az influenza időszaka is hajlamosít a betegségre, még ha igyekszünk megelőzni is azokat. Cukorbetegeknek az alapbetegségük miatt is fontos a gondos felkészülés. Mi az, amit előzetesen érdemes beszerezni?

  • Gyógyszerek, kiegészítők: fájdalomcsillapító, lázmérő, „hasfogó” készítmény, savkötő, magnéziumpótlás (diabéteszben viszonylag gyakori a magnéziumhiány).
  • Élelmiszerek: sportitalok, gyümölcslevek, kekszek, instant főtt gabonák, édesítetlen almapüré. (Ha a cukorbeteg az influenza vagy a más betegség miatt nem tud enni, akkor is be kell juttatni, meg kell innia vagy ennie 50 gramm szénhidrátot négyóránként – ami megfelel kb. másfél csésze cukrozatlan almapürének vagy gyümölcslének.)

Ha már megbetegedett a diabéteszes páciens, nehezebbé válhat a vércukorszint rendben tartása, hiszen elképzelhető, hogy nem tud a szokásosnak megfelelően étkezni. Fontos a bő Fertőzés esetén szükség lehet az inzulinadagolás módosítására.folyadékfogyasztás (félóránként kb. 150 ml). Szükséges lehet egyes esetekben cukros üdítők fogyasztása is, ha a táplálék szénhidrát tartalma 50 g-nál kevesebb – hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa. - A betegeknél szükséges a vércukorszint sűrűbb ellenőrzése (általában 4 óránként) és a vércukorszintnek megfelelően az inzulinadag módosítása. Vírusfertőzések esetén a szervezet megnöveli bizonyos hormonok termelését is, hogy harcolhasson a betegség ellen. Ezek a hormonok viszont megemelik a vércukorszintet és így a szükséges inzulinmennyiséget is. Ezt különösen fontos tudniuk az inzulinfüggő 1-es típusú cukorbetegeknek. Az inzulin adását semmiképp ne hagyják abba. Ha ugyanis nincs elég inzulin a szervezetben, az elkezdi a zsírokat üzemanyagként lebontani, ami úgynevezett ketonok megjelenését eredményezi a véráramban, és ez – kezelés nélkül – diabéteszes ketoacidózis kialakulásához vezethet. Ennek tünetei gyakran igen gyorsan, akár 24 óra alatt megjelenhetnek, és feltétlenül orvosi segítséget igényelnek. A tünetek pedig az erős szomjúság érzés, a gyakori vizelés, a hányinger, hányás, a hasfájás, a kimerültség, a légszomj, az aceton szagú lehelet, a zavartság, akár eszméletvesztés.

2 típusú diabétesz beteg esetén, ha tablettás kezelésben részesül: átmenetileg szükséges lehet a Metformin kezelés abbahagyása. Ha a fertőzés súlyos, ha kiszáradás jeleit észleljük, átmenetileg szükség lehet inzulinkezelésre is. Javasolt a rendszeres vércukormérés, általában napi 2 alkalommal. A cél, hogy a vércukor értékek 6-10 mmol/l között mozogjanak. Aki inzulinkezelésben részesül, az rendelkezik vércukormérővel. Amennyiben a vércukorszint tartósan 10 mmol/l feletti, indokolt az inzulinadag emelése. Ekkor gyakoribb vércukor ellenőrzés javasolt. Ha a vizeletben ketontestek jelennek meg és a vércukor szint tartósan 15 mmol/l feletti, vegye fel a kapcsolatot kezelő orvosával – koronavírus esetén azonban csak távkonzultációval, telefonon!

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!

24. heti cukorterheléses vizsgálaton magas (8,5 mmol/l) 120 perces cukor értékem volt. Mit javasol, az étrend váltás mellett van-e szükségem gyógyszeres vagy inzulinos terápiára? Valamint javasol-e otthoni vércukormérő beszerzését?

Köszönette: K. Tímea

Kedves Tímea !

A terheléskor 120 perces értéke magas, ennek alapján gesztációs diabetes áll fenn.. Nagyon fontos a diéta megkezdése azonnal. Napi 5 x étkezés. Reggeli 25 g, tízórai 30 g, ebéd 50 g, uzsonna 25 g, vacsora 40 g szénhidrátot tartalmazzon. Cukorral készült ételeket ne fogyasszon. Lehetőleg a teljes kiőrlésű péksüteményeket fogyasszon, tízóraira, uzsonnára lehet gyümölcsöt vagy tejtermékeket enni. A diéta mellett fontos a vércukor értékek ismerete, ezért feltétlenül szüksége van vércukor mérőre. Éhomra 5,0-5,5 mmol/l, étkezés után 1 órával 7,0 mmol/l alatt legyen a vércukor értéke. Ha ezt sikerül diéta mellett elérni, akkor maradhat csak a diéta. Fontos a vizelet aceton mérése ( vizelet meghatározó stix kapható a patikákban). Amennyiben a vércukor értékei magasabbak, vagy a diéta mellett aceton jelenik meg a vizeletben, akkor már inzulin terápia jön szóba. Terhesség alatt gyógyszeres kezelése a cukorproblémáknak nem lehetséges.

Üdvözlettel: Porochnavecz Marietta dr

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK