A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.07.11 15:38

Minden fertőzés esetén „kettőn áll a vásár” - egyrészt a fertőző ágensen (baktérium / vírus / gomba),
másrészt a gazdaszervezeten, azaz az emberen. Igy van ez a koronavírus fertőzés esetén is.

Jelen esetünkben a fertőző ágens, azaz a koronavírus adott. A gazdaszervezet „felkészültsége” azonban nagyon különböző lehet. Egy jó immunrendszerrel rendelkező, egészséges fiatal szervezet általában könnyen megküzd a vírussal, míg egy gyengébb immunrendszerű vagy krónikus betegségekkel küzdő szervezet már talán sokkal kevésbé felkészült a küzdelemre. Tudjuk, hogy a cukorbetegek egy kifejezetten veszélyeztetett csoportba tartoznak. Arra is vannak azonban már tanulmányok, hogy maga az emelkedett vércukorszint– ismert diabetes nélkül is – súlyosbíthatja a Covid fertőzés szövődményeit. Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa a megfelelő vércukor menedzsment szükségességét ismerteti.

Diabetes és Covid

 
A Covid-19 fertőzéssel kapcsolatban egyre több információ áll rendelkezésünkre. Tudjuk, hogy vannak veszélyeztetettebb csoportok. Náluk nagyobb valószínűséggel alakul ki súlyos, esetleg életveszélyes szövődmény. Már régóta ismert, hogy a cukorbetegek a nagyobb rizikójú csoprtba tartoznak, így náluk különösen fontos a prevenció, illetve megfertőződés esetén a gyors és szakszerű segítség, beleértve a vércukorszint kordában tartását.
Egyes statisztikákból arra következtethetünk, hogy magas vércukorszinttel rendelkezők esetén súlyosabb szövődménnyel járhat egy Covid fertőzés. Ezen betegek általában hosszabb kórházi ápolásra szorulnak, s az esetleges intenzív osztályos ápolás szükségességének a valószínűsége is megnő.
 

Javítja az esélyeket a megfelelő vércukor szabályozás

 
koronavírus vércukorszint szabályozásBecslések szerint a cukorbetegek kb. 50%-kal nagyobb eséllyel vesztik életüket covid-19 fertőzés következtében, mint azok, akik nem küzdenek diabetes-szel. A súlyos koronavírus fertőzés a cukorbetegség között több kapcsolat is megfigyelhető. Ilyen pl. hogy a koronavírus ACE-2 receptorhoz kapcsolódva jut be a sejtekbe, ami így behatolhat a tüdőbe, légzési elégtelenséget okozva, de a vese, a gyomor-bélrendszer sőt a hasnyálmirigy béta-sejt funkciót is befolyásolhatja, ezzel súlyosbítva a diabeteses tüneteket ill. extrém esetben diabetest indukálhat.
 

Minél jobban szabályozzuk a vércukorszintet, annál jobb eredményt lehet elérni

 

cukorbetegség covidA vércukorszint szabályozása létfontosságú a koronavírussal fertőzött cukorbetegeknél, ami sajnos olykor nehézségekbe ütközhet, mivel a mozgáshiány, az étvágytalanság, a láz mind befolyásolják a glükóz szintet. Itt kell megemlítenünk a D vitamin jelentősségét is - mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Ma már tudjuk, hogy a COVID miatt hospitalizált betegek 75%-a, az intenzív osztályokon kezelt COVID fertőzöttek 85%-a D-vitamin hiányos. Másrészt tudjuk azt is, hogy a kellő D vitamin ellátottság pozitívan befolyásolja a szénhidrátanyagcserét. Mivel a fertőzés esetén nem lehet személyes orvos-beteg találkozó, ezért érdemes vagy telediabetológia segítségével vagy online konzultáció keretein belül megosztani az orvossal az adatokat, értékeket. Ekkor a beteg hasznos információkat kap arról, milyen gyakran mérjen vércukorszintet, kell-e esetleg módosítani az addigi terápián, illetve milyen tünetek esetén hívjon mentőt.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő! Szeretném véleményét kérni hogy az alábbi értékek alapján fennall - e az inzulinrezisztencia? Ehgyomri glükóz (plazmabol) 5,0 mmol/l, 60 perces glükóz 5,4 mmol/L, 120 perces glükóz 5,6 mmol/L. Inzulin 6,4 mIU/L, inzulin 60 perces 55,8 mIU/L, inzulin 120 perces 39,6 mIU/L, inzulin rezisztencia 1,42. Válaszát előre is köszönöm.

Kedves Marietta!



A mért értékek nem utalnak inzulinrezisztenciára.
Panasz esetén forduljon hozzánk bizalommal !


Üdvözlettel :
Dr. Borus Hajnal
belgyógyász, diabetológus
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató és kedves

Dr. Borus Hajnal doktornő nagyon megértő, kedves és türelmes, szavai ebben az időben nagyon megnyugtatóak voltak, emellett rengeteg tanáccsal ellátott.

További vélemények

Hírek

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

Akár életet is menthet, ha a cukorbetegek odafigyelnek erre az értékre

A folyamatos szöveti glükózmonitor használatának elsősorban a glikémiás kontroll javításában van elévülhetetlen érdeme, ami által jelentősen mérsékelheti többek között a diabétesz szövődményei miatti halálozási kockázatot is. Dr. Para Györgyit, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosát kérdeztük egy nemrégiben megjelent amerikai vizsgálatról, amely a szöveti glükózmonitorozás cukorbetegek életkilátásaira gyakorolt hatásait is vizsgálta.

További részletek
Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

Szakmai Nap - A diabetes mellitus korszerű terápiája

A diabetes mellitus korszerű terápiája címmel rendezi meg januári szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a Cukorbetegközpont. 

További részletek
A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

A trombózis megelőzésében is hatékonynak bizonyult egy diabéteszgyógyszer

Az elhízás a kardiovaszkuláris megbetegedések fő rizikófaktora, és a cukorbetegek jelentős része is túlsúlyos. A GLP-1-receptor-agonisták csoportjába tartozó egyik korszerű antidiabetikum jótékony hatású a szívbetegségek szempontjából is. Egy nemrégiben közzétett tanulmány szerint protektív hatása lehet a vénás trombózis ellen is. Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, a zsíranyagcsere-zavarok specialistáját kérdeztük a GLP-1 kardiovaszkuláris előnyeiről.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK