A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.07.11

Minden fertőzés esetén „kettőn áll a vásár” - egyrészt a fertőző ágensen (baktérium / vírus / gomba),
másrészt a gazdaszervezeten, azaz az emberen. Igy van ez a koronavírus fertőzés esetén is.

Jelen esetünkben a fertőző ágens, azaz a koronavírus adott. A gazdaszervezet „felkészültsége” azonban nagyon különböző lehet. Egy jó immunrendszerrel rendelkező, egészséges fiatal szervezet általában könnyen megküzd a vírussal, míg egy gyengébb immunrendszerű vagy krónikus betegségekkel küzdő szervezet már talán sokkal kevésbé felkészült a küzdelemre. Tudjuk, hogy a cukorbetegek egy kifejezetten veszélyeztetett csoportba tartoznak. Arra is vannak azonban már tanulmányok, hogy maga az emelkedett vércukorszint– ismert diabetes nélkül is – súlyosbíthatja a Covid fertőzés szövődményeit. Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa a megfelelő vércukor menedzsment szükségességét ismerteti.

Diabetes és Covid

 
A Covid-19 fertőzéssel kapcsolatban egyre több információ áll rendelkezésünkre. Tudjuk, hogy vannak veszélyeztetettebb csoportok. Náluk nagyobb valószínűséggel alakul ki súlyos, esetleg életveszélyes szövődmény. Már régóta ismert, hogy a cukorbetegek a nagyobb rizikójú csoprtba tartoznak, így náluk különösen fontos a prevenció, illetve megfertőződés esetén a gyors és szakszerű segítség, beleértve a vércukorszint kordában tartását.
Egyes statisztikákból arra következtethetünk, hogy magas vércukorszinttel rendelkezők esetén súlyosabb szövődménnyel járhat egy Covid fertőzés. Ezen betegek általában hosszabb kórházi ápolásra szorulnak, s az esetleges intenzív osztályos ápolás szükségességének a valószínűsége is megnő.
 

Javítja az esélyeket a megfelelő vércukor szabályozás

 
koronavírus vércukorszint szabályozásBecslések szerint a cukorbetegek kb. 50%-kal nagyobb eséllyel vesztik életüket covid-19 fertőzés következtében, mint azok, akik nem küzdenek diabetes-szel. A súlyos koronavírus fertőzés a cukorbetegség között több kapcsolat is megfigyelhető. Ilyen pl. hogy a koronavírus ACE-2 receptorhoz kapcsolódva jut be a sejtekbe, ami így behatolhat a tüdőbe, légzési elégtelenséget okozva, de a vese, a gyomor-bélrendszer sőt a hasnyálmirigy béta-sejt funkciót is befolyásolhatja, ezzel súlyosbítva a diabeteses tüneteket ill. extrém esetben diabetest indukálhat.
 

Minél jobban szabályozzuk a vércukorszintet, annál jobb eredményt lehet elérni

 

cukorbetegség covidA vércukorszint szabályozása létfontosságú a koronavírussal fertőzött cukorbetegeknél, ami sajnos olykor nehézségekbe ütközhet, mivel a mozgáshiány, az étvágytalanság, a láz mind befolyásolják a glükóz szintet. Itt kell megemlítenünk a D vitamin jelentősségét is - mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Ma már tudjuk, hogy a COVID miatt hospitalizált betegek 75%-a, az intenzív osztályokon kezelt COVID fertőzöttek 85%-a D-vitamin hiányos. Másrészt tudjuk azt is, hogy a kellő D vitamin ellátottság pozitívan befolyásolja a szénhidrátanyagcserét. Mivel a fertőzés esetén nem lehet személyes orvos-beteg találkozó, ezért érdemes vagy telediabetológia segítségével vagy online konzultáció keretein belül megosztani az orvossal az adatokat, értékeket. Ekkor a beteg hasznos információkat kap arról, milyen gyakran mérjen vércukorszintet, kell-e esetleg módosítani az addigi terápián, illetve milyen tünetek esetén hívjon mentőt.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő!

Két sikertelen lombik után vizsgálták nálam az inzulinrezisztenciát. A vizsgálat eredménye a következő lett:

éhgyomri glükóz: 5,08
120 perces glükóz:5,06

éhgyomri Inzulin: 63,5
120 perc Inzulin : 273

A kérdésem az lenne, hogy a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára?

Kedves Emőke!

A terheléses laborvizsgálat sajnos egy masszív inzulinrezisztenciára utal.
Szakrendelésünkön szívesen nyújtunk segítséget!

Üdvözlettel:
Dr. Borus Hajnal
belgyógyász,diabetológus
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Széleskörű tájékoztatás

A konzultáció hossza megfelelő volt ahhoz hogy a lényegi problémákról beszélni tudjunk. Széleskörű tájékoztatást kaptam az állapotomról és a további teendőkről. Pozitívan távoztam.

További vélemények

Hírek

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Terhességi diabéteszem van. Nagy súllyal fog születni a babám?

Amikor egy várandós édesanyáról kiderül, hogy terhességi cukorbetegsége van, aggódva teszi fel a kérdést, vajon nagy nem lesz-e túl nagy a baba súlya. Ilyenkor valóban gyakrabban merül fel a császármetszés és a szülés korai indításának lehetősége a magzat nagyobb súlya miatt. Megfelelő diétával és mozgással egyensúlyban tartott gesztációs diabétesz esetén a kismama és gyermeke egészségére is oda tudunk figyelni – hívja fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Száraz száj és szomjúság? Ismerje fel a terhességi cukorbetegség jeleit!

Nem csak a túlsúllyal rendelkező és 40 feletti kismamák szembesülhetnek a terhességi diabétesszel, de akár azok is, akik korábban 4,5 kilónál nehezebb babának adtak életet. Ezen túl is ismert még néhány rizikófaktor, amelyeket fontos ismerni - ezekre hívta fel a figyelmet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, a terhességi cukorbetegség specialistája.

 

További részletek
10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok