A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

A megfelelő vércukor gyakran az életet jelenti Covid esetén

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.07.11 15:38

Minden fertőzés esetén „kettőn áll a vásár” - egyrészt a fertőző ágensen (baktérium / vírus / gomba),
másrészt a gazdaszervezeten, azaz az emberen. Igy van ez a koronavírus fertőzés esetén is.

Jelen esetünkben a fertőző ágens, azaz a koronavírus adott. A gazdaszervezet „felkészültsége” azonban nagyon különböző lehet. Egy jó immunrendszerrel rendelkező, egészséges fiatal szervezet általában könnyen megküzd a vírussal, míg egy gyengébb immunrendszerű vagy krónikus betegségekkel küzdő szervezet már talán sokkal kevésbé felkészült a küzdelemre. Tudjuk, hogy a cukorbetegek egy kifejezetten veszélyeztetett csoportba tartoznak. Arra is vannak azonban már tanulmányok, hogy maga az emelkedett vércukorszint– ismert diabetes nélkül is – súlyosbíthatja a Covid fertőzés szövődményeit. Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa a megfelelő vércukor menedzsment szükségességét ismerteti.

Diabetes és Covid

 
A Covid-19 fertőzéssel kapcsolatban egyre több információ áll rendelkezésünkre. Tudjuk, hogy vannak veszélyeztetettebb csoportok. Náluk nagyobb valószínűséggel alakul ki súlyos, esetleg életveszélyes szövődmény. Már régóta ismert, hogy a cukorbetegek a nagyobb rizikójú csoprtba tartoznak, így náluk különösen fontos a prevenció, illetve megfertőződés esetén a gyors és szakszerű segítség, beleértve a vércukorszint kordában tartását.
Egyes statisztikákból arra következtethetünk, hogy magas vércukorszinttel rendelkezők esetén súlyosabb szövődménnyel járhat egy Covid fertőzés. Ezen betegek általában hosszabb kórházi ápolásra szorulnak, s az esetleges intenzív osztályos ápolás szükségességének a valószínűsége is megnő.
 

Javítja az esélyeket a megfelelő vércukor szabályozás

 
koronavírus vércukorszint szabályozásBecslések szerint a cukorbetegek kb. 50%-kal nagyobb eséllyel vesztik életüket covid-19 fertőzés következtében, mint azok, akik nem küzdenek diabetes-szel. A súlyos koronavírus fertőzés a cukorbetegség között több kapcsolat is megfigyelhető. Ilyen pl. hogy a koronavírus ACE-2 receptorhoz kapcsolódva jut be a sejtekbe, ami így behatolhat a tüdőbe, légzési elégtelenséget okozva, de a vese, a gyomor-bélrendszer sőt a hasnyálmirigy béta-sejt funkciót is befolyásolhatja, ezzel súlyosbítva a diabeteses tüneteket ill. extrém esetben diabetest indukálhat.
 

Minél jobban szabályozzuk a vércukorszintet, annál jobb eredményt lehet elérni

 

cukorbetegség covidA vércukorszint szabályozása létfontosságú a koronavírussal fertőzött cukorbetegeknél, ami sajnos olykor nehézségekbe ütközhet, mivel a mozgáshiány, az étvágytalanság, a láz mind befolyásolják a glükóz szintet. Itt kell megemlítenünk a D vitamin jelentősségét is - mondja dr. Borús Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa. Ma már tudjuk, hogy a COVID miatt hospitalizált betegek 75%-a, az intenzív osztályokon kezelt COVID fertőzöttek 85%-a D-vitamin hiányos. Másrészt tudjuk azt is, hogy a kellő D vitamin ellátottság pozitívan befolyásolja a szénhidrátanyagcserét. Mivel a fertőzés esetén nem lehet személyes orvos-beteg találkozó, ezért érdemes vagy telediabetológia segítségével vagy online konzultáció keretein belül megosztani az orvossal az adatokat, értékeket. Ekkor a beteg hasznos információkat kap arról, milyen gyakran mérjen vércukorszintet, kell-e esetleg módosítani az addigi terápián, illetve milyen tünetek esetén hívjon mentőt.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Hölgyem/Uram!

Segítséget szeretnék kérni, a labor eredményemmel kapcsolatban.
Fennáll IR vagy pajzsmirigy probléma ?

Ujjbegyből vett vércukor: 5,80
Vércukor vérvétel 0’: 5,20 mmol/ L
Vércukor 60’: 5,60 mmol/L
Vércukor 120’: 6,30

Inzulin 0’: 9,43 miu/L
Inzulin 60’: 53,50 miu /L
Inzulin 120’: 72,10 miu/L

Tsh: 3,410
Szabad T4: 11,60 pmol/L
Szabad T3: 6,64 pmol/L
Homa2: 1,20


Segítségüket köszönöm szépen előre is.

Üdvözlettel:

Molnár Melinda


Kedves Melinda!!

Terheléses vizsgálata inzulin rezisztenciára utal. A pajzsmiriggyel kapcsolatban csak anti TPO, anti TG ill pajzsmirigy UH birtokában lehet véleményt mondani.

Szívesen segítünk szakrendelésünkön!

Üdvözlettel:
Dr. Borus Hajnal
belgyógyász, diabetológus
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató és kedves

Dr. Borus Hajnal doktornő nagyon megértő, kedves és türelmes, szavai ebben az időben nagyon megnyugtatóak voltak, emellett rengeteg tanáccsal ellátott.

További vélemények

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK