
5 tévhit a cukorbetegségről
Egyre több embernél diagnosztizálnak 2-es típusú cukorbetegséget, ennek ellenére több tévhit is kering az állapottal kapcsolatban a köztudatban. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa a leggyakoribbakat szedte össze.
Csakis a túlsúlyosak lehetnek cukorbetegek
Az egyik legelterjedtebb tévhit a 2-es típusú cukorbetegség kapcsán az, hogy a diabétesszel küzdők mind súlyfelesleggel küzdenek. Való igaz, a betegség rizikóját igencsak megnöveli a túlsúly, ám ez még nem jelenti azt, hogy a normál BMI-vel rendelkezők – esetleg a sovány kategóriába tartozók- nem szenvedhetnek cukorbetegségben. Statisztikák szerint ugyanis a betegek kb. 10-20 százalékánál nincs súlyfelesleg- nem beszélve a prediabetes-ről, ahol még nagyobb számban találni megfelelő testtömeggel rendelkezőket. Ennek oka, hogy a cukorbetegség rizikóját nem csupán a túlsúly növeli meg, hanem a mozgáshiány, egészségtelen étrend, alváshiány, genetikai tényezők is. Ráadásul előfordulhat, hogy az illetőn nem látszik a plusz zsírréteg, de a belső szervei körül már lerakódott (zsigeri zsírok), ami ugyancsak rizikótényezőnek számít.
Minden cukorbetegnek inzulinra van szüksége
Amennyiben valaki megkapja a diagnózist, miszerint cukorbetegséggel küzd, egyből a mindennapi injekciózást látja maga előtt. Pedig a 2-es típusú cukorbetegség alapkezelése a diéta, mozgás és a hozzáadott gyógyszeres terápia, ami elsősorban tablettás kezelést jelent. Az előfordulhat, hogy a felfedezéskor észlelt nagyon magas vércukorértékek, felborult anyagcsere állapot miatt először inzulint kap a 2-es típusú cukorbeteg, azonban a cukorháztartás normalizálása után, a helyesen tartott diéta és megfelelő napi mozgástevékenység mellett az inzulin fokozatosan elhagyható és helyette „csak” tablettás és/vagy nem inzulin típusú injekciós kezelés is elégséges lehet a normális anyagcserehelyzet biztosításához.
A gyógyszeres/inzulinos kezelés élethosszig tart
Sajnos a tudomány jelenlegi állása szerint a cukorbetegség nem gyógyítható, viszont megfelelő terápiával kitűnően egyensúlyban tartható ha korán felismerésre kerül a betegség. Ez azt is jelenti, ha valaki a felfedezéstől kezdve pontosan betartja az előírt, személyre szabott életmódot (diéta, mozgás), úgy lehetséges, hogy nincs szüksége sem inzulinra, sem pedig tablettára (ez csakis a 2-es típusra vonatkozik). Természetesen a rendszeres vércukorszint ellenőrzésre és időszakos, évi minimum 1-2 alkalmas orvosi konzultációra ilyen esetekben is szükség van! A gyógyszeres terápia bevezetésének eldöntése a cél vércukor értékek és HbA1c adatok ismeretében történik az orvosi vizit alkalmával.
Mindig érezni, amikor túl magas vagy alacsony a vércukorszint
A túl magas vércukorszintet hiperglikémiának, míg a túl alacsonyat hipoglikémiának nevezzük. Mindkét állapot igen veszélyes, hiszen súlyos szövődményeket okozhatnak, ezért fontos a glükóz értékeket normál tartományon belül tartani! Bár mindkettőnek vannak tünetei, ennek ellenére előfordulhat, hogy valaki csak a lényegesebb, nagyobb kilengéseket érzékeli. Éppen ezért van szükség rendszeres vércukor mérésre, melynek adatai alapján eldönthető, hogy a beteg elérte-e a számára kitűzött cél vércukorértékeket, vagy ha nem akkor szükséges a terápia módosítása- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A szénhidrátok ellenségek
Kenyér, tészta, - olyan ételek, melyek sokaknál naponta előkerülnek az asztalra. Sokan úgy gondolják, a cukorbetegséggel küzdők örökre lemondhatnak a finom szénhidrátokról, hiszen a cukor mellett a másik fő ellenségnek számítanak. Pedig az állítás döntően a finomított, magas glikémiás index-szel rendelkező szénhidrátokra igaz. Az orvos és dietetikus által meghatározott mennyiségben és megfelelő napszaki elosztásban a lassú felszívódású szénhidrát tartalmú ételek is fogyaszthatóak (pl. teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk).
Bejelentkezés
Téma szakértője
-
Dr. Bibok György
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász
-
Specialitások:
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség kezelése
- okosdiabetológia
- gyógyszeres terápia módosítása
- személyre szabott inzulinterápia
- életmód orvoslás
Főorvos Úr rendelése jelenleg szünetel, szíves megértésüket kérjük!
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció csak kontrollra érkező páciensekkel (telefon)
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
64. éves jó kövér vagyok több mint 12 éve 2 típusú cukorbeteg, egy darabig 6,0.- 8,0. körül mértem a reggeli vércukrot gyógyszerrel. Mind két kezemben két éve alagút szindróma lett,erre is szteroid kezelést kaptam.
Kicsit még híztam is, most 10 alatt nincs a reggeli cukorszint,de 12,0 13,0 sokszor. Velmentia 50mg. Dupre Mr 60mg szedek. Mit kellene tennem?A fogyást többször sikeresen végig vittem 30 kg is fogytam, de most nem jön össze.Előre is megköszönve Várom válaszát.
A panaszai és magas vércukorértéke miatt javaslom keresse fel a diabetológiai szakrendelésen cukorbetegséggel foglalkozó szakorvost.
Üdvözlettel:
Dr. Bibok György
diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Világosan fogalmaz
További véleményekDr. Bibok György minden várakozáson felül az egyik legnormálisabb orvos, akivel valaha dolgom volt. Világosan fogalmaz, egyenes, mindenféle sallang nélkül.