Hatékony megoldások a cukorbetegség miatt kialakult fekély ellen

Hatékony megoldások a cukorbetegség miatt kialakult fekély ellen

Dr. Medgyesy Gábor Módosítva: 2022.05.10 14:19

A cukorbetegség egyik gyakori és súlyos szövődménye a lábszárfekély, ami igen sok problémát okoz az érintetteknek, ráadásul a betegség okozta állapotok miatt, a végtag amputációjának egyik vezető oka. Az állapot minden esetben orvosi segítséget igényel, ugyanis megfelelő terápia nélkül könnyen súlyosbodhat a probléma. A témáról a Cukorbetegközpont munkatársát kérdeztük.

Mi az a diabéteszes fekély?

A diabéteszes fekély a cukorháztartás zavara miatt kialakult állapot, és közel minden 8. cukorbeteget érint. Hátterében a diabéteszes láb, neuropátia, a bőr károsodott keringése áll, így a szövetek nem jutnak elegendő mennyiségű oxigénhez, a bőr hajszálereinek szintjén kialakult keringési zavar miatt. A felhalmozódott anyagcseretermékek pangása következtében pedig a bőr szövete károsodik. A diabétesz egyik gyakori szövődménye, a neuropátia okozta érzéskiesés miatt a páciens nem mindig veszi észre az esetleges sérüléseket, ami könnyen elfertőződhet.

Fekélyes sebek leggyakrabban a talp elülső részén alakulnak ki, de a boka környékén és a lábujjak alatt is megjelenhetnek. Eleinte csupán apró foltok, sebek alakulnak ki, melyek nem mutatnak gyógyulási hajlandóságot, a hagyományos kezelésekre nem reagálnak. Veszélye, hogy különböző kórokozók telepedhetnek meg benne, ami a seb súlyosbodását vonja maga után.  A fekélyben szenvedők életminősége nagyban romlik és súlyos esetben tartós mozgásképtelenséghez, lábamputációhoz is vezethet a probléma, ezért a mielőbbi terápiára van szükség- mondja Dr. Medgyesy Gábor sebész, a Cukorbetegközpont munkatársa.

Kezelhető-e a diabéteszes lábszárfekély?

sebkezelés, lábszárfekély kezelésAmennyiben a cukorbetegség talaján már kialakult a lábszárfekély, annak kezdeti fázisában sokan csak legyintenek rá, hogy majd elmúlik. Pedig megfelelő kezelés nélkül gyors és látványos állapotromlás következik be, és minél súlyosabb a probléma kezelése annál nehezebb. Jó hír viszont, hogy ma már léteznek olyan eljárások, melyek bizonyítottan orvosolni tudják a már kialakult fekélyt is. Legfontosabb lépés a vércukorszint beállítása, amelyhez diabetológus szakorvosra van szükség, ugyanakkor magának a fekélynek a manuális terápiájában a sebész szakorvosnak van nagy szerepe, aki lökéshullám terápiával, mézes sebkezeléssel, valamint intelligens kötszerek alkalmazásával járul hozzá a mielőbbi sebgyógyuláshoz és a fertőzés megakadályozásához.

A fekélyek kezelésében az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre:

  1. lökéshullám terápia
  2. intelligens kötszerek alkalmazása.
  3. mézes sebkezelés

Lökéshullám terápia

A kezelés során a nagy erejű hanghullámok vérbőséget hoznak létre az érintett területen, melynek következtében felgyorsulnak a gyógyulási folyamatok, ráadásul úgy, hogy a környező szövetekben nem idéz elő károsodást. Hatására javul az anyagcsere, a vérellátás, fokozódik az izomtónus, valamint beindulnak az öngyógyító folyamatok. Természetesen javulás csakis kúraszerű terápiával érhető el, személyre szabott (a betegség súlyosságától függően) kinek hány alkalomra van szüksége, de általánosságban elmondható, hogy 2-3 kezelés után már látványos javulás figyelhető meg. A lökéshullám terápia első lépése a megfelelő sebtisztítás, majd a sebre és annak környezete fölé fedőkötszert helyez a szakember. Erre steril kontakt gél kerül, és megkezdődik maga a kezelés.

Intelligens kötszerek

Az intelligens kötszerek, alginátok (sebsarjadzást elősegítő anyagokkal átitatott, tengeri algából előállított nagy nedvszívó képességű kötszerek), Ag ion tartalmú habkötszerek, a fekélyes szövetközeg fertőtlenítésével, szárításával és sarjadzásával segítik elő a fekélyek gyógyulását. A hagyományos kötszerekkel szemben nagy előnyük, hogy nagy nedvszívó képességüknél fogva a sebkezelést elegendő kétnaponta elvégezni, növelve ezzel is a beteg komfortérzetét. Vízhatlan és öntapadó kivitelezésű kötszerek is léteznek, megkönnyítve a mosakodást és lehetőséget biztosítva a betegnek, hogy a sebét magának kezelje.

Mézes sebkezelés

A lábszárfekély sikeres terápiájában nagy szerepe van a mézes kötszer alkalmazásának. Az orvosi méz jótékony hatását már a Wisconsin-Madison Egyetem kutatói is elismerték, akik szerint a méz igen hatékonyan veszi fel a harcot kórokozókkal szemben. Emellett segíti a sebgyógyulást, flavonoid tartalmánál fogva gyulladáscsökkentő hatással bír és a vízelvonó tulajdonsága miatt mindezek mellett hozzájárul az elhalt szövetek leválásához is. Ehhez azonban nem a boltok polcain található hagyományos méz használandó, hiszen a gyógyászatban alkalmazott orvosi méz különleges tisztaságú, speciális sterilizálási folyamatokon esik keresztül. Széleskörű vizsgálatok szerint az Új-Zélandról származó Leptospermum (manuka) méz a legalkalmasabb a diabéteszes fekély kezelésében.

Fontos! A diabéteszes lábszárfekély terápiája valójában egy csapatmunka, melynek során a diabetológuson, sebészen, gyógytornászon és sebkezelő nővéren kívül bőrgyógyászra, dietetikusra és ortopéd szakorvosra is szükség lehet.

Téma szakértője

Orvos válaszol

mit tegyek,nem gyógyul a lábamon a fekély?

Tisztelt Rudnák Györgyné!

Mindenképpen jelentkezzen be szakorvoshoz - a CukorbetegKözpontban dr. Arnold Dénes Arnold sebész foglalkozik ilyen sebekkel. Látnia kell a sebet az orvosnak, milyen a kiterjedése, mélysége, esetlegesen készült-e röntgen, mert akár érintheti a csontszövetet is a fekély. Doktor Úr tenyésztés is szokott a viziten csinálni, hogy célzottan tudjon adni antibiotikumot (amennyiben szükséges). Fontos azonban azt is tudni, hogy milyen a szénhidrát háztartása, van-e cukorbetegsége, hiszen gyakran annak szövődménye lehet a fekély. Amennyiben ilyen problémáról nem tud úgy a másik oka a fekély kialakulásnak különböző érbetegségek. Érbetegség esetén javasoljuk keressen fel egy angiológust IS, aki megfelelő kezeléssel segít a véráramlás helyreállításában együtt működve a sebésszel, aki közben kezeli a fekéyét a lábán. Angiológusnak javasoljuk a Trombózisközpont orvosát dr. Kósa Évát.

Tisztelettel: Papp Roberta sebkezelő specialsita

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pozitív

Nagyon tetszett, hogy mindenki pozitív és jókedvű volt. Időpontra fogadtak, érthetően fogalmazott az orvos, nem sürgettek, nem "túl lenni" akartak rajtam. Időt szánnak a betegre, odafigyelnek a kérdésekre.

További vélemények

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK