Cukorbeteg? Így válasszon cipőt, hogy elkerülhesse a lábfekélyt!

Cukorbeteg? Így válasszon cipőt, hogy elkerülhesse a lábfekélyt!

Dr. Markotics Attila Módosítva: 2024.07.30 07:54

A diabéteszes láb szindróma és az ennek talaján kialakuló lábsebek a betegek életminőségét és a várható élettartamukat is jelentősen csökkentik. Mivel a diabéteszes alsó végtagi amputációkat 50-85 %-ban fekélyképződés előzi meg, ezért a cukorbetegeknek fokozottan figyelniük kell lábuk egészségére és a láb kisebesedésének megelőzésére – hangsúlyozza dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa, aki szerint a megfelelő lábbeli kiválasztása is nagyban megelőzheti a szövődmények kialakulását.

Online Bejelentkezés

Dr. Markotics Attila

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház utca 2-6. 5.emelet

A cukorbeteg láb

-A cukorbetegeket érintő súlyos szövődmények: a diabéteszes neuropátia és diabéteszes makro- és mikroangiopátia. Ezek talaján alakul ki az ún. diabéteszes láb, ami elsősorban a tartósan magas vércukorszint és rossz anyagcsere helyzet miatt jön létre. A cukorbeteg láb egyik szembetűnő jegye a láb deformitása. Ennek részben oka a láb izomegyensúlyának megbomlása. Mindezek és a neuropátia miatt a beteg járása – sokszor nem látványosan–, de bizonytalanná válik, gyakrabban megbotlik, ha megbotlott könnyebben esik el, miután a korrekció eszköze zavart szenved – mondja dr. Markotics Attila.  A cukorbetegek jelentős része nem érzi az ujjait, illetve lábát, a láb helyzetét, mozgását. Állás és járás közben kóros nyomáspontok alakulhatnak ki, ahol előbb bőrkeményedés, tyúkszem, majd a szöveti elhalás következményeként sebek, szélsőséges esetben fekély jelentkezik. A cukorbeteg láb a bőrének elvékonyodása, verejtékezésének csökkenése miatt is sérülékenyebb, észrevétlenül berepedések és sebek alakulhatnak ki, amelyek kaput nyithatnak a kórokozóknak így növelve a fertőzések kialakulásának kockázatát. A merev, deformált láb és rugalmasságát vesztett bőr képtelen alkalmazkodni a járás közben létrejövő nyíróerőhöz, ennek következményeként a talpi felszínen „vízhólyagok” jöhetnek létre. A neuropátia miatt a beteg nem érzékeli a fájdalmat, ezért az elváltozások sokáig észrevétlenek maradhatnak. Tapasztalataim szerint a betegek jelentős része már csak a súlyos komplikációval (nehezen gyógyuló sebek, fekélyek) fordul az orvoshoz. Emiatt is rendkívül fontos, hogy a cukorbetegek a napi rutin részeként alaposan vizsgálják át a lábukat, és ha sérülést, sebet észlelnek, szakszerűen lássák el azt, illetve forduljanak orvoshoz.

Így válasszon lábbelit, ha fennáll önnél a lábfekély kialakulásának veszélye

Dr. Markotics Attila szerint a megfelelő lábbeli kulcsfontosságú a cukorbetegek láb egészségének megőrzésében: egyenletesen elosztja a talpon – függetlenül a lábdeformitás mértékétől – a testsúly terhelésből eredő nyomást, és csökkenti a láb csont-ízületes vázának vízszintes mozgásából fakadó, a talpi lágyszövetben keletkező nyíróerőt. Így csökkentheti vagy megelőzi a hólyagképződést, a bőrkeményedések, bevérzések, sebek és a fekélyek kialakulását.

Az alábbi szempontokat figyelembe véve válasszunk tehát lábbelit:

Méret és kényelem

Csakis jól illeszkedő, megfelelő hosszúságú, szélességű és mélységű cipő kerülhet lábra. A túl kicsi, netán túl szoros cipő akadályozza a szövetek vérellátását, míg egy túlzottan bő lábbeli a láb kidörzsöléséhez vezet. A cipő oldalai és felső része nem szoríthatja, nem irritálhatja a lábat. A lábujjak számára elegendő hely kell legyen a cipő orrában. Mivel a cukorbeteg láb általában duzzadtabb az átlagosnál, és a betegeknél sokszor fordul elő különféle lábdeformitás (pl. kalapácsujj, bütyök), ezért az ideális cipő kissé szélesebb és mélyebb. Természetes tartozéka a megfelelő talpi tehereloszlást biztosító betét.  

A cipő anyaga

A cipő legyen bőrből vagy más légáteresztő anyagból, a belső bélése sima, puha, varrás- és ráncmentes.

  • A cipő felső része

Az ideális lábbeli felső részén nincsenek varrások és nyomáspontok. Megfelelően rögzíti a lábat, megakadályozza, hogy az előre-hátra, illetve oldalirányban csússzon a lábbeliben, ezzel csökkentve a láb kisebesedésének és a további szövődmények kialakulásának esélyét.

  • A cipő talprésze

Egy jól kialakított cipőben a testsúlyból származó nyomás egyenletesen eloszlik a talpon. Járás közben a láb átgördülését segíti.

Tiltólistás cipők

Nyáron előkerülnek a könnyebb lábbelik is. Cukorbeteg lábon – a sérülésveszély elkerülése miatt – nem javasolt a nyitott orrú, kéreg- és saroknélküli cipők, szandálok, flip-flop papucsok viselése. A nyitott cipőkbe könnyebben bejutó kavics kidörzsölheti a lábat és sérüléseket okozhat. Fontos, hogy a sarok megfelelően stabilizálja a lábat, hogy a lábujjaknak ne kelljen kapaszkodniuk a cipőben.

-A cukorbetegek lábuk védelme érdekében mindig viseljenek cipőt (még a lakásban is), és ne feledkezzenek meg a gumírozás és orrvarrás nélküli, természetes anyagú zoknit is használatáról sem! – hangsúlyozza dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont szakembere.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Medgyesi doktor úr!
Édesanyám miatt írok, aki majdnem 4 hétig volt kórházban. Mélyvénás trombózissal került be a kórházba, de közben lábszárán fekélyes sebek voltak, amelyet szakápolóval kezeltettünk. Antibiotikumos infúziós kezelést és vérhigítót kapott , amit azóta is szúrunk a hasába. Sajnos azt közölték a kórházban hogy amputálni kellene a jobb lábát , melybe édesanyám nem egyezett bele. A kórházba úgy került be hogy már szépen gyógyultak a fekélyes sebek. Sajnos nem tudjuk mi történt a kórházban, de teljes döbbenettel hallgattam amit a kezelő orvosa közölt. (Zárójelentésen ez áll: jobb alsó végtagon körkörös fekély, lábháton nekrózis, lábujjak nedves gangrénája ) Amit még megemlítenék, hogy édesanyám nem cukorbeteg, hanem régóta fennálló vénás keringési rendellenessége van. Nagyon szeretnénk segíteni édesanyámnak, hátha mégis van remény a lába megmentésére. Amennyiben úgy látja a doktor úr hogy érdemes elvinni Őt egy vizsgálatra Önökhöz,akkor mi ezt szívesen megtennénk. Előre is köszönöm válaszát. Üdvözlettel: Várhelyi Éva

Kedves Éva!

Azt javasolnám, hogy a teljes korábbi dokumentációval mihamarabb jöjjön el egy konzultációra, hogy mielőbb orvosoljuk a problémát.

Üdvözlettel:
Dr. Marktoics Attila
Dr. Markotics Attila
Dr. Markotics Attila traumatológus, rehabilitációs szakorvos

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Lábmentő

Már sok helyen jártam a problémámmal, de sajnos sehol sem tudták a megoldást. Markotics doktor igazi lábmentő, hálás vagyok neki!

További vélemények

Hírek

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

Szedhet-e metformint a cukorbeteg kismama?

A metformin széles körben használt gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség, az IR, valamint a prediabetes kezelésében, és ez az egyetlen szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő gyógyszer, melynek alkalmazása a várandósság idején bizonyos esetekben engedélyezett. A hazai gyakorlat egyelőre nem támogatja a GDM-es kismamák metforminkezelését, ám dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakorvosa arra is felhívja a figyelmet, hogy e tekintetben is fontos a személyre szabott kezelés.

További részletek
Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

Koronavírusból cukorbetegség: veszélyben az elhízott tizenévesek?

A Covid-19 hosszútávú egészségügyi szövődményei a fiatalok körében is igen jelentősek. Egy nagyszabású retrospektív kohorszvizsgálat eredményei most arra figyelmeztetnek, hogy a koronavírus-fertőzésen átesett fiatalok körében megnövekedett a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa foglalta össze a jelenség hátterében álló okokat.

További részletek
Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

Magas koleszterinszint: miért baj a cukorbetegeknél?

A magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri megbetegedések jól ismert rizikófaktora. Mivel a 2-es típusú cukorbetegséget gyakran kísérik a vérzsírszint kóros értékei, a diabéteszes betegek életkilátásait egyszerre több súlyos rizikótényező is fenyegeti. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológusa, endokrinológus, lipidológus, zsíranyagcsere-zavarok specialistája a koleszterinszint csökkentésének jelentőségére hívja fel a diabéteszesek figyelmét.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK