Zsibbad és száraz a lába? Diabéteszes láb is okozhatja

Zsibbad és száraz a lába? Diabéteszes láb is okozhatja

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.05.03

A cukorbetegséget bár csendes gyilkosnak is nevezik, mivel eleinte nem okoz tüneteket, ennek ellenére hosszú éveken át pusztít és rombolja a szervezetet. Ezért sokan csak akkor szembesülnek vele, amikor már szövődmények is kialakultak. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, milyen tünetekre érdemes figyelni a lábakon. 

Van, hogy a lábpanaszok hívják fel a figyelmet a cukorbetegségre 

A cukorbetegség és a lábproblémák közti összefüggést sokan ismerik- ám főleg azok, akik tudnak arról, hogy diabétesszel küzdenek. Az ő figyelmüket nagy eséllyel felhívta a kezelőorvosuk, hogy a magas vércukorszint milyen problémákat is okozhat a lábukon (diabéteszes láb, fekély) és hogy mikre kell figyelniük. Ám azok, akiknél még nem került diagnosztizálásra a cukorbetegség, az alábbi tüneteket vegyék komolyan, mivel meglehet, a diabétesz egyik gyakori szövődménye okozza azokat. 

 

Érzéketlenség, nem érzi a fájdalmat 

Elsőre talán még jól is hangzik, hogy az ember nem érez fájdalmat, ám ez amellett, hogy komoly problémára hívja fel a figyelmet, nem véletlen érzünk fájdalmat, hiszen ez egyfajta védelmi reakció, így, ha ez bármilyen okból kiiktatódik, abból súlyos gondok származhatnak (pl. nem veszünk észre sérüléseket).  Cukorbetegség esetén az ún. perifériás neuropátia egyik tünete lehet, hogy a lábak kisebb vagy nagyobb mértékben érzéketlenné válnak, az érintett kevésbé érzi a hideget/meleget, illetve az esetleges sérüléseket. Ez azért is baj, mert ha magas a vércukorszint, akkor egy kis sebből is keletkezhet fekély, melyet már lényegesen nehezebb kezelni. 

 

Száraz bőr, repedezett talp/sarkak 

diabéteszes láb tüneteiCukorbetegség esetén gyakori panasz a bőr dehirdratációja. A bőr emiatt száraz, hámlik, húzódik, viszket. Oka, hogy a magas vércukorszint hatására fokozódik a vizeletkiválasztás. Igen hatóanyaggazdag termékekkel lehet csak megszűntetni a problémát, az egyszerű hidratálókrémek gyakran nem elég hatásosak a panaszra. Természetesen a külső hidratáció mellett nagy figyelmet kell fordítani a megfelelő mennyiségű folyadékpótlásra (lehetőleg víz formájában), valamint a vércukorszint stabilizálására is. 

 

Zsibbadás, bizsegés, égő érzés 

Az idegkárosodás gyakori tünete a zsibbadás, bizsergés, égő érzés. Ez gyakran nyugalmi állapotban este lefekvés után fordul elő. Mivel a tünetek egy idő után már kihatnak az érintett mindennapjaira, sőt az érzészavart fájdalom is kisérheti, így általában orvoshoz is fordul vele- ám a szövődmény ekkor már jelen van. 

 

Gyakori gombás fertőzések 

Sokan tisztában vannak azzal, hogy a diabetes növeli a fertőzésekre való hajlamot. Ez természetesen a lábakra is vonatkozik. Oka, hogy a magas vércukorszint kiváló táptalajt jelent a mikroorganizmusoknak, azok szaporodásának, ráadásul a fehérvérsejtek védekezését is akadályozza. Éppen ezért, ha gyakran küzd gombás fertőzésekkel a lábán (vagy a lábujj körmein), akkor érdemes cukorbetegségre gyanakodni! 

 

Hideg lábak 

Mivel a cukorbetegség komoly hatást gyakorol a keringésre, így a végtagok gyakran hidegek, ráadásul ezen a kialakult neuropátia és az esetleges érszűkület is ront- ekkor a betegeknek nem csak érintésre hideg a lábuk, de valóban hidegnek is érzik azt- mondja Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa. 

 

Rendezze vércukorszintjét 

Amennyiben az említett tüneteket tapasztalja, akkor könnyen lehet, hogy  cukorbeteg (akár tud róla, akár nem).  Először az  OGTT vizsgálat (vércukor terhelés ) javasolt, majd, ha kiderül t, akkor szövődmény kivizsgálása javasolt. Ezt követően személyre szabott terápiában kell részesíteni a beteget: első a  vércukor szint normalizálása  ( életmódterápia, gyógyszer/inzulin ) valamint a neuropathiára ható gyógyszeres kezelés . A perifériás neuropátia/diabéteszes láb legsúlyosabb szövődménye a fekély, így annak prevenciójára nagy hangsúlyt kell fektetni, ugyanis a  cukorbetegek lábamputációja  nagyrészt pont erre vezethető vissza. A fekélyek kezelése igen nehéz, drága és időigényes. 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr/ Doktornő! Másfél év próbálkozás után végre teherbe estem, jelenleg 7 hetes várandós vagyok. Aggodalmamat egy 1 éves lelet okozza. glükóz 0' (5,1 mmol/L) 60' (10,5mmol/L) 120' (6,3 mmol/L) inzulin 0' (4,9 mIU/L) 60' (55,6 mIU/L) 120' (31,6 mIU/L) Amikor ezek az értékek készültek egyáltalán nem figyeltem az étkezésemre, akár napi 2 tábla csokit befaltam, mondván megengedhetem magamnak mert 52 kg vagyok. Azóta édesítőszert használok és teljes kiörlésű pékárukat fogyasztok, azonban túlzás, hogy nagyon tartanám a diátát (gondolok itt elsősorban a napi 5X étkezésre, illetve nem számolgatok, hétvégén édesanyám nem diétás ebédjét fogyasztom stb.) Amikor a baba fogant pláne elengedtem a diétát, mert egy olyan életszakaszomba kerültem. Kérdésem, hogy ez mennyire számít enyhe IR-nek? Igyekszem odafigyelni, de megmondom őszintén vagy nagyon nagy az étvágyam vagy semmi sem megy le a torkomon. Egy kis édesség, pizza megárthat vagy inkább teljesen mondja le ezekről? Ez a stádiumú IR okozhat vetélést, ha csak a leírtakra figyelek oda? Válaszát előre is köszönöm! Dóra

Kedves Dóra !

Az elküldött vércukor terhelése normál értékeket mutatott, inzulin szintnél minimálisan emelkedett volt a 60 perces érték. Ez nem okoz komoly problémát. Javasolom, hogy azért diétázzon, napi 5-6 x étkezés indokolt. Cukros üdítők és a nagy cukortartalommal rendelkező ételek kerülését ajánlom. Reggelire vacsorára inkább lassan felszívódó szénhidrátokat, teljes kiőrlésű kenyeret zsemlét húsfélét zöldséget fogyasszon, tízóraira uzsonnára gyümölcsöt, ebédre, húsfélét sok zöldséget , és valamilyen köretet. Emellett rendszeresen mozogjon kb. napi 30 percet. A 24. héten kerül majd sor a vércukor terhelésre és az dönti majd el, hogy fennáll-e terhességi cukorbetegség.

Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász,diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK