
Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá
A cukorbetegség egyik lehetséges szövődménye a diabéteszes láb, valamint a fekély. Már egy apró sebet is komolyan kell venni, hiszen megfelelő kezelés nélkül könnyen súlyos problémákhoz vezethet. A cukorbetegség világnapja alkalmából készült friss hazai kutatás leírja, milyen ismeretekkel rendelkeznek erről az érintettek, illetve megkérdeztük Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, miért is okozhatnak gondot a legkisebb sérülések is, és mit takar a diabéteszes láb kifejezés.
Sebek és cukorbetegség
A tartósan magas vércukorszint egyik veszélyes szövődménye az ún. diabéteszes, perifériás neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti (a perifériás neuropátia a diabéteszesek kb. 70%-t érinti). Főbb tünetei a csökkent érzékelés, érzékkiesés, hangyamászásszerű érzés, zsibbadás melyhez társulhat fájdalom is.. Nagy veszélye, hogy a csökken érzékelés miatt a cukorbetegek nem feltétlen tudják, érzik azt, ha megsérültek, így egy apró seb is nagy gondokat tud okozni a későbbiekben. A magas vércukorszint miatt ugyanis köztudottan romlik a sebgyógyulási idő, ráadásul a káros mikroorganizmusok is lényegesen könnyebben szaporodnak el ekkor, mint normál vércukor szint t esetén- emiatt pedig egy egészen kicsi sérülés is gyorsan elfertőződhet.
A perifériás neuropathia - és az annak a talaján kialakuló diabéteszes láb) sajnos igen sok beteget érint, és könnyen talpi fekélyekhez vezethet (érdemes tudni, a probléma a lábamputációk gyakori oka). Éppen ezért igen fontos a lábak rendszeres átnézése sebek/sérülések után kutatva, és szükség esetén a megfelelő fertőtlenítés. Emellett az újonnan diagnosztizált betegeknél (és utána is évente) szükségszerű a lábak vizsgálata.
Természetesen már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni (nem szabad várni a következő időpontig), ugyanis kezeletlen esetben akár fekélyhez, illetve diabéteszes lábhoz is vezethet a zavar.
A magyarok bizonytalanok a megelőzést illetően
Egy nemrégiben készült hazai felmérés szerint a megkérdezett cukorbetegek 14%-a küzd sebes lábbal, míg 6%-uknál már fekély is kialakult (a felmérés eredményéből kiderült, a sebes lábbal főként a férfiak küzdenek). Bár a magyar cukorbetegek többsége tisztában van azzal, hogy az állapotuk miatt lényegesen lassabb a sebgyógyulási idő, és azzal is, hogy egy apró seb is óriási gondokat tud okozni, ám nagy a bizonytalanság és az ismerethiány a probléma kialakulásával és megelőzésével kapcsolatban.
Így előzze meg a fekélyt
Ha már kialakult a fekély, azt már nehéz kezelni, így fontos, hogy nagy figyelmet fordítsanak a betegek a megelőzésre. Ennek igen lényeges eleme a vércukorszint normál szinten tartása. Ezen kívül sokan nem tudják, de megfelelő lábhigiénia és bőrápolás is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne keletkezzen súlyos probléma.
Jó hír azonban, hogy a kutatásból kiderült, hogy azok, akik érintettek a cukorbetegségben, sok ismerettel rendelkeznek a sebgyógyulást illetően- tisztában vannak vele, hogy a sebgyógyulási idő az optimális vércukorszint megtartásán kívül nagyban függ a seb megfelelő, minőségi kezelésétől, valamint a cukorbetegség típusától is.
Hasznos tanácsok
· Ellenőrizze minden este lábait.
· Használjon hidratáló krémet esténként.
· Megfelelő méretű/minőségű lábbelit viseljen.
· Kerülje a mezítláb járást.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: péntek
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %
2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l
Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L
C-peptid : 0,17 ng/mL
Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.
legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között
Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?
Köszönöm a válaszát.
Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.
Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
szívből ajánlom mindenkinek
További véleményekA Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!