
Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá
A cukorbetegség egyik lehetséges szövődménye a diabéteszes láb, valamint a fekély. Már egy apró sebet is komolyan kell venni, hiszen megfelelő kezelés nélkül könnyen súlyos problémákhoz vezethet. A cukorbetegség világnapja alkalmából készült friss hazai kutatás leírja, milyen ismeretekkel rendelkeznek erről az érintettek, illetve megkérdeztük dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, miért is okozhatnak gondot a legkisebb sérülések is, és mit takar a diabéteszes láb kifejezés.
Sebek és cukorbetegség
A tartósan magas vércukorszint egyik veszélyes szövődménye az ún. diabéteszes, perifériás neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti (a perifériás neuropátia a diabéteszesek kb. 70%-t érinti). Főbb tünetei a csökkent érzékelés, érzékkiesés, hangyamászásszerű érzés, zsibbadás melyhez társulhat fájdalom is.. Nagy veszélye, hogy a csökken érzékelés miatt a cukorbetegek nem feltétlen tudják, érzik azt, ha megsérültek, így egy apró seb is nagy gondokat tud okozni a későbbiekben. A magas vércukorszint miatt ugyanis köztudottan romlik a sebgyógyulási idő, ráadásul a káros mikroorganizmusok is lényegesen könnyebben szaporodnak el ekkor, mint normál vércukor szint t esetén- emiatt pedig egy egészen kicsi sérülés is gyorsan elfertőződhet.
A perifériás neuropathia - és az annak a talaján kialakuló diabéteszes láb) sajnos igen sok beteget érint, és könnyen talpi fekélyekhez vezethet (érdemes tudni, a probléma a lábamputációk gyakori oka). Éppen ezért igen fontos a lábak rendszeres átnézése sebek/sérülések után kutatva, és szükség esetén a megfelelő fertőtlenítés. Emellett az újonnan diagnosztizált betegeknél (és utána is évente) szükségszerű a lábak vizsgálata.
Természetesen már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni (nem szabad várni a következő időpontig), ugyanis kezeletlen esetben akár fekélyhez, illetve diabéteszes lábhoz is vezethet a zavar.
A magyarok bizonytalanok a megelőzést illetően
Egy nemrégiben készült hazai felmérés szerint a megkérdezett cukorbetegek 14%-a küzd sebes lábbal, míg 6%-uknál már fekély is kialakult (a felmérés eredményéből kiderült, a sebes lábbal főként a férfiak küzdenek). Bár a magyar cukorbetegek többsége tisztában van azzal, hogy az állapotuk miatt lényegesen lassabb a sebgyógyulási idő, és azzal is, hogy egy apró seb is óriási gondokat tud okozni, ám nagy a bizonytalanság és az ismerethiány a probléma kialakulásával és megelőzésével kapcsolatban.
Így előzze meg a fekélyt
Ha már kialakult a fekély, azt már nehéz kezelni, így fontos, hogy nagy figyelmet fordítsanak a betegek a megelőzésre. Ennek igen lényeges eleme a vércukorszint normál szinten tartása. Ezen kívül sokan nem tudják, de megfelelő lábhigiénia és bőrápolás is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne keletkezzen súlyos probléma.
Jó hír azonban, hogy a kutatásból kiderült, hogy azok, akik érintettek a cukorbetegségben, sok ismerettel rendelkeznek a sebgyógyulást illetően- tisztában vannak vele, hogy a sebgyógyulási idő az optimális vércukorszint megtartásán kívül nagyban függ a seb megfelelő, minőségi kezelésétől, valamint a cukorbetegség típusától is.
Hasznos tanácsok
· Ellenőrizze minden este lábait
· Használjon hidratáló krémet esténként
· Megfelelő méretű/minőségű lábbelit viseljen
· Kerülje a mezítláb járást
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit: péntek
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességemnél GDM-es lettem. A jelenlegi terhességemnél az elejétől fogva diétázom és rendben vannak a méréseim(de számomra egyértelmű, hogy most is van GDM). A kérdésem az lenne, hogy van e valami szabályozás arra vonatkozólag, hogy a cukorterhelést kötelező-e megcsináltatni? Tudom, hogy az előzmények miatt ráadásul korábbi OGTT javasolt, de én nem szeretnék egyet sem, hiszen úgyis diétázom, az értékeim pedig, ha rosszabbodnának mindenképp orvoshoz fordulnék. Válaszukat köszönöm.
Akinél már terhesség alatt előfordult GDM, az veszélyeztettetnek számít a következőknél is. A Diabetes Társaság protokoll szerint ilyenkor a 12-14. héten kell elvégezni a terhelést. Amennyiben ez normális , akkor a 24-28. hét között. Emellett fontos az ötkontrollos mérés éhomi és valamennyi főétkezés után 1 órával. Nem biztos, hogy nem lesz szüksége a diéta mellett inzulin kezelésre.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.