Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá

Seb a lábon- cukorbetegség esetén ne legyintsen rá

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.07.11

A cukorbetegség egyik lehetséges szövődménye a diabéteszes láb, valamint a fekély. Már egy apró sebet is komolyan kell venni, hiszen megfelelő kezelés nélkül könnyen súlyos problémákhoz vezethet. A cukorbetegség világnapja alkalmából készült friss hazai kutatás leírja, milyen ismeretekkel rendelkeznek erről az érintettek, illetve megkérdeztük Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, miért is okozhatnak gondot a legkisebb sérülések is, és mit takar a diabéteszes láb kifejezés.

Sebek és cukorbetegség

A tartósan magas vércukorszint egyik veszélyes szövődménye az ún. diabéteszes, perifériás neuropátia, mely az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek zavarát jelenti (a perifériás neuropátia a diabéteszesek kb. 70%-t érinti). Főbb tünetei a  csökkent érzékelés, érzékkiesés, hangyamászásszerű érzés, zsibbadás melyhez társulhat fájdalom is.. Nagy veszélye, hogy a csökken érzékelés miatt a cukorbetegek nem feltétlen tudják, érzik azt, ha megsérültek, így egy apró seb is nagy gondokat tud okozni a későbbiekben. A magas vércukorszint miatt ugyanis köztudottan romlik a sebgyógyulási idő, ráadásul a káros mikroorganizmusok is lényegesen könnyebben szaporodnak el ekkor, mint normál  vércukor szint t esetén- emiatt pedig egy egészen kicsi sérülés is gyorsan elfertőződhet.

A perifériás neuropathia - és az annak a talaján kialakuló diabéteszes láb) sajnos igen sok beteget érint, és könnyen talpi fekélyekhez vezethet (érdemes tudni, a probléma a lábamputációk gyakori oka). Éppen ezért igen fontos a lábak rendszeres átnézése sebek/sérülések után kutatva, és szükség esetén a megfelelő fertőtlenítés.  Emellett az újonnan diagnosztizált betegeknél (és utána is évente) szükségszerű a lábak vizsgálata.

Természetesen már az első panaszok megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni (nem szabad várni a következő időpontig), ugyanis kezeletlen esetben akár fekélyhez, illetve diabéteszes lábhoz is vezethet a zavar.

A magyarok bizonytalanok a megelőzést illetően

cukorbetegség okozta sebek, fekélyEgy nemrégiben készült hazai felmérés szerint a megkérdezett cukorbetegek 14%-a küzd sebes lábbal, míg 6%-uknál már fekély is kialakult (a felmérés eredményéből kiderült, a sebes lábbal főként a férfiak küzdenek). Bár a magyar cukorbetegek többsége tisztában van azzal, hogy az állapotuk miatt lényegesen lassabb a sebgyógyulási idő, és azzal is, hogy egy apró seb is óriási gondokat tud okozni, ám nagy a bizonytalanság és az ismerethiány a probléma kialakulásával és megelőzésével kapcsolatban.

Így előzze meg a fekélyt

Ha már kialakult a fekély, azt már nehéz kezelni, így fontos, hogy nagy figyelmet fordítsanak a betegek a megelőzésre. Ennek igen lényeges eleme a vércukorszint normál  szinten tartása. Ezen kívül sokan nem tudják, de megfelelő lábhigiénia és bőrápolás is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne keletkezzen súlyos probléma.

Jó hír azonban, hogy a kutatásból kiderült, hogy azok, akik érintettek a cukorbetegségben, sok ismerettel rendelkeznek a sebgyógyulást illetően- tisztában vannak vele, hogy a sebgyógyulási idő az optimális  vércukorszint megtartásán kívül nagyban függ a seb megfelelő, minőségi kezelésétől, valamint a cukorbetegség típusától is.

 

Hasznos tanácsok

·       Ellenőrizze minden este lábait.

·       Használjon hidratáló krémet esténként.

·       Megfelelő méretű/minőségű lábbelit viseljen.

·       Kerülje a mezítláb járást.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr!

Az elmúlt években szinte naponta van hipoglikémia szerű rosszullétem. A terheléses vizsgálatokon az alábbi eredményeket kaptam:
1.
Éhgyomri glükóz: 4,8 mmol/l
120 perces glükóz: 2,7 mmol/l
HgbA1C: 8,3 %

2.
Éhgyomri glükóz: 4,4 mmol/l
30 perces glükóz: 6,4 mmol/l
60 perces glükóz: 4,4 mmol/l
120 perces glükóz: 3,1 mmol/l

Inzulin: < 2 mU/L
Inzulin 30 perc: 14,6 mU/L
Inzulin 60 perc: 22,8 mU/L
Inzulin 120 perc: < 2 mU/L

C-peptid : 0,17 ng/mL

Inzulinoma gyanúja miatt hasi ultrahangot és 72 órás éheztetési tesztet is végeztek (2 éve), ami negatív lett.

legalacsonyabb vércukor 2,5 mmol/l
inzulinszint (végig): < 2 mU/L
C-peptid: 0,2-0,3 között

Próbaképpen Merckformin XR gyógyszert írt az orvosom tavaly majd emelte az adagot, ami pár hónapig csökkentette a rosszullétek számát, de az utóbbi időben újra mindennapossá vált. Érdekelne az ön véleménye, mit javasolna, kihez forduljak vagy milyen vizsgálatot lenne érdemes elvégeztetni, hogy javuljon a helyzet?

Köszönöm a válaszát.

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Tóth Krisztina !



Kérdésére nehéz egyértelmű választ adni. Vércukor terhelés során egy túlzottan reagáló hasnyálmirigyre utal a vizsgálat. Az inzulin terhelés értékei nem utalnak inzulin rezisztenciára. Viszont nem értem a HbA1c: 8,3 % értéket, ami viszont az elmúlt hónapokban mért magas vércukor értékekre utalna. Az alacsony C peptid is is további vizsgálatokat igényelne. Javaslatom hogy diabetológiára szakosodott kórházi/klinikai osztályon történő kivizsgálását indokoltnak tartom. Ehhez kérje háziorvosa segítségét és beutalását kórházba.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

Folyton fáradt? Cukorbetegség tünete is lehet!

A cukorbetegség gyakran lappangva alakul ki, ám előfordulhat, hogy hétköznapi tünetek jelzik a bajt, csak sokan nem vesznek róluk tudomást. Ilyen például a fokozott fáradékonyság, melyet igen sok cukorbeteg tapasztal (még a diagnózis felállítása előtt is), így érdemes rá odafigyelni, és nem feltétlen a jól ismert tavaszi fáradtságnak betudni. Hogy miért okoz ilyen tünetet a diabétesz, és hogy miként lehet energikusabbá válni, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek
Glikémiás index: Hogy lassítható, illetve gyorsítható a szénhidrátok felszívódása?

Glikémiás index: Hogy lassítható, illetve gyorsítható a szénhidrátok felszívódása?

A cukorbetegek diétájában igen lényeges szerepet kap a glikémiás index figyelése, hiszen nem mindegy, hogy mikor, milyen gyorsan felszívódó szénhidráttartalmú ételeket fogyasztanak. Azonban a helyzet sokszor nem egyszerű, hiszen bizonyos elkészítési módok, illetve hozzávalók lassíthatják és növelhetik is az teljes fogás szénhidrát tartalmának felszívódását. A témában Vajdovich Dorottyát, a Cukorbetegközpont dietetikusát kérdeztük.

További részletek
Gyakran hipózik? Ezeket tegye!

Gyakran hipózik? Ezeket tegye!

A hipoglikémia - “hipózás” egy viszonylag gyakran előforduló állapot a cukorbetegeknél, melynek során a vércukorszint a normál tartomány alá kerül. Ez nem csak kellemetlen tüneteket okozhat, de igen veszélyes is. Hogy miként lehet elkerülni, illetve csökkenteni fellépésének az esélyét, azt dr. Polyák Annamáriától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.  

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!