Diabéteszes láb nyáron: ne várja meg, amíg súlyosabb lesz a betegsége!

Diabéteszes láb nyáron: ne várja meg, amíg súlyosabb lesz a betegsége!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.08.03 14:48

A cukorbetegekre, főként a 2-es típusú cukorbetegekre lehet veszéllyel a diabéteszes láb, amely az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia következtében alakul ki. A nyári sérüléseket is vegye komolyan és forduljon szakorvoshoz, hogy kiderítse a háttérben lévő okokat. Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

 

A cukorbetegeknél a gyakori neuropáthia miatt romlik az érzékelés, csökken a fájdalomérzet, így észrevétlenül alakulhatnak ki sérülések, akár nyáron a strandon vagy a vízparton. Bőrük sérülékenyebb, és a gombás fertőzések is gyakrabban társulnak ehhez. A hosszabb időtartamú fürdőzéskor a fellazult bőr fokozott rizikót, fertőzés-kaput jelent, a kiszáradt bőr repedezetté válhat, ezáltal még sérülékenyebb lehet – nyilatkozta Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki azt tanácsolja: amennyiben észleli magán a betegség tüneteit - egyebek mellett csökkent fájdalomérzet és csökkent hőérzet, láb kiszáradása, hámlása, valamint nehezen gyógyuló sebek - keresse fel orvosát!

 

A legnagyobb veszélye ugyanis a diabéteszes láb kialakulásának, hogy akár lábamputációhoz is vezethet.

 

Korai felismerés és kezelés

A diabéteszes láb komplex szövődmények (érinti az erek és az idegrendszer károsodását) miatt alakul ki, ezért komplex kezelést igényel: részt vesz benne diabetológus, sebész, ortopédorvos, gyógytornász, dietetikus.

 

A szövődmények megjelenésekor a háttérben álló okokat kell kiderítenie a szakorvosnak, ezért első körben a diabetológussal találkozik a páciens. Fontos a cukorbetegség szövődményeinek korai felismerése és kezelése, a személyre szabott terápia, a vércukorszint beállítása, valamint az évenkénti lábvizsgálat. Nyáron pedig fokozottan figyelnie kell a sérülések elkerülésére.

 

Tanácsok Dr. Porochnavecz Marietta a Cukorbetegközpont diabetológusától: 

  • Fordítsunk gondot a lábhigiénére.

  • Kerüljük a mezítláb járást.

  • Túrázáshoz, gyalogláshoz kényelemes, lábat nem törő cipőt viseljünk, természetes anyagból készült zoknival.

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!
Alább küldöm frissen készült leletemet, kérdésem az, hogy jól értelmezem-e az eredményt.
50 éves vagyok, korábbi sportos életmódomat 7-8 éve váltotta föl az alapvető irodai munka nagyon kevés mozgással. 40 évi tartó 85 kg -ról az elmúlt 3 év alatt 98kg-ra érkeztem meg. Mivel jó ideje zavar, gondoltam ideje lefogyni és segítendő motivációt keresve mentem el laborvizsgálatra. Ha jó értelmezem az eredményt, talán éppen ideje volt. 3 hete kezdtem el a rendszeres mozgást étrend és életmódváltást. Jelenleg 94,7 kg-nál járok. Kérdésem: ha újra elérem a 85 kg-ot az említett életmód mellett (gondolom 2-3 hónap), elég akkor újra elmennem egy hasonló vizsgálatra, vagy javasolt valami más teendő is addig. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Jordán Attila


Glükóz (fluoridos csõ) 6,0 mmol/L * 3,7 - 6,0
Glükóz 60' (glükóz terhelés után) 9,9 mmol/L
Glükóz 120'(glükóz terhelés után) 2,8 mmol/L - 7,8
Inzulin 5,2 mIU/L 1,9 - 23,0
Inzulin 60'(glükóz terhelés után) 72,9 mIU/L
Inzulin 120'(glükóz terhelés után) 7,5 mIU/L
HOMA-IR 1,4

Kedves Attila!


A leletei kis mértékű inzulin rezisztenciára utalnak. Nagyon jó hogy életmód váltásba kezdett. A rendszeres minden nap folytatott mozgás és a diéta a módszere. Nem tanácsolom hogy gyorsan fogyjon le,hanem fokozatosan lépésről lépésre, hónapok alatt. Hagyja el a cukorral készült ételeket, italokat. Étkezzen napi 5 alkalommal, egyszerre meghatározott mennyiségű szénhidrátot ( 30-20-50-20-30 g ) Javasolom hogy forduljon diétás nővérhez a diéta beállítása céljából. Vércukor terhelés és az inzulin szint mérés elvégzését fél év múlva javasolom.

Ajánlom figyelmébe honlapunkat, ahol akár online is tud időpontot foglalni.
https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink



Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

szívből ajánlom mindenkinek

A Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK