1-es típusú cukorbetegség

1-es típusú cukorbetegség

Módosítva: 2019.08.07

A cukorbetegségnek több típusa ismert, melynek két fő csoportja az 1-es típusú cukorbetegség (régi nevén az IDDM: inzulindependens diabetes mellitus) és a 2-es típusú cukorbetegség (régi nevén a NIDDM: nem-inzulindependens diabetes mellitus), a terhességi cukorbetegség mellett. Az egyes típusok megállapításánál nincs jelentősége annak, hogy aktuálisan milyen terápiával kezelik a beteget, így nem lehet az alapján kategorizálni a kórképeket, hogy gyógyszeres vagy inzulinos terápiával kezelik a pácienst, hiszen 2-es típusú cukorbetegség esetén mindkét terápia előfordulhat.

Az 1-es típusú cukorbetegség az esetek többségében egy autoimmun betegség, mely során az immunrendszer a hasnyálmirigyben található inzulintermelő béta-sejteket támadja és semmisíti meg. Ennek hatására a hasnyálmirigy egyáltalán nem vagy csak nagyon kevés inzulint termel, emiatt az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek naponta (többször is) kell inzulint beadniuk, és terápiájukban nem alkalmazható gyógyszeres kezelés.

1-es típusú cukorbetegség kialakulásának az oka

Kapcsolódó cikkünk

Ketoacidózis- a cukorbetegség rettegett szövődménye

A cukorbetegség egyik súlyos akut szövődménye a ketoacidózis, mely akár ketoacidotikus kómához is vezethet. Szerencsére megfelelő terápiával és személyre szabott diétával az állapot általában elkerülhető, azonban 1-es típusú cukorbetegség első jele is lehet (10-30%-ában). Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témában.

Ezidáig nem vált ismertté az orvostudomány számára, hogy mi okozza az 1-es típusú cukorbetegséget, de az feltételezhető, hogy örökletes és környezeti tényezők együttesen hozzájárulnak a kialakulásához.

Genetikai okok:

Cukorbetegek családjait vizsgálva azt találták, hogy a kórkép családi halmozódást mutat, az esetek 20%-ában a közeli rokonok között már előfordult a cukorbetegség. Azonban nem mindenki lesz beteg, akikben a cukorbetegségre jellemző antigének kimutathatóak. Ahhoz, hogy a kórkép az erre genetikailag hajlamos egyéneknél kialakuljon kiváltó környezeti tényezők szükségesek.

Környezeti tényezők:

A cukorbetegség kialakulásában néhány viszonylag gyakran előforduló vírust, mint a rubeola, mumpsz,vagy az Echo-vírusokat mint kiváltó tényezőt tartanak számon. Az említett vírusok antigénjei hasonlítanak a ß-sejtek antigénjeihez, ezért úgy gondolják, hogy a szervezet által a vírusok ellen termelt anyagok a hasnyálmirigy szigetsejtjeit is károsítják.

1-es típusú cukorbetegség felismerése

Elsősorban gyermekeknél és fiatal felnőtteknél diagnosztizálnak 1-es típusú cukorbetegséget, de alapvetően kilaklulása nem életkorhoz kötött. Mivel az 1-es típusú cukorbetegségben gyorsan és végleg elpusztulnak az inzulintermelő sejtek, a betegség gyorsan kialakul és csak inzulinnal kezelhető.

1-es típusú cukorbetegség gyakori tünetei

  • súlyveszteség gyerekeknél
  • sok folyadék fogyasztás, jelentős vizeletürítés
  • fokozott étvágy
  • fáradtság, bágyattság

Gyakori társbetegségek 1-es típusú cukorbetegség esetén

  • Basedow-Graves-betegség,
  • Hashimoto-thyreoditis
  • Addison-kór
  • cöliákia (autiommun gluténérzékenység)

1-es típusú cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség kezelésének elengedhetetlen eleme a rendszeres szakorvosi kontroll, a szűrővizsglatokon való résztvétel.

A kórkép nem gyógyítható a tudomány mai állása szerint, és élethosszig tartó inzulinterápia szükséges az életben maradáshoz a páciensek számára. A betegség korai felismerésével, korszerű inzulinterápiával, egyénre szabott szénhidrát bevitellel és rendszeres testmozgással teljes életet élhet a páciens.

Téma szakértői

Dr. Porochnavecz Marietta

Dr. Porochnavecz Marietta

diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
Dr. Polyák Annamária

Dr. Polyák Annamária

diabetológus, endokrinológus

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK