
Autóval? Repülővel? Utazási tanácsok cukorbetegeknek
Cukorbetegként a nyaralás, utazás megtervezése külön feladatot jelent. Más-más előkészítésre van szükség, ha a szabadság pihenésből vagy éppen aktív programokból áll. Egyeztetni kell az légitársasággal és a szállodával is. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusának hasznos tanácsai.
Javasolt, hogy legyen önnél magyar és angol nyelvű diabetes igazolvány, amelyen szerepeljen a kezelés típusa (tablettás vagy inzulinnal kezelt), a gyógyszerek adagolásának pontos leírása, az értesíthető személy neve, és a nyaralás alatti tartózkodási helye.
Mielőtt utazik, készítsen utasbiztosítást, hívja fel a biztosítótársaság figyelmét arra, hogy ön cukorbeteg, és a biztosítás erre is terjedjen ki.
Autós út esetén
Gondoskodjon az időszakos megállásról, a mozgás beiktatásáról. Kerülje a stresszes, megerőltető utakat, mert ez anyagcsere kisiklást okozhat. Amennyiben a vezető diabéteszes, gondoljon arra, hogy a vezetés is munka, amely energiát igényel. Ekkor is fontos az időben történő étkezés, és ne hagyja ki a közti étkezéseket (tízórai, uzsonna) sem. Hosszabb vezetésnél útközben is javasolt a vércukor ellenőrzése, és ez vonatkozik az utasokra is, ha cukorbetegek.
Ha repülővel menne
Repülőgéppel történő utazás során, hosszabb út esetén a légitársaságot előre kell értesíteni a diétás étkezés szükségességéről. Európai utazás során 1-3 nappal, interkontinentális járatoknál pedig a jegy megváltásakor.
Mindig előfordulhat járatkimaradás vagy késés, ezért mindig legyen a kézipoggyászban elkészítve a következő étkezéshez szükséges élelem.
Tilos a csomagban feladni a repülőgépre az inzulint és a hozzátartozó eszközöket, mivel a raktérben nagyon hideg van, és az inzulinmolekulák tönkre mennek, hatástalanná válnak.
A szállodában
Csoportos utazásnál érdeklődjön előre az étkezések lehetőségeiről. Fontos annak ismerete, hogy tudják-e biztosítani a kívánt időben a megfelelő szénhidráttartalmú ételek elérhetőségét a szállodában.
Magyarországon az ételek megengedett szénhidrát tartalmát grammban adják meg, külföldön inkább a „kicserélhető szénhidrát egységek" szerepelnek (CE=carbohydrat exchange), ezek 10 g szénhidrátnak felelnek meg, vagy az úgynevezett kenyér egységet adják meg (BE= Brot Enheit), amely 12 g szénhidrátot takar.
Tanácsok a főorvostól
Mindig tartson magánál néhány szem szőlőcukrot, diétás kekszet.
Javasolt, hogy hányinger, szédülés mérséklésére szolgáló gyógyszer legyen mindig önnél.
Figyelemmel kell lenni a kísérő betegségekre. Magas vérnyomás esetén ne tartózkodjanak nagy melegben, kerüljék a meleg fürdőket is.
Amennyiben további kérdése van, keresse fel a diabetológus szakorvost, hogy ezzel is sokkal biztonságosabb és kényelmesebb legyen a nyaralása.
Tablettával kezelt cukorbetegeknek
Fontos, hogy milyen gyógyszereket szed, és milyen a hatásuk. Gondoljunk arra, hogy a több mozgás javítja az anyagcserét. A diéta betartása mellett nem várható hipoglikémia.
Vigyünk magunkkal gyógyszerekből a szükségesnél többet, hogy a váratlan helyzetekben is legyen tartalékunk. A cukorbetegség szövődményeire alkalmazott szerek is fontosak, ne hagyjuk abba szabadság esetén sem a szedésüket.
Inzulinnal kezelt cukorbetegeknek
Az utazás tervezésekor beszélje meg kezelőorvosával az inzulin készítményeivel kapcsolatos tudnivalókat.
Utazáskor fontos, hogy az inzulinos cukorbeteg pontosan ismerje saját inzulinjának a gyártóját, nevét, hatását (bázis, gyors hatású, kevert), hogy probléma esetén tudja tájékoztatni az ottani orvost.
Legyen mindig önnél az elegendőnél nagyobb mennyiségű inzulin, ha a szükségesnél többre lenne szükség, akkor se legyen gond. A tartalék inzulint tartsuk külön csomagban, ha elveszne egy csomag, ne legyen probléma.
Vigyünk mindig tartalék Pen-t, beadáshoz Pen tűt. Lehetőség szerint legyen glucagon injekció is készenlétben, amely az eszméletvesztéssel járó súlyos hipoglikémia elhárítására szolgál. Jó, ha a hozzátartozók ismerik ennek alkalmazását.
Hányinger, hányás, hasmenés, ha előfordul még fontosabb a vércukor rendszeres kontrollja. Ha nem tudja étellel, próbálja folyadék formájában bevinni a szénhidrátot, és kis mennyiségű gyors hatású inzulint adjon.
Utazás során, ha időzónákon halad át, mindig beszélje meg a kezelőorvossal a teendőket. Általános szabály: ha az utazás keletről nyugatra történik (pl. Európából az Egyesült Államokba), az ébrenlét ideje megnövekszik. Ilyenkor 6 óránként gyors hatású inzulin adása javasolt, a bázis inzulin átmeneti kihagyásával. Megérkezés után az ottani idő szerinti életritmushoz alkalmazkodva térjen vissza az eredeti inzulinadagoláshoz. Ekkor is fontos a rendszeres vércukorkontroll, és az értékeknek megfelelően az inzulin adag módosítása.
Foglaljon időpontot:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Több éve már, hogy babát szeretnénk - sajnos eddig sikertelenül -, ezért szerettük volna kideríteni, hogy nem-e inzulinrezisztencia áll a sikertelenség hátterében. A cukorterheléses vizsgálat eredményem az alábbi lett:
Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l
Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l
Egy évvel ezelőtti értékeim még így néztek ki:
Glükóz 0. perc: 4,8 mmol/l
Glükóz 60. perc: 6,1 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,9 mmol/l
Inzulin profil 0. perc: 3,2 mIU/L
Inzulin profil 60. perc: 47,1 mIU/L
Inzulin profil 120. perc: 23,1 mIU/L
Sajnos a kezelőorvosaim eltérő véleményen vannak, ezért hálás lennék ha megírná a fenti értékek utalhatnak-e inzulinrezisztenciára vagy más betegségre.
Amennyiben igen, melyik érték ami az árulkodó jel?
Vékony testalkatú vagyok, körülbelül fél éve étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket illetve egyes tejtermékeket. Ez idő alatt laktózérzékenységet is diagnosztizáltak nálam valamint régóta pajzsmirigy alulműködésre valamint magas prolaktinszintre szedek gyógyszert.
Reggelente különösen is érzem az édesebb ételek hiányát, de néha napközben is azt érzem, hogy leesett a vércukrom, amit sosem tapasztaltam míg cukrozott termékeket is fogyasztottam. Ennek mi lehet az oka? Jelenlegi cukorterheléses eredményem romlott az egy évvel ezelőtti értékeimhez képest?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!
A jelenlegi vizsgálat inzulin rezisztenciára utal.
Ez magyarázza a vércukor terhelés során észlelt alacsonyabb értékei.
Fontos a rendszeres diéta, a cukor elhagyása, a napi 5xi étkezés, emellett legalább napi 30 perces mozgás.
Tekintettel arra, hogy babát szeretne Mercformin x 500 mg adását javasolnám.
Fontos, hogy rendszeres diabetológiai kontroll alatt álljon.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus - belgyógyász
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kiváló szakember
További véleményekKontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.