Lehet 1-es típusú cukorbeteg felnőttként is

Lehet 1-es típusú cukorbeteg felnőttként is

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 19:41

Az 1-es típus cukorbetegséget gyakran gyerekkori diabetes-nek is hívják, ám az elnevezés megtévesztő, ugyanis felnőttként is ugyanúgy diagnosztizálásra kerülhet. Hogy milyen tünetek utalhatnak rá, és hogy miként lehet kezelni, arról dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa adott felvilágosítást.

Inzulinhiány a szervezetben

Az 1-es típusú cukorbetegség másik neve az inzulin-függő diabetes, melyet általában gyermek-és fiatal felnőttkorban diagnosztizálnak, ám nem ritka, amikor felnőtteknél derül rá fény.  Hátterében kóros autoimmun folyamat húzódik, melynek során a szervezet (autoantitestek) megtámadja a hasnyálmirigy inzulint termelő béta sejtjeit. Ez lehet genetikai hajlam is, de előfordulhat, hogy külső tényező (pl. bizonyos vírusfertőzések) provokálja a kóros folyamatot. Mivel ekkor nem, vagy csak igen kevés inzulin termelődik, így nincs, ami normalizálná a vércukor szintjét, így annak mennyisége megugrik.

Az 1-es típusú cukorbetegség fázisai

  • Megjelenik az első autoantitest: ekkor stagnálhat a folyamat, nem feltételen alakul ki a diabetes
  • Több autoantitest található a vérben
  • Csökkenő inzulin-elválasztás figyelhető meg
  • Kialakul az 1-es típusú diabetes

Csakis inzulinnal kezelhető

1-es típusú cukorbetegségMíg 2-es típusú cukorbetegség esetén gyakran elegendő a gyógyszeres kezelés, addig az 1-es típusú betegeknél egyedül az inzulinterápia jöhet számításba, mivel csakis így lehet pótolni a hiányzó inzulin mennyiséget. Sajnos a betegség a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, így élethosszig tartó kezelésre szorul a beteg, ám a vércukorszint megfelelő szinten tartásával a betegek teljes értékű életet élhetnek. Szerencsére ma már igen sok fajta inzulin van forgalomban, így az adott beteghez lehet igazítani a terápiát, ügyelve vércukorszintjére, általános állapotára, hipoglikémiára való hajlamára stb.

Honnan lehet tudni, hogy 1-es típusú cukorbeteg egy felnőtt?

Amikor valakinél fény derül a cukorbetegségre, fontos eldönteni, hogy 1-es vagy 2-es típussal áll-e szemben. Bár ránézésre is felmerülhet a gyanú (pl. nincs az illetőn súlyfelesleg), ám biztosat csakis laboratóriumi vizsgálattal lehet mondani (C-peptid, ICA, IA, GADA vizsgálata). A pontos diagnózisnak nagy jelentősége van a kezelésre nézve, ugyanis 1-es típusú diabetes esetén csakis inzulinkezelés jöhet számításba- hangsúlyozza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Milyen tünetek utalhatnak rá?

  • testsúlycsökkenés normál/nagyfokú étvágy mellett
  • fáradtság
  • acetonos lehelet
  • sok folyadékfogyasztás/gyakori vizelési inger
  • ketoacidosis (életveszélyes állapot)
  • tudatzavar
  • cukor a vizeletben
  •  száraz bőr, cserepes ajkak

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Gyermekkori diabetesem 14 éve fenn àll. Sajnos a nagyon hanyag fiatalkori cukorbetegséget mostanàban kezdem kiszenvedni. Az életembe nagyon erősen szerepet játszik a sport lassan 1 éve, elég intenzíven. Szemfenékvizsgàlat soràn kiderült a napokban, hogy elkezdődött némi szövődmény! Az intenzív sportolàst semmi esetre sem szeretném abbahagyni, viszont nem talàlom az arany középutat a diabétesz és a sport között. Àtlagban 5-9 közöttiek az értékeim. Sport utàn viszont van, hogy 22-es értékeket is mérek,melyek megijesztenek. Reggelre pedig 2-4 közöttiek az értékek. A módszer amivel próbàlkoztam, hogy sportolàs előtt 2-3 óràval étkeztem és inzulint is adtam, hogy ne sport közben érje el a csúcshatàst az inzulin. Eleinte úgy tűnt bevàlik a módszer, de ismét elkezdődött a 20-asok hada... Tanàcsot szeretnék kérni esetlegesen kihez tudnék fordulni ezzel a problémàval.

Köszönettel
Andrea

Kedves Andrea !



Csak általánosságban tudok válaszolni a kérdéseire. mivel nem tudom, hogy ilyen és mennyi inzulint ad. A sportolás milyen időszakban történik. A magas vércukor értékeinek hátterében a sportolás alatti rejtett hypoglykaemia játszhat szerepet. Amennyiben este sportol, ennek a hatása elhúzódik éjszakára is és ez okozhatja az éjszakai alacsony vércukor értékei. Küldök egy sport és étkezés közötti összefüggést és a javasolt étkezéseket.

Mozgás időtartama vércukorszint Étkezés szénhidráttartalma

25-30 perc 4,5 alatt 15 g cukortartalmú folyadék, gyümölcslé

4,5-8,3 15 g gyümölcs vagy 12 g müzliszelet

8,3 felett semmi

30-120 perc 4,5 alatt 15 -20 g mozgás előtt és 15 -20 mozgás közben (folyadék+szendvics)

4,5-8,3 15 g mozgás előtt és 15+20 g mozgás közben folyadék+szendvics )

8,3 felett 15 g mozgás előtt (szendvics )

120 percnél több 4,5 alatt 4-5 dl gyümölcslé+szendvics

4,5-8,3 30 g- nál kevesebb (gyümölcs+szendvics)

8,3 felett 30 g -nál kevesebb (szendvics)

Tanácsom az hogy vegye fel a kapcsolatot Dvorák Márton mozgásterapeutával, aki mozgás és a cukorbetegség tekintetében hasznos tanácsokat tud adni. Bejelentkezés: 0670 4093120 telefonszámon

Üdvözlettel. dr Porochnavecz Marietta
belgyógyász - diabetológus

Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK