Ingadozó vércukorszint- mit tehetünk ellene?

Ingadozó vércukorszint- mit tehetünk ellene?

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2020.01.07

Cukorbetegség esetén nagy gondot kell fordítani a megfelelő vércukorszint beállítására. Azonban előfordulhat, hogy az illető gyakran ingadozó értékeket produkál, és hol túl alacsony, hol pedig túl magas vércukor értékeket mér. Ennek nemcsak rövid, hanem hosszú távon is van szerepe a szövődmények kialakulásában. Ezek okairól és kezeléséről dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Az sem jó, ha túl magas és az sem, ha túl alacsony

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása és ez a cukorbetegekre még inkább jellemző, sőt, igen veszélyes is, ha a vércukor értékek a normál tartományon kívül esnek. Pontosan ezért szükséges, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőrizzék vércukormérő készülék segítségével vércukor értékeiket, valamint az önkontroll eredményeit vércukor naplóba rögzítsék, így maguk is visszanézhetik az eredményeket, Ráadásul ez az orvosi kontroll során is nagy segítséget nyújtanak a kezelés megítélésére. Javasolt a méréseket reggel éhomra, étkezések előtt és után másfél órával és lefekvés előtt végezni. A mérések gyakorisága elsősorban terápiától függ: tablettás kezelés esetén elég ritkábban mérni, míg inzulinnal kezelt betegeknél sokkal gyakoribb mérések javasoltak. Az un. intenzív inzulin kezelésnél, labilis anyagcsere állapot esetén, - főként 1-es típusban- napi 6-7 mérés is szükséges lehet, hogy az értékeknek megfelelően módosítsák az inzulin adagját.

Veszélyes szélsőségek

Mind a túl magas, mind a túl alacsony érték is veszélyes- előbbi esetben hiperglikémia, míg utóbbinál hipoglikémia áll fenn. Hogy ezt elkerüljük megfelelő dózisú inzulinra vagy gyógyszerre, valamint személyre szabott életmódprogramra van szükség. A hagyományos inzulinoknál az étkezések a készítmény beadás idejéhez kell, hogy alkalmazkodjanak, és általában napi hatszori étkezés szükséges. Az analóg inzulinok esetén erre nincs szükség, mert a hosszú hatású bázis inzulinokkal a hatás egyenletes, kevésbé fenyegeti a betegeket a vércukorérték ingadozása. A gyors hatású inzulin analógokat pedig közvetlenül étkezés előtt kell alkalmazni és 3x étkezés elegendő- magyarázza a szakember.

Életmód szerepe

Érdemes a megfelelő készítmény mellett ügyelni az életvitelre is, hiszen számos olyan tényező lehet, mely hullámzó vércukor értékeket eredményezhet:

Változások a fizikai aktivitásban

vércukorszint ingadozás, cukorbetegségA cukorbetegség terápiájában nagy szerepe van a rendszeres mozgásnak, hiszen az izommunka csökkenti a vércukor értékeket, és a hatása még az edzés befejezése után hosszabb időn keresztül megmarad.

  • Fontos, hogy az beteg próbálja ugyanolyan mennyiségű és intenzitású sportoláshoz, fizikai aktivitáshoz tartani magát, ugyanis az terápia ehhez van igazítva.
  • Inzulin kezelés esetén fontos, hogy ne az inzulin beadást és étkezést követően azonnal sportoljon, hanem inkább a következő inzulinadás és étkezés előtti időben.
  • Szükséges lehet az is, hogy az inzulint kapó személy esetenként edzés előtt és után is több szénhidrátot fogyasszon.
  • Ha a beteg a megszokottnál kevesebbet vagy többet mozog, akkor az bizony a vércukor értékein is meglátszódhat. Fontos ilyen esetekben a gyakori vércukor mérés és ettől függően a gyógyszer vagy inzulin adag módosítása.
  • Gondoskodni kell továbbá arról, hogy sportolásnál mindig legyen a betegnél szőlőcukor és keksz, hogy szükség esetén azonnal lehessen rendezni az esetleges hipoglikémiát. Minél gyorsabban rendezzük, annál kisebb a veszélye.

Nem mindegy, milyen alkoholt iszik

A cukorbetegek nagyon jól tudják, milyen fontos a megfelelően összeállított étrend követése, ám sokan bajban vannak az alkoholfogyasztással. Természetesen a cukorbetegeknek sem kell lemondaniuk az alkoholokról, ám nem mindegy, mit isznak. A magas cukortartalmú italokat lehetőleg kerüljék (pl. desszert bor, likőrök), ám egy pohár száraz bor étkezés után megengedett. Tömény ital fogyasztása után azonnal egyen szénhidrátot, mert a májból történő cukor kiáramlást az alkohol blokkolja és ez hipoglikémiához vezethet.

Stressz

Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint a stressz nem csak a pszichére, hanem az egész szervezet működésére komoly hatást gyakorol. Nem kivétel ez alól a szénhidrát anyagcsere sem. A stressz ugyanis mind az inzulinrezisztenciában, mind prediabeteses állapotokban, mind a cukorbetegségben vércukor emelkedést okozhat. Nem ritka, amikor a mindennapos munkahelyi stressz miatt a betegnek jobban ingadozik a vércukor értéke, és emiatt gyakori inzulin adag módosításra van szükség- ennek mértékét meg kell beszélnie a kezelőorvosával.

Téma szakértője

Orvos válaszol

T. Doktor!
16 hetes kismama vagyok. Előző terhességem alatt előjött a terhesség cukor, végig a 180g szénhidrát diétát tartottam, nem volt semmi gond. Emiatt most korábban meg kellett csináltatnom a cukorterhelést. Az értékek a következőek: Éhomi: 5,9mmol/l
60 perces: 11,6mmol/l
120 perces: 5,5mmol/l
A kérdésem az lenne, hogy ezek az adatok indokolják, hogy ismét diétát tarsak a szülésig?
Köszönöm válaszát!

Kedves Livia !

Minden kismama akinél terhességi cukorbetegséget állapitottak meg, a következő terhességnél már eleve úgy kell kezelni és diétát tartani. A vércukor terhelés során az éhhomi és 60 perces értéke magasabb. Fontos a diéta ismét elkezdése, a rendszeres otthoni vércukor mérés. Aemnnyiben értékei 1 órával a reggeli ebéd vagy vacsora után meghaladják több alkalommal a 7,0 mmol/l értéket, feltétlenül forduljon diabetologushoz.

Üdvözlettel: dr Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

10+1 jel, ami cukorbetegségre figyelmeztethet

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is, ezért prof. dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája most mutat 10+1 jelet, ami akár diabéteszre is figyelmeztethet!

További részletek
Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

Mit tud az orvosi méz, ami miatt kitűnő a fekélykezelésben?

A diabéteszes lábon kialakuló fekélyek, és végső soron az amputáció a cukorbetegeket fenyegető egyik legsúlyosabb következmény. A mézes fekélykezelés azonban a már kialakult sebek kezelésében is komoly javulást eredményezhet, így jelentősége nem csekély az állapotromlás megfékezésében. De vajon milyen tulajdonságai teszik ilyen hatékonnyá az orvosi mézet? Erre a kérdésre válaszolt dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája.

További részletek
A hamisított Ozempic injekciók veszélyesek lehetnek

A hamisított Ozempic injekciók veszélyesek lehetnek

Már eddig is hangos volt a sajtó azoktól az esetektől, amikor nem cukorbetegek olyan gyógyszerekkel próbáltak fogyni – elsősorban a Saxenda és Ozempic injekciókat alkalmazva -, amelyeket kifejezetten diabéteszeseknek fejlesztettek ki. Úgy tűnik azonban, hiába volt a figyelemkeltés az esetleges mellékhatásokról és a gyógyszerhiányról, az üzlet szintet lépett: ma már a hamisított Ozempic injekciók is jelen vannak a piacon. A veszélyekre dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa hívta fel a figyelmet.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok