Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!

Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2022.11.23 00:49

Elsősorban az inzulinnal kezelt betegeknél jelentkezhet hipoglikémiás állapot. Fontos figyelnie a változásra, mert súlyosabb esetben csökken az agy cukorellátottsága, amely például szédülést, koncentrációs zavart, epilepsziás rohamot vagy akár kómát okozhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztja meg a legfontosabbakat.

 


Cukorbetegközpont szolgáltatásai alacsony vércukorszint kezelésére

  • Diabetológiai szakorvosi vizit a cukorbetegség kezelésére
  • Dietetikai szolgáltatás a helyes cukorbeteg étrend elsajátítására
  • Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
  • Labor vizsgálatok a vércukorszint ellenőrzésére
  • Mozgásterápia cukorbetegségben
  • Neuropátia kivizsgálás

A hipoglikémia (hypoglykaemia) egy klinikai tünetegyüttes, amelynek okai különbözőek, jellemzője, hogy a vércukor szintje rendellenesen alacsony. A normális vércukor 3,9 és 6,1 mmol/l között mozog, a hipoglikémiás tünetek általában 2,8 mmol/l alatti vércukorszintnél jelentkeznek.

A tünetegyüttes elsősorban az inzulinnal kezelt betegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. Leggyakrabban azért alakul ki, mert a kívülről beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál, de más ok is állhat a háttérben:

  • vércukor ellenőrzés, cércukor mérésA beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,
  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,
  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Működési zavart okoz a szervezetben!

Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása. Az alacsony vércukorszint esetén az agy az idegrendszeren keresztül a mellékvesében adrenalint szabadít fel, és megkezdődik a máj szénhidrátraktáraiból a cukor felszabadítása, csökken az izmok cukorfelvétele és megindul a zsírbontás.

Tünete változatos és egyben ijesztő!

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén, amennyiben azonban a vércukorszint túlzottan lecsökken, sürgős ellátást igényel! Ilyenkor már sajnos nem elegendő néhány szem szőlőcukor elfogyasztása.

A Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta azt is: amikor a vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása nő, a magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette amolyan vészjelzésként izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szapora szívdobogást, éhségérzetet okoz. Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat. Elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodást okozhat.

Az állapot gyakoriságát a betegek közreműködésével csökkentheti a szakorvos. Fontos a betegek felvilágosítása a megelőzés lehetőségeiről és az elhárítás/kezelés eszközeiről, és ne feledkezzünk meg a családtagok, ismerősök tájékoztatásáról sem, hogy mit kell tenni rosszullét esetén.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Központ!

Régóta emelkedett koleszterinszint és újabban enyhén emelkedett éhomi glükóz szint miatt 3 pontos oggt vizsgálaton voltam (0-60-120). Glukoz: 5,8-10,4-4,8. Inzulin: 4,9-40-21.

Pajzsmirigy értékek rendben vannak, enyhén alacsony t3 értékkel (3,45).
Önök szerint inzulinrezisztencia jelei mutatkoznak? További vizsgálatokat javasolnak?

Köszönöm.

Üdvözlettel,
Gábor

Kedves Gábor!

Az elküldött értékei alapján sem cukorbetegség,sem inzulin rezisztencia nem áll fenn.
Fontos lenne azt is tudni, hogy vannak-e panaszai!
Az emelkedő koleszterin szint nem kell, hogy cukorbetegséggel társuljon így azt kell csak kezelni.
Mindenképpen javaslom az életmód váltást, az egységes étrendet és a rendszeres mozgást.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta

Belgyógyász és Diabetológus szakorvos
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas fokú szakmai tudás

A doktornő egy igazi angyal, nagyon örülök, hogy hozzá mentem. Mind a személyisége, mind a magas fokú szaktudása miatt. Nagyon sokat segített, és rendkívül nyitott volt, ami nekem kifejezetten jól esett.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK