Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!
Elsősorban az inzulinnal kezelt betegeknél jelentkezhet hipoglikémiás állapot. Fontos figyelnie a változásra, mert súlyosabb esetben csökken az agy cukorellátottsága, amely például szédülést, koncentrációs zavart, epilepsziás rohamot vagy akár kómát okozhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztja meg a legfontosabbakat.
Cukorbetegközpont szolgáltatásai alacsony vércukorszint kezelésére
- Diabetológiai szakorvosi vizit a cukorbetegség kezelésére
- Dietetikai szolgáltatás a helyes cukorbeteg étrend elsajátítására
- Telediabetológiai szolgáltatás a kényelmesebb diabetológiai gondozásért
- Labor vizsgálatok a vércukorszint ellenőrzésére
- Mozgásterápia cukorbetegségben
- Neuropátia kivizsgálás
A hipoglikémia (hypoglykaemia) egy klinikai tünetegyüttes, amelynek okai különbözőek, jellemzője, hogy a vércukor szintje rendellenesen alacsony. A normális vércukor 3,9 és 6,1 mmol/l között mozog, a hipoglikémiás tünetek általában 2,8 mmol/l alatti vércukorszintnél jelentkeznek.
A tünetegyüttes elsősorban az inzulinnal kezelt betegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. Leggyakrabban azért alakul ki, mert a kívülről beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál, de más ok is állhat a háttérben:
- A beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,
- vagy az étel felszívódása zavart szenved,
- vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.
Működési zavart okoz a szervezetben!
Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása. Az alacsony vércukorszint esetén az agy az idegrendszeren keresztül a mellékvesében adrenalint szabadít fel, és megkezdődik a máj szénhidrátraktáraiból a cukor felszabadítása, csökken az izmok cukorfelvétele és megindul a zsírbontás.
Tünete változatos és egyben ijesztő!
Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén, amennyiben azonban a vércukorszint túlzottan lecsökken, sürgős ellátást igényel! Ilyenkor már sajnos nem elegendő néhány szem szőlőcukor elfogyasztása.
A Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta azt is: amikor a vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása nő, a magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette amolyan vészjelzésként izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szapora szívdobogást, éhségérzetet okoz. Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat. Elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodást okozhat.
Az állapot gyakoriságát a betegek közreműködésével csökkentheti a szakorvos. Fontos a betegek felvilágosítása a megelőzés lehetőségeiről és az elhárítás/kezelés eszközeiről, és ne feledkezzünk meg a családtagok, ismerősök tájékoztatásáról sem, hogy mit kell tenni rosszullét esetén.
Időpont foglalás:
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Második terhességemnél terhességi cukorbeteg voltam. Elég volt a diéta, nem kellett inzulin. Húgom inzulin reszisztens, így szükségesnek tartottam, hogy elmenjek kontrollra. Ez szülés után kb. 1,5 évvel történt. Sajnos az orvossommal nem értettünk egyett, így hozzá most nem tudok visszamenni. Szerinte elég lett volna csak a sima terheléses cukor vizsgálat is, és így nem volt hajlandó izulin levételre is adni beutalót. Viszont engem az nem nyugtatott volna meg, így magánban elvégeztettem a vizsgálatot (én úgy tudom, hogy az inzulin értékek hamarabb mutatják, hogy baj van, mint a cukor értékek, ha tévednék akkor kérem írja meg, hogy rosszul gondolom). Meg vannak az eredmények, és azt szeretném, kérdezni, hogy érdemes lenne-e keresnem valakit ezekkel az eredményekkel:
Glükóz 0': 5,5 mmol/L
Glükóz 60': 9,5 mmol/L
Glükóz 120': 6,9 mmol/L
Inzulin 0': 4,4 mIU/L
Inzulin 60' (ezt az értékemet sajnos elfelejtették időben levenni, ez inkább 100 perces érték): 43,5 mIU/L
Inzulin 120': 32,1 mIU/L
Illetve lenne még egy olyan kérdésem, hogy szeretnénk majd még babát. Tudok valamit tenni esetleg, hogy ne alakuljon ki a terhességi cukorbetegség? Illetve ha kiderülne, hogy várandós vagyok, akkor érdemes lenne már az elején szakemberhez mennem?
Köszönettel: Emőke
Akinél már jelentkezett terhesség alatt cukorbetegség a következő terhességnél is valószínű hogy ez jelentkezik. Ezért ha újra babát vár, már az elejétől nagyon figyeljen a diétára. az első vércukor terhelést a 12-14. hét között végezzük ilyen esetekben. Ha ez negatív akkor el kell végezni a terhelést a 24-28. hét között.
A vércukor terhelés és az inzulin szint értékei alapján nem gondolok Önnél inzulin rezisztenciára jelenleg. Az inzulin rezisztencia azt jelenti hogy a normál vércukorszint fenntartásához több inzulin termelés szükséges és ez idővel kimeríti a hasnyálmirigyet és cukorbetegség alakulhat ki. Ezen diétával és rendszeres mozgással lehet segíteni.
Üdvözlettel : dr Porochnavecz Marietta
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
minden szempontból nagyon jó volt
További véleményekA megrendelt egészségügyi szolgáltatásuk minden szempontból nagyon jó volt, és kielégítette elvárásomat. Nagyon bízom abban is, hogy a kapott javaslatok eredményesek lesznek, természetesen szükséges lesz a kapott utasításokat pontosan betartanom.