Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!

Ezért fontos figyelnie a túlzottan alacsony vércukorszintre!

dr. Porochnavecz Marietta Létrehozva: 2018.09.12 Módosítva: 2020.05.12

Elsősorban az inzulinnal kezelt betegeknél jelentkezhet hipoglikémiás állapot. Fontos figyelnie a változásra, mert súlyosabb esetben csökken az agy cukorellátottsága, amely például szédülést, koncentrációs zavart, epilepsziás rohamot vagy akár kómát okozhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa osztja meg a legfontosabbakat.

 

A hipoglikémia (hypoglykaemia) egy klinikai tünetegyüttes, amelynek okai különbözőek, jellemzője, hogy a vércukor szintje rendellenesen alacsony. A normális vércukor 3,9 és 6,1 mmol/l között mozog, a hipoglikémiás tünetek általában 2,8 mmol/l alatti vércukorszintnél jelentkeznek.

A tünetegyüttes elsősorban az inzulinnal kezelt betegek körében fordul elő, de néha bizonyos típusú gyógyszeres terápia mellett is jelentkezhet. Leggyakrabban azért alakul ki, mert a kívülről beadott inzulin mennyiség több, mint amit a szervezet felhasznál, de más ok is állhat a háttérben:

  • vércukor ellenőrzés, cércukor mérésA beteg kevesebbet eszik a szokásos mennyiségnél,
  • vagy az étel felszívódása zavart szenved,
  • vagy hirtelen nagyobb intenzitású mozgás miatt az izmok gyorsabban használják fel a vérben lévő glükóz mennyiséget.

Működési zavart okoz a szervezetben!

Az agy különösen érzékeny erre, mert a cukor a legfőbb energia forrása. Az alacsony vércukorszint esetén az agy az idegrendszeren keresztül a mellékvesében adrenalint szabadít fel, és megkezdődik a máj szénhidrátraktáraiból a cukor felszabadítása, csökken az izmok cukorfelvétele és megindul a zsírbontás.

Tünete változatos és egyben ijesztő!

Fontos, hogy a diabétesszel élők tájékozottak legyenek, hiszen az alacsony vércukorszint általában könnyen kezelhető, leginkább kialakulásának kezdetén, amennyiben azonban a vércukorszint túlzottan lecsökken, sürgős ellátást igényel! Ilyenkor már sajnos nem elegendő néhány szem szőlőcukor elfogyasztása.

A Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta azt is: amikor a vércukorszint csökken, az adrenalin felszabadulása nő, a magasabb adrenalinszint bár segíti a vércukorszint emelését, de mellette amolyan vészjelzésként izzadást, remegést, idegességet, gyengeséget, szapora szívdobogást, éhségérzetet okoz. Súlyosabb esetben az agy cukorellátottsága is csökken, amely szédülést, fáradságot, gyengeséget, fejfájást, viselkedési zavart, koncentrációs zavart, látászavart, epilepsziás rohamot, zavartságot, vagy akár kómát okozhat. Elhúzódó hipoglikémia maradandó agykárosodást okozhat.

Az állapot gyakoriságát a betegek közreműködésével csökkentheti a szakorvos. Fontos a betegek felvilágosítása a megelőzés lehetőségeiről és az elhárítás/kezelés eszközeiről, és ne feledkezzünk meg a családtagok, ismerősök tájékoztatásáról sem, hogy mit kell tenni rosszullét esetén.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,
Gyermekemnek 7 hósan mértünk sarokból elsőre 7,5-ös vércukorszintet, a viselkedése és lehelete jelezte, hogy valami nincs rendben. Akkor még szopizott, így éhgyomri mérés nem volt lehetséges. (Van inzulinos cukorbeteg testvére, akinek cukorbetegség ellen védő HLA génpárja van.) Születésekor apnoe miatt intenzív osztályra került, vércukorszintje 2,6 volt. Az apnoe rendeződött, vércukorszintjét azonban nem mérték a továbbiakban. Csecsemőként az első 3 hónapban nagy ütemben gyarapodott, több, mint 80dkg/hó mértékben. 3,96 kg volt a születési súlya. 3 hós korától minimálisra csökkent a gyarapodása, alig tudott hízni. A lábaira lebénult, 3 és fél hónapig voltak tónustalanok, ahová tettük, ott maradtak. Akkori gyermekorvosunk sehová sem küldött a problémával. Anyatej volt bőven, több, mint 3 éves koráig igényelte is a normál étkezés mellett. Kb. egy éves korban acetonos lehelete miatt megmértük a cukrát, 10,5 volt. Orvosi javaslatra emelt D vitamint kapott organikus és nem szintetikus forrásból. 3 évesen derültek ki ételallergiái, tejfehérje, tojás, zab, rizs, kókusz. Tejet egész életében nem kapott, elővigyázatosságból,mivel testvérei is tejfehérje allergiásak. Ezen felül allergiás kozmetikai szerekre, ételadalékokra és tartósítószerekre is. D vitaminnal kiegészítve normális a cukorháztartása többnyire, ám érzelmi stressz hatására ismét acetonos lehelet és emelkedett cukorszint jelentkezik. 6 éves, lassú felszívódású szénhidrátokat kap és a cukrot kerüljük, amennyire lehet a többi allergénnel együtt. Orvosi javaslatra inzulinterhelést végeztettünk nála, az induló VC szint 4,9 volt, a terhelés során az inzulin egyszer sem mutatott túltermelést, a végső (4 pontos mérés) cukorszintje mégis 3,6 lett. Tapasztaljuk is, minél többet eszik, annál éhesebb lesz és nagyon kell figyelni, hogy ne csupasz szénhidrátokat kapjon, hanem zöldséget és húst, amivel nem jelentkezik az éhség és az alacsony cukorszint. Általános vérvétel és folsav szint vizsgálat is volt. GOT, GPT normális, Lipáz alsó határértéken, Amiláz hajszálnyit emelkedett, inzulinszint határérték alatti 2,9 volt, folsavhiány. Extra szűz olivaolajat kap attól a ponttól, hogy a lipázt alacsonynak mérték. (Cukorbeteg gyermekünknek egyáltalán nincs már mérhető lipáz a szervezetében.) A lipáz szintet pár hónappal később kontrol vérvétellel nézettük, megemelkedett valamennyire és az inzulinszint elérte a minimális, 3-mas értéket. Kb. fél év extra szűz olivaolaj diéta után ismét nézettük, a lipáz megint emelkedett, az inzulinszint a minimálszint (3) fölé került. Mellékvese és hipofízis funkcióknál egy-egy paraméter normál tartománynak jelzettnél alacsonyabb értékeket mutat. Miután MTHFR 677 génmutációja van, folsav helyett folátot kap a D vitamin és calcium pótlás mellett. Mit tanácsolnak? Gyermekünk még nem mondható cukorbetegnek, ám nincs vele minden rendben. Neki is cukorbetegség ellen védő HLA génpárja van. Szigetsejt elleni antitest vizsgálata negatív. Inzulin elleni antitest vizsgálata negatív. Glutaminsav dekarboxiláz elleni antitest vizsgálata negatív. Hol kellene vizsgálatra jelentkezni, illetve van egyáltalán olyan szakember, aki a komplex képet együtt nézve meg tudja állapítani, mi a probléma gyökere vagy hogyan tudnánk tenni ellene? Endokrinológiára már jelentkeztünk. Tisztelettel Erdősi Eszter

dr. Porochnavecz Marietta
dr. Porochnavecz Marietta diabetológus
Kedves Eszter !

Javaslom, hogy gyermek diabetes centrumhoz forduljanak a problémájukkal, mert ott tudnak Önöknek megfelelő ellátást és kontrollt biztosítani.
A lakhely szerinti gyermek diabetes szakrendelést keressék fel.

Üdvözlettel:

Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász- diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kapcsolódó videók

Hírek

Somogyi hatás, hajnali jelenség - cukorbetegként nem árt ismerni

Somogyi hatás, hajnali jelenség - cukorbetegként nem árt ismerni

A cukorbetegség igen összetett állapot, és előfordulhat, hogy a vércukorszint beállítása olykor nehézségekbe ütközik. Néha a glükóz szint csökkenése, néha annak emelkedése léphet fel. Inzulin kezelés esetén fontos tisztában lenni az ún. hajnali jelenséggel, valamint a Somogyi-effektussal, ugyanis ezek is állhatnak a reggeli magas vércukorszint hátterében. Hogy pontosan mit takarnak ezek az állapotok, illetve mi a különbség a kettő között, azt dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa magyarázta el. 

További részletek
A gyakori szemfertőzések cukorbetegséget is jelezhetnek

A gyakori szemfertőzések cukorbetegséget is jelezhetnek

Olykor-olykor mindenkinél felléphetnek különböző szemfertőzések: gondoljunk csak az árpára, vagy a bakteriális kötőhártya gyulladásra. Szerencsére mindkét állapot gyorsan gyógyul, és utána legtöbbször hosszú ideig nem is jön elő. Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra figyelmeztet, ha túl gyakran előfordul a probléma, akkor érdemes ellenőriztetni a vércukor szintjét, mivel cukorbetegségre is felhívhatja a figyelmet. 

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségházlózat