Szakmaiság, kedvesség

Dr. Fövényi József valóban a diabetológia egyik legnagyobb szaktekintélye. Kivételes tudása mellett rendkívül empatikus és segítőkész, a vizsgálatok során pedig minden részletre kiterjedően, érthetően magyarázta el az állapotomat.

Téma szakértője

Kapcsolódó cikkeink

A Cukorbetegközpont és Nőgyógyászati Központ egymással karöltve rendezte meg a Prima Medica következő szakmai napját, mely a terhességi cukorbetegség témakörét járta körbe. A november 19-ei eseményen megszólaló neves szakemberek igen értékes információkat osztottak meg, így átfogóbb ismeretekkel gazdagodhattak a résztvevők az állapot szűrésével, veszélyeivel és terápiájával kapcsolatban. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

Mivel több éve már, hogy babát szeretnénk, de eddig sikertelenül, ezért cukorterheléses vizsgálaton vettem részt, melynek eredménye az alábbi lett:

Glükóz 0. perc: 4,75 mmol/l
Glükóz 60. perc: 3,43 mmol/l
Glükóz 120.perc: 3,09 mmol/l

Inzulin profil 0. perc: 33,8 pmol/l
Inzulin profil 60. perc: 104,0 pmol/l
Inzulin profil 120. perc: 105,7 pmol/l

Ez az eredmény inzulinrezisztenciára utal? Amennyiben igen, úgy a vércukorszint csökkenés vagy a magas inzulinszint miatt mondható IR-nek?

Jó fél éve már, hogy étkezésemből elhagytam a cukrozott és fehér lisztes termékeket, de az eredményem ennek ellenére úgy tűnik még inkább romlott, mert az egy évvel ezelőtti 120 perces vércukorszintem (3,90 mmol/l) az akkor mért kiindulási értékhez képest (4,89 mmol/l) most jóval nagyobb mértékben csökkent. Mi lehet ennek az oka?

Endokrinológusom felszívódási zavarra gyanakodott, de a hasnyálmirigy funkció rendben van.
Nőgyógyászom Inofolic vagy Gynositol szedését javasolta, de valóban elég lenne ez az IR kezeléséhez?
Egyébként sovány testalkatú vagyok (pajzsmirigy alulműködésre és magas prolaktinszintre szedek gyógyszert), sokat eszek de mégsem tudok hízni, ugyanakkor hamar megéhezem még akkor is ha pl. teljeskiőrlésű kenyeret vagy zöldségeket, tojást, vagy egyéb lassú felszívódású dolgokat eszek. Reggelente különösképp érzem az édes étel hiányát, így legalább almát szoktam tenni a zabpehelybe.
Mit tanácsol, hogyan lehetne javítani az eredményemen, hogy ez ne gátolja a teherbeesést?
Válaszát előre is nagyon köszönöm!!

Kedves Johanna !

Az értékei inzulin rezisztenciát mutatnak. Ennek kezelését szükségesnek látom, a diéta mellett gyógyszer adását is. Kérjük személyesen jelentkezzen diabetológusnál a teendők megbeszélése céljából.

Üdvözlettel:
Dr Porochnavecz Marietta
diabetológus belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?

A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.

További részletek
Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK