Nemrég tudtam meg, hogy cukorbeteg vagyok. Mi mindenre kell figyelnem?
A 2-es típusú cukorbetegség egyre több ember érint manapság, melynek hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Sokan, amikor szembesülnek a diabetes diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Dr. Porochnavecz Marietta, a CukorbetegKözpont diabetológusa ismerteti azokat a tényezőket, amelyekre mindenképp figyelniük szükséges a betegeknek.
A vércukorszint megfelelő beállítása
Amennyiben valakinél kiderül, hogy 2-es típusú cukorbetegségben szenved, az első és legfontosabb lépés az a vércukor szintjének megfelelő beállítása. Ennek két fontos pillére a megfelelő életmód és a gyógyszeres/inzulinos kezelés. Hogy kinek mi a legoptimálisabb terápiás módszer, az egyéni elbírálás függvénye. A diabetológus a kezelés kiválasztásakor figyelembe veszi többek között a vércukor szintjét, a BMI-t, életkort, társbetegségeket, illetve - ha vannak-, akkor a már kialakult szövődményeket. Fontos, hogy a glükóz értékeket rendszeresen ellenőrizze a beteg, ugyanis a rosszul beállított vércukorszint súlyos károsodásokhoz, érszövődményekhez is vezethet!
Telediabetológia
A telediabetológia hazánkban újdonságnak számít, mely igencsak megkönnyíti a cukorbetegek életét. Segítségével ugyanis az otthoni vércukormérő eszközzel mért adatokból a központi informatikai rendszer olyan táblázatokat, grafikonokat készít, melyekből könnyen áttekinthető és követhető az anyagcsere állapotának változása. A beteg az adatokat megoszthatja a kezelőorvosával, így ő nyomon tudja követni a vércukor szintjét, és a kapott eredmények függvényében az addigi terápia módosítását javasolhatja - magyarázza Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa.
Testmozgás
A diabetes kezelésében fontos szerepet játszik a rendszeres testmozgás. Edzés hatására ugyanis nő a glükóz felhasználása az izmokban és javul a sejtek inzulinérzékenysége, valamint az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izom inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa is. Fontos, hogy csakis megfelelően beállított vércukorszinttel lehet nekikezdeni a mozgásnak, és kizárólag orvosi beleegyezéssel, hiszen az edzés során beállhat az ún. hipoglikémiás állapot, amikor a vércukorszint a normál tartomány alá csökken. Ez komoly rosszulléttel, esetleg kómával is járhat, ezért még mielőtt sportolni szeretne, kérje ki kezelőorvosa tanácsait a biztonságos testmozgás érdekében (pl. hogy mennyi idővel a mozgás előtt egyen, edzés után mikor mérjen vércukorszintet) Érdemes továbbá olyan személyi edzőt felkeresni, aki otthonosan mozog a cukorbetegek életmód terápiájában!
Étkezés
Amennyiben valakinél cukorbetegséget diagnosztizálnak, akkor sajnos az étkezésében gyökeres változtatásokra van szükség. Ekkor nem csak a cukrot kell száműzni, de az illetőnek szakember által meghatározott mennyiségű szénhidrátot szabad fogyasztania, ráadásul az sem mindegy, mikor milyen felszívódású (glikémiás indexű) ételeket visz be. Továbbá pontosan meghatározásra kerül az egyes étkezek ideje, és azok szénhidrát tartalma is, ráadásul a túlsúly leadása érdekében a telített zsírok bevitelét is csökkenteni szükséges. Látható tehát, hogy a cukorbeteg diéta igen bonyolult és sokrétű, ezért fontos a diabetológus mellett dietetikussal is egyeztetni az étrendet illetően!
Figyeljen teste jelzéseire
A cukorbetegség sajnos számtalan szövődménnyel járhat, ezért kiemelten fontos, hogy a beteg vegyen részt rendszeresen szűréseken (pl. látás, érszűkület, veseműködés, idegi károsodás, diabeteszes láb), de azokon kívül is mindig figyeljen teste jelzéseire! Mindenképp keresse fel orvosát látásromlás, szédülés, hőérzet romlása, nehezen gyógyuló sebek, láb bizsergése, talpszárazság stb. esetén, mivel komoly gondokra utalhatnak! Érdemes tudni, hogy a betegség egyik gyakori szövődménye az ún. diabeteszes láb, melynek fő tünete a bizsergés, zsibbadás, csökkent fájdalomérzet, bőr berepedezése. Bár hétköznapinak tűnhetnek, a panaszokat igen komolyan kell venni, ugyanis súlyos fekélyhez, járásképtelenséghez, esetleg amputációhoz is vezethet a probléma!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Cukorbeteg gondozásba jelentkezés
Téma szakértője
-
Dr. Porochnavecz Marietta
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, terhességi cukorbetegség specialistája
-
Specialitások:
- terhességi cukorbetegség megállapítása, kezelése, utógondozása
- prediabetes
- 1-es és 2-es típusú cukorbetegség egyénre szabott korszerű terápia
- szövődmények megállapítása és utánkövetése
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
- személyes, rendelői vizit
- távkonzultáció (skype, telefon)
- kizárólag magyar nyelvű, felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
Alább küldöm frissen készült leletemet, kérdésem az, hogy jól értelmezem-e az eredményt.
50 éves vagyok, korábbi sportos életmódomat 7-8 éve váltotta föl az alapvető irodai munka nagyon kevés mozgással. 40 évi tartó 85 kg -ról az elmúlt 3 év alatt 98kg-ra érkeztem meg. Mivel jó ideje zavar, gondoltam ideje lefogyni és segítendő motivációt keresve mentem el laborvizsgálatra. Ha jó értelmezem az eredményt, talán éppen ideje volt. 3 hete kezdtem el a rendszeres mozgást étrend és életmódváltást. Jelenleg 94,7 kg-nál járok. Kérdésem: ha újra elérem a 85 kg-ot az említett életmód mellett (gondolom 2-3 hónap), elég akkor újra elmennem egy hasonló vizsgálatra, vagy javasolt valami más teendő is addig. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Jordán Attila
Glükóz (fluoridos csõ) 6,0 mmol/L * 3,7 - 6,0
Glükóz 60' (glükóz terhelés után) 9,9 mmol/L
Glükóz 120'(glükóz terhelés után) 2,8 mmol/L - 7,8
Inzulin 5,2 mIU/L 1,9 - 23,0
Inzulin 60'(glükóz terhelés után) 72,9 mIU/L
Inzulin 120'(glükóz terhelés után) 7,5 mIU/L
HOMA-IR 1,4
A leletei kis mértékű inzulin rezisztenciára utalnak. Nagyon jó hogy életmód váltásba kezdett. A rendszeres minden nap folytatott mozgás és a diéta a módszere. Nem tanácsolom hogy gyorsan fogyjon le,hanem fokozatosan lépésről lépésre, hónapok alatt. Hagyja el a cukorral készült ételeket, italokat. Étkezzen napi 5 alkalommal, egyszerre meghatározott mennyiségű szénhidrátot ( 30-20-50-20-30 g ) Javasolom hogy forduljon diétás nővérhez a diéta beállítása céljából. Vércukor terhelés és az inzulin szint mérés elvégzését fél év múlva javasolom.
Ajánlom figyelmébe honlapunkat, ahol akár online is tud időpontot foglalni.
https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink
Üdvözlettel:
dr Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
szívből ajánlom mindenkinek
További véleményekA Doktornő szakmai felkészültsége maximális, az emberi hozzáállása kiváló, az adminisztráció kiváló, szívből ajánlom mindenkinek!