Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.07.11

A cukorbetegség igen komoly népegészségügyi probléma. Mintegy 422 millió ember szenved diabéteszben világszerte. Többségük alacsony és közepes jövedelmű országokban él, bár nem ritka a magas jövedelmű területeken sem. A WHO adatai szerint évente kb. 1,5 millió halálesetet tulajdonítanak közvetlenül a betegségnek. Mind az esetek száma, mind az állapot előfordulása folyamatosan nőtt az elmúlt néhány évtizedben, így komoly figyelmet kell fordítani mind a prevencióra, mind a szűrővizsgálatokra, mind pedig a terápiára.
 

Kezdeti tünetek hiányában azonban sajnos sokan csak akkor kapják kezükhöz a diagnózist, amikor
már szövődmények is jelen vannak. A cukorbetegség világnapja alkalmából a Prima Medica megrendeléséből a Szinapszis Kft. végzett egy felmérést magyar lakosok körében, melyben a szövődményeket vette górcső alá.

A magyar lakosok nagy százaléka érintett valamilyen módon

A nemrégiben készült hazai felmérés szerint a megkérdezettek 41%-a érintett valamilyen módon a cukorbetegségben (vagy saját maga, vagy valamely családtagja révén). Elmondható, hogy a szív-és érrendszeri megbetegedések után a második leggyakoribb megbetegedésről van szó. A kor előrehaladtával egyre gyakrabban diagnosztizálják a 2-es típusú cukorbetegséget. Sajnos azonban a diagnosztizálás átlagos korhatára egyre előrébb tolódik.
 
Látásprobléma a leggyakoribb szövődmény
 
cukorbetegség szövődményeiSzerencsére sokan tisztában vannak a diabétesz okozta lehetséges szövődményekkel. A tanulmányban a megkérdezett cukorbetegek fele látásproblémával küzd, harmaduk pedig szívproblémákkal. Igen sokakat érint a magas vércukorszint okozta sebes láb (diabéteszes láb) és a fekély is.
„Diabéteszben gyakoribb a perifériás erek megbetegedése is, de az úgynevezett diabéteszes láb szindróma hátterében első sorban az apróbb erek megbetegedése következtében kialakult diabéteszes neuropathia, azaz idegi károsodás, áll. Hazánk sajnos élen jár az alsóvégtagi amputációk területén. Cukorbetegeknél átlagosan 40-szer gyakrabban kerül sor erre a műtéti beavatkozásra, mint a hasonló korú, nem cukorbeteg népesség körében.
 
Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa kitért még a vese szövődményeire is. 
"Tudjuk, hogy a diabétesz egyik legrettegettebb microvascularis szövődménye a retinopathia és a neuropathia mellett a nephropathia, azaz a krónikus vesebetegség A dialízisre kerülő veseelégtelen betegeknél a vezető ok a cukorbetegség."
 
A diabétesz igen súlyos szövődményei miatt kap kiemelt hangsúlyt a PREVENCIÓ.
 

Hogy lehet elkerülni a szövődményeket?

 
A cukorbetegség okozta szövődmények elkerülésének legbiztosabb módja a vércukorszint kordában tartása. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az érintettek tudjanak is az állapotukról. Ez sajnos sok esetben nincs így, hiszen amíg nincsenek szövődmények, csak ritkán figyelünk fel az intő jelekre. Éppen ezért van óriási szükség a cukorbetegség szempontjából magasabb kockázatú csoportba tartozók (45 év felettiek, családban előfordult diabetes, túlsúly, korábbi gestatios diabetes, prediabetes/IR) évenkénti szűrővizsgálatára, melynek során fény derülhet a kialakult szénhidrátanyagcsere zavara, és ha szükséges el lehet kezdeni a személyre szabott kezelést.
 
Ennek minden esetben elsődleges része az életmódterápia (diéta, mozgás, stresszkezelés), melyet kiegészíthet gyógyszeres kezelés is. Amennyiben valakinél diagnosztizálják a diabéteszt, úgy további rendszeres szűrővizsgálatokon kell részt vennie, hogy ki lehessen deríteni, jelen van-e valamilyen
szövődmény. Ennek része kell, hogy legyen a rendszeres szemészeti-, neuropátiás vizsgálat, a veseműködés ellenőrzése, kardiológiai, szív-és érrendszeri vizsgálatok, melyet kiegészít a lábak alapos átnézése is.
 
 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm! 48 éves hölgy vagyok,segítségét szeretném kérni! Két hete voltam laborban,mert kiütések jöttek ki rajtam,mint később kiderült,a cukor miatt.Nagyon magas cukorszintet mutattak ki,(15)de az igazság az,hogy nagyon sok édességet ettem az elmúlt két hónapban!Napi szinten!Akkor megijedtem,és az orvos tanácsára diétába kezdtem,teljesen elhagytam a cukros dolgokat,két hét alatt önerőből letornáztam a cukorszintem 6.2-ig(éhgyomri) A Doktornő azt mondta,hogy ez már cukorbetegség,és az Adimet-et írta fel nekem.Nem merem szedni,mert meggyőződésem,hogy nem vagyok cukorbeteg,csak a sok édesség emelte fel az értéket!Javasoltam,hogy küldjön mégegyszer laborba,de megtagadta,azt mondta,nem,mert ez már cukorbetegség!Kérdésem:Sürgősen kezdjem el a gyógyszert szedni,vagy kérjek még egy megerősítő vizsgálatot(hasi ultrahang még hátravan,mert a májeredményem is magasabb lett a megengedettnél..alkoholt soha nem iszom!!)Köszönettel várom válaszát!

Kedves Kis Sándorné !

Egy tetszőleges időben mért 15mm/l--es vércukorszint esetén sajnos már cukorbetegségről beszélünk, aminek kezelésében nagy szerepe van többek között a megfelelő diétának is.

Üdvözlettel:

Dr. Borus Hajnal
diabetológus
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Megnyugtató és kedves

Dr. Borus Hajnal doktornő nagyon megértő, kedves és türelmes, szavai ebben az időben nagyon megnyugtatóak voltak, emellett rengeteg tanáccsal ellátott.

További vélemények

Hírek

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek
Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Ezért ne használja az okosórákat vagy okosgyűrűket vércukormérésre!

Figyelmeztetést adott ki nemrégiben az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) a szúrás nélküli cukormérő okosórák és okosgyűrűk használatával kapcsolatban. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vércukormérő eszköznek nemcsak felhasználóbarátnak és kényelmesnek, de megbízhatónak és pontosnak is kell lennie.

További részletek

Prima Medica Egészségközpontok