Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

Ezek a cukorbetegség leggyakoribb szövődményei

Dr. Borus Hajnal Módosítva: 2022.07.11 15:17

A cukorbetegség igen komoly népegészségügyi probléma. Mintegy 422 millió ember szenved diabéteszben világszerte. Többségük alacsony és közepes jövedelmű országokban él, bár nem ritka a magas jövedelmű területeken sem. A WHO adatai szerint évente kb. 1,5 millió halálesetet tulajdonítanak közvetlenül a betegségnek. Mind az esetek száma, mind az állapot előfordulása folyamatosan nőtt az elmúlt néhány évtizedben, így komoly figyelmet kell fordítani mind a prevencióra, mind a szűrővizsgálatokra, mind pedig a terápiára.
 

Kezdeti tünetek hiányában azonban sajnos sokan csak akkor kapják kezükhöz a diagnózist, amikor
már szövődmények is jelen vannak. A cukorbetegség világnapja alkalmából a Prima Medica megrendeléséből a Szinapszis Kft. végzett egy felmérést magyar lakosok körében, melyben a szövődményeket vette górcső alá.

A magyar lakosok nagy százaléka érintett valamilyen módon

A nemrégiben készült hazai felmérés szerint a megkérdezettek 41%-a érintett valamilyen módon a cukorbetegségben (vagy saját maga, vagy valamely családtagja révén). Elmondható, hogy a szív-és érrendszeri megbetegedések után a második leggyakoribb megbetegedésről van szó. A kor előrehaladtával egyre gyakrabban diagnosztizálják a 2-es típusú cukorbetegséget. Sajnos azonban a diagnosztizálás átlagos korhatára egyre előrébb tolódik.
 
Látásprobléma a leggyakoribb szövődmény
 
cukorbetegség szövődményeiSzerencsére sokan tisztában vannak a diabétesz okozta lehetséges szövődményekkel. A tanulmányban a megkérdezett cukorbetegek fele látásproblémával küzd, harmaduk pedig szívproblémákkal. Igen sokakat érint a magas vércukorszint okozta sebes láb (diabéteszes láb) és a fekély is.
„Diabéteszben gyakoribb a perifériás erek megbetegedése is, de az úgynevezett diabéteszes láb szindróma hátterében első sorban az apróbb erek megbetegedése következtében kialakult diabéteszes neuropathia, azaz idegi károsodás, áll. Hazánk sajnos élen jár az alsóvégtagi amputációk területén. Cukorbetegeknél átlagosan 40-szer gyakrabban kerül sor erre a műtéti beavatkozásra, mint a hasonló korú, nem cukorbeteg népesség körében.
 
Dr. Borus Hajnal, a Cukorbetegközpont diabetológusa kitért még a vese szövődményeire is. 
"Tudjuk, hogy a diabétesz egyik legrettegettebb microvascularis szövődménye a retinopathia és a neuropathia mellett a nephropathia, azaz a krónikus vesebetegség A dialízisre kerülő veseelégtelen betegeknél a vezető ok a cukorbetegség."
 
A diabétesz igen súlyos szövődményei miatt kap kiemelt hangsúlyt a PREVENCIÓ.
 

Hogy lehet elkerülni a szövődményeket?

 
A cukorbetegség okozta szövődmények elkerülésének legbiztosabb módja a vércukorszint kordában tartása. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az érintettek tudjanak is az állapotukról. Ez sajnos sok esetben nincs így, hiszen amíg nincsenek szövődmények, csak ritkán figyelünk fel az intő jelekre. Éppen ezért van óriási szükség a cukorbetegség szempontjából magasabb kockázatú csoportba tartozók (45 év felettiek, családban előfordult diabetes, túlsúly, korábbi gestatios diabetes, prediabetes/IR) évenkénti szűrővizsgálatára, melynek során fény derülhet a kialakult szénhidrátanyagcsere zavara, és ha szükséges el lehet kezdeni a személyre szabott kezelést.
 
Ennek minden esetben elsődleges része az életmódterápia (diéta, mozgás, stresszkezelés), melyet kiegészíthet gyógyszeres kezelés is. Amennyiben valakinél diagnosztizálják a diabéteszt, úgy további rendszeres szűrővizsgálatokon kell részt vennie, hogy ki lehessen deríteni, jelen van-e valamilyen
szövődmény. Ennek része kell, hogy legyen a rendszeres szemészeti-, neuropátiás vizsgálat, a veseműködés ellenőrzése, kardiológiai, szív-és érrendszeri vizsgálatok, melyet kiegészít a lábak alapos átnézése is.
 
 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Érdeklődnék, hogy az alábbi eredmények tekintetében fennáll-e inzulin rezisztencia, illetve szükséges-e 160-as szénhidrát diéta alkalmazása?
Glükóz :
0 - 5,3 MOL / L
60 - 7,0
120 - 5,3

Inzulin:
0 - 7,2 mIU/L
60 - 55,2
120 - 38,5

HOMA-IR: 1,7

Köszönettel, Mónika

Kedves Mónika !


Ezek a számok önmagukban nem igazolnak inzulin rezisztenciát. De az egészséges élet,ód megelőzésnek soha se árt.

Üdvözlettel:

Dr. Borus Hajnal

diabetológus, belgyógyász
Dr. Borus Hajnal
Dr. Borus Hajnal diabetológus, endokrinológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Empatikus

Nagyon meg voltam elégedve Borus Doktornő magasfokú felkészültéségén túl a pácienssel való közvetlen, kedves, empatikus, segítőkész kapcsolatteremtő képességével.

További vélemények

Hírek

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

HbA1c érték - mit jelez, mitől lehet pontatlan vagy félrevezető?

A hemoglobin A1c (HbA1c) érték ismerete nagyon fontos a cukorbetegség kezelésének kontroll alatt tartásához, ezért azt a betegeknek rendszeresen ellenőriztetniük kell. Ugyanakkor dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak bizonyos állapotok, betegségek, amelyek megléte esetén nagy eséllyel lesz pontatlan vagy félrevezető az eredmény, ilyenkor más mérést kell alkalmazni.

További részletek
Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

Cukorbetegség édesített üdítőktől? A folyadékpótlás lehetőségei kánikulában

A legújabb kutatási eredmények szerint bizonyos diétás üdítőitalok és/vagy a szacharin más formájú fogyasztása növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Vagyis azoknak a cukorbetegeknek, akik gyakran kortyolják ezeket az italokat, abban bízva, hogy ezzel nem árthatnak, mindenképpen óvatosabbnak kell lenniük, és a nem cukorbetegeknek is fontos a mértékletesség. Ugyanakkor aki már diabétesszel él, annak különösen fontos a kánikulában a megfelelő folyadékfogyasztás. De vajon mit fogyaszthatnak biztonsággal a cukorbetegek? Erre a kérdésre válaszolt Pangl-Szarka Dorottya, a Cukorbetegközpont – Prima Medica dietetikusa.

További részletek
Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

Sok cukor és elhízás okozhatja? Gyakori kérdések a terhességi cukorbetegségről

A terhességi cukorbetegséggel kapcsolatban számos félreértés, félelem él a nőkben, amelyeket azért is érdemes eloszlatni, mert a mama és a baba szempontjából is nagyon fontos ennek az állapotnak az ismerete és kezelése. Ezért dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont – Prima Medica diabetológusa összegyűjtötte a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban és megválaszolta azokat.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK