
Az extrém fáradtság a cukorbetegség egyik tünete is lehet
Az extrém fáradtság nem csak a koronavírus fertőzés egyik sokáig tartó tünete lehet, hiszen számos betegség okozhat ilyen panaszt. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa a cukorbetegséggel összefüggésben ismertette az okokat.
Online Bejelentkezés
Dr. Para Györgyi
Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A cukorbetegség is okozhat erős fáradtságot
A hirtelen, extrém fáradtságnak számos oka lehet, bár természetesen a legnyilvánvalóbb az intenzív fizikai aktivitás. Ezen kívül számos betegség is járhat ilyen tünettel, amelyek közt leggyakoribbak a depresszió, a fibromyalgia, az arthritis, a szívbetegségek, az éjszakai légzéskimaradás (alvási apnoé), az allergia és a cukorbetegség.
- Ez utóbbival kapcsolatban azt kell tudni, hogy a diabétesz egy krónikus állapot, amely nagy hatással van arra, hogy a test milyen hatékonysággal alakítja az elfogyasztott élelmiszert energiává. Amikor eszünk, a hasnyálmirigy inzulint szabadít fel, ami lehetővé teszi, hogy a szénhidrát eljusson el a sejtekig, és a test energiaként felhasználhassa azt. Az 1-es típusú cukorbetegségben a szervezet nem termel elég inzulint, a 2-es típusú betegségnél nem tudja hatékonyan felhasználni, amit termelt- mondja Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A cukorbetegség gyakori tüneteként leírt fáradtság okát a folyamatok ismeretében többféleképp lehet indokolni. Egyrészt ha az inzulinból hiány van, vagy a sejtek nem tudják azt hatékonyan használni (ez az inzulinrezisztencia állapota), a szervezet egyszerűen nem jut elegendő energiához. Ez nyilvánvalóan fáradékonysághoz vezet. Ugyanakkor az is ok lehet, hogy ha egy inzulinrezisztens gyorsan felszívódó szénhidrátot fogyaszt, az hirtelen megemeli az inzulinszintjét.
Cukorbetegeknél a vércukorszint eleve magasabb, ennek következtében a vér besűrűsödhet, ami lassítja a vérkeringést. A lassabb vérkeringés miatt a sejtek nem jutnak megfelelő mennyiségű tápanyaghoz, oxigénhez – ennek eredménye szintén a csökkent terhelhetőség, fáradékonyság. Amikor viszont túl alacsony a vércukorszint, ugyancsak „üzemanyag” probléma jelentkezik, vagyis a sejtek ismét nem jutnak elégséges energiához.
Bibok doktor ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy cukorbetegeknél nem szabad megfeledkezni a pszichés fáradtságról sem, hiszen a krónikus betegségek elviselése, a karbantartás folyamatossága nem meglepően kiégéshez is vezethet.
Mit lehet tenni a fáradékonyság ellen?
- A zavaró tünet, a fáradékonyság kezelésének alapja a cukorbetegség karbantartása és az életmód gondos kialakítása – ismerteti Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
A szükséges lépések:
- Gyógyszeres- és inzulinterápia, rendszeres kontroll
Azoknak a cukorbetegeknek, akik inzulinterápiára vagy gyógyszerszedésre szorulnak, mindig gondosan követniük kell az orvosi előírást. Ez viszont időről időre módosításra szorulhat, a páciens állapota, életmódja, esetleg akut betegségek által befolyásolva. Vagyis szükséges a rendszeres kontroll, amely az állapot változása, esetleg a panaszok erősödése esetén is elengedhetetlen. Minél pontosabban van beállítva a kezelés, annál jobb lehet a közérzet, a teljesítőképesség.
- Személyre szabott étrend
Rutinos cukorbetegek tudják, milyen erősen befolyásolja a közérzetet, a fizikai- és lelkiállapotot az étrend. Előfordulhat ugyanis, hogy a túl sok gyors felszívódású szénhidrát, a rosszul időzített étkezés, vagy éppen a túl alacsony szénhidrátfogyasztás okozza a kimerültséget. A diabéteszesek sok időt és energiát spórolhatnak, ha a diagnóziskor és utána is időközönként felkeresnek egy dietetikust, aki személyre szabott diétával és receptekkel rendkívül sokat tehet a páciens egészségéért.
- Rendszeres mozgás
A fizikai aktivitás olyan fontos a cukorbetegség kezelésében, hogy gyógyszerek nélkül is képes pozitív hatást gyakorolni a vércukor- és inzulinszintre. Mivel a szervezet a sportolás során több oxigénhez jut, valamint szerotonint (ún. boldogsághormont) is termel, ez önmagában is visszaszoríthatja a fáradékonyságot. Ugyanakkor főként az inzulinnal kezelt betegeknek e téren is nagyon tudatosnak kell lenniük, többek közt a hypoglikémia elkerülése miatt, így érdemes szakértő segítséget kérni mozgásterapeutától, gyógytornásztól és természetesen iránymutatást a diabetológustól.
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés diabetológai kezelésre
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Orvos válaszol
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit
A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.
Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Kedvesség és törődés
További véleményekA Doktornō maximálisan felkészült, alapos, rendkívül empatikus és kedves személyiség. Valamennyi kérdésemre választ kaptam és ellátott hasznos tanácsokkal is. A legprecízebb orvos akinél valaha voltam.