Mogyorókrémes babka

Mogyorókrémes babka

cukorbetegkozpont.hu Módosítva: 2022.02.22 10:50

cukormentes - teljes kiőrlésű - IR barát 

Hozzávalók (7 db)

  • 220 g teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 30 gramm búzasikér
  • 1,5 dkg élesztő
  • 1 tojássárgája + 1 db tojás a kenéshez
  • 1 csipet só
  • 70 g eritrit
  • 50 g vaj
  • 1 dl tej
  • 150 gramm cukormentes mogyorókrém (bolti vagy otthoni)
  • 30 gramm törökmogyoró

 

Elkészítés

Kimérjük a hozzávalókat, majd az élesztőt kb. fél dl langyos tejbe morzsoljuk, állni hagyjuk, míg fel nem fut. Majd összegyúrjuk az összes hozzávalót, annyi langyos tejjel, hogy közepesen lágy tésztát kapjunk. Ezután legalább 60 percet pihentetjük, majd két részre osztjuk a tésztát, és két ugyanakkora téglalapot nyújtunk ki belőlük. Az egyikre rákenjük a mogyorókrémet (otthon készítve törökmogyorót erős darálóval ledarálunk és ízlés szerint édesítjük), és ráhelyezzük a másik kinyújtott tésztát, úgy hogy szépen fedjék egymást.

 

Egy kés vagy pizzavágó segítségével 6-7 db csíkra felvágjuk a tésztát. A csíkokat megcsavarjuk, és feltekerjük, mint egy csigát, úgy hogy a tetején magasabb legyen a tekercsünk.

 

Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és újabb 15-20 percet pihentetjük. Megkenjük a tetejét egy felvert tojással és meghintjük durvára vágott törökmogyoróval. 180 C fokos sütőben aranybarnára sütjük kb. 15-25 perc alatt.

 

Tápanyagtartalom (1 db)

  • Energia: 360 kcal
  • Fehérje: 16 g
  • Zsír: 20 g
  • Szénhidrát: 27 g

Téma szakértői

Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Beretvás Eszter

Beretvás Eszter

dietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK