Mediterrán diéta szerepe diabéteszben

Mediterrán diéta szerepe diabéteszben

Módosítva: 2020.01.30 16:24

A mediterrán térségben élők étkezési mintáját alapul véve született meg a mediterrán diéta, amely a magas élelmi rost-fogyasztása, alacsony telített zsiradékbevitele miatt igencsak előnyös táplálkozási mintának bizonyul nemcsak kardiovaszkuláris betegek, hanem diabétesszel élők számára is.

Mi a mediterrán diéta?

A világon az egyik legismertebb étrend, népszerűsége annak is köszönhető, hogy egyszerű betartani, nem jár semmiféle szigorú kizárással, illetve olyan táplálkozási ajánlásokat foglal magában, amely a szív- és érrendszeri betegségek mellett egészséges emberek számára is javasolt, megelőzés céljából. A legújabb kutatások, szakmai irányelvek szerint pedig a 2-es típusú diabéteszes páciensek számára is követendő diéta, mivel segíti a vércukorszint optimalizálását.

A mediterrán diéta elemei

Az étrend főleg növényi alapú, tehát a gabonák, hüvelyesek, zöldségek és gyümölcsök napi szintű fogyasztását javasolja. Ezek mellett a sovány szárnyashúsok, tejtermékek és az omega-3 zsírsavban gazdag halak fogyasztását preferálja, mint fehérjeforrás. A mediterrán térségben elterjedt olívaolaj használata is alapvető eleme az étrendnek.

A tradícionális mediterrán étrend a következőket tartalmazza:

  • zöldségek
  • gyümölcsök
  • bab- és lencsefélék
  • szárnyashúsok
  • tengeri halak
  • jó minőségű kenyér és tésztafélék
  • olívaolaj

Miért lehet előnyös a mediterrán diéta diabéteszben?

A mediterrán étrend követése a cukoranyagcsere-zavarral rendelkezők számára is sok jótékony hatással bír. Mivel a mennyiségi, napi több adag zöldség- és gyümölcsfogyasztást preferálja, így vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálkozást kapunk. Emellett a zöldségekből (kiváltképpen a keményítőszegény zöldségekből) és magas rosttartalmú gabonafélékből bevitt élelmi rosttartalom is hozzájárul a vércukorszint menedzseléséhez.

A mediterrán étrend követésével a HbA1C érték, a vércukorszint és a vér inzulinszintje is normalizálható, nem is beszélve a cukorbetegség kardiovaszkuláris szövődményeinek elkerüléséről.

Napi több adag zöldséggel, gyümölccsel a normál vércukorszintért

A keményítőszegény zöldségekben, magas rosttartalmú gabonafélékben, hüvelyesekben, olajos magvakban található élelmi rost jelentős szerepet játszik a diabétesz diétájában. Az élelmi rostok vércukorszint optimalizáló hatása már köztudott, mivel lassítják az élelmiszer szénhidráttartalmának felszívódását, így egy egyenletes vércukorgörbe kapható.  A mediterrán diéta követésével a WHO által ajánlott napi 30g rostbevitel is elérhető. Nemcsak 1-es vagy 2-es típusú diabéteszben alkalmazható a diéta, hanem akár a prevenció szintjén, az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás alapja lehet.

Cukorbetegség kardiovaszkuláris szövődményeinek elkerülése

A diabéteszes betegek igencsak nagy hányadánál fordul elő kardiovaszkuláris megbetegedés, mint szövődmény. Érelmeszesedés, súlyosabb esetben szívinfarktus, stroke is kialakulhat.

Az Amerikai Diabétesz Szövetség legújabb ajánlásai szerint a telített zsírsavak 7% alá való csökkentése javasolt, és a transzzsírsavak bevitelének minimalizálását is propagálja. Ennek hátterében az áll, hogy diabéteszesek körében magas a szív- és érrendszeri megbetegedések előfordulása is, ez az egyik szövődménye a diabétesznek és a helytelenül kezelt cukorbetegek előbb-utóbb érelmeszesedéshez vezethet.

A mediterrán étrend is a telítetlen zsírsavak preferálását hirdeti a telített zsírokkal, transzzsírokkal szemben. Ezért szerepel az étrendben a hal, az olívaolaj és olajos magvak, mivel ezek rendszeres bevitelével csökkenthető a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának kockázata.

A mediterrán diéta konkrét hatásai diabéteszben

Mediterrán diéta hatásai 2-es típusú diabéteszben

A  mediterrán diéta követésével csökkenthető a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata, illetve a már meglévő diabétesz menedzselésében is segít. Csökkenthető vele a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásának rizikója is.

Egy összefoglaló vizsgálat taglalja az eddig elvégzett kutatások eredményeit a témában. 17 kutatás mutatott rá, hogy a mediterrán diétával optimalizálható az éhomi vércukorszint, a HbA1C szintje is 2-es típusú diabéteszben.

Ennek hátterében az állhat, hogy az inzulinérzékenységet javíthatja a telített és transzzsírsavak leredukálása, a telítetlen zsírok fogyasztása. Egyes kutatások szerint az alacsony szénhidráttartalmú (35% szénhidrát, 45% zsír, amelynek fele telítetlen zsírsav, 20% fehérje)mediterrán diéta bizonyult igazán jótékony hatással a többi diétával vagy akár a hagyományos mediterrán étrenddel szemben.

Az olívaolaj és a zöldségek fogyasztása további egészségügyi előnyökkel is jár.  A telítetlen zsírsavak, amelyek az olívaolajban találhatóak és a többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyek a különféle olajos magvakban találhatóak, csökkenthetik a diabétesz kialakulásának kockázatát. Ezek mellett pedig a szisztolés, diasztolés vérnyomás csökkentésében is szerepet játszanak. A zöldségek pedig az élelmi rosttartalmuk, vitamin- és ásványi anyag-tartalmuk miatt jelentősek. Az élelmi rostok a vércukorszint optimalizálásán kívül a bélflóra egészséges állapotát is segítenek fenntartani, ezek mellett segítik a fogyást, amely sok 2-es típusú diabéteszest érint.

Egy kutatás arra az eredményre jutott, hogy azok, akik szigorúan tartották a diétát alacsonyabb BMI-vel, kisebb derék-csípő hányadossal és alacsonyabb HbA1C-vel rendelkeztek. A diéta következetes betartása (napi több adag friss zöldség és gyümölcs, magas rosttartalmú gabonafélék, zsírszegény fehérjeforrások fogyasztása) a kardiometabolikus betegségek kialakulásának kockázatát is csökkentette.

További előnye a mediterrán étrendnek, hogy a benne foglalt omega-3 zsírsavak gyulladáscsökkentő hatásúak, így a szív- érrendszeri betegségek kialakulásának csökkentéséhez járul hozzá és a mortalitás kockázatát is csökkenti.

Mediterrán diéta és gesztációs diabétesz

Egyes kutatások kimutatták, hogy a gesztációs diabétesz kialakulásának rizikója is csökkenthető a mediterrán diéta követésével. Azoknál a babát tervező nőknél, akik a mediterrán diétát követték már a terhesség tervezésekor, kisebb számban alakult ki gesztációs diabétesz a várandósság során- mutatott rá egy kutatás.

Vércukorértékek és inzulinrezisztencia optimalizálása mediterrán étrenddel

Egy kutatás során inzulinrezisztens nőket és férfiakat vizsgáltak, 6 éven keresztül folytatták a mediterrán diétát. Tulajdonképpen magas rosttartalmú gabonaféléket, napi több adag gyümölcsöt, zöldséget, kevés vörös húst, sok halat, olajos magvakat és hüvelyeseket, több telítetlen zsiradékokat fogyasztottak. A kutatás alatt folyamatosan javultak az inzulin és vércukorértékek azokkal szemben, akik nem változtattak az étkezési szokásaikon.

Egy postmenopauzás nők körében végzett 6 hónapig tartó vizsgálat is azt találta, hogy a mediterrán étrend követésével alacsonyabb HbA1C érhető el. A résztvevő nők 6 hónapig több teljes kiőrlésű kenyeret, halat, hüvelyest és zöldséget fogyasztottak, minden nap került gyümölcs is a tányérukra, ezzel szemben csökkentették a vörös hús és a zsíros tejtermékek fogyasztását. A kutatásban nemcsak az étrendet reformálták meg, hanem teljes életmódváltásra kérték a nőket. Bevezették a heti többszöri mozgást, a különféle stresszkezelő technikákat is. A 6 hónapos időszak alatt szinte 1 egységgel csökkent a HbA1C, a BMI is szignifikánsan csökkent, nem is beszélve a testzsírszázalékról.

Májfunkciók optimalizálása mediterrán étrenddel

A 2-es típusú diabéteszesek nagy hányada rendelkezik nem alkoholos eredetű zsírmájjal, ami igencsak komoly egészségügyi problémát jelent. Ez olyan kóros állapot, ami során a májsejtek túlzott triglicerid felhalmozódása jellemez, amelynek hátterében főként az inzulinrezisztencia állhat.

A mediterrán diéta követésével szignifikánsan javulhatnak a májfunkciók, így akár megelőzés, akár már meglévő betegség esetén a terápia részeként is javasolt lehet.

Szexuális funkciók javulása mediterrán étrend követésével

A szexuális diszfunkciót egy, a diabétesz szövődményeként ismerik el . A mediterrán diéta betartása és a szexuális funkció közötti összefüggést a 2-es típusú diabéteszes betegekben csak a közelmúltban fedezték fel. Egyes kutatások szerint a mediterrán diéta mind a nők mind a férfiak szexuális funkcióit képes optimalizálni, bár egyértelmű következtetések kijelentéséhez további vizsgálatokra van szükség.

Gyakorlati tanácsok a mediterrán diéta elemeinek beillesztéséhez

Fontos, hogy az étrend követése előtt konzultáljanak dietetikus szakemberrel, hiszen, ha eddig más étkezési mintát követtek, nehéz lehet az átállás. Annak ellenére is, hogy a mediterrán diéta számos eleme egyezik a cukorbetegség étrendi kezelésének elemeivel.

Amire fontos ügyelni:

  • csökkenteni érdemes a heti vörös húsok fogyasztásának mennyiségét, gyakoriságát
  • bevezetni a heti halfogyasztást
  • heti rendszerességgel készíteni babfélékből, lencsefélékből ételeket
  • növelni a zöldség és gyümölcsfogyasztást (utóbbinál természetesen a gyümölcscukor-tartalomra ügyeljen)
  • mérsékelni az alkoholfogyasztást, inkább a száraz vörösbort részesíteni előnyben
  • csökkenteni az állati eredetű, telített zsiradékok fogyasztását, helyette a növényi, telítetlen olajakat részesítse előnyben

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Imre Noémi

Imre Noémi

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc

 

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22932232/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4011042/

https://care.diabetesjournals.org/content/26/8/2288.long

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK