A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

A túlsúly terhességi cukorbetegséget okoz?

Dr. Para Györgyi Módosítva: 2024.08.28 12:06

Az elhízás a modern társadalmak egyre gyakoribb, számtalan egészségügyi kockázattal járó krónikus anyagcsere-betegsége. A családtervezés időszakában a leendő kismamáknak is érdemes testsúlyukat optimalizálni, hiszen az elhízás növelheti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

Online Bejelentkezés

Dr. Para Györgyi

Mammut 2.- 1024 Budapest, Lövőház utca 1-5. 5.emelet

A terhességi cukorbetegség rizikótényezői

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) a várandósság során kialakuló vagy felismert szénhidrát anyagcsere-zavart jelenti, ami bármely várandós hölgynél kialakulhat. Vannak azonban olyan rizikócsoportok, amelyek fokozottabban ki vannak téve a GDM kockázatának. Ilyenek az idősebb, a túlsúlyos vagy elhízott várandósok, illetve akiknél korábban inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak. Veszélyeztetettek továbbá azok is, akiknek a családi kórtörténetében már szerepel cukorbetegség vagy asszisztált reprodukcióban vettek részt.

-Ha a kismama testtömegindexe (BMI) 25-29,9 közötti, akkor túlsúlyról; 30 feletti BMI-érték esetében pedig már elhízásról beszélhetünk. A gesztációs diabétesz rizikófaktorai között első helyen szerepel a teherbeesést megelőzően fennálló 30 feletti BMI érték. Az elhízás ugyanis fontos szerepet játszhat a terhességi cukorbetegség kialakulásában, és komoly kockázatokat jelenthet az édesanyára és magzatára egyaránt – hívja fel az érintettek figyelmét dr. Para Györgyi.

Túlsúly és elhízás- ezért vezethet terhességi cukorbetegséghez

A várandósság alatti hormonális változások jelentősen befolyásolhatják a kismama cukoranyagcseréjének szabályozását. Ennek következménye az a fiziológiás inzulinrezisztens állapot (vagyis amikor a sejtek inzulinra adott válasza jelentősen lecsökken), ami által több glükózt tud biztosítani a fejlődő magzat számára. Túlsúlyos vagy elhízott nők esetében azonban az eleve jelentős súlytöbblet csökkent inzulinérzékenységgel jár, ami nagyobb feladatot ró a hasnyálmirigyre is. Ha a várandósság idején a hasnyálmirigy nem képes az inzulinrezisztenciát kompenzálni, és elegendő inzulint termelni, az magas vércukorszintet eredményezhet, és terhességi cukorbetegség alakulhat ki. Mint dr. Para Györgyi mondja, a cukoranyagcserével egyetemben a zsírok anyagcseréje is megváltozik a babavárás hónapjaiban, ami a zsírsavszintek növekedésével és fokozott zsírfelszívódással jár. Ezek az adaptív folyamatok szintén a magzat növekedését és fejlődését szolgálják, valamint biztosítják az anya számára szükséges energiát. Elhízás vagy a várandósság alatti nagyobb súlygyarapodás esetén viszont a kismamánál felhalmozódnak a viscerális (zsigeri) zsírok, a bennük termelődő gyulladásos faktorok (pl. citokinek) pedig szintén hozzájárulhatnak a metabolikus szövődmények, az inzulinrezisztencia és a gesztációs diabétesz kialakulásához.

Milyen szövődményekkel kell számolni a terhességi cukorbetegségben?

A terhességi cukorbetegség kezelése és a megfelelő vércukorszint fenntartása nagyon fontos mind az anya, mind a magzat egészsége szempontjából, hiszen az a terhesség és a szülés kimenetelét, a kismama és a magzat egészségi állapotát is jelentősen befolyásolhatja. A kezeletlen vagy rosszul kontrollált terhességi cukorbetegség az alábbi kockázatokkal jár:

  • terhességi magasvérnyomás
  • preeklampszia
  • nagy magzati születési súly
  • szüléskor jelentkező komplikációk (pl. váll elakadása)
  • halvaszületés
  • az újszülött adaptációs zavara
  • újszülöttkori alacsony vércukorszint

A terhességi cukorbetegség hosszú távon is befolyásolhatja a gyermekek életminőségét, és egészségi állapotát, hiszen esetükben megnövekedett metabolikus kockázattal kell számolni, míg a GDM-es anyáknál jelentősen megnő a kockázat a 2-es típusú cukorbetegségre.

-Ideális esetben már a családtervezéskor fontos lenne gondosan nyomon követni és tanácsokkal ellátni (diabetológus szakorvos, dietetikus, valamint mozgásterapeuta bevonásával) azokat a leendő édesanyákat, akik túlsúllyal küzdenek vagy elhízottak. Azoknál, akiknél a várandósság 24-28. hetében elvégzett szűrővizsgálat igazolja a terhességi cukorbetegséget, enyhébb esetben elegendő a megfelelő diéta és a mozgásterápia a vércukorszint normalizálásához. Súlyosabb esetben inzulinpótlásra is szükség lehet.

Téma szakértője

  • Dr. Para Györgyi

  • Szakterületek:
    • diabetológus, belgyógyász
  • Specialitások:
    • Terhességi cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
    • 1-es típusú cukorbeteg kismamák gondozása
    • Ingadozó vércukorértékek beállítása
    • cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása
    • 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
      • Mammut 2: kedd, szerda, péntek
      • Kolosy tér: hétfő
      • Bosnyák tér: csütörtök
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
    • kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

Intelligens kötszerek biztosíthatják az optimális sebgyógyulást a lábszárfekély kezelésében

A nem vagy nehezen gyógyuló krónikus sebek általában az alsó végtagokon alakulnak ki, többek között a sebgyógyulást nehezítő tényezők, az esetek többségében az artériás és vénás keringés elégtelensége vagy a diabétesz miatt. Miként segíthetik az intelligens kötszerek a krónikus sebek begyógyulását? Dr. Markotics Attila, a Cukorbetegközpont traumatológus, rehabilitációs szakorvosa segít megválaszolni a kérdést.

További részletek
Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

Az acetonos lehelet a cukorbetegség jele is lehet

A szokatlan vagy rossz lehelet nem feltétlenül jelenti azt, hogy az illető nem gondoskodik megfelelően a szájhigiénéről. A gyümölcsös illatú lehelet a diabetikus ketoacidózisra utalhat, amely az 1-es típusú cukorbetegség akut, súlyos, életveszélyes szövődménye. Ha valaki ilyesféle aromás leheletet tapasztal, fontos, hogy orvosi vizsgálatot kérjen! – figyelmeztet dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

Ingadozó vércukorszint: ezért veszélyes a cukorbetegekre

A cukorbetegek különösen érzékenyek lehetnek a vércukorértékek rövid időközönkénti nagymértékű kiugrásaira, az ingadozó vércukorszint pedig hosszú távon súlyos szövődményeket okozhat. Ezért is fontos megértetni a diabéteszes betegekkel a vércukorszint céltartományban tartásának és ellenőrzésének a jelentőségét – hangsúlyozza Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus szakorvosa.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK