Szénhidrát Kisokos - 2. rész

Szénhidrát Kisokos - 2. rész

Drégely Anikó Módosítva: 2023.05.31 11:35

Neked is ismerős a „gyors” és „lassú” szénhidrát fogalma?

Az ételek okozta vércukorszint-emelkedés mértékét az elfogyasztott ételek emészthető szénhidrát tartalma befolyásolja, valamint, hogy azok milyen gyorsan bonthatóak egyszerű cukrokká a szervezetünkben.

 

Tudtad? A rostokat kivéve minden típusú szénhidrátot az emésztés során szőlőcukorrá (glükózzá) bontunk. A különbség, a lebontásuk és ezáltal a és felszívódásuk idejében van! Ha egy szénhidrát gyorsan emésztődik, és túl gyorsan jut a véráramba, hirtelen emeli meg a vércukorszintet. Ez jellemző az egyszerű cukrokra.

 

szénhidrátokAz összetett típusúak lassabban, akár órákon keresztül emésztődve bomlanak le végül egyszerű cukorrá, így stabil vércukorszintet eredményezve.

 

Ebből következik a gyakorlatiasabb oldalról történő csoportosítás: megkülönböztetünk gyors és lassú felszívódású szénhidrátokról. Ez esetben már élelmiszereket, ételek említünk, nem pedig kémiai vegyületeket.

 

Gyors felszívódású (és egyben egyszerűbb kémiai szerkezettel rendelkező) szénhidrátok: szőlőcukor, asztali cukor, méz, növényi szirupok, gyümölcsök, tej és a tejtermékek.

 

Lassabb, lassú szívódású (összetett kémiai szerkezetű) szénhidrátok, vagyis keményítők: gabonák és ezek termékei, burgonya, hüvelyesek, zöldségek
 

Miért részesítsük előnyben cukorbetegként a lassúan felszívódó szénhidrátok?

  • A lassabb vércukorszint-emelkedésnek köszönhetően hosszabb ideig maradunk jóllakottak, ami nagyban segíti a diéta betartását.
  • Ha lassabban emelkedik a vércukorszint, egyúttal lassabban is fog csökkenni, megelőzve ezzel a szélsőséges vércukor ingadozást, melynek súlyos következményei is lehetnek, de elkerüljük a hirtelen ránk törő farkas éhséget is ezáltal.

 

Lassan felszívódó szénhidrátként válasszunk teljes kiőrlésű liszteket, és abból készült pékárut vagy tésztát, hántolatlan gabonaszemeket, mint a barna rizs, de cukorbetegként építsük be a kevésbé ismert gabonaféléket is, mint a bulgur, hajdina, quinoa, köles. Legyen szerves része a cukorbeteg étrendednek a zab, és zabpehely, abból készült liszt is. Együnk gyakrabban hüvelyeseket, akár főzelékként, krémlevesként, különböző szendvicskrémként. Étrendünk gerincét pedig képezzék a zöldségek, zöldség-és főzelékfélék.
 

Fontos tudni viszont azt is, hogy ugyanannyi kalóriát tartalmaznak, mint a gyors felszívódású szénhidrátok- tehát 1 gramm szénhidrát minden esetben 4,3 kalória energiát biztosít, azonban a szervezetre, majd annak működésére és raktározási folyamatokra gyakorolt hatása eltérő.

Tehát egy élelmiszer, étel okozta vércukorszint emelkedést alapvetően a benne lévő szénhidrát mennyisége és minősége határozza meg. Azonban a szénhidráttartalmú élelmiszerek okozta vércukorszint-emelkedés számos más, egyéb tényező is befolyásolni tudja, mint az adott étel halmazállapota, a többi vele egyidejűleg fogyasztott makro tápanyag aránya, illetve a glikémiás index.
 

Cukorbetegség fennállása esetén elengedhetetlen a személyre szabott étrend összeállítása dietetikussal a vércukorszint stabilizálása érdekében, mind az 1-es típusú, 2-es típusú és a terhességi cukorbetegség esetében is. Személyre szabott étkezési terv összeállítása érdekében javasolt témában jártas dietetikus segítségét kérni. A Cukorbetegközpontban elérhetőek a cukorbeteg diétában több éves szakmai tapasztalattal rendelkező dietetikusok! A helyes alapok elsajátításában mindenképp érdemes szakember segítségét kérni!

Téma szakértői

Varga Dóra

Varga Dóra

vezető dietetikus, okleveles táplálkozástudományi szakember MSC
Vajdovich Dorottya

Vajdovich Dorottya

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc
Czakó Bettina

Czakó Bettina

dietetikus, Okleveles táplálkozástudományi szakember Msc, sportdietetikus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

5 tipp a szakértőtől, hogy könnyebb legyen az inzulin beadása

Az inzulin beadása ma már elsősorban előre töltött tollal (pennel) történik, ami könnyebben kezelhető és pontosabb adagolást tesz lehetővé, ugyanakkor időnként ennek az eszköznek a használata is fájdalommal járhat. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológus, belgyógyász szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy néhány alapvető szabály betartásával a pen alkalmazása is zökkenőmentessé tehető.

További részletek
Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

Mikor indokolt a koraterhességben végzett vércukorvizsgálat?

A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti, amit a várandósság 24-28. hetében szűrnek a várandósgondozás során. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése. Hogy melyek ezek a rizikófaktorok (valószínűségi tényezők), arról Prof. Dr. Somogyi Anikó, diabetológus, endokrinológus, belgyógyász, lipidológus szakembert, a Cukorbetegközpont szakemberét kérdeztük.

További részletek
Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

Erre figyeljen, ha metformint szed cukorbetegként

A metformin hatóanyag-tartalmú készítményeket 2-es típusú cukorbetegség, prediabétesz és inzulinrezisztencia esetén alkalmazzuk a cukorbetegek kezelése során – mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, akit a gyógyszer szedésével kapcsolatos tudnivalókról kérdeztünk.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK