Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Cukorbetegeknek! Ezekre a vizsgálatokra készüljön!

Dr. Porochnavecz Marietta Módosítva: 2019.12.30 20:11

Időszakosan pontos képet kell kapnia a diabetológusnak a cukorbeteg szénhidrát-anyagcsere állapotáról. Ennek érdekében végeznek vércukorszint méréseket. Mit takar az OGTT? Miért fontos a HbA1c-teszt? Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa mondja el a részleteket.

A vér glükóz koncentrációját éhomi állapotban, azaz 8-10 órás éhezés után véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint a terheléses vércukorszint ellenőrzés OGTT részeként mérhetik. A Diabetes Társaság a cukorbetegség diagnosztizálására az éhomi glükóz értéket vagy az OGTT-t javasolja - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa.

cukorbeteg, vércukor, vércukor mérés, diagnosztika, diabetológia, cukorbetegközpontAmennyiben az éhomi vércukor érték két alkalommal 6,0-7.0 mmol/l közötti, a diagnózis megerősítésére kell elvégezni az OGTT-t. A vércukor terhelés előtt ujjbegyes vércukor mérés ajánlott (amennyiben a vizsgálat során a vércukor 7,0 mmol/l felett van, nincs szükség erre a mérésre).

Terheléses vércukorszint ellenőrzés (OGTT)

Az OGTT a vércukorszint meghatározásának sorozata, a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására használják. A vizsgálat során megmérik az éhomi vércukorszintet, majd 75 gramm cukros oldat elfogyasztása után előre meghatározott időközönként megismétlik a vizsgálatot (60-120 perc). A vizsgálat célja, hogy megállapítsuk, hogy a szénhidrát anyagcsere milyen típusa áll fent. Kiegészíthetik az OGTT-t inzulinszint meghatározással: a vérből megnézik a vércukor mellett az inzulin szintet is (0.-60.-120. percben.)

HbA1c: hosszútávú vércukorszint jelző

A HbA1c a hemoglobin egyik alegysége, mely képes a glükóz megkötésére. Mivel a vörösvértest 100-120 napig életképes, ezért a vérmintában a vörösvértestek átlagos életkora 60 nap, azaz két hónap. Ezért a HbA1c érték csakis erre az időtartamra ad felvilágosítást. Segítheti a beteget, illetve kezelőorvosát annak eldöntésében, hogy megfelelő-e a terápia, de az önkontroll emellett is szükséges – hangsúlyozza a Cukorbetegközpont főorvosa.

Terheseknél, illetve bizonyos esetekben amikor az HbA1c értéke nem ad megbízható információkat a vércukor szintjéről, helyette a fruktózamin mérést alkalmazunk, mely fehérjékhez kötődik, 2-3 hétre visszamenőleg ad felvilágosítást a vércukor értékekről.

A HbA1c meghatározást általában háromhavonta végzik el!

  • Évente négyszer 2-es típusú cukorbetegségben akkor, ha inzulinkezelésben részesül.

  • Évente kétszer 2-es típusú cukorbetegségben, amennyiben nem kap inzulinkezelést.

A normál HbA1c tartomány 6,0 százalék alatt van, míg 6,5 százalék felett diabéteszt jelez.

A diabétesz terápia célja, hogy a vér glükózszintje minél közelebb legyen a normál tartományhoz, az egyéni célértékek meghatározásával, csökkentve az emelkedett vércukorszinttel járó, különböző szerveket érintő szövődményeket: a vese (pl. veseműködés zavara), szem (látásromlás, vakság), szív- és érrendszer (bénulások, szívinfarktus, stb.), valamint az idegrendszer (idegi fájdalmak, diabéteszes láb, stb.) fokozatos károsodását.

Forrás: Cukorbetegközpont

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:

Bejelentkezés  vizsgálatra:

Cukorbetegközpont 

+36 70 409 3141

online bejelentkezés cukorbetegközpont

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Porochnavecz Doktornő!

Nagyon szépen köszönöm a válaszát, a türelmét, a megértését.
Diabetológiára október végén tudok menni, mert most nem dolgozik a főorvosnő, akihez magánrendelésre járok. Horror előjegyzések, tömeg, időhiány van az állami szektorba, ezért is kerestem megoldást és a főorvosnő minden szigorúsága ellenére egy tünemény.
A vesebetegségem autoimmun jellegű. Az immunsuppressív gyógyszerek ellenére előfordulnak fellángolások, ilyenkor nem nagyon van mihez nyúlni. Steroid, Mannisol, FSD... Egy ilyen alkalomkor jött a cukorbaj, bár előtte mindig jók voltak a cukraim. Az újabb bajban nem bántam az inzulint egyszerűen azért, mert ez nem egy újabb marék tabletta. Nagyon nehéz volt beállítani a diétát, a megfelelő inzulin adagot, de sikerült még annak ellenére is, hogy szerintem a bázis inzulin másnap délután már olyan, mintha nem is lenne. 5 alatt és 7,5 felett nem mértem vércukorértéket egyszer sem a beállítás elérése után. Kaja előtt többségében 6 körül volt, kaja után többségében 6,8 körül.

Jelenleg a reggeli vércukrok 12,8-13,0. Reggeli után nem tudom mérni, mert akkor megyek dolgozni. Ebéd előtt 11,2-11,5, utána 11,1-11,3, vacsi előtt 12,5-13,0, utána 11-11,5 között van, de sokkal kevesebbet eszem a szokottnál, az inzulinból pedig 2x annyit adok, mint korábban.
Korrekcióval most nem próbálkoztam, mert a 10 E-nél 0,6-os csökkenés semmi, többet meg nem mertem beadni. A 4 egységes értéket tudom, de nekem meg se mozdult cukrom tőle.

A veseműködésem katasztrófa. Folyamatosan dialízis határon állok, az (eGFR: 14-15 szokott lenni), és minden kontrollon megkapom -akkor is ha nincs aktuálisan baj-, hogy "mikor talizunk a művesén? -mert ugye tudja, hogy ezt tologathatjuk még egy kicsit, de meg nem úszhatjuk..."
Én kipróbáltam a dialízist és amíg csak lehet, harcolok mint a bengáli tigris, hogy ne legyen része az életemnek. A Én esetemben az otthoni dialízis a hasi műtétek miatt nem jön szóba és a heti 3x-i dialízis mellett nem tudnék dolgozni. Én nem vagyok rokkantságin és szeretem a munkám. Mellé még fiatal is vagyok.
Tudom mi vár rám, de jó lenne még egy kicsit emberhez méltó életet élni...

Most csak annyit szeretnék elérni, hogy jelenlegi eszközökkel legalább annyira levinni a cukrokat, hogy ne fogyjak le még jobban, és cukraim kaja után ne legyenek 9 felett, mert ezek a cukrok ártanak az eleve beteg veséknek (többek között) is. Még egy hónap... és instrukció nélkül nem merek tovább lépni.

Ebben kérném a segítségét, kedves Doktornő!

További szép napot kívánok!

Szendrei Éva

Kedves Éva !

Nagyon sajnálom, hogy ennyi betegsége van. Biztos, hogy a szteroid váltotta ki a cukorbetegséget. Tudom hogy nehéz a diéta is a fehérje megszorítás és a szénhidrát számolás miatt. Ma mát vannak modernebb inzulinok is ( analóg gyors hatású és bázis inzulinok is), amik mellett szabadabb a beteg, mert biztos, hogy lefedi a 24 órát és az étkezések időpontja is jobban változtatható. Napi 3x étkezés javasolt, a kis étkezések nem kötelezőek és az inzulin beadás után nem kell várakozni.
Sajnos ezt én nem tudom önnek személyes találkozás nélkül javasolni. Honlapunkon keresztül online és telefonon is lehet időpontot foglalni.

https://www.cukorbetegkozpont.hu/munkatarsaink


Jobbulást kívánok.

Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
diabetológus, belgyógyász
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló szakember

Kontrollra érkeztem a Doktornőhöz terhességi diabétesz miatt. Én most is le vagyok nyűgözve, és azt mondhatom továbbra is, hogy sok orvos példát vehetne róla, és a szakértelme is kiváló! Mindenkinek ajánlom őt továbbra is. Az intézet is teljesen kultúrált, rendezett, minden úgy történik, ahogy számít rá az ember.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

Hármas típusú diabétesz - 5 fontos információ a MODY-ról

A MODY (Maturity Onset Diabetes of the Young) a cukorbetegség egy ritka, öröklött formája, amely jellemzően serdülőknél és fiatal felnőtteknél alakul ki. Prof. Dr. Somogyi Anikó, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus és lipidológus szakembere szerint a harmadik diabéteszként is emlegetett MODY a gyerekkori diabéteszek 2-3 százalékát teszi ki, és hátterében öröklött génmutációk állnak.

További részletek
A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

A fahéj nem csodaszer, de fűszerként érdemes fogyasztaniuk a cukorbetegeknek is

Sok cukorbeteg már-már csodaszerként tekint a fahéjtartalmú étrend-kiegészítőkre, amelyek termékleírásai különféle egészségügyi előnyöket vagy gyógyhatást ígérnek az érintetteknek. Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azonban óva inti a diabéteszes pácienseket attól, az orvosuk által beállított gyógyszerüket bármiféle étrend-kiegészítőre lecseréljék.

További részletek
Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Miért nem lehet beállítani a cukromat?

Még az egészséges embereknél is kellemetlen tüneteket okoz a vércukorszint ingadozása, a cukorbetegeknél azonban előre jelzi a súlyos hipoglikémiás epizódok előfordulását, és a cukorbetegség korai szövődményeihez vezethet. Dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont endokrinológus, diabetológus szakembere szerint a vércukorszint ingadozásmentes beállítása rendkívül fontos, ám egyúttal nehéz feladat is lehet a cukorbeteg páciensek egy részénél. 

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK