
Mi a teendő, ha a szöveti cukor monitorozó eszköz nem megfelelően működik?
A szöveti cukor monitorozás (CGM) egy olyan modern segítség a cukorbetegeknek, sőt akár az inzulinrezisztenseknek is, amely láthatóvá teszi a vércukorszint alakulását, az életmód és az esetleges kezelés hatásait, adott esetben figyelmeztethet arra is, hogy sürgős beavatkozásra van szükség. Előfordulhatnak azonban olyan jelek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy a CGM szenzor nem megfelelően működik. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista elmondta, mi a teendő a legjellemzőbb helyzetekben.
Mire jó a szöveti cukor monitorozás?
A szöveti cukor monitorozó szenzor (CGM) egy egyszerű, felkarra (vagy hasra) rögzíthető, akár 14 napig viselhető eszköz, amivel a szövetközti folyadékban álladóan mérhető a vércukorszint. Így pedig a cukorbeteg páciens szinte azonnal láthatja, hogyan hat a vércukrára egy-egy étkezés, a mozgás, ezáltal kivédheti például a hipoglikémiát is. A dietetikus és a diabetológus pedig az ujjbegyes vércukormérés és a szöveti cukormonitorozás együttes eredményeiből hasznos információkhoz jut arról, hogy hatékony-e a kezelés, illetve mit és hogyan kell változtatni. Mire alkalmas a CGM?
- A vércukor kilengések felderítésére, az ismétlődő trendek azonosítására.
- Az ingadozás okainak elemzésére, felderítésére a beteg által naplózott adatok (inzulinadás, dózis, étkezés, testmozgás stb.) ismeretében.
- Teljes képet nyújt a glükózértékek egész napos változásáról, ami a laborleletekből, de még a napi rendszeres önvizsgálatból sem derülne ki.
- Lehetőséget ad azonnali reagálásra a céltartományon kívüli értékek kezelésére.
- Megmutatja és megtanítja, milyen hatással van az étkezés, a napi aktivitás és a terápiás beavatkozások a vércukorszintre.
A vércukormérő eszközre is szükség lehet
Mivel a CGM nem a vérben, hanem a szövetközti folyadékban mér, és előfordulhatnak bizonyos anomáliák is, a cukorbetegnek fontos, hogy legyen náluk ujjbegyes vércukorszintmérő is. Az ujjbegyes mérésre az alábbi esetekben lehet szükség:
- Ha a páciens az alacsony vércukorszint tüneteit észleli, vagy a tünetei nem egyeznek a CGM-en megjelenített cukorszinttel. Amennyiben a CGM-en megjelenített cukorszint nem az, amit várt, akkor végezzen vércukorszintmérést, hogy megbizonyosodjon a helyes kezelési döntésről.
- Ha a CGM nem jeleníti meg az aktuális cukorszintet vagy a trendnyilat.
- Ha a CGM becsült cukorértékeket jelenít meg, a CGM cukorértékeinek minősége az általánosnál rosszabb lehet. Hajtson végre vércukorszintmérést, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a kezelése megfelelő-e.
Milyen működési problémákba ütközhetünk?
A szenzorral, mint minden technikai eszközzel adódhatnak problémák, amelyekről részletes tájékoztatást ad a szerkezet technikai leírása, ezt érdemes átolvasni és később is elérhető helyen tartani.
A CGM-nek lehetnek problémái a folyamatos cukorértékek beolvasásával, ha például azok nem jelennek meg a Kezdőlap képernyőn. Ilyenkor előfordulhat, hogy kalibrálni kell, lehetséges, hogy megszakadt a kapcsolat a távadó és az alkalmazás között, lehet ez a szenzor átmeneti problémája is, amikor a például frissül az idő a Kezdőlap képernyőn.
Megtörténhet, hogy csak annyi jelenik meg a képernyőn, hogy > 22,2 mmol/L vagy < 2.2 mmol/L. Ez azért lehet, mert a CGM csak 2,2-22,2 mmol/l közti cukorszintet jeleníti meg.
Az is előfordulhat, hogy a páciens nem kap riasztásokat. Ilyenkor ellenőrizni kell, hogy a riasztások be vannak-e kapcsolva, hogy engedélyezte-e az értesítéseket az okos készülékén és hogy tart-e még a ciklus.
A kalibrálási anomáliák esetén olyan üzenetek jelenhetnek meg, mint a Kalibrálási hiba vagy hogy a Mentés gomb le van tiltva az Új kalibrálás képernyőn.
Magával a szenzorral és a távadóval is merülhetnek fel problémák, akár olyan triviálisak is, hogy a szenzor nem tapad eléggé a bőrhöz vagy a távadó akkumulátorának alacsony a töltöttsége.
- A modern CGM eszközökhöz szerencsére nagyon részletes és érthető útmutatót mellékelnek, így azokon a lehetséges problémákon túl, amelyeket a szenzor első felhelyezésekor megbeszélünk, mindenre megtalálhatja a páciens a leírást és a megoldást is ezekben – hangsúlyozza dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista. – Minden lehetséges anomáliával együtt is elmondható, hogy a mai készülékek nagyon pontosak, megbízhatóak és komoly segítséget jelentenek mind a cukorbetegeknek, mint a kezelőorvosuknak.
Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés diabetológiai rendelésre
Téma szakértője
-
Dr. Para Györgyi
-
Szakterületek:
- diabetológus, belgyógyász, szöveti cukor monitorozás specialista
-
Specialitások:
- Szöveti cukor monitorozás(CGM)
- Inzulinrezisztencia, prediabetes
- 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálása és kezelése
- Terhességi cukorbetegség
- Ingadozó vércukorértékek beállítása
- Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása, neuropátiás vizsgálat
- Életmód terápia
Rendelés típusa:
- személyes rendelői vizit
- Mammut 2: K, Sze, P
- Kolosy tér: H
- Bosnyák tér: Csü
- távkonzultáció (skype, telefon)
- magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
- kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Kapcsolódó oldalak
Páciensek mondták
Szakértelem és rugalmasság
További véleményekPara Doktornő nagyon kedves és nagy szakértelemmel rendelkezik. Szöveti cukor szenzor miatt kerestem fel, és meglepődtem, hogy személyre szabottan választhattam többféle szköz közül, mindegyikről elmondta a tudnivalókat és megnyugatató volt, hogy tényleg az életvitelemhez passzoló került felhelyezésre.