Szilvakrémes derelye zabliszttel

Szilvakrémes derelye zabliszttel

Drégely Anikó Módosítva: 2022.08.24 13:48

cukormentes

Hozzávalók (4 adag):

  • 45 dkg burgonya
  • 12 dkg zabliszt
  • 1 ek zabkorpa/utifűmaghéj
  • 2 tojássárgája
  • 2-3 ek dióolaj
  • csipet só
  • 10 dkg darált dió
     

Szilvás töltelék:

  • 50 dkg szilva
  • 5 dkg eritrit
  • 2 ek. víz
  • 2 dkg vaj
  • fahéj ízlés szerint

 

Elkészítés:

A burgonyákat héjában sós vízben puhára főzzük, majd várjuk meg míg visszahűlnek szobahőmérsékletűre, hogy tudjunk velük dolgozni. Ezután meghámozzuk, és törjük össze finomra, majd a zabliszttel, olajjal és a tojássárgával gyúrjunk ruganyos tésztát belőle.
A tésztát lisztezett felületen nyújtsuk kb. fél cm vastagra, majd derelyevágóval egyenletesen négyzetekre szabjuk.


Közben a szilvákat előkészítjük, tehát megmossuk, és kiszedjük a magokat. Az édesítővel, vízzel és a vajjal együtt összefőzzük, és ízlés szerint fűszerezzük. Nagy lángon addig forraljuk, amíg sűrű szirupos, lekváros állagú nem lesz.


Hagyjuk kihűlni, majd tegyünk egy- egy kanállal mindegyik tésztalap közepére a töltelékből. Hajtsuk egymásra a tésztalapokat, és a széleiket csípjük össze, majd a tenyerünk segítségével formázzuk gombóc alakúra őket.


Forrásban lévő vízben kb. 2 perc alatt főzzük ki a gombócokat. A kifőtt, lecsepegtetett gombócokat pedig forgassuk meg a szárazon előre kissé megpirított darált dióban.
 

1 adag tápanyagtartalma:

  • Energia: 354 kcal             
  • Fehérje: 9 g                                    
  • Zsír: 11 g                       
  • Szénhidrát: 51 g
     

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktornő!
2 hónapja diagnosztizàltak nàlam 2-es típusú cukorbetegséget.(60 éves vagyok)
Egyelőre Meforal tablettàt kaptam ,de most megyek még diabetológushoz megbeszélni a tovàbbiakat.
Kérdésem az lenne, hogy gyógyszerrel, több mozgàssal, diétàval milyen életkilátásaim lehetnek.
Tüneteim nem voltak, kontroll laborvizsgàlat mutatott magas(14) vércukorszintet.
Mit tehetek még az egészségéért?
Köszönettel: Edit

Kedves Edit !

A 2-es típusú diabetes, ami Önnek is van, lassan évek alatt fejlődik ki.
Amikor megtudjuk kezdjük el a beteg kezelését.
A Meforal származékok ma a diabetes kezelésének alap gyógyszerei. Emellett nagyon fontos a rendszeres legalább napi 30 perces mozgás és a meghatározott szénhidrát tartalmú diéta.
Ezt fontos hogy az orvosával és diétás nővérrel pontosan beszélje meg. A továbbiak rendszeres kontroll, évi 2-3 alkalommal laboratóriumban végzett vérvizsgálat, évente szemészeti vizsgálat javasolt. Amennyiben szövődmények nem alakulnak ki ez nem korlátozza életkilátásait. Ennek az a feltétele hogy jók legyenek a vércukor értékei.



Üdvözlettel:
Dr. Porochnavecz Marietta
belgyógyász -diabetológus
Dr. Porochnavecz Marietta
Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmaiság, kedvesség

Dr. Fövényi József valóban a diabetológia egyik legnagyobb szaktekintélye. Kivételes tudása mellett rendkívül empatikus és segítőkész, a vizsgálatok során pedig minden részletre kiterjedően, érthetően magyarázta el az állapotomat.

További vélemények

Hírek

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

Hogyan függ össze a cukorbetegség és az elhízás a szív és vese egészségével?

A cukorbetegek (főként a 2-es típusú diabétesz esetén) jelentős része túlsúllyal, elhízással is küzd, és ha más értékeiket is ellenőrzik, gyakran kiderül, hogy magas vérnyomásuk, emelkedett vérzsírszintjeik is diagnosztizálhatók. Ez együttesen képezi a metabolikus szindrómát, amely elsősorban a szív-érrendszer veszélyezteti. A szívbetegségek azonban a vesére is hatnak, méghozzá negatívan. De vajon mi lehet ennek a bonyolult összefüggésrendszernek az eredője és a megoldása? Mit jelent a kardiorenális metabolikus szindróma és hol a szerepe ennek kezelésében a diabetológusnak? Erre a kérdésre adott választ dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

További részletek
Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

Terhességi cukorbetegség? A CGM hasznos kiegészítése lehet a vércukormérésnek

A tévhitekkel ellentétben a terhességi cukorbetegség nem csak a már korábban is elhízással élő kismamáknál alakulhat ki, hiszen számos más rizikófaktor ismert ebből a szempontból. A kezelés azonban minden esetben elengedhetetlen és elsősorban életmódbeli, másodsorban inzulinos megoldást igényel. Mindkét kezelési formánál erős támpontot jelenthet a szöveti cukormonitorozás a vércukorértékek szoros követéséhez, amely egy nagyszerű kiegészítés lehet az ujjbegyes mérésekhez. Erről a lehetőségről beszélt dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológusa, belgyógyász, szöveti cukormonitorozás specialista.

További részletek
Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Így lehet visszafordítani az inzulinrezisztenciát

Az inzulinrezisztencia napjaink egyik legjelentősebb egészségügyi kihívása, amely nemcsak önálló problémát jelent, hanem nagymértékben növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések, a zsírmáj, valamint a neurodegeneratív kórképek – például az Alzheimer-kór – és az elhízással összefüggő daganatok kialakulásának esélyét. Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont diabetológus szakorvosa hangsúlyozza, hogy megfelelő szakmai támogatással és kitartással az állapot kedvezően befolyásolható, sőt akár vissza is fordítható.

További részletek

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK